"Jiné" dítě - chytré, ale nespolečenské. Máte zkušenost?

lendy1
25. črc 2012

Nevím, kdy začít, tak to možná bude chaotické...
malej se narodil nedonošený, díky chybám lékařů má trvalé následky a možná s tím souvisí to, proč je takový, jaký je. Což mě ale trápí, že nemáme doma "běžné" 😀 dítě.
Malému je momentálně 5let, už ve 3letech při nástupu do MŠ z něj byli učitelky vedle, že má výborné všeobecné znalosti na úrovni školáka. Teď sotva v 5letech počítá jednoduché příklady, abecedu zvládal ve 2letch, krásně mluví vč. R, Ř, zná hodiny, trošku začíná slabikovat-vše sám, do ničeho ho netlačíme. Jinak se zajímá o strašně moc věcí, dokáže si toho spoustu zapamatovat, s manželem se mu max. věnujeme, ve školce i cizí lidé ho chválí, jak je bystrý a chytrý. Mluví velmi spisovně, až knižně a každý se nás ptá, kde to slyšel (s manželem doma mluvíme normálně, tak nevím...) To vše je jistě + (i když do školy bohužel půjde až za 2roky, tak nevím, co tam pak bude dělat), ALE:: syn se raději baví s dospělými, staršími dětmi než se svými vrstevníky a nechce chodit ven mezi děti. Přestěhovali jsme se i kvůli němu do domu, kde máme zahradu, v ulici je spousta dětí různého věku, kteří si hrají přímo u našeho domu, ale malý prostě nechce chodit ven, nechce si hrát s dětmi, raději dřepí doma, chce hrát s námi hry nebo číst nebo si hraje sám. S dětmi z ulice se zná, jsou na něj hodní, pokud už vyleze ven, tak si s ním rádi hrají...V MŠ si prý hraje pouze jen s dětmi ze své třídy, pokud jsou ráno 2 třídy spojené, tak on čeká, až přijde někdo od nich a teprve pak si s tím dotyčným začne hrát. Pokud jdeme ke kamarádkám, co mají stejně staré děti, tak on buď sedí s námi, nebo si jde hrát sám, ale ne ven. Řešili jsme to už x krát, proč nechce chodit a hrát si venku, prý mu vadí slunce (u moře a na koupališti mu to záhadně nevadí), víc mi k tomu neřekne.
Nejraději je prostě sám nebo jen s námi, ale doma. Ke všemu co se týká hry venku ho člověk musí přemlouvat, motivovat...
A nevím, jestli je prostě jen takový nebo jsme mu doma zadělali na problém a měla bych to řešit třeba s psycholožkou. Malý má totiž omezený pohyb, nestačí tolik dětem, nedokáže tak rychle a dobře běhat, skákat a prostě vše, co se týká pohybu mu dělá trošku potíže. Má taky velký strach, když má něco pohybově udělat, co ještě nedělal. Ale fakt panická hrůza. Od mala měl problémy s pohybem, takže jsem za ním s manželem od mala jen chodili a nonstop říkali: pozor, pomalu, opatrně, dávej na sebe pozor, tohle nemůžeš...Zažil už spoustu pádů, úrazů právě díky tomu, že není tak šikovný a obratný jako jiné děti. V MŠ chodí do speciální třídy, kde je jich málo a jsou tam prý děti hodně fixované na sebe, jsou to děti s různými potížemi a strašně si tam navzájem pomáhají. Děti z ulice taky vědí, že toho tolik nezvládne jako oni, ale taky to berou a pěkně pomalu a s citem ho učí nové věci. Nevím, možná sám už více vnímá to, že je trošku jiný...
Jenže co s tím? Nechci z něj mít chytrého domácího mamánka, ráda bych, kdyby byl jako normální děti, hrál si s nimi, chodil ven. Nedokážu se nějak vnitřně smířit s tím, že pořád vysedává doma a mezi dětmi je tak málo...
Máto to někdo doma podobně? Je chyba ve mě, že po něj chci něco, co on nechce, nebo má možná nějaký vnitřní blok on sám a měla bych se poradit s odborníkem?

eyael
25. črc 2012

@sisstin ahááá! tak to už jsem doma! 😅 jako představivost má výbornou, ale vše musí mít reální základ, musí to být možné, žádné nesmyslné nelogizmy-výmysly...

sisstin
25. črc 2012

@eyael no jako Tygr si tak začíná hrát až ted, ale on zas nemohl, páč na to neměl jazykové vybavení dostatečné 😝 takže ve 4 a 3/4 si začíná hopsat s plyšákama a mluvit za ně, jezdit s vlakem a představovat si tam závory a auta a všechno komentuje. Ale dokud neměl tu řeč na cca 3,5-4roky, tak si takhle prostě nehrál 😝 ale to je zas jinej problém no 😅

lendy1
autor
25. črc 2012

@sisstin jj, takové ty hry na něco a komentáře k tomu mu jdou. Musím to hrát s ním a teda kolikrát vůbec nechápu, co po mě chce.
Jinak absolutně neposlouchá, nějaké příkazy, zákazy, nic na něj neplatí. Ihned se rozčílí, neuvěřitelný vztek, agrese. Jediné co platí je domluva v klidu něco za něco a nalákání na něco a taky počítání do 3. Ale to aby člověk neustále něco vymýšlel, jak na něj...Pořád spolu diskutujeme kdo z koho. Učitelka v MŠ říkala, že někdy vůbec nereaguje, když ho volá. Třeba 3x volá, něco po něm chce, ale on jako by jí neslyšel i když jí prý musí slyšet, až když přijde těsně k němu a do očí mu poví, co chce, tak je to o.k., jde a udělá to.

Dneska opět akce: hraní s dětmi venku. Včera jsme se v klidu domluvili, že dnes s dětmi půjde ven. Takže šel a stál u sousedovic plotu a koukal na ně, jak si hrajou. Pak teda měli nějaké řešení kdo s kým "ka" a "neka", tak se D. sebral a šel pryč. Pak děti přiběhli kousek od něj, všichni v chumlu něco hrály a on stál 2m od nich a nic ☹ Nešel k nim a takto to i často dopadá, že on jde jako s dětmi ven, ale pak si v závěru hraje kus od nich sám. Nakonec začal brečet na naší opěrné zídce, z které se učí skákat, že to neumí skočit, tak když ho slyšely sousedovic holky, tak asi na popud maminy pro něj přišli, jestli by si nešel hrát k nim. Takže šel, ale zase si tam prý hrál sám a za 15min byl doma. Jinak ty děti jsou na něj fakt hodný, dneska házel místnímu psovi míček a omylem trefil jednu holčinu, co se k němu hned přihnala a začala ho za to škrtit, tak ji jeden starší kluk odstrčil a křičel na ní, že je Davídek malý a že za to nemůže a přidal na její adresu i pár jiných slůvek...

@eyael, žádná škola pro nadprůměrné děti tu není ☹ Max. je tu jedna škola na druhém konci města, kam chodí menší počet dětí, což nám doporučují ve školce, že by to pro něj bylo lepší, že ten větší kolektiv mu moc nesedí.

A to se chodí na tu RHB jako kam a co tam s těmi dětmi dělají? Nějak si to neumím představit. Kvůli vojtovce jsme na RHB jezdili do Pha, protože tady byli na RHB úplně nemožný starý baby. Vím, že jsem už tenkrát hledala kohokoliv jiného v místě bydliště, ale nenašla ☹

sisstin
25. črc 2012

@lendy1 jak on je moc předčasně? Páč jako tyhle děti se můžou rovnat třeba do 10let, není to tak, že jako ve 3 už je to ok 😉 no každopádně to prostě chce tu diagnostiku, kde ti řeknou, zda je to ještě normální a má prostě takovou povahu, nebo zda to už je nějaká porucha a co s tím teda pak dělat 😉

my chodíme na soukromou reha, normálně k paní domů, např. s ním dělá:
- chůze do schodů a ze schodů
- seskakování snožmo
- hod na cíl
- sbírání korálků ploskou nohy a jejich přenášení přes překážkovou dráhu
- mačkání papírového kapesníku prsty u nohou
- šroubování matky na šroubek
- chůze zvířátek (žirafa-po špičkách, tučňáci-po patách, opice-po hranách nohou, kačenka-ve dřepu, pejsek-po kolenou, pavouček-po čtyřech, rak, žába)
- motorické básničky
- udržení rovnováhy v postavení "rytíře"
- přebírání luštěnin
- grafomotorika

sisstin
25. črc 2012

@lendy1 taky může mít poruchu pozorností bez hyperaktivity, to je ADD...a proto nemusí reagovat, aniž by jinak měl hyperaktivní chování 😉

eloana
25. črc 2012

@lendy1 Ahoj dle popisu cely muj bratr....nyni mu je 20 let studuje vysokou skolu, kde si nechal zmerit IQ, ktere ma 152, takze uz nam to je jasne, proc je v uvozovkach jiny. Nikdy si se svymi vrtevniky prilis nerozumel

sisstin
25. črc 2012

@lendy1 http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ 😉 když si to zaplatíš, tak žádanku od Dr. nepotřebuješ 😉

lendy1
autor
25. črc 2012

v rámci dnešního pozorování D. venku jsem s manželem řešili spoustu věcí kolem D., trošku jsem manžela nahlodala, zda s ním někam nezajít, takže souhlasí, ale prý né k té psycholožce ze školky, že to je prý stará struktura, co se zasekla před 30lety. Mluvil s ní vždy on, já ji nikdy ani neviděla, takže tu teda vylučujeme.

No jo @sisstin a to ona fakt za hoďku pozná, jak na tom je? Mě to přijde málo...a zase do Pha jezdit každou chvilku...nemáš na seznamu někoho u nás v Lbc? 🙂
Jinak je D. narozený ve 34tt.

@eloana, já si třeba taky nikdy nerozuměla s vrstevníky, na ZŠ jsem byla úplně mimo, nezapadla jsem, protože jsem měla jiné zájmy, ty děti mě nudili a jejich zábava mi přišla přiblblá. Vždy jsem si vyhrála spíš sama, max. s jednou kamarádkou. I teď mám problém ve společnosti, kde je více lidí. Max. 5 lidí zvládám, ale když děláme firemní oslavy (což je cca každý měsíc), je tam 10lidí a já celý večer nepovím třeba ani slovo, jejich zábava mi přijde mimo a prostě se necítím dobře a přitom ty lidi mám jednotlivě ráda. IQ test jsem jednou musela podstoupit v rámci výběrového řízení do jedné práce, kdy mě nakonec vzali, ale ředitel dost brblal, protože můj výsledek byl o dost vyšší než jeho 😀

sisstin
25. črc 2012

@lendy1 tak pokud ti jde o diagnostiku,čili aby ti řekla zda má nebo nemá nějakou diagnózu a aby posoudila jeho vývoj a schopnosti,tak takových diagnostiku je max.10v Čr,kteří tomu rozumí,takže v Liberci fakt o nikom nevím.Za hodinu se to určitě poznat z testů dá,i za méně. Pokud ti jde pak o rady,co s ním dělat nebo jak pracovat na tom chování,to jde o terapii,kam se chodí často a terapeutu je hodně a schopných.Ale určit diagnózu a správně posoudit vývoj umí opravdu málokdo,v tom hrozně zaostávame,diagnostika totiž není lukrativní obor.

lendy1
autor
25. črc 2012

@sisstin tak kdyby stačila jedna návštěva na posouzení, tak jo, to by jsme tam zajeli. Ale možná ho ještě nechám v klidu, třeba bych to prubla na jaře, prostě dát mu ještě nějaký čas...třeba to je všechno fakt můj rozmar ☹ Jsem zvědavá na ten příměstský cyklo tábor příští týden. Ve skupince bude 20dětí, samé cizí děti, tak snad to zvládne. Těší se tam, takže uvidíme...

sisstin
25. črc 2012

Tak jestli na to nespěchás,tak se objednej v listopadu ke Krejčířovy,to by jste šli fakt někdy na jaře a to máš téměř 100%jistotu správné diagnostiky. Přes ten autismus je lepší už jen Thorova z Aply,a tam jsou čekací lhůty už víc jak rok a D.zas nemá nějaké echt projevy As,takže Kr.podle mě bohatě stačí.

eyael
26. črc 2012

@lendy1 to je škoda, že nemáte blízko nějakou školu, kde by se mu byli schopni a hlavně ochotni individuálně věnovat.

Na rhb chodím s mladší do soukromého rhb centra. Zatím cvičíme vojtovku, cvičí tam ale i "normální" fyzio, i pro dospělé.

jennyska
12. pro 2013

Ahoj @eloana @lendy1 @sisstin @eyael a ostatní maminky 🙂

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s Nadaným a chytrým dítětem do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme? 🙂

Stačí svůj příběh, radu, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/nadane-dite/ a pomoci tak všem ostatním maminkám, které si právě prochází tímto obdobím se svými ratolestmi a na MK hledají radu, tipy a Vaše zkušenosti. Pokud Vám v článku něco chybí, klidně ho můžete i doplnit 🙂

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all