Jsem žena v domácnosti - pro okolí je to nepochopitelné

usak
11. dub 2014

Zdravím všechny,
po delší době jsem se se zoufalství rozhodla, že založím tuto diskuzi a snad najdu podobné dušičky jako jsem já. Mám jednu holčičku, v květnu ji bude pět let. RD jsem měla na tři roky, do práce ze které jsem šla na MD a RD jsem se už nevrátila - dala jsem výpověď protože jsem v ni nebyla spokojená a byla časově náročná. Poštěstilo se mi ale najít přes známého práci hned v červnu a to ve firmě, kde už jsem před nějakou dobou dlouhodobě pracovala - bohužel jsem dostala tříměsíční zkušebku a dva dny před jejím vypršením i výpověď z personálních důvodů.......dcerka se mi zrovna zajížděla první měsíc ve školce a já si libovala, jak jde vše po másle. Nějakou dobu jsem práci hledala ale vzhledem k tomu, že mi dcera co dva týdny marodila, dohodli jsme se po nějaké době s manželem, že zůstanu doma a jsem tedy "oficiálně" ženou v domácnosti. Babičky nemáme, jeden dědeček - můj otec je po mrtvičce a celkově bez vztahu k dětem, navíc mimo naše bydliště, druhý dědeček - tchán - s námi tedy bydlí v domě a vztah k dceři má ale bohužel jinak jsou vztahy velmi komplikované - o tom se teď nebudu rozepisovat.
Jde o to, že od doby, kdy veřejně "přiznávám" že práci teď nějaký čas nehledám, na mě okolí kouká jako na poslední lemru línou - promiňte za ten výraz. Komentáře typu "a nenudíš se doma....já bych se unudila"........"to nemyslíš vážně????" ..........nebo jen ten pohled odsouzení či nepochopení a okamžité zařazení do škatulky mimo normální lidi.......je to i tím, že mám "jen" jedno dítě, možná kdybych jich měla více...........nevím
Je mi to hrozně líto, podotýkám, že nejsme nějak bohatí, manžel je státní zaměstnanec, takže plat dle tabulek, já nulu ale jinak jakž takž vycházíme i díky úsporám, dcerka je ve školce jen na čtyři hodiny denně - a ani to někdy někdy ne - než se tam ráno doštracháme 🙂 každý den vařím teplý oběd a večeři, starám se o domácnost, věnuji se maximálně dceři a pořád "je to málo" jako kdybych ztratila na ceně - teď nemyslím pro manžela, ten je úžasný a uznalý ale pro okolí - vím, že bych se na to mohla vy......ale jsem citlivá bytost a velmi mě to zraňuje. A zrovna včera jsem si vyslechla další "odborný" komentář.
Je tu nějaká žena, která je na tom stejně či podobně? Mohly by jsme se navzájem podpořit, poradit jak ten čas co nejlépe využít i na následný návrat do práce......

ilonne
15. črc 2017

@superkousky tak zalezi jak to s detmi nastavis. Anezka uz od trech let chodi do.ZUS a.od ctyr na gymmastiku. Vitka chci vest podobne. Rozhodne nechci, aby se bez cile toulali mestem. Zalezi k cemu je vedes od mala.

ilonne
15. črc 2017

@superkousky Teda doufam, ze se nam toto v dobrem vrati, asi jako vsichni rodice. Nehodnotim, ze je spatne kdyz je zena doma, jen rikam, ze zvladat se da i prace. Zalezi jak to komu vyhovuje.

