Jedna rodina, rozdílná náboženství

peppapig
19. únor 2009

🙂 Ahoj maminky, manzelky, tehulky, snazilky...
Tak me napadlo zalozit nove tema. My jsme takova ruznoroda mlada rodinka. Ja jsem z Cech, druha polovicka je puvodem z Indie (s koreny v Bangladeshi) a nase dcera ma Anglicke obcanstvi 🙂
Tak bych rada popovidala s ostatnima zenuskama muslimu, zidu, nebo prave ortodoxnich krestanu, jak vedete domacnost, jak vychovavate deti a tak. Pratelskej pokec samozrejme!!!
Vendy

laska.nezna.hranic
19. únor 2009

ahoj, můj manžel je taky muslim - marocký Berber, když jsme spolu chodili, tak jsme se kvůli tomu jednou nepohodli, ale když jsme si to vysvětlili (trvalo nám to měsíc), tak se všechno vrátilo do starých kolejí a milujeme se a žijeme si šťastně dál. miminko teprve čekáme, ale vzhledem k tomu, jak pečuje o mě, věřím, že bude bezvadnej táta. já jsem ateista a je mi jasné, že naše malé bude chtít vést k víře, ale všechno je to o toleranci a domluvě. k nám domu zapadl docela bez problémů, jediné, co vyžaduje, je svůj čas na modlitby a když to jde, tak halal maso. ale dokáže žít i bez něj, v jídle je strašně skromný. jinak je úplně přizpůsobivý a žádné své zvyky nikomu v rodině nevnucuje. naopak se mnou už to má, chudák, horší 😀

jinak máte krásnou holčičku🙂

peppapig
autor
19. únor 2009

Nazdarek, jsem rada, ze se nekdo ozval. My,kdyz jsme spolu chodili, tak tema nabozenstvi skoro nikdy nepadlo, spi tak z kulturniho hlediska. Vlastne jsme byli mladi a plne elanu a studenti, takze na prties se samozrejme obcas pil alkohol. Vim, ze kdyz jsem ho potkala, ze se ani nemodlil,jen v patek v mesite, ale kazdy rok drzel Ramadan (ja ne, slo to mimo me). Co jsem otehotnela, muzik se uklidnil, asi dospel v dobrem slova smyslu, modli se kazdy den, podud neni v praci, je bajecny tata. Rikam mu muzik, ale svatba jeste nebyla 🙂 Ja jsem se na jeho vyru neobatila (mozna jednou uverim, kdo vi), nerekla bych ze jsem neverici, verim ze je jeden buh, whatever his name is! Halal maso taky nekupujeme stale, jen spis nahodne, kdyz jsme v ''indicke ctvrti'', ale veprove pro M neprichazi v uvahu (ja se ho nemuzu vzdat, tak mi tu vzdy chrochta, ale nezakazuje). A deti nevim v co uveri a veri, dcerka bude mit 2, ale kdyz se M modli, tak stoji vedle neho a kopiruje a rika ala ala, jsem rada, kdyz je vidim.
Uz vite co cekate? A mas priprave jmena 🙂

laska.nezna.hranic
20. únor 2009

tak to máte obdobně. ramarán si manžel dodržuje, já ne, ale i tak je to pro mě utrpení, protože hladovej chlap je taky mrzutej chlap, takže v tomhle období moc nekomunikujeme, abych ho nedráždila a všechno důležité probíráme, až když se večer nají. moc se mi to nelíbí, ale respektuju to. on taky musí zkousnout spoustu věcí. a řízek si teda taky sebrat nenechám 😀
takže vy žijete v UK? nepřemýšlíte nad životem v ČR? nemáš nějaké tipy na jídla, která by nás uspokojila oba a obešlo by se to třeba i bez toho masa? protože halal versus vepřové je trošku problém 🙂 nejhorší je, že to není jen o tom vepřovém. on si sice je schopný zvířátko podříznout, ale to já nesnesu a i je problém to shánět a do "popravy" umístit. a v našem městě žádná halal prodejna není, takže vaření mi začíná dělat starost. protože si nemůžu dovolit jezdit každý týden do Prahy nakupovat vodňanské kuře, které jinak koupím kdekoli, jen proto, že je na něm napsáno halal, ale taky nechci, aby strádal.
a čím krmíš malou? stravuje se podle tatínka nebo jí všechno a rozhodnutí necháte na ní, až bude větší?
a jeho rodina jsou taky muslimové? co říkají na to, že máte děcko bez svatby?🙂
můj malej synovec, když viděl manžela, jak se modlí, tak jak byl zvyklý ze školky, že si vezmou předložky a protahují se, tak za mnou přišel a prý: "strejda cvičí". to mě pobavilo. 🙂

jména jsme měli vybraná hned první týden našeho seznámení. sice jsem si myslela, že to jsou jen pracovní názvy do budoucna, ale už u toho zůstalo. takže Karim nebo Sara. ta se mi sice moc nelíbila, přišla mi na české poměry moc "průměrná", i když by se psala bez čárky, ale nakonec jsem se s tím smířila. no a stejně to bude chlapeček, takže Karim.
podle čeho jste jméno vybírali vy? a chystáte se do dalšího děťátka?

peppapig
autor
20. únor 2009

Ja jsem se rozhodla pro Ramadan, myslim teda loni, takze poprve. Bylo me ho lito a reknu to naplno, myslela jsem ze to bude mit vliv na par kil dolu 😝 . Nakonec jsem byla rada, vubec jsem nad tim nepremyslela, nevim jak to popsat, ale dodalo mi to energii a mela jsem bajecny pocit, uz se tesim na pristi rok. Jen mala Mia, jako by to citila, nechtela sama pres den papat.
My jsme se potkali v cambridge a skoncili jsme na jihu UK. Nekdy je to tezky, protoze tady nemame zadnou rodinu, chybi me ty babicky. Docela bych si dovedla predstavit zivot v praze, az dodelam skolu, ale starous by to bez cestiny nezvladl, takze zatim jsme tady.
Wow to je muzik ale sikovny, ze si umi i zariznout obed, to muj by ani mouchu nezaslapl, prosim te pavouky co ja tady rvu, on haze na zahradu, hruza.
Vidis, to mi neprislo, ze zijete v cechach a muz umi cesky dobre?
''Strejda cvici'' to je super 😀 😀 😀

Ja nevim co z male vyroste, mozna se postavi na svoji hlavu a zakousne se do slaniny, nevim, zatim to nejak neresime. S tim jidlem je to nekdy desny, vis jak bez veprika a jeste k tomu v UK. Takze ty nejlevnejsi a nejrychlejsi a nejlahodnejsi pokrmy z veproveho u nas padaj, ikdyz na druhou stranu, veprik je dost nezdravy. Mia posledni dobou maso uplne odmita, asi se rozhodla byt vegetarian. Ja zase nemam rada skopove a hovezi delam jen gulasek (bez speku ☹ ale dobrej), nas tatik miluje knedliky. Kure, ryby a veg jidla. Nase mamka rika, ze jednou budeme vsichni kvokat haha. Pak ti napisu nejaky receptik, ale nic extra.

Ja vim, vzali jsme to z druheho konce, sranda, detatko, bydleni a na svatbu jsme zatim nemeli cas, ale vse v pohode. Na konci leta bychom meli vyrazit do Indie za rodinkou,jeste jsem tam nebyla a uz je na case, hrozne se tesim, cestovala bych v asii klidne i rok, ale muj muzik neni snilek jako ja ☹

Vybrali jste krasne jmeno Karim se i me libi. Mela jsem kolegu karima, davno davnicko. Ja jsem sla do porodnice a vubec jsem nemela predstavu jmena pro chlapce, jeste ze se narodila bambulka, jmenuje se Mia Lily Zarin (mir, nase nejoblibenejsi kvetina a Zarin je muslimske Zlato), jednou nas bude nenavidet za tolik jmen 🤐

A jakou jste meli svatbu, tradicni cz nebo po jejich?

tictac
20. únor 2009

ahoj, jdu vas pozdravit 😉

MM je take muslim, ostatne ja jsem konvertovala jeste pred svatbou, takze nejsme rodinka se dvemi ruznymi nabozenstvimi...ale rozdilne zvyky mame samozrejme taky.

Mia Lily je moc hezka, i jmeno 😵

Karim se mi libi taky hodne, kdyby se to hodilo k nasemu prijmeni, bylo by na seznamu 😉

peppapig
autor
20. únor 2009

Ahoj, tictac, vitej. Dekuju za lichotky 🙂
Kolik mas deticek?

tictac
20. únor 2009

nemame zadne, ale jednou budou 😉

peppapig
autor
20. únor 2009

Tak to drzim palecky 🙂

laska.nezna.hranic
20. únor 2009

tak to tě obdivuju, já jak se nenajím, tak bych vraždila 😀 a pomohlo ti to na zhubnutí? já myslím, že to jako dieta není zrovna nejvhodnější, protože jíst by se mělo tak nějak průběžně. když jsi celý den hlady a pak se najíš, tělo se s tím vyrovnává hůř. já se přiznám, že bych na to neměla. a ani to nechci zkoušet.
ty jsi původem z Prahy? myslím, že tam byste neměli problémy s bydlením. seženeš tam všechno - myslím halal, je tam modlitebna a k sehnání práce ti stačí angličtina. tady na jihu je to horší.
to jako že jsi na mateřské a studuješ zároveň? jak se to dá zvládnout? když ti nemá kdo pohlídat...
hehe, tvůj drahý je jako já, já zabiju maximálně komára a to jen když je natolik troufalý, že mě první bodne 😀
jinak oficiálně žiju v ČR jen já. manžel tu sice se mnou pár měsíců byl, ale pak jsme se jeli vzít do Maroka a on tam musel zůstat, než mu dají vízum. ale jinak potom budeme zase žít tady. jen v případě, že by nesehnal žádnou práci, tak bychom šli do Španělska, ale to by bylo jen na dobu nejnutnější, protože já se z ČB stěhovat nechci🙂 a když bych musela, tak jen do jiného města tady v republice. je to i z toho důvodu, že lepší, když je doma alespoň jeden z nás, než když na nás jako na cizince budou koukat na oba. tady alespoň já můžu leccos oběhat, ale v cizině si to neumím představit. protože pro mého muže je "všechno dobrý" tak, jak to je a já bych to tam sama nezvládla 🙂 on je prostě v některých věcech skromný tak moc, až to není zdravé🙂
co se týče jazyka, s češtinou teprve začíná, zatím zná jen několik základních frází, ale učí se rychle. pokud by tu žil nastálo a pohyboval se mezi Čechama, věřím, že za pár měsíců se domluví úplně normálně.
mně skopové taky moc nejede. alespoň né tak, jak nám ho připravovali v Maroku. taky jsem tam za pár dní skoro pět kilo shodila a to jsem už byla těhotná 🙂
jinak my bydlení taky jaksi svoje nemáme, jsme u našich - ale to je kvůli financím. a svatbu a mimi jsme měli tak nějak najednou. koncem srpna jsme se zasnoubili a měli jsme se brát koncem října (nakonec to bylo až v půlce listopadu), ale mezi tím jsem už stihla otěhotnět. takže jeho rodinu jsem poprvé poznala vlastně až na svatbě a rovnou jsem jim na fotce z ultrazvuku představila i vnoučka. ale zdá se, že jsou nadšení a nijak to neřešili🙂
ty jeho rodinu znáš nebo se budete seznamovat taky až pojedete do Indie?
a jak se rodí v Anglii? byl přítel u porodu? to je zajímavé, že jste neměli jméno pro chlapce, copak on po něm jako chlap netoužil?🙂 a kdybyste teď nebo někdy měli kluka, řešili jste otázku obřízky?
já myslím, že nevadí, že má vaše malá tři jména, protože všechna jsou poměrně krátká.
svatbu jsme měli takovou, že vlatně ani nevím, že nějaká byla. přitom to, aby se uskutečnila, stálo obě strany a především mé rodiče (za což jim jsem vděčná) dost peněz. úředníci buď nepracovali nebo nám nechtěli vydat papíry anebo tvrdili, že naopak potřebujeme nějaké další z ČR, tak se to řešilo dva týdny. ve středu večer jsme pak měli odjíždět domů a v deset dopoledne volal tchán, že je u nějakého úředníka a že se můžeme vzít, ale musíme ještě něco přijít podepsat. tak jsme tam běželi. podepsali papíry a pak z nich vypadlo, že to už je všechno a jsme oddáni. takže jsme se brali jen tak - v džínách a mikině 😀 ale to neva. jen všem známým je divné, že jsem měla svatbu v cizině a nemám z toho žádnou fotku 😀 a moje rodina z toho taky neměla nic, i přesto, že tam byli se mnou.
ale co se dá dělat. na jednu stranu to je i fajn, vůbec mi nedochází, že jsme manželé a tak si pořád zachovávám ten hezký pocit svobody. dokonce jsem tak zblblá, že se pořád podepisuju dívčím jménem. ale snad si časem navyknu🙂 hlavně, abychom už mohli být všichni tři spolu🙂
a co dělá tvůj přítel? myslím za práci. a mluvíte na malou svými rodnými jazyky nebo jen anglicky?

laska.nezna.hranic
20. únor 2009

tictac - já navrhovala i spoustu jiných jmen, ale manža mi všechna zavrhl. tak na tomhle jsme se shodli. a pak už jsem moc neřešila, jak moc se hodí k příjmení. Karim končí na "M" a naše příjemní tak začíná, což by být nemělo, aby to nesplývalo a oboje obsahuje "R" (snad malý nebude ráčkovat 😀 ), ale znám lidi, co jsou na tom hůř a taky žijou. stejně ho málo kdo bude oslovovat celým jménem. cizí lidi na úřadech a tak ho stejně budou oslovovat píjmením a rodina a známí jen křestním, tak to neřeším. nám se to líbí a na názory "znalců" kašlu 😉

larri
11. dub 2009

laska.nezna.hranic ja ziju v Praze a pritel pracoval u Araba co mel obchod s halal masem.Vlastne vsechno jejich maso,syry,salamy atd.Musim rict,ze ty jejich salamy a klobasky strasne miluji.Pritel je taky arab,ale uz tam nepracuje.

Jinak s tema jmenama,ja chtela Adama a Jasminku.Tuhle kombinaci maji v PRAZE snad vsichni arabove co maji cesku.Takze to je zavrhnuto,ted bych chtela Sofii a chlapecke jmeno na S.Priteli moc Sofii ne,ale ma uz syna Sebastiana,tak jsem mu rekla,ze by mel jmena na S,tak to proslo.Ale nez ja otehotnim,tak to bude jedna Sofie vedle druhe.

zuzik_p
11. dub 2009

Larri, fakt je jasminka tak caste jmeno? 🙂 Adamek se mi take libi, ale uz se tak jmenuje manzeluv syn, takze mame v zaloze jine. Sofinku ma znama z brna, take hezke jmeno.

laska.nezna.hranic
11. dub 2009

larri - oni v Praze ty obchody prý byly dva, ale ten jeden zrušili. ale nevím, to jsem jen slyšela. tak jako já v těch výrobcích nevidím rozdíl. vodňanské kuře je pro mě pořád jen vodňanské kuře a je mi vcelku šumák, jestli ho koupím v halal prodejně, nebo v obchoďáku. vypadá i chutná oboje stejně. jde prostě jen o zatvrzelost. pokud by v tom poznali rozdíl, tak to pochopím, ale abych něco jedla, jen proto, že to někdo označí za halal a naopak to samé nejedla jen proto, že to to označení nemá, i kdyby to halal bylo, to je teda praštěné.

já chtěla Adama pro první mimi, už ani nevím proč, nikdy dřív jsem nad ním neuvažovala, ale nevyšlo to ☹ tak už jen z principu bych ho teď nedala. pak jsem potkala manžela a čekáme synáčka. a i když první nedostal šanci se narodit, tak ale je to napořád moje mimi a dvě děti stejného jména mít nemůžu. a stejně nevím, jestli by to u manžela prošlo 🙂

já Sofii neznám žádnou. zato o Nelách, Natálkách a Terezkách slyším furt.

zuzik_p
11. dub 2009

l.n.h.,to je jasne, uplne chapu, ze jsi neuvazovala nad adamkem pro druhe mimi.
Jinak neni to moc dulezite, ale adamka ma manzeluv bratr, trochu jsem to spletla 🙂

peppapig
autor
11. dub 2009

cau krasky, jak se vsechny mate? Preju Vesele Velikonoce (pro ty, kteri slavi neslavi 😉
laska...ja jsem te ted nepochopila, to myslis, ze HALAL oznacene maso v Praze, vlastne neni halal ale podvod? tak to je docela sila ne?!

laska.nezna.hranic
11. dub 2009

peppapig - ne, to nemyslím, ale prostě oboje je z Vodňan a vypadá úplně stejně, jen s tím rozdílem, že prodavači tvrdí, že je halal. tak mi nešlo do hlavy, kde je v tomhle případě rozdíl. ale třeba mají ve Vodňanech smlouvu na způsob zabíjení speciálně pro muslimy 😀 anebo jim to dodávají jako halal, i když to halal není. já fakt nevím, nekoumala jsem to, protože mně osobně je to jedno, jen mě to trošičku zarazilo. představovala jsem si, že právě jako menšinový obchod budou odebírat spíš od nějakého soukromníka... asi se zeptám přímo ve Vodňanech, jak to tedy je 😀

larri
11. dub 2009

l.n.h,tak ted s tebou nesouhlassim.Jak nemuzes nepoznat rozdil mezi halal masem.Salamy a klobasy maji hodne z hoveziho masa,to u nas nikde nekoupis.A co jsem se nabehala. A v kureti je zasadni,ze u nich se kure podreze a u nas se do nich pusti elektrika.Dam ti jeden typ az budes v nejakem obchode,koukni na nase kurata,jak jsou namodrala.U nich to neuvidis.
Obchod meli v Praze na Zizkove,ale nevim,jestli tam jeste je.Mame zname v centru,myslim ze to je na Narodni .

Jinak Zuzik s tema Jasminkama to tak je.Ja ale delam ve sportovnim centru,kde je velka terasa a maminek tam je strasne moc,tak mi to tak prislo.
Ale bylo obdobi,ze tam behal jeden Oliver za druhym a ted je klid.

zuzik_p
12. dub 2009

Larri, no nejak ta jasminka zacina byt oblibena i mezi ryze ceskymi pary. Ale porad bych dala to same jmeno moji holcicce, byla to jasna volba od zacatku. Tak oliver se mi teda nelibi vubec 🙂
Manzeluv znamy tady z HRG, ktery ted zije castecne v cr v praze, mel pry otevrene 2 obchody, ale ted fakt nevim, jestli jen s halal masem nebo obecne s arabskym zbozim. V 1 by mel snad prodavat egyptan moussa co byl v x factoru.

larri
12. dub 2009

Zuzi a co bude manzel delat za praci az budete v cr? Nebo nad tim jeste nepremyslite? Psala jsi,ze se chcete vratit,tak jestli uz mate neco vymyslene.

Ja myslim,ze jmeno neni dulezite,i kdyz pak na skole to byt problem muze.Ja se chystam na na 2.ivf,takze pro mne bude zazrak,kdyz otehotnim.

Jak se jmenuje ten vas kamarad co ma ty obchody? Zeptam se,jestli se neznaji,klidne mi to napis do IP.

zuzik_p
12. dub 2009

larri, zatim nevime. Az zacneme planovat presun, tak teprve se do toho obujeme.
Tu zkratku ivf vidivam casto - je to umele oplodneni?
Ten znamy (vlastne je to manzeluv byvaly boss) se jmenuje magdy.

larri
12. dub 2009

Aha,ja myslela,ze se planujete stehovat ted nekdy.

Jo,jo,ja muzu otehotnet jenom po umelem.V prosinci jsem byla na laparoskopii,protoze se nam prirozene nedarilo.Mam nepruchozi oba dva vejcovody,takze jina moznost neni.V unoru jsem byla na 1.ivf,nevyslo to.Koncem kvetna nebo zacatkem cervna zacinam se stimulaci,pichani hormonu.Injekce mam predepsane,tak pak budu cekat na menzes.Ted v dubnu to necham byt,az dalsi mesic.Necham si to pekne na leto,i kdyz to je uz ted.Budu po punkci asi 14dni doma,tak si to budu uzivat.

Pritel neni doma,ale zeptam se,jestli znameho nezna.

larri
17. dub 2009

Holky,nekoukaly jste dneska rano na ct2 na porad o muslimech? Vysvetlovali tam,co je halal maso 😉 bylo to o muslimkach,kdyz zadaji o praci,skolku atd.Tak jak je to tady tezke.

tetamon
1. zář 2010

Ahojte, nikde nikdo? Umrela tahle diskuze nebo tu jeste nektere chodite? 😉

shams
13. kvě 2012

Ahoj, mám manžela muslima a žijeme v Čechách úplně v pohodě🙂