Jsem žena v domácnosti - pro okolí je to nepochopitelné

usak
11. dub 2014

Zdravím všechny,
po delší době jsem se se zoufalství rozhodla, že založím tuto diskuzi a snad najdu podobné dušičky jako jsem já. Mám jednu holčičku, v květnu ji bude pět let. RD jsem měla na tři roky, do práce ze které jsem šla na MD a RD jsem se už nevrátila - dala jsem výpověď protože jsem v ni nebyla spokojená a byla časově náročná. Poštěstilo se mi ale najít přes známého práci hned v červnu a to ve firmě, kde už jsem před nějakou dobou dlouhodobě pracovala - bohužel jsem dostala tříměsíční zkušebku a dva dny před jejím vypršením i výpověď z personálních důvodů.......dcerka se mi zrovna zajížděla první měsíc ve školce a já si libovala, jak jde vše po másle. Nějakou dobu jsem práci hledala ale vzhledem k tomu, že mi dcera co dva týdny marodila, dohodli jsme se po nějaké době s manželem, že zůstanu doma a jsem tedy "oficiálně" ženou v domácnosti. Babičky nemáme, jeden dědeček - můj otec je po mrtvičce a celkově bez vztahu k dětem, navíc mimo naše bydliště, druhý dědeček - tchán - s námi tedy bydlí v domě a vztah k dceři má ale bohužel jinak jsou vztahy velmi komplikované - o tom se teď nebudu rozepisovat.
Jde o to, že od doby, kdy veřejně "přiznávám" že práci teď nějaký čas nehledám, na mě okolí kouká jako na poslední lemru línou - promiňte za ten výraz. Komentáře typu "a nenudíš se doma....já bych se unudila"........"to nemyslíš vážně????" ..........nebo jen ten pohled odsouzení či nepochopení a okamžité zařazení do škatulky mimo normální lidi.......je to i tím, že mám "jen" jedno dítě, možná kdybych jich měla více...........nevím
Je mi to hrozně líto, podotýkám, že nejsme nějak bohatí, manžel je státní zaměstnanec, takže plat dle tabulek, já nulu ale jinak jakž takž vycházíme i díky úsporám, dcerka je ve školce jen na čtyři hodiny denně - a ani to někdy někdy ne - než se tam ráno doštracháme 🙂 každý den vařím teplý oběd a večeři, starám se o domácnost, věnuji se maximálně dceři a pořád "je to málo" jako kdybych ztratila na ceně - teď nemyslím pro manžela, ten je úžasný a uznalý ale pro okolí - vím, že bych se na to mohla vy......ale jsem citlivá bytost a velmi mě to zraňuje. A zrovna včera jsem si vyslechla další "odborný" komentář.
Je tu nějaká žena, která je na tom stejně či podobně? Mohly by jsme se navzájem podpořit, poradit jak ten čas co nejlépe využít i na následný návrat do práce......

usak
autor
11. dub 2014

@gosa22 taky si říkám, že si to musím užít a né si kazit ten čas hloupýma lidma 😠 😠 😠 Mám péči o dítě do sedmi let - takže ještě 2 ročky a kousek - pak se uvidí.......a díky za tip - nevím co je webinář......

laurital
11. dub 2014

@pupickova No co uz se mnou, ze... 😀 😀

usak
autor
11. dub 2014

@laurital 🙂 krásně si to napsala, tak uvolněně - já to takhle ještě neumím 🙂 house wife zní dobře, asi to začnu používat místo trapné ženy v domácnosti 🙂 😅

usak
autor
11. dub 2014

@laurital a komentuje okolí????

usak
autor
11. dub 2014

@makuka88 hajzlík, chci být taky vyklidněnej hajzlík🙂 díky za podporu - taky mám takovou malinkatou brigošku na doma, jen pár korunek - ale tím bych se živit nechtěla - já si to musím utřídít jak píšeš- pořádně nevím - tápu a tápu🙂 a to už jsem velká...........

alisek
11. dub 2014

@usak Je to závist,tak to zkus nevnímat a najít na jejich blbý narážky nějakou univerzální odpověď co je uzemní..ona výchova dětí není taky nezanedbatelná činnost.
Jinak jak píšeš o stresu atd. tak s jedním dítětem a navíc už předškolním je to fakt brnkačka. Docela bych s tebou občas měnila aspoň bych si odpočinula...myslím to v dobrém 😉 .

usak
autor
11. dub 2014

@pupickova právě lidi slyší - žena v domácnosti a myslí si, kdovíjaký nemáme příjem........manžel je taky spokojený - má rád ten klid a servis ale zároveň se taky zapojuje - není to takový ten já vydělávám a nic doma mě nezajímá - on je prostě super...........

usak
autor
11. dub 2014

@pupickova a máte děti? Doufám, že neva že se ptám, kdyžtak mě pošly někam............

laurital
11. dub 2014

@usak Ja jsem samozrejme po prvni RD sla do prace, u druhe dcery dokonce hned ve dvou letech a vysledek?Vecny stres, decka nemocny, ja myslenkama jinde...tak jsme si s muzem rekli, ze si to prodlouzim do zacatku skolni dochazky a pak se uvidi.V CR to opravdu moc neni zvykem, ale kecalky mam fakt na salamu, zadnou podporu nebo davky neberu a nikdy jsem nic krome RP nebrala a okecavky nekterych holek o seberealizaci, zvlast kdyz delaji asistentku apod., jdou mimo me.Ja nejsem doma z toho duvodu, ze bych byla hloupa, lina nebo neschopna, ale ciste z toho duvodu, ze mam tu moznost.Tak si ji nalezite uziju a pockam, cim me zivot jeste prekvapi.. 😉

fifina86
11. dub 2014

@usak a v nekterych zemich zeny touzi byt moc doma s detmi, je to spolecenska prestiz 😉

usak
autor
11. dub 2014

@tarra27 tak ať se ti to splní! A díky za podporu🙂

olgas
11. dub 2014

@usak tak já ti teda tiše v dobrém ZÁVIDÍM. Taky bych si přála být s dětmi doma dýl než do tří let, vždyť to jsou ještě takoví šprčci. A fakt ti závidím, že to finančně zvládáte a můžeš si dovolit být doma. Mě by se taky pak líbila práce nejlépe z domu nebo jen na zkrácený úvazek, ale to si taky myslím, že to je jako sci-fi. 😖 Tak buď ráda, že si to můžeš takhle užívat a na nevhodné komentáře okolí se vykašli. 😉

marci81
11. dub 2014

@usak ahoj 😉 jé vybodni se na lidi a na chlapa v sauně, co měl blbé kecy už úplně. Chlapi totiž vůůbec nevědí, co chtějí, víš. Kdybys byla workoholička, tak by měl kecy ještě horší, to si piš 😀 já se stejně divím, že maj lidi tolik času řešit jiný lidi, fakt. Moje známá, ta je doma s dětma už kolik let, její manžel je uživí a jsou tak spokojení celá rodinka moc a moc a co vím, tak cizí je taky pořád řeší, protože jim závidí jak je ona vyklidněná a hlavně, kde na to berou, že jooo 😀 přitom to nejsou žádní milionáři, normální rodina, žijou v paneláku, skromně, ale moc se milujou a to je asi nejvíc co lidi štve.

romantika
11. dub 2014

@usak ale tesi, jenze když se narodilo druhé se kterym je trochu vic práce kvůli zdravotnim duvodum tak je to fuska, starsi mi nemá kdo pohlidat, a protože doma když je zena tak nejsou obvykle peníze musí starsi všude s nami. takze to je spis stres ze bychom potrebovali vice penez, aby si třeba starsi dovolila jit do kolektivu a uzit si, nebo bych ji aspoň mohla zaplatit na par hodin skolku. to ze uz není ani ne obleceni a podobne je druha věc. A pak když mi někdo rekne ze byt doma je k unudeni tak to spis nechapu. zavaruji, pletu, háčkuju, porad něco aby se ty peníze nahradili. osobne na sebe nemam cas vůbec. ale o tom to prave je,. někdo je doma a ma pohodu, někdo se nalita. u nas by třeba bylo fajn kdybych mohla pracovat a tu financni diru tim zalepit. cili myslim ze zasadni rozdil je v te financni strance. To jestli uz to nekoho naplnuje a nekoho ne, je uplne jedno. Na to i narazi zase ty matky co radej pracuji nez se staraji o deti.

usak
autor
11. dub 2014

@alisek 🙂 brnkačka pro maminku od více dětí 🙂 ale ano, je to v pohodě - však to tu neřeším, já mám navíc fakt super rozumné dítko. Tak jednou za dva týdny tu mám malou - rok a půl- od sestry a to je pak mazec - pro mě 😝 😀 jinak máme zahradu, takže se mi tu teď když je pěkně slétavají holčičky z okolí a školky - mám tu malou mateřinku 🙂 🙂 to jsem pak ráda, že je vrátím večer maminkám 😎

romantika
11. dub 2014

@gosa22 ale to on pomaha, nic jiného nezbyva, když nejsou babicky. jenze do práce jezdi my ještě spime a vraci se uz jdeme spat. takze pak resty dohanime po víkendech. je to u nas proste zamotane. ja si nestezuji, jen bych chtěla vic zabavy pro deti a abych si mohla chvili spocnout a neječet 🙂))))) tak často z unavy 🙂)))))

alisek
11. dub 2014

@usak to ti věřím,k že je ráda vracíš, já bych taky ráda vrátila ale není kam 😀 Ještě měnapadlo,kdyžmá na tebe takové nemístné narážky zrovna chlap,tak by měl vyloženě držet hubu pokud nebyl na mateřský či rodičovský. Většinou první 3roky jsou očistec ať máš jedno nebo víc dětí a "mateřská dovolená" je občas psycho, tak proč si pak nedat pár let na vzpamatování, když to okolnosti dovolují a užívat si dítěte a nemuset se tolik starat jako na začátku.

usak
autor
11. dub 2014

holky musím teď bohužel končit, zítra napíši a odpovím každé co jsem neodpověděla - díky díky za vaše názory, reakce a podporu - bude se mi dnes krásně usínat, když vím, že nejsem až takový mimozemšťan 😀 😀 😀

ninjisu
11. dub 2014

@usak Manžel bere dost ale čeká nás hypotéka tak 25 až 30 let, takže to by nešlo 🙂 Mám ráda kolektiv ale fakt si nedovedu představit chodít do práce celé dny a ještě skákat kolem rodiny. Jinak děkuji 🙂

gosa22
11. dub 2014

@romantika 😉 tak to jo, držím pěsti 😉

dorinek
11. dub 2014

@usak - víš co bych těm "vševědoucím" řekla ?? Že když už je tady běžná "americká" výchova, tak proč by tu nemohla být taky "americká" manželka. A to, že nedostáváš výplatu, neznamená, že nepracuješ. V Americe je to běžné, že žena po narození dětí často už zůstává doma. Já bych taky zůstala, kdyby nás manžel uživil 😅 Při představě, že budu muset zvládnou to co teď a ještě k tomu chodit do práce, se mi dělá mdlo 😖 Buď ráda, že můžeš být doma. Starost o domácnost a dítě je stejně důležitá, jako každá jiná, jen holt není placená.
Připrav si pár "pěkných" odpovědí a každýho chytrýho debila pěkně utři 😉

dorinek
11. dub 2014

@usak - A vsaď boty, že kdyby jsi šla do práce od ročního dítěte a hlídala ti ho třeba babička, tak by tě zas pomlouvali, jaká jsi hrozná kariéristka a nevěnuješ se dítěti, prdíš na domácnost apod....
Ono je ani tak neštve, že jsi doma, ale spíš vám závidí, že jste v pohodě a chtěj si šťouchnout 🙄 Nejvíc lidí nas....eš, když se budeš tvářit spokojeně. Štěstí se neodpouští 😀 😀

martinahost
11. dub 2014

Ahoj, jsme na tom hodně podobně, babičky a dedečky máme hodně daleko tak že hlídaní nemáme žádne a jsme odkázaní na vlastní pomoc, nemužeme se na nikoho spoléhat. Máme 4 letou dceru, já jsem už víc než rok bez práce, já si sice práci hledám, ale musí to být práce aby nám časově vyhovovala, nosit a vyzvedávat ze školky.Školku máme od pul 7 a já by jsem mohla do práce až od 8 a je težké najít takovou práci. Před MD jsem pracovala ve fabrikách ale tam jsem se vrátit nemohla, dělají se tam 12-tky a od 6 rána, hledala jsem práci prodavačky, pomocná síla a podobně, ale na to zase nemám zkušenosti a praxe. Manžel dělá na směny a někdo se musí posarat o dítě.
Sice mi to nikdo neřekl na rovinu, ale vím že každý se už diví že víc než rok nemám práci, že nejsem schopná si najít práci a podobně. Sem tem mi někdo pošle pracovní inzerát, ale když tam zavolám či si jenom přečtu inzerát a píše tam směny od 6:00 do... 12-tky...krátky dlouhy týden.... 2-směny......3-směny..... a bla,bla,bla 😒 😉 tak musím práci odmítnout a už jsem slyšela názor že nic mi není dobře a možná si myslí že se jenom vymlouvám protože se mi do práce nechce, navíc bydlíme v takové větší vesnici tak ješte musím do práce docházet, ale zase dítě mi je přednejší než nějaká práce a nemužu přece nechat dítě ráno či večer 2-3 hodiny samé doma než se manžel anebo já vrátime z práce a taky jí někdo musí vyzvednout ze školky někdo se o ní postarat, tak stále musí být někdo doma... Ale kto to nemusí řešit, tak nepochopí a připomínky tipu, je lína, nechce se jí makat, stále si něco najde tak ad si nechají pro sebe...

mataharyy
11. dub 2014

Jéééé, kašli na lidi, ty si vždy něco najdou, aby měli možnost drbat 😉 Náhodou, je to super když ta možnost je, užiješ si dítka, rostou rychle a když do toho člověk musí pracovat, tak si to pořádně neužije, takže je to fajn 🙂 Já jsem sice momentálně také doma - na rodičáku - ale zase možná proto, že už jsem doma bez mála šest let, tak mám tendenci spíše utíkat 😀 A asi nejsem člověk, co by doma vydržel, i když se mi vlastně nechce vracet do práce, trochu se to ve mě tluče... Nějak nejsem ta hospodyňka, i když se mi to hrozně líbí 😀

Na tvém místě užívám toho co je a pokud to vám tak vyhovuje, ať si ostatní škubnou, na chleba vám nedávají, tak jim je do toho ho... 😀

pupickova
12. dub 2014

@usak jj, máme děti, manžel už dospělý, já 2 pubošky. Takže z jednoho platu žijeme 4. Sice žádná sláva, ale zatím se to dá 🙂
A na ty kecy fakt kašlej, lidi sou hloupý a závistivý 😉

pupickova
12. dub 2014

@martinahost já teď musela kvůli pracovní době odmítnout práci, kterou bych fakt moc chtěla dělat ☹ V pekárně ale chtějí 14 dní z měsíce odpolední, což je od 12 - 24h, takže bych v 11 musela z domu a v jednu ráno bych se vracela...holky bych viděla jen ráno než by šly do školy... 🙄 Šíleně mě to sere...ne že bych potřebovala nutně jít makat, ale o tuhle práci bych strašně moc stála! ☹

marecekavendulka
12. dub 2014

@usak Ahoj,plně tě chápu.V dnešní době jsi za lemru,povalečku a někdy i vysávačku dávkového systému.Dnes,pokud si po roce doma s miminem nejdeš budovat kariéru,jsi divná.Já jsem taky doma,byl problém nejprve se zařazením syna do školky a když už byl tedy ve školce,tak u nás sehnat práci na ranní směnu od 7:30-13:30 bylo neuskutečnitelné.A když už jsem něco takového našla,tak jen brigádu (což jsem neodmítala,ba právě naopak).Pak jsme si s partnerem vyrobili miminko,takže s břichem stejně nic hledat nehodlám,beztak by mě za měsíc vyrazili. Takže jsem taky žena v domácnosti,nestydím se za to,malej je přes den ve školce,já mám čas jak na domácnost tak i pro sebe. On si každej myslí,že spíš do oběda,pak si uděláš kafíčko,koupíš polotovar v krámě,aby měl manžel teplý jídlo a pak jen vyzvedneš třeba prcka ze školky. No,ale my víme svoje,že. 😉 😉

marecekavendulka
12. dub 2014

@pupickova manžel už je dospělý 😀

mafeska
12. dub 2014

jéé co bych za to dala, tiše závidím (v dobrém) 🙂 na lidi kašli, i když vím že je to těžký.
Já jsem byla i před dcerkou domácí typ-neměla jsem potřebu vypálit z baráku, jít se bavit, užívat si života, cestovat. Teď jsem na RD, příští rok se vracím zase na stálo do práce.. Jsem ráda s dcerkou doma, hrajeme si, chodíme ven, na výlety prostě se jí plně věnuju a užívám si to, je to hodné dítko takže v pohodě zvládám i domácnost. Bