Jak zvládáte děti, péči o dům, zahradu, domácí zvíře?

marmarketka
25. lis 2013

Ahoj, zajímalo by mě, jak dokážete skloubit péči o děti (a měly jste pocit, že jim věnujete dost času), manžela 🙂, domácnost a případně domácí zvíře? My máme děti dvě (obě malé, ještě nechodí do školky), velký dům, zahradu, psa... a já mám pocit, že jestli má být o všechno postaráno (děti, manžel, pes spokojení/ aby domácnost nevypadala jak po zásahu bojové jednotky/ zahrada, aby nezarostla plevelem)... tak se ze mě buď musí stát robotická Stepfordská panička nebo klient pana Chocholouška. Jak jste na tom vy???

ivaanka
27. lis 2013

@marmarketka

Tak já mám dva kluky, 2 a 3 roky a dva psy, půlroční štěně a 8 letého psa. K tomu dům a práci 🙂 Celkem to zvládám, nepřipadá mi to nijak zvlášť náročné, ale fakt se bojím nástupu do práce.

Ráno vstanu, udělám manželovi kafe. Spolu si ho vypijeme. Pustím ven psy. Udělám klukům snídani. Pak se dívám na Ulici (stahuju z netu), kluci u toho snídají, já vytahuju myčku a vařím oběd. V 9 mám většinou všechno hotové. Pak vyrážíme ven (na hřiště, na bazén, často na hory nebo jen na zahradu), podle programu sebou beru nebo neberu psy. V poledne obědváme, doma nebo na výletě. Kluci mají po po obědě povolenou jednu pohádku, oni se dívají, já uklidím, vysaju, vytřu...Odpoledne zase něco podnikáme. Když přijde manžel, nechám ho s klukama a jdu na procházku se psama, jen se projít nebo cvičit. Je to můj koníček, takže se starám výhradně já.
Večer pak manžel koupe kluky, já u toho dělám večeři a snídani pro manžela na druhý den. Až kluci usnou, pracuju, většinou tak 12. A ráno zase znova 😀 Žádný zásadní problém nemám, ale ani nepamatuju, že bych se třeba dívala na TV a u toho ležela na gauči.
Ale abych ze sebe nedělala supermana. Jednou týdně přijde paní na úklid, utře prach, pořádně vydrbe koupelnu atd. Taky mám robotický vysavač. Oboje vřele doporučuju! Zahrada je bezúdržbová, jen tráva a thuje, pískoviště, houpačka a klouzačka. Takže práce žádná, naopak se tam kluci krásně zabaví.
Věnuju se myslím dostatečně klukům, manželovi i psům. Zaznělo tady, že na mazlíčci musí jít stranou, když máš děti. Já si to nemyslím, nemůžou za to, že si je člověk koupí a najednou se mu nehodí a navíc jde všechno skloubit dohromady.

marmarketka
autor
27. lis 2013

@lenya79 Tak já mám kliku, že starší syn chodí do postele už ve 20.00. Ale jsem z celého dne tak uhoněná, že se pak jen umeju, chvilku posedím s manželem a jdu spát (protože mě čeká noční šichta s malým). Já vyrůstala v bytě 2+1 a vždycky jsem chtěla do domku... pro ten prostor a soukromí. Jsem tu moc ráda, ale je to faaaak dřina 😖 . Moje blbá vlastnost je, že pokud vím, že mám nějakou práci, tak si prostě nedokážu sednout a vegetit. Prostě to neumím ☹ . Je mi ale jasný, že tohle je můj problém... protože v baráku je pořád co dělat... a když si neodpočinu nikdy, tak se brzo zhuntuju nebo zcvoknu 😅 . Jak já bych si chtěla aspoň 2x týdně dělat svoje věci - přečíst knížku, udělat si dekoraci do bytu, jít si zasportovat nebo jít jen tak do města a koukat na lidi 😅 - bez dětí, bez psa a bez zodpovědnosti za někoho jiného.

anushka111
27. lis 2013

Jak to tady tak čtu, tak myslím že řešení je jediné, slevit ze svých nároků, pokud máte dítka doma a nejsou už uplně maličká tak třeba nežehlit,podlaha nemusí být vytřená tip ťop a hračky nebo věci? Nám se osvědčil "Krabicový systém", máme plastové krabice s Ikey, do jedné naházíme plyšáky, do druhé položíme ladem skladem barbíny, já mám takhle čistící prostředky, nebo krabici kam dám svoje ponožky - zkrátka žádné rovnání a uklízení přesně na svoje místo. Zní to jako prkotiny, ale ve finále mi to ušetří každý den minimálně hodinku a tu využiju na hraní s malou nebo na chvilku klidu 😉

wendy_
27. lis 2013

@lenya79
@lenka5731
@ann_87 musim rict, ze me nepresvetcite. Vyrostla jsem totiz v dome a uz jako dite jsem odklizela snih, topili jsme v obyvaku, a nez jsme presli na plyn tak i uhlim. Vsechna spina z venku zustala vzdy v predsini. V byte mame bohuzel takovou dispozici, ze predsim je vlastne chodba do vsech mistnosti, takze ja musim ihned po prichodu domu vse uklidit, jinak se to roznese. Uznavam,ze plocha na vytirani ci vysavani je vetsi, ale dle osobni zkusenosti vim, ze se i ten bordel na vetsi plose tak nejak vic ztrati a neni potreba tak casto uklizet. A oken je v dome sice vice,ale pokud je myjete jen parkrat do roka,tak to neni zase tolik prace. Jelikoz jsem vyrostla v dome, tak v byte docela trpim. Maly prostor, vsude mame hafo veci, takze nez se pustim do vytirani musim spoustu veci prendat. Respektovat nocni klid, kdy nemuzete ani zapnout pracku. Nastesti sousedi maji vecirky jen parkrat do roka. Jinak mam nekolik kamaradek, ktere nedostatek casu resi kazda po svem. Jedna nezehli. Druha nezehli a detem dava jen kupovane jidlo, treti zase s detma nechodi tolik ven, protoze se doma venuje uklidu. Ja jsem to vyresila zapojenim manzela. A na domecek se uz hroooozne tesim a to jeste nemame ani pozemek. Ale hypo uz mame predschvalenou, tak snad se dockam.

lenka5731
27. lis 2013

@wendy_ 🙂 prosím o recept, jak zajistit, aby např. binec ze dřeva zůstal v předsíni, když se nosí dřevo do obýváku a denně se stopí cca 10 špalků. Jak zajistit s malými dětmi, aby všechen binec zůstal v předsíni (zádveří). DĚKUJI. Ušetří mi to dost práce, a myslím nejen mně. 🙂 Ale pohled dítěte je určitě jiný než pohled matky, takže to i chápu. MMch v paneláku jsme měli přesně chodbu - předsíň jak popisuješ, ale rozhodně jsme nananosili tolik, aby bylo nutné to hned uklízet (jak popisuješ). Na chodníku před panelákem moc nepořádku nepobereš a nebo si to oklepeš o schody. To se nechci dohadovat, jen píšu svoje postřehy, že starší dům (tzn. malé děti, dřevo, uhlí) je podle mojí dosavadní zkušenosti 10x tolik úlidu než v bytě. Ale když píšeš o pozemku, tak budete mít určitě komfortnější způsob vytápění.

lenka5731
27. lis 2013

@wendy_ jo a nechtela jsem to zúžit jen na úklid, když píšu o uhlí, tak to pochopitelně znamená i obsluhu kotle, tzn. vynést popel, zatopit a přes den to udržovat, dělám si poznámky o spotřebě uhlí apod., a průměrně za den jdu do sklepa 20x 😀 😀 A celkem obstojně to celé dávám i s roční na ruce.

A pro zakladatelku tématu, zvládám to v pohodě, baví mě to, takhle jsem si to vybrala, i když realita je o něco náročnější než představy. Nemáme tedy zvířata. Myslím, že mě zachraňuje to, že nejsem pedant na úklid, jinak by to asi nešlo. Jak už tu bylo řečeno, po nástupu do práce bude mnohem hůř, takže takhle je to pořád ještě pohoda.