aos
15. črc 2017

Tak já bych třeba nechtěla, aby moje děti trávily celý den buď ve školce, škole, nebo družině a kroužcích, abych já "mohla" být v práci. Pojmy "rodina a domov" vnímám jako něco víc, než jen "místo", kam se člověk večer vrací, aby si odpočinul od celodenního maratonu. Myslím si, že rodina je základ a nechci výchovu svých dětí přenechávat na státních institucích, a já, jakožto nejdůležitější osoba v životě mých dětí, trávit celý den někde ve fabrice. To je podle mě ztráta času a velká škoda, "utíkat" od dětí do fabriky. Mnohem přínosnější mně osobně přijde "kopat" za rodinu, tzn. když už do práce, tak ke svému manželovi, pomáhat mu budovat rodinnou firmu. Povinnou školní docházku plníme, ale jen v tom nejzákladnějším rozsahu, tzn. po obědě hned domů. Do kroužků moje děti chodí, ale jen do nenáročných sportů jako takové zpestření a příležitost trávit čas s vrstevníky, ale chci to spíš omezit. Jsem ráda, že i manžel podniká z domova a naše děti tudíž vidí tatínka pracovat, vědí co celé dny dělá, zapojují se a vidí v něm svůj vzor, neznají ho pouze jako osobu vracející se každý večer domů "z práce" - přičemž představa, co to ta "práce" znamená, je kdovíjaká. Snažíme se být prostě svým způsobem nezávislí na okolním světě, soběstační. Je to o celkovém nastavení a životním stylu rodiny, ne jenom o tom, zda to jde či nejde zvládat. Zvládat jde ledacos, ale otázka, jestli to tak chci. Ne, nechci. Chci být ženou v domácnosti, protože je to prostě součást našeho životního stylu. A neznamená to, že se budu doma flákat, ale že budu dělat plnohodnotnou práci tak jako každý slušný člověk, jen prostě trošku jinou, než by si tahle společnost asi přála.

superkousky
15. črc 2017

@ilonne Myslím,že se mi to v dobrém vrací ,ale nechci nic zakřiknout 😉 .
Kroužky nejsou všemocné a když je matka do 22hod. v práci + cesta domů,tak tomu toulání moc nezamezí. Mnohdy ani neví, kde její děti jsou,páč se v každém druhém zaměstnání nesmí používat mobil.
Tohle by byla moje noční můra a to žádné mamánky fakt nemám..

Fakt obdivuji ženy,co mají 2-3děti,chodí na HPP ,stíhají domácnost (vaření,úklid,praní,žehlení),učení s dětmi,rozvoz na kroužky,sportovní aktivitu (brusle,plavání, kolo atd),výlety a ještě "manželské povinnosti".

koordinatorka_odboje
15. črc 2017

Tak ono je taky sakra rozdil, jestli je zenska vedkyne, urednice nebo delnice, nebo podnikatelka, co dela jenom na sebe. Ne kazdemu se totiz nejka zvlast vyplati jit do prace - divne, co? - kdyz ma doma treba tri male deti, ktere by nastridacku marodily a pak by zenska dostala od zamestnavatele "padej, padej".

shine2015
15. črc 2017

@superkousky já si myslím ze když má někdo tři deti jako my - hpp hlavně ve věku deti do 12ti let je vždy na jejich úkor.....pokud tedy není žena učitelka 😄

kristyn.g
15. črc 2017

já dítě ještě nemám a stejně jsem momentálně v domácnosti, práci jsem hledala zatím marně - jsem po úraze a ještě hledat budu, není to tak že bych ale nepracovala, dohoda o provedení práce je přeci taky druh pracovní smlouvy dokonce mám dvě a stejně na mě lidi blbě čumí jako na lemru, přitom pracuji hodně jen na dpp ne hpp ... už mě to štve, peníze jsou menší to mě taky štve ale víc mě štve jak na mě koukají skrz prsty všichni, nebo blbé řeči sousedek "proč vstáváš když nepracuješ/nemusíš" když mě ráno vidí... přitom vstávám normálně do "práce" když řeknu že pracuji na dpp tak každý řekne "aspon neco" to taky "miluju" ☹ jak aspon neco? kdybych nedělala nic tak by to mohlo být všem jedno... mám z toho uzkosti. už nikomu radši neříkám jak to mám a rovnou řeknu na dotaz na povolání že jsem chůva (jedna z mích prací) a už se za to nestydím, jsem totiž nejlepší chůva od batolete na světě 😀 a není to žádná legrace

shine2015
15. črc 2017

@kristyn.g musíš se naučit neřešit co si o tobě kdo mysli 😉

ilonne
15. črc 2017

@superkousky Tak jasne, nepisu o pripadu ze delas do 22. Ja pracuju 8.00 - 15.30.

@shine2015 a nejsem ucitelka a neni to na ukor deti 🙂.

@aos jasne, ze vzdy zalezi na.zivotnim stylu dane rodiny. My jsme hodne orientovani na vzdelani, jazyky atd.. V tom vidime budoucnost. Uprimne ja bych statek nedavala, i kdyz jsem holka z vesnice, meli jsme velikou zahradu a velike pole, ver mi, ze by jsi si na zahradu radeji pustila krtka nez me. A zvirat se bojim, pokud to neni pes velikosti gaucaka. Na tohle bych zase nemela ja. Bio veci zboznuju, rada si za ne zaplatim, vim ze je to drina.

zuzineckah
15. črc 2017

@feedoo je mi líto, že žiješ takový život, resp. si v takovém svazku. To mi přijde absolutně neuvěřitelné... Nechceš se obrátit na nějakého psychologa? Třeba by ti pomohl k větší asertivitě, což by ti zas mohlo pomoc nějak "přežít" dobu než děti odrostou a ty se pak budeš moct snáz rozhodnout jestli s tímhle člověkem zůstaneš, nebo mu dáš vale... Názor, že já bych ho kopla do řitě dávno sice říct můžu, ale to ti stejně nepomůže, já tvůj život nežiji a patrně jsem zcela jiná povaha.

pampalin
27. říj 2018

Ahojky holky! Chci se jen zeptat - jak to teď je s placením zdravotního pojištění a kolik si žena musí minimálně měsíčně platit soc. pojištění? Chtěla bych od ledna zůstat doma jako žena v domácnosti. Je nutné se nahlašovat na Úřadu práce, když si hledat práci nebudu? Mám dvě děti, dcerce budou v prosinci 4 roky a synkovi je 8 let.
Je pravda, že malá pak může chodit max. na 4h denně do školky a malý nemůže navštěvovat družinu i přes to, že je dojíždějící?
Prosím, komentujte jen vy, které nebo kteří víte, jak to teď doopravdy je.
Děkuji.

pampalin
27. říj 2018

Ještě jsem zapomněla napsat, v prosinci mi končí RD.

normalnimatka
27. říj 2018

@pampalin no uděláš ze sebe osobu pečující o 2 děti do 15 let. zdravotní ti platí stát. nahlašovat se na úp nebudeš, když nechceš práci, nemáš se tam registrovat. půjdeš si jen vyřídit ten svůj status. a ted nevim, jesi se to dělá na socce, nebo na úp.
jo, myslim, ž etam je podmínka, že dítě nemůže bejt na dlouho ve školce, ale pořád je to půl dne, a to se počítá, dítěti to stačí. s družinou nevim jak to je. proč by do družiny chodil, když budeš doma?
bylo by fajn použít nejdřív gůgl.
https://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisten...
http://www.aperio.cz/790/socialni-pojisteni-a-p... atd

pampalin
27. říj 2018

@normalnimatka Třeba proto, že já sama nejezdím, nemám auto a čekal by dlouho na autobus?

pampalin
27. říj 2018

A je tedy možné si zažádat o péči do 7 let věku jen na to mladší dítě? Tím by malej mohl normálně dál chodit do družiny, ne? Nebo to nejde, zažádat si jen na jedno z dětí?

normalnimatka
27. říj 2018

@pampalin njn, tak je potřeba počítat s tím, že holt bejt v dnešním světě nejezdící, skýtá určitý překážky. a taky je potřeba počítat s tím, že stát má pro to nějaký podmínky - nechodit do družiny.

tak to prostě budeš muset pořešit jinak. buď mu najít kroužky na každej den, aby vykryl čas mezi busem a školou, nebo holt začít jezdit, nebo najít někoho na vyzvedávání dítěte ze školy...

to si nemyslim, že lze. asi stát řeší, kolik máš dětí. když máš 2 do 15, spadáš do tý druhý kategorie...ale trochu hádám. tak nejlíp se zeptat na ossz asi.

pampalin
27. říj 2018

Jo, určitě se nejdřív zeptám.

klarkaa123
26. srp 2021

@laurital ahojky, jen se chci zeptat, kdyz jste v domacnosti, plati vam manzel zdravotni a socialni? Nebo jste na pracaku, pripadne vedene u pojistovny jako osoba pecujici o dite do7 nebo dve deti do 15 let)?

zuzineckah
27. srp 2021

@normalnimatka lze to jen na mladší dítě. Nahlásí na pojišťovně péči o dítě do 7 let, to by tím pádem mělo chodit do školky jen na dopoledne. Píšu mělo by protože často je prax taková, ze dítě i tak chodí na cely den… Ale to už si každý musí rozhodnout sám… Každopádně starší může klidně chodit do družiny, jeho se to netýká.
@klarkaa123 sociální si platit nemusíš, zdravotní pořešíš právě tou péčí.