Jak na předsudky? Neočkujeme, nepícháme ouška, ...

saminomimino
30. srp 2011

je tu někdo stejně "podivný" jako my,reakce okolí i neznámích lidí bývají tipické,zkrátka přežitky a zvyky se tu drží a kdo vybočuje z řady je divný," všichni budem dělat všechno jak je zvykem i když to není dobré".....nebo předtím zavřem oči.............................ale my to tak neberem....Podpořte,jsme v tom sami??

saminomimino
autor
31. srp 2011

@florentina můžeš mi poradit jak si se prosím zase tak pěkně rozkojila,já těžce nesu že od 4 týdnů sem tam přikrmujem,malá dělá u prsa děsnej vyrvál no hrůza,podle mě mlýka mám dost ale spokojeně pije jen když jsou prsa citelněji nalitá,přikládám jak si řekne někdy i po hodině,co dělám špatně??
Syna jsem kojila 15 měs ale ze začátku to byl stejný boj nic méně s dcerou je to trochu horší ☹ ☹

luthien.k
31. srp 2011

@mataharyy , no, to si umím celkem dobře představit, to je něco podobného, ale s tím rozdílem, že jí se to stalo v Brně (!!!)

luthien.k
31. srp 2011

@saminomimino , to je nejlepší konzultovat s laktační poradkyní... I tady na MK jedna je, viz. horní tři témata...

nika
31. srp 2011

krásné téma 🙂 sice je malá naočkovala, ikdyž jsem se snažila odsouvat, ale neustála jsem to, naušnice malá má, ale šátkuji (dosud, a často, a zajímavé je, že dvouleťák v šátku je divný, ale x leté dítě v golfkách nikoliv a o zážitcích a reakcích můžu povídat), snažím se respektovat a chci být respektována, látkovky jsou zabalené pro další mimi a vůbec, jsem pořád s malou někde, v lese, v dešti, pořád venku,(zvažujeme Lesní školku) hraje si s hadrovou panenkou, s dřevěnými hračkami, ty plastové moc doma nevítáme. a taky cítím že jsem jiná a malá taky 🙂 🙂
moc jsme nekojili, ale snažila jsem se, a pak to těžce nesla, řeším co malá jí a nejí, co dělá a nedělá 🙂

saminomimino
autor
31. srp 2011

@luthien.k to už jsme taky řešila,problém je to vztekání malé a žárlení druhého dítěte,on chce být u kojení semnou tak jako malá ale ona zase chce klid a tak je to blázinec ☹

saminomimino
autor
31. srp 2011

@nika děkuji 😵
i já cítím že jsme jinde,žijem na malém městě ale je to město,už vyhlížíme kam odsud pryč,miluje přírodu déšť sníh a nej být v tom venku,i malý je neraději u babičky na zahradě,město mě nutí žít konzumě a nenávidím se za to,taky by tu měla být lesní školka a ráda bych ji využila 😉

nika
31. srp 2011

@saminomimino ale krásné město 🙂 žiji v dvojnásobném, pocházím z podobného, uprostřed lesů, hor, krásné malé, taky mne to tu nenaplňuje, naštěstí se mí rodiče stěhují na samotu, na statečke, a možná bude časem možnost tak zakoupit vedlejší samotu, zatím to není v našich silách, ale jednou jo 🙂 ovečky, zvěř, děti do tmy venku na vzduchu v poznání a samostatném rozvoji, který můžu směřovat kam je potřeba.

saminomimino
autor
31. srp 2011

@nika jjo hezky tu je ale nevidím to tu napořád..
no jo statek farma zvířátka,to já můžu,děti chci vést ke koním,já k nim mám silný vztah taktřeba to jedno zdědí 😉
mluvíš mi zduše 😵 😵

myscha
31. srp 2011

Já divně nevypadám, jsem spíš sympatizant 🙂 I když názorově si taky někdy připadám obzvlášť tady na vsi jak ufo 🙂
Náušničky jsem teda taky nedali, nevidím důvod proč tak brzo, ať si dcerka rozhodne sama.
Televizi máme, auto taky, navštěvujeme supermarkety, ale nepřeháníme to.
Plíny máme klasický, ale kdybych se o látkovkávh dozvěděla dřív, tak bych to možná zkusila. Syn se odplínkoval teprve po 3 letech věku, i když jsme se vcelku snažili.
V šátku jsem taky děti nosila, ale bohužel jen málo, oba trpěli hodně na bolení břicha a v šátku se jim nějak nelíbilo.
Syn má naočkované vše povinné, dcera zatím 3x hexu, nedám ji počtvrtý žloutenku B a máme odložené MMR na neurčito. Jsem pro dobrovolné očkování, tak jako třeba ve Švajcu.
Vychovávám taky poněkud jinak než většina, nepoužívám tělesné tresty,i když to u druhých neodsuzuju, pokud to nepřekračuje meze. Ale vadí mi klasická autoritativní výchova, spíš jsem pro vymezení hranic jinak, trochu ve stylu "respektovat....".
Nejvíc alternativní jsem asi v tom, že jsem pro to, aby byla "legální" možnost rodit doma. Taky se mi líbí přirozené porody, možnost bondingu atd.

Takže v souhrnu jsem teda asi divná 🙂

nika
31. srp 2011

@saminomimino hm tak to máme stejné, 🙂 ale neboj dědí se to, já to zdědila po mamince tak doufám že to půjde v genech dál, naštěstí můžu z obou stran 🙂 i od manžela.

majdula
31. srp 2011

Hoj, toz tady to vypada skoro jako novy Attachment parenting 🙂

Ja byla pred porodem presvedcena, ze budu naprosto konzumni standardni rodic... ale hodne veci prislo samo od sebe tak nejak plizive a nenapadne, ne ze bych si rekla Tak a ted budu "divna". Proste, miluju miminko = spi se mnou prituleny v posteli (ted uz spi oba) a nenecham ho plakat, natoz vyrvat. Mam rada tuleni, hadry a nebavi me boje v MHD = nosim. Chcu pro kluky zdravy kulky = tak napul latkuju. Vazime si deti = pokousime se vychovavat s respektem. Pripadne treti dite bych chtela porodit jinak... ne doma, ale taky ne klasicky v porodnici... Jo a kojim furt. Oba 😅

Akorat tedy jsem biochemik a potravinar v jednom, takze z jistejch duvodu (ci spis blbych zkusenosti) ockuju a bioveci taky beru s rezervou...

mataharyy
31. srp 2011

@majdula Ahoj, tak to kojení funguje s oběma? To je paráda, smekám a tiše závidím 😵

petja
1. zář 2011

@saminomimino někdy pomůže zajímavý náhrdelník,či ozdoba na krk pro rozjívená miminka,něco na co došáhnou.Jinak mimča jasou různá a různě pijí,Filípek naprostá pohoda s malou to byl taky docela boj každé kojo,kousání nebyla vyjímka,i,když sem jí taky kousla,nepomohlo nic.Malého jsem kojila 2roky a malou rok,to jsem ani nečekala že to tak ´´dlouho´´ s ní vydržím 😀 Kojila bych asi dál,ale jsem těhulka,takže s dvěma prckama a třetí v bříšku taky potřebujunějaké vitaminy a minerály pro sebe 😀

florentina
1. zář 2011

tak musím říct, že spaní v posteli s rodiči jsme taky do necelých 7m praktikovali. Teď už spí malá sama, ale když má tulivou náladu, vezmu si jí k sobě. Taky nosím, když chce a na věty typu, že si jí rozmazlím kašlu...jsem přesvědčená, že dítě mě nikdy více potřebovat nebude než teď a rozhodně nemám pocit, že by tím získávala nějakou mega závislost, spíš naopak...dokáže si hrát klidně hodinu sama a je spokojená...určo máme i štěstí na mimi, ale myslím, že i vědomí, že kdykoli bude potřebovat, hned budu s ní, může samostatnost posilovat.

@saminomimino ahoj, těžko ti mohu ohledně kojení radit, nejsem laktační poradkyně, mohu jen napsat jak to bylo u nás a třeba tě něco z toho inspiruje. U mě byl problém jednoznačný, já to mléko prostě neměla. Malá sála pěkně a ráda, ale já pořád nic. Zkoušela jsem kde co a nakonec pomohl suplementor. Taková krabička, která se dá na krk, do ní umělá výživa a hadička se přilepí k bradavce. Nejdřív jsem kojila vždy cca 15min bez a pak jsem přistrčila hadičku. Malá pak sála, dokud dokrm takto nevypila. Vyřešilo to několik věcí najednou, nemusela jsem dokrmovat stříkačkou, což byla fakt makačka, nemusela jsem odstříkávat odsávačkou, což pro mne bylo bolestivé, časově náročné a efekt nic moc. Šlo o to, že malá vypila to málo co bylo v prsu, pak pila "z prsu" dál, defacto z toho suplementoru, tím se nakrmila, stimulovala prázdné prso čímž se zvýšila laktace a protože to z toho docela teklo, tak u toho ani nedělala blbosti. Jinak jsem u kojení často pila teplé nápoje a nahřívala prsa, aby lépe mléko teklo a taky jsem je často střídala, i když se časem má kojit jedno kojení jedno prso, tak mě to prostě málo teklo. Když se nesaje, teče to pak lépe, takže bych taky zkusila střídat prsa. Ale co se děje u vás těžko říci, chtělo by to nějakého odborníka, třeba je špatná technika. Ale taky je možné, že je vše jak má a tobě se to jen zdá. Každé dítě pije jinak dlouho, často a tak. Nevím proč přikrmujete, malá neprospívala? Jinak já také čekala kojení po třech hodinách cca 15 min a realita? Nejdřív jsem byla bez toho mléka, tak to bylo nakojit, dokrmit, odstříkat ...každé cca 30 min a za půl hoďky znovu...pak přechod na ten suplementor, za týden jsem se rozkojila, malá začala prospívat, sebrala jsem jí dokrm a myslela si, že se kojo upraví...do toho přišel růstový spurt a i když se to pak má upravit, já kojila téměř celé první tři měsíce co hodinu - dvě a vždy byla malá u prsa min. 30 min...tak ale já jsem v jiné situaci je to první dítě, takže jsem nemusela nikam spěchat a nechala jsem ji...chtěla jsem ji vyhovět co to jde. V noci spalá mala se mnou, protože to bych se nevyspala, takhle byla prakticky půl noci přisátá. No a když jsem to říkala mé dule, tak řekla ať vydržím, že se to upraví. Upravilo, ale až po růstovém spurtu v těch 3měsích...najednou ze dne na den začala dodržovat sama pauzu cca 3 hod, v noci i 6 a kojíme tak max 10 min. Kolem 4m začala u prsu blbnout, pořád se odtahuje a tak, je už zvědavá jak opice, tak střídám prsa, ale kojíme v poho dál. Pak už bylo vše ok, ale cca před měsícem byl zase jeden růstový spurtík, kdy jsem kojila každou hodinu ve dne i v noci...prý spurt trvá max týden...u nás to bylo skoro 14 dní, prostě každé dítě je jiné, ale nakonec se to zase upravilo po 3hod přes den a až 8 v noci, takže super a teď už i dokrmujeme....tak se omlouvám za takovou delší vsuvku a přeji ať se vám s kojením daří.

majdula
1. zář 2011

@mataharyy Neni proc smekat, mam zaplatpanbuh dve prsa, tak muzu kojit dve deti 😀 I kdyz tandem probehl naposled uz pred nejakou dobou, starsi uz se naucil pockat, nez dososa mladej a vlastne uz ani tolik mlicko nechce... zase se to ustalilo na cucnuti na dobrou noc a nekdy po probuzeni (tak jak to bylo do porodu a ze se pak rozjel, to pricitam zarlivosti na miminko 🤐 )

mataharyy
2. zář 2011

@majdula Já mám taky dvě prsa, ale nezadařilo se ani u jednoho ☹ ale co už střílet se z toho nebudu, hádám to klapne u dalšího 😎 Jo to může být, že si chtěl "ukradnout" chvíli pro sebe a tak chtěl více než jen cucnout na dobrou noc, náš starší zase měl hodně mazlivou (je to mazel i tak, ale když jsem přinesli mladého, tak byl extra mazlivej) 🙂

majdula
2. zář 2011

@mataharyy Presne jak rikas, ono to v tomhle veku uz neni o mliku, ale spis o tom mazleni a tuleni, o te chvilce co mame jen pro sebe. No, s miminem jich dost ubylo, to je jasny...

mataharyy
3. zář 2011

@majdula Ano jde hlavně o tu chvilku jen s mámou, ale ono se to porovná a bude dobře, pak se možná i sám vzdá prsa a přenechá ho sourozenci 🙂 Až se rozhodne že chce být velký brácha 😀

marinka
3. zář 2011

Já mám na spoustu věcí jiný názor, než maminy na hřišti a už to vůbec neřeším.. Vím, že jsem pro některé asi divná, protože se neúčastním drbacích kroužků, kde se pomlouvá každý a všechno, prostě mi to dělá špatně a jdu pryč. Někdy se mi zdá, že jim připadám divná i proto, že holkám nedávám na zadek a neřvu na ně 😅
Očkuju jen povinným, naušničky jsem teda nechala nastřelit, líbí se mi na holčičkách.
A pak klasika - dlouho jsem kojila, nenechávám malou vysedávat na nočníku od půl roku apod., ale jak říkám, názory okolí jsou mi úplně jedno, dobré kamarádky respektují, že dělám věci tak, jak to cítím a navzájem si do výchovy a ostatních věcí nemluvíme, ostatní ať si myslí, co chtějí.
A my jsme alternativní i v tom, že věříme na andílky, víly a skřítky 😀 😵 😵

saminomimino
autor
5. zář 2011

@marinka taky věřímě na andílky víly a skřítky 🙂

saminomimino
autor
5. zář 2011

@florentina díky za tip,já samo myslela spíše co pomhlo vám abych nabrala inspiraci,ale u nás ten problém je trošku jiný,u nás není ani tak málo mlíčka jako neochota malé tahat a tahat...

florentina
6. zář 2011

@saminomimino já musím říct, že to pro mne byl po porodu největší šok, že to kojení je taková zapeklitost. Všude se píše jak je to pro dítě to nejlepší, což souhlasím, ale také se všude píše, jak je to přirozené a samozřejmé a kojit může až na mizivé výjimky každý. Já z toho tedy měla pocit, že to prostě půjde samo. Nakonec každý, s kým jsem se bavila o kojení, měl nějaké problémy na začátku (hodně mléka a záněty, málo mléka, dítě co nechtělo pít, vpáčené bradavky a tak). Je to jen můj názor, ale podle mě se to kojení prezentuje dost jednostraně a paradoxně to může vést k tomu, že to pak člověk spíš vzdá. Kdybych dopředu věděla, že to nebude na začátku jednoduché (a to nemluvím o tom, jak první dny to přisátí bolelo), tak by mě to tak nerozhodilo. Dnes si kojení opravdu užívám, když se malá přisaje, je to tak krásný pocit souznění a hrozně ráda ji u toho pozoruji...to tedy nijak nesouvisí s tím, co jsi psala, jen jsem měla nějak potřebu to napsat...dnes to vidím tak, že laktační poradkyně při kojení by se měla stát tak běžnou součástí jako gynekolog v těhotenství, s odbornou pomocí to jde lépe. Každopádně ti přeji, ať jste nakonec spokojené a prospíváte, ať už s kojením či bez.

saminomimino
autor
6. zář 2011

@florentina bereš mi slova z úst,po porodu syna jsem byla šokovovaná co za hrůzu kojení může být,nepřisál se netahal,já měla moc mlíka,nakonec přes 4 měsíční krutý boj s kloboučky,kojením po 30 min a pod,jsem ho kojila 15 měs než se sám odstavil...celou dobu nevím z čeho,ale přibýval neskutečně moc
S dcerou to začlo báječně,hned na sále se přisála,3 dny v porodce ukázkově pila,vše byl dobré do jejích 4 týdnů,pak začalo vztekání pouštění se záchvaty pláče,pak zase řev z hladu a dokola,pak už došlo na příkrm,protože byla po kojení stále neklidná a evidentně hladová,nic méně mlíko se mi pořád dělá a myslím dost,proso neodmítá a vesměs pouze kojíme až když vidím že je opravdu neklidná přikrmím,včera a večer dokonce usnula bez příkrmu,občas ještě má na večer záchvat a prso nechce,u každého kojení dělá furt nějaký "vopičárny"ale to přisuzuji tomu že je už dost zvědavá a kojení ji zdržuje,po nakojení a ikdyž se milionkrát pustí je spokojená a tak to neřeším,já se kojení nehodlám vzdát ani za nic,je to náádhera když už to funguje a je to nejlepší co jí můžu dát,dělám pro to vše a za tu trochu příkrmu se nezlobím,pořád lešpí než hladové a nemocné dítě,i když trošku se stydím že ani své dítě nedokážu nakrmit ale teď mám pocit že je to na dobré cestě a bude se jen kojit 😉

petja
6. zář 2011

myslim,že když kojení bolí,na vině je špatná technika a to vždy,bolest tottiž nejde s kojením dohromady.Ano,napětí v prsou,tvrdá nalitá prsa ano,ale já třeba první dny nedělala nic,než jen odstříkávala po kojení a mezi nimi,jednak pro tvorbu mléka,jednak k zabránění právě toho zánětu.A po prvním porodu jsem taky znala symptomy mých nalitých prsou,takže mi byla skvělým pomocníkem phytolaca decandra-homeopatikum jak na tvrdé prsy,nalité,jednak prevence zánětu,upravení laktace apod.ale takových homeo patik je hafol,takže znalosti to chce mít.Ale ty jsem si zase zajistila já samam,četbou,zajímáním se...

@saminomimino nezkoušelas nějaký ten náhrdelník,či výraznou ozdobu na krk? malá by se mohla upnout na to,chytnout se toho,zklidnit se...

mischako
6. zář 2011

ahoj ,je to trochu mimo mísu, ale když už jste "jiní 🙂 nemáte někdo zkušenosti s mastí z marihuany a sádla... lépe řečeno s výrobou??? potřebuju se na něco zeptat... díky

luthien.k
6. zář 2011

@mischako , zkušenost nemám (nemůže být moc odlišná například od domácí výroby měsíčkové masti), ale na co chci rozhodně upozornit je to, že NIKDY nepoužívat na dítě (vidím, že ještě žádné nemáš, ale pro jistotu), protože velmi reálně hrozí přes kůži intoxikace dětského organismu, což může mít velmi špatné následky, tak na to pozor!

mischako
6. zář 2011

@luthien.k nene to bych zas takový "samovolný" pokusy,m sem pro to příodně, ale pod dozorem to znamená, vyzkoušené věci, z bio obchodu bylinkářka to jo, ale sama bych si netroufla
to já ne sebe, pomáhá mi to na vyrážky, jizvy, oděrky a podobně, měla sem ji (mastičku) od máminé známé, ale nejsme v kontaktu, tak sem se do toho chtěla pustit sama... jenže nevím, jestli na to mám použír "samca" nebo "samicu" nebo jestli je to jedno.....

florentina
6. zář 2011

@saminomimino hodně ti rozumím, taky jsem zpracovávala ten pocit, že jsem hrozná, že neumím ani své dítě nakrmit. Nejen tím kojením, ale ani ten dokrm stříkačkou /ty první tři týdny/ mi ze začátku vůbec nešel, takže mimi řvalo hlady a já brečela bezmocí...když si vzpomenu na první noci, ještě teď mě je z toho úzko, ale tak naštěstí se vše časem srovná a rozhodně ti chci napsat, že se nemáš za co stydět...děláš co můžeš a to je to hlavní! Naše malá taky střídá období, kdy kojíme bez problémů s dny, kdy se každou chvíli pouští. Někde jsem četla, že to může být spojené i s snižováním hladiny hormonu, tuším Oxytocin...že tím se i mléko pomaleji spouští a dítě chce vše hned a tak se vzteká....ale u nás je to i zvědavost a vždy to bylo mnohem horší v období růstových spurtů....ale tak co, hlavně že nám holky prospívají a nakonec i to kojení je 😉

petja
7. zář 2011

@luthien.k jaké následky intoxikace?

luthien.k
7. zář 2011

@petja , drogy včetně marihuany mají vliv na CNS, takže by dítě bylo jaksi sjeté 😅 se všemi důsledky... Nejsem na drogy expert, takže konkrétně v případě marihuany nepovím, prostě je to nebezpečný, zvlášť u malých dětí.