lenya79
27. lis 2013

@wendy_ tak my ti s holkama asi nebudem brát iluze 😀 já jsem se taky do domečku moc těšila a měla růžové brýle, to, že úklid a vše okolo bude náročnější, to mě ani nenapadlo a ani kamarádky, které v domě bydlí, mi o ničem takovém neříkaly - kdo by se taky chlubil tím, že od rána do večera uklízí jak pako, že? 🙂 To víš, že ti všichni řeknou, jak je to super! Já tedy mám oproti holkám výhodu, že topíme elektřinou a krb máme jen jako doplněk, že si třeba večer přitopíme anebo prostě jen pro atmošku, když si chceme udělat hezký večer, ale stejně z toho bordel je! Prostě z těch polen bordel padá na zem a my třeba 1x týdně ten krb čistíme, vymetáme popel a to prostě lítá ven a na zem, tak bych tě teda taky ráda poprosila o recept, jak to udělat, aby to bordel nenadělalo 😀 My jsme se v bytě kolikrát ani nepřezouvali a setřené to bylo šup šup, tady ač se přezouváme, tak prostě borčus si dovnitř nanosíme, ještě v létě nebyla před domem hotová silnice a měli jsem venku fakt pískoviště a to prostě v botech nanosíš ať se snažíš sebevíc, stejně tak bahno....Než tady vysaju a setřu tu plochu, tak jsem zpocená jak kůň a že by se teda něco rozptylovalo do prostoru tak to ani náhodou! My třeba máme točité lesklé tmavé schodiště a to nejde jinak udržovat, než že zakleknu na 4 a musím schod po schodu vyleštit, aby se to blejskalo....atd. atd. No však uvidíš sama, co všechno tě čeká a pak budu ráda, až nám napíšeš, jak to zvládáš! 😀

lenya79
27. lis 2013

jo a žehlení jsem taky zkrouhla na minimum, teď jsme si koupili pračku se sušičkou, takže když to ze sušky vytáhnu ještě teplé a hned to poskládám ,tak se fakt žehlit nemusí, takže pohoda 🙂
no ženy, buďme rády, že máme takové vymoženosti jako pračka, myčka atd. 😉

lenya79
27. lis 2013

@marmarketka tak bohužel tu blbou vlastnost mám já taky, nemůžu si lehnout na gauč, když vím, že třeba potřebuje vydrbat koupelna...manžel mi kolikrát říká, že se mám na vše vyprdnout a po obědě jít spát s malým anebo se prostě natáhnout a nic nedělat, ale já fakt nemůžu, jsem prostě v tomhle blboňa 😅 ....a nějakou hlídací babičku třeba nemáš? Že bys měla čas na svoje koníčky aspoň chvilku? My máme bohužel babičku jen jednu a ta je ještě pracující, takže hlídání využíváme hlavně když jdu do práce anebo když chceme o víkendu třeba s manželem do sauny nebo nějaký relax chvilku bez dítěte.

lenka5731
27. lis 2013

@lenya79 jo, myčka a sušička jsou super. Ale já jsem teda nezehlila ani před sušičkou 🙂

lenya79
27. lis 2013

@ivaanka prosím tě a v kolik vstáváte, když máš v 9 vše hotové? To my teprve lezeme z postele 😀 Syn chodí spát pozdě, tak to máme takové posunuté....Máš to fajn, že odpoledne se manžel postará o kluky, to je určitě velká úleva, když máš chvilku aspoń pro sebe alespoň třeba na tu procházku se psama a pokud pomůže i něco v domácnosti tak to je skvělý. U nás je to bohužel tak, že manžel odejde ráno v 9 a vrátí se večer v 9 🙄 Víkendy se snažíme trávit aktivně a společně jako rodina a né doma gruntovat, takže je to prostě přes týden všechno na mě a taková paní, co by tady taky občas přiložila ruku k dílu by se mi teda fakt šikla! 🙂

lenya79
27. lis 2013

@lenka5731 no já jsem tomu taky moc nedala, nemysli si 😉 🙂

edeltraut
27. lis 2013

Špatně 😀. Máme tři děti, velký dům, obrovskou zahradu a k tomu ještě hospodářství. Manžel chodí do práce a já po večerech občas dělám ještě "domácí práci". Někdy padám "na hubu" a tady to vypadá jak v cirkuse, někdy to jde jak po drátkách. Záleží na rozpoložení zbytku rodiny a jejich ochotě pomoci.
Nyní jsme najeli na tzv. "domácí rozvrh", kde mají děti i já napsané povinnosti během dne. Takže to docela jde 🙂.
Jinak můj den začíná v šest přípravou snídaně a svačin pro manžu a děti. V půl sedmé manžel odjíždí a budí školáky, ti se nasnídají a ve čtvrt na osm odcházejí z domu. Pak je na řadě snídaně pro mě a Adélku. Mezitím sklízím kuchyň a připravuju na vaření. V osm jdeme s Adélkou krmit a dojit - to spojujeme s dopolední procházkou. Povídáme si o zvířátkách, vyvenčíme psa a vracíme se domů dodělat oběd a Adélka jde většinou spát. To využiji čas a poklidím, případně dělám práci. Když se vzbudí, najíme se a jedeme nakoupit a pro děti do školy. Odpoledne si starší udělají úkoly a povinnosti - drobné práce v domácnosti. Kolem druhé jde Adélka spát - většinou v kočárku a já pokrmím, případně udělám něco na zahradě - letos tedy dostala dost zabrat - Adélka má nějaký radar a jakmile jsem nandala rukavice a popadla hrábě, byla vzhůru 🙂. Takže skalku asi nepoznám a ve skleníku je džungle se zbytky rajčat 😀. Kolem pátý se vracíme domů, příprava do školy, večeře a koupání, pak už se nám vrací domů i tatínek (jen v zimě, v létě ho vidíme až když je tma), tak mu předám děti, udělám co potřebuji a uspím Adélku. Když mám práci, tak do půlnoci dělám, když ne, tak dospávám a chodím spát s dětmi kolem deváté 😀. Jinak nežehlím, prádlo hned hezky složím a zaklízím, to ušetří hodně času. Nezametám, místo zametání rovnou prach stírám vlhkým hadrem. Větší úklid jednou týdně, jinak udržujeme ve stavu "na první pohled dobrý" 😀. Nyní mě čeká předvánoční úklid, ale protože to sama nestíhám a nedám, tak jak bych chtěla, tak jsem si na sobotu pozvala "posilu" 🙂.

wendy_
28. lis 2013

@lenka5731 my jsme na drevo meli takovy velky kos, ve kterem se drevo domu nosilo. Takze nic nikde nepadalo a kdyz prikladas muze obcas nekde neco byt, ale u krbu/krbpve vlozky byla lopatka s kostatkem,aby se to hned zametlo. Krb/krbovou vlozku jsme cistili, kdyz byli potreba,ale jen opatrne odebrat popel, aby se minimalne naprasilo. Poradne cisteni probehlo na konci topne sezony.

Kotel na uhli si moc nepamatuju. Ten stary, jeste za komancu byl naprd, furt se prikadalo, ale pak tata koupil novy a to chodil tusim jen rano a vecer na kontrolu a udrzbu. Rozhodne ne 20x.

Jinak uznavam,ze na nekterem materialu je neporadek videt vic nez na jinem. Znami maji na podlaze leskle dlazdice, takze je hned videt kazda smouha.

Jinak udrzet neporadek v predsini mi neprijde takovy problem, proste jsou tam dvere, za ktere se v botach nesmi. A boty max ocistit venku. Coz je nekdy nadlidsky ukon, kdyz je mokro, tak se to skoro nesklepe a vse se zanese domu. Ja se zase netesim na zimu, protoze na kocarek se mi nalepi halda spinaveho snehu, ktery postupne staje az u nas v predsini. Alespon, ze mala uz ma vic jak rok. Loni to byl pro ni jak magnet vrhat se do tech spinavych louzi a treba tohle bych v dome resit nemusela.

Uznavam,ze v dome zatim neziju a cerpam jen ze zkusenosti z detstvi a z pobytu u rodicu.

Kazdopadne kamaradka se prestehovala pred ctvrt rokem a zatim si nepostezovala a jak ji znam, tak by urcite rekla.

hehena
28. lis 2013

@janib pokud se muž nezapojí, tak se dle mě s dvěma dětma pracovat z domu prostě nedá. řeším to každou chvíli. první syn byl jinej, dost si vystačil sám, dlouho byl takovej docela uzavřenej a vlastně začal mluvit až po třetím roce věku. ale zas to s ním bylo horší v té domluvě a že z toho, že si všechno nevykomunikuje, byl docela nervák. druhej je taková malá pohroma, všude musí bejt, všechno musí mít, neustále demoluje, horolezí... takže kdyby muž nepomohl, tak je po mě. vstává mezi 6-8, takže když pracuju do noci, někdy i do 5ti do rána, tak bych prostě zhebla, kdyby s ním nevstal chlap - ten má naštěstí flexi práci, takže takhle můžeme fungovat. jinak si to nedovedu představit. starší usíná až kolem 10, takže kdyby sedla k práci až pak, šla spát k ránu a po 2-4 hodinách musela vstávat, tak brzo zkolabuju... ale jak už tu padlo, jaký si to uděláš, takový to máš, takže si nemám nač stěžovat 🙂)

@wendy_
@lenka5731 já teda celkem souhlasím s wendy. pro mě byl na úklid horší menší prostor. šílela jsem z toho, že nemám co kam dát. i vytírání menšího prostoru a odsouvání věcí z místa na místo mě dohánělo k šílenství... samozřejmě umejvat dvě koupelny a celkově dům na dvě patra to není žádná sranda, ale v lecčems mi to vyhovuje víc, zas je to všechno lepší než stísněnost ve 2+kk. ale já už jsem ve stavu, kdy lecos ignoruju. takovej bordel jsme doma nikdy neměli, ale říkám si, že jde o přežití nejhoršího... až budou menšímu 2 roky, už to zas bude jiný...

já totiž největší problém v bydlení v domě vidím v těch patrech! když potřebuju uklidit věci z pračky a sušáku nahoru, tak musím tahat nahoru i mladší dítě, nebo to musím dělat, když spí. jenže když spí, tak je u nás v ložnici, kde je šatna 😀 mi to teď příde takový docela začarovaný 😀 nemůžu nechat otevřený dveře ani na chodbu, hned se sápe na schody a i když si tam dám dvířka, tak mě to nespasí, neb je to tak řešený tak, že můžu dát dvířka až nad první schod, takže mi z toho schodu stejně může slítnout...

jinak jsme se teď stěhovali do menšího domu, než jsme bydleli předím a docela trpím nedostatkem prostoru. jak si na vzdušnost člověk jednou zvykne, tak menší už pak prostě není ono... celý dny, teď vzimě v pidi místnosti - spojená kuchyň-obývák-jídelna... no děs. jak to 2+kk, ale mám tu aspoň únik... ale i tak mi to vadí. 🙂))

hehena
28. lis 2013

@edeltraut jak jsi to takhle zvládala s miminkem? myslím to obstarávání hospodářství? jako všechna čest mámo!

lenka5731
28. lis 2013

@hehena
@wendy_ ale já přece nepotřebuju, abyste se mnou souhlasili, jen jsem napsala svou čerstvou zkušenost. Kotel se samozřejmě bude časem kupovat jiný, s výměníkem, ale myslím, že takový středověký spousta lidí ve starých domech ještě má a funguje u s tím. Myslím, že vlastní zkušenost ve spoustě věcí je nepřenosná a velmi cenná .

lenka5731
28. lis 2013

@wendy_ jo a teď tu v domě budeme teprve první zimu, proto ten Kotel tolik chodím zkoumat a zkouším topit různými způsoby 🙂 je po předchozích majitelich domu.

edeltraut
28. lis 2013

@hehena Děkuju 🙂 s miminkem to byla brnkačka, to hodně spala, zato teď je to docela náročné - Adélka už moc nechce být v kočárku a chodit taky ještě neumí, tak jí musím vždycky postavit ke kozám a ona je hladí a nechá se okusovat, kůzlata kolem ní skáčou a tu půlhodinku ve chlévě vydrží 😀. K drůbeži jde do krosny, rve mě za vlasy a "pípá", takže to spolu zvládnem. Trochu se bojím, až jí budou tak 2-3 a bude si stavět hlavu a lítat jak švec... aby mi někam nezaběhla a nedostala kopanec nebo trkanec - jak je mezi zvířaty od malička, tak se vůbec nebojí.

ivaanka
28. lis 2013

@lenya79 No obvykle vstávám kolem 6, někdy později.

Ale mám to fakt jednodušší v mnoha věcech. Manžel snídá v práci, takže snídani chystám večer s večeří pro kluky. Kluci snídají Matyldu nebo Pribináčky, takže žádné chystání. Obědy vařím vlastní, ale rozhodně to nejsou jídla jako svíčková 🙂 Takové různé půlhodinovky 😉 Topení máme elektrické, žádná práce. Máme i krb, ale ten používáme jen pro idilku někdy o víkendech a to se stará manžel. Hodně udělá robotický vysavač.

Máš určitě pravdu, že bez manžela by to bylo o moc složitější, chodí mezi 4 a 5 a je až do večera s dětma, navíc je večer koupe. On si to hrozně užívá, tak mu samozřejmě nebráním, že? 😀 Když tvůj chodí až v 9, musí to být hodně těžké.

Prádlo skoro nežehlím, hračky máme systém jako @anushka111 , krabice z ikey a do nich to házíme, vláčky vlášť, lego zvlášť...To jsme zavedli asi 4 měsíce zpátky a ušetří to hodně času. Navíc se už kluci konečně naučili, že si to večer uklidí, to byly boje.

Já jsem takový salámista, manžel je z toho občas na nervy, mě máloco vyvede z míry, takže když je nějaký bordel, počká prostě do zítra. I když samozřejmě ve špíně nežijem, ale už jsem dávno pochopila, že jsou věci, které počkají a ty, které nepočkají 🙂

Snažím se všechno si naplánovat, jak dlouho mi bude všechno trvat, přidám nějakou rezervu a pak nezmatkuju a stíhám.

marmarketka
autor
28. lis 2013

@lenya79 No, my máme dvě babičky i dědy. Moji rodiče jsou na hlídání bezva. Já vlastně na naše děti aplikuju jejich výchovu, takže když jim staršího syna nechávám (mladšímu je měsíc, takže ho ještě nehlídali), vím, že o něj bude dobře postaráno. Jenže bydlí v jiném městě a ještě pracují. Takže to hlídání je nárazové ☹. Manželův taťka je nehlídací. Je hodnej, ale dítě bych mu nesvěřila. Neví, jak si s ním hrát a jak s ním jednat. Ale oceňuju, že se snaží. A tchánova partnerka je zase supr na hraní, ale je krapet zvláštní. Když jsem čekala staršího syna, říkala, jak je ráda, že bude mít konečně nějaké vnouče blízko, že si ho užije. Ale tím to skončilo. Za ty dva roky u nás byla snad max.10x. Sama se na hlídání nenabídne, i s kočárem byla jen jednou. A mně se příčí ji pořád o hlídání prosit a zvát ji k nám. S manželem jsme ji "milionkrát" zvali, ale vždycky najde nějakou výmluvu. Já k nim můžu jen v "teplém" období, kdy jsme na zahradě, protože chovaj kočky a já mám silnou alergii. ... Takže už se těším, až půjdou naši do důchodu 🙂.

marmarketka
autor
28. lis 2013

@hojda No, to si radši nepředstavuju 😅 . To abych si pak pořídila paní na úklid nebo nevím.

wendy_
28. lis 2013

@hehena no ja prave vyrostla v jedno patrovem domu a nasi ted bydli v dvoupatrovem a kdyz jsem tam byla s detma na tyden sama, tak jsem byla vycerpana vic nez kdyz jsem v malem byte. Za prve nic neni zabezpeceno, 15 metru od baraku rybnik, to neustale hlidani deti me vycerpavalo, nemluve o rvani do prvniho patra na syna,ze pro nej hned prijdu, kdyz vstal a ja zrovna dole malou kojila.

Mym snem je bungalow, primerene velky. Mensi pokoje pro deti,at maji soukromi a vetsi obyvak, kuchyn a jidelna zvlast. A hooooodne velkou komoru/komory. No uvidim, jak se zadari.

hojda
28. lis 2013

@marmarketka NO já už si to pomalu začínám představovat a je mi z toho fakt úzko 😕

marmarketka
autor
28. lis 2013

@hojda Ani se Ti nedivím 😅

marmarketka
autor
28. lis 2013

@lenya79 Jo, jen mě ještě napadá... na ten popel z krbu doporučuju vysavač na popel. Je to naprosto božííí. Než jsme ho pořídili, byl všude po skříních pidipopílek. Teď tu máme čisto. Fakt je to pomocník.

mulzupa
7. kvě 2015

Zvládám, snažím se, i když jsem matka samoživitelka. Ušetřila jsem na novou houpačku a babička nám dala peníze na nový zahradní nábytek http://www.wellmall.cz/Zahrada/Zahradni-nabytek...