Jak zvládáte děti, péči o dům, zahradu, domácí zvíře?

marmarketka
25. lis 2013

Ahoj, zajímalo by mě, jak dokážete skloubit péči o děti (a měly jste pocit, že jim věnujete dost času), manžela 🙂, domácnost a případně domácí zvíře? My máme děti dvě (obě malé, ještě nechodí do školky), velký dům, zahradu, psa... a já mám pocit, že jestli má být o všechno postaráno (děti, manžel, pes spokojení/ aby domácnost nevypadala jak po zásahu bojové jednotky/ zahrada, aby nezarostla plevelem)... tak se ze mě buď musí stát robotická Stepfordská panička nebo klient pana Chocholouška. Jak jste na tom vy???

blahova_andrea
25. lis 2013

já myslím, že to tak být vůbec nemusí. dětem se můžeš věnovat i tak, že jim dovolíš ti pomáhat s běžnými činnostmi. je to výchovné a pro děti velmi zábavné. manžel se taky může zapojit a občas s něčím pomoci. doma nemusí být naklizeno jak z reklamy, aby byla rodina spokojená. důležité a základní pro tebe je se smířit s tím, že nemůžeš být dokonalá panička na všech frontách 😉 prostě to pro vás prioritní bude tip top a ten zbytek jen tak provozně. ne nadarmo se říká: bordel v bytě, spokojené dítě 😉 prostě si stanovte priority a zbytek "ošiďte".

leni78
25. lis 2013

Zvladam to spatne. Kdyz teda pravdu 🙂

anushka111
25. lis 2013

Soushlasim s tím co tu bylo řečeno. Sama za sebe bych dala přednost dětem a manželovi. Domácí mazlíček aby měl vždycky žrádlo, vodu a dostatek pohybu, holt si bude muset teď na nějakou dobu vystačit víc sám. A dům a zahrada? ty bych udržovala jen v "provozním" módu, ať je co jíst, do čeho se obléknout a něžijete ve špíně, ono až dětičky trochu odsrostou bude na to uklízení a starání se zase času víc. Teď si užívej že máte malé dětičky, ony odrostou, ale dům a zahradu budou pořád stejné 😉

kytkakvete
25. lis 2013

Udržuju dům v takovém stavu aby nebyli vidět vyšlapané cestičky 😀, zahradu má jako koníčka manžel (s mou občasnou pomocí 😀 ) který se musí smířit že teplé večeře nejsou na denním pořádku, psa naštěstí nemáme, k nám domů smí jen zvířata klecová 😉

petrau1980
26. lis 2013

úplně tě chápu, my máme dům, zahrádku, velkého psa na gauči a 2 měsíční dítě....všechno jde, ale nejhorší je pes...na dvoře se sám nevyvenčí a kouká na mě, jak kdybych ho týrala pokud nejdeme každé 3 hodiny ven...to je nejhorší 🙂....naštěstí máme babičku, která zatím hlídá,ale až začne malá běhat tak to fakt nevím, babička ji neuhlídá a psa nevyvenčí....příště už jenom morče... 😉

kaculinek1
26. lis 2013

Holky já Vás obdivuji,sama mám co dělat s bytem a jedním dítětem 🙂 Ale abyste věděli, tak na jsou některé maminky i ve větším zápřahu - kamarádka má dům, zahradu, 2 psy, 4 děti, minimálně 2x týdně vede kroužek pro dětičky a ještě s manželem (který je doma jen každých 14 dní, jinak má jinou práci mimo domov, takže není doma vůbec) vedou cukrárnu. Jo a ještě pracuje na zřízení mateřského centra - patří jí můj veliký obdiv,jak všechno zvládá...Uvařit, uklidit a pak všechny ty aktivity... netuším, kde bere sílu.

marmarketka
autor
26. lis 2013

@petrau1980 No, teď se musím smát 🙂. Náš pes je to stejné. My ho teda máme na zahradě, v noci na chodbě. Ale řeknu Ti, je to takovej psí bin Ládin. Celý den mě terorizuje kňučením za francouzkým oknem a dělá smutný oči (což těm psům fakt jde). Já jsem pak z něj na nervy, že se mu nevěnuju. Ale vlastně to chápu, byl zvyklý, že jsme se věnovali jen jemu. Pak přišel starší syn, no a teď mrňous. Takže naše procházka je sice stejně časově dlouhá jak dřív, ale díky staršímu synovi (který se všude zastavuje a všude se šťourá) ujdeme max. půl kilometru. A to je psisko zase nespokojené - protože se ploužíme... takže zase kňučí. 🙂

marmarketka
autor
26. lis 2013

@kaculinek1 Jéžiš, zeptej se kamarádky, jak to provádí 😀. Teda hluboce před ní smekám. Já jsem manželovi říkala, že jsme si měli někde půjčit 4 děti - alespoň na pár dní. Pak by mi ty dvě připadaly jak nic 😀.

marmarketka
autor
26. lis 2013

@blahova_andrea @anushka111 Naprosto s váma souhlasím, děti jsou na prvním místě. Proto právě nestíhám domácnost. Když jsou kluci vzhůru, nechci je zanedbávat tím, že půjdu žehlit a pod. Ale večer už padám na hubu a moc toho nepoklidím. Manžel mi pomáhá, co může. Obdivuju ho, kde on tu energii bere. Vstává se starším synem (v pět ráno), abych se aspoň trochu vyspala (mladšího 3x v noci kojím). Pak jde se psem ven, zatopí a na osmou jde do práce. Přijde z práce, vezme staršího syna a psa a jdou na chvilku ještě ven. Pak ho vykoupe a padne hotovej na kanape. Nemyslím si, že bych úklid nějak přeháněla, ale i tak se cítím vyčerpaná... a ráda bych to nějak změnila.

ek_
26. lis 2013

@marmarketka, z vlastní zkušenosti, Flylady sistém mohl pomoci v úklidy

ofelieee
26. lis 2013

já třeba před pár dny věnovala kočku sousedům, protože pro ni už mi nezbejvala energie (hlavně muchlací, u kočky nejde o procházky). Zakázala jsem manželovi šetřit tak, že koupí levnější malý brambory (který já pak škrábu dvojnásob času). Nezvládala jsem 🙂 Hodně se snažím udělat práce přes den se starším synem, co ho baví... ale pravidlo, co jsem měla, dokud byl sám, že po jeho usnutí už pro domácnost nepracuju, abych se psychicky regenerovala, teda tentokrát už nemůžu, a chybí to...

lenka5731
26. lis 2013

@blahova_andrea ale zakladatelka tématu píše o domě. To je oproti bytu dost rozdíl. Chápu, že jde o princip, ale stejně.

lenya79
26. lis 2013

my jsme se před 3 měsíci přestěhovali z bytu do domečku a myslím, že na toho Chocholouška zralá brzo budu 😀 Je to fakt rozdíl byt x dům, vzpomínám na to, kdy jsme provizorně bydleli v 1+kk jaký to byl vegáč!!! Teď mám pocit, že mám místo rukou hadry, jak furt něco uklízím, vlastně celý den se nezastavím + až začne na jaře zahrada tak to bude teprve hukot. Bohužel mám debilní vlastnost, že toužím mít všechno perfektní, takže nesnesu, aby se tady něco povalovalo apod. Prostě nejsem vůbec schopna slevit ze svých nároků na pořádek ☹ Manžel je celé dny v práci, doma nepomůže nic nebo výjimečně o víkendu, ale to spíš, že vezme malýho někam pryč, abych se v klidu mohla věnovat domácnosti. Hlavně jak jsou všichni zvědaví na naše nové bydlení, tak sem neustále lezou nějaké návštěvy (myslím to v dobrém) 🙂 , takže musíme mít naklizeno, napečeno, navařeno....do toho 3x týdně vozím syna na kroužky, 2x týdně jezdím předvičovat, tak toho času taky moc nezbývá.....no zkrátka a dobře taky bych uvítala nějakou radu, jak to všechno postíhat a nezbláznit se 😀 .....Jo a ještě dodám, že náš Samuel spí přes oběd maximálně hodinu a večer před 22 hod. do pelechu nejde, takže fakt mazec 🙄 .......Vlastně jediný, co se jakž takž dá, je, jak psala @blahova_andrea, že hodně věcí dělám společně s dítětem, on je naštěstí teď ve věku, kdy ho baví spolupracovat, pomáhat, plnit různé drobné úkoly, ale to třeba s miminkem nejde, že? Taky samozřejmě nečekám, že ho to bude bavit věčně 😅

hojda
26. lis 2013

@marmarketka Na a teď si k tomu ještě představ, že začneš chodit do práce....to děsí zase mě 😒

monivo
26. lis 2013

@hojda přesně tak. Dokud jsem na mateřské, tak si říkám, že to jde. Co nestihnu dnes, dodělám zítra. Ale až začnu chodit do práce, tak nevim, kdy budu prát, uklízet, žehlit apod.

janib
26. lis 2013

Tak jsem na tom podobně..🙂 Skoro tří-letá holčička, dům s velkou zahradou, 5 psů a práce - dělám z domu. Snažím se co můžu udělat s malou a zapojit ji. Ráno nakoupit, uvařit, odpoledne úklidové práce, zahrada, samozřejmě malá, tu večer vykoupat, večeři. Usíná o půl 10, já sedám k papírové práci a dělám tak do 1 do 2 do noci...🙂 Malá mi spí do půl 10 do druhého dne, takže se krásně vyspím - na štěstí...🙂 Ale zvládám co můžu, taky bych chtěla mít všechno hotové, ale zkrátka to nejde... Na štěstí manžel obstará plně psy a když už jde opravdu do tuhého, tak přiloží ruku k dílu, občas...🙂 Ale kdybychom měli druhé mimi, tak to už vážně nevím...

wendy_
26. lis 2013

Tak co mam kamaradky, ktere se prestehovaly z bytu do domu, tak si jen chvali, ze je to lepsi. Nevim tedy jak resi zahradu, ale jinak sama pozitiva. Vic prostoru, deti se doma vic zabavi. My mame 2+kk a v jedne mistnosti jsou jen postele, takze pres den fungujeme jen v jedne mistnosti, kam se musi vejit vse. A ja doufam,ze jednou budeme mit taky domecek. Ta pohoda, kdy deti vypustite na zahradu a kdyz nahodou neco potrebujete zabehnete domu nebo date decko spat na zahradu a muzete byt doma a venovat se druhemu nebo domacim pracim. A neporadek se v byte i v dome nadela stejny, jen v tom byte je to na jednom miste. Akorat psa nemame a ani neplanuji mit. Jinak pocit, ze nestiham, ze bych mela delat vic a venovat se vic detem, mam skoro kazdy den. Ale vim, ze nejsem jedina. Proste priority, musi byt co jist, do ceho oblect deti. Takze vareni a prani, zehleni resim vecer. Pres den se snazim venovat detem, dojit nakoupit a sem tam poklidit ten nejvetsi bordel. S uklidem jinak pomaha manzel.

lenicka07
26. lis 2013

Taky máme 2 děti, dům, zahradu (zvíře teda žádné), v podstatě je veškerá péče o to všechno na mě a jakž tak to nějak stíhám, ale na zadek si fakt nesednu 😝 Teď jsem teda ráda že už není práce venku, ale myslím že příští rok už to stíhat nebudu, přece jen jsou děti hodně malé a brzy za sebou. Dokud mimi většinu dne prospalo, tak se to ještě dalo. Pro mě jediná možnost tak to všechno stihnout, na každý den si naplánovat něco, aby se mi to nenahromadilo. Do práce se teda netěším a taky si myslím že to bude ještě horší než na mateřské, aspoň podle toho co kamarádky říkaly. Jó co já znám ženských, co si kvůli mytí oken musí brát dovču... 😝

lenya79
26. lis 2013

@wendy_ jo tak pozitiva jak píšeš jsou, o tom není pochyb, ale bavíme se tu spíše o domácích pracech, než-.li o tom, kde je dětem lépe 😝 z vlastní zkušenosti teda musím napsat, že je to hodně veliký rozdíl, zda uklízíš 2 nebo 5 místností, jednu koupelnu nebo 2 a do toho ještě zahrada...navíc v domě se teda nadělá daleko víc nepořádku, nosí se domů špína ze zahrady - malýmu nezbedovi prostě nevysvětlíš, že ti nemůže vlítnout z terasy do baráku jen tak s botama od bláta, manžel kolikrát natahá z garáže, z krbu když se zatopí je taky bordel....+ zahrada to zatím nevím co to obnáší, chceme nějakou bezúdržbovou a samozavlažovací systém, ale pokud máš třeba v létě každej den zalívat a ještě něco pěstuješ tak teda potěš koště. Takže za mě dům určitě super, neměnila bych, pro děti ideál, ale co se práce týče tak je to teda daleko větší záhul + mě ještě napadá, že teď bude zima, tak pokud bude sníh, tak každý den ještě odrhnovat, to třeba v bytě vůbec člověk neřeší....

lenya79
26. lis 2013

@lenicka07 ježišmarja nestraš s oknama!!! 😲 Uf uf, to abych si namastila svaly, ale před Vánocema to ještě musím zvládnout, už skoro nevidíme ven 😀

hehena
27. lis 2013

já už jsem klient pro chocholatýho... neb máme dům, zahradu, dvě děti, psa a ještě pracuju (s prvním jsem měla po porodu volno asi týden s druhým to bylo lepší - skoro 2 měsíce). je tu věčně výbuch. je to někdy pekelně těžký (starší do školky ještě nechodí), ale není zbytí, než to nějak přežít....

lenka5731
27. lis 2013

@wendy_ taky jsme se prestehovali z bytu do domu a taky si to chvalim, zpět bych už rozhodně nechtěla. Ale pokud se bavíme o úklidu a celkově časové náročnosti obstarání chodu domu a okolí, tak nechápu, jak jsem někdy mohla mít v bytě pocit, že nestíhám 😀 😉 Právě proto, že v domě se žije úplně jinak než v bytě, děti x-krát denně přiběhnou ze zahrady domů, nanosí, k dispozici je většinou větší plocha, takže se prostě větší plocha ušpiní. Pokud někdo topí elektřinou nebo plynem, tak je to pohodlné, bez práce a nepořádku. My topíme v obýváku v krbu, takže připravovat a nosit dřevo, z kterýho padá spousta bince, vybírání popela se taky občas nezdaří, takže se vysype okolo 😎 Taky topíme v kotli uhlím, přikládá se a kontroluje kotel často a i při opatrné manipulaci se stane, že to prostě práší, a i když se přezouváme, tak se to prostě trochu nanosí do domu. Jasně, jaký si to kdo udělá, takový to má, do budoucna určitě takhle topit nebudeme, ale teď takhle topíme a určitě si nemyslím, že jsme jediní. Každý den mám rohožky tak špinavé jako jsem měla v paneláku po dvou týdnech. Luxuju denně a vytírám 2x týdně, není to moje záliba, nejsem uklízecí maniak, ale je to opravdu nutnost. 🙂 Dcera už naštěstí chodí, když lezla, měla pořád černý ručičky 😎

lenka5731
27. lis 2013

A jak to budu dělat, až budu chodit do práce, to si raději nepředstavuji. Po první mateřské mi to stačilo, a to jsme ještě nebydleli v domě. Jinak muž mi "nepomáhá" vůbec, hodně pracuje, vrcholem pomoci je, když přijde z práce občas "dřív" a spolu děti umejeme a dáme spát. S dětma jsem v létě i sekala trávu, pracovala na zahradě, připravovala dřevo, prostě skoro všechno dělám s nima. Plus k tomu samozřejmě domácnost uvnitř.

ann_87
Autor odpověď smazal
Zobraz
alisek
27. lis 2013

Já nezvládám, vždy něco šidím, většinou sebe, nebo úklid, ještě se mi nepodařilo uklidit celý dům najednou, jedu po patrech🙂

ann_87
Autor odpověď smazal
Zobraz
kaculinek1
27. lis 2013

@marmarketka Dvě děti jsou už starší - 14 a 12 a dvě 4 a 2, a jsou celkem hodné, ale stejně, jen je všechny nakrmit, těch knedlíků 😀... Já bych se musela rozčtvrtit, nejméně, abych to stíhala 🙂

blahova_andrea
27. lis 2013

@lenka5731 proč mě chytáš za slovo? to je pořekadlo 😉

lenka5731
27. lis 2013

@blahova_andrea ja vim, ale tady mi to pořekadlo nepřijde zrovna na miste.

blahova_andrea
27. lis 2013

@lenka5731 nevím tak proč. dům má užitkové a obytné části 😀 je to přece jen obrazný. každý dům i každý byt je jiný a taky každý má jinou toleranci nepořádku. nevím, proč bychom se tu měli chytat za slovíčka a vyvolávat dohady kvůli puntičkaření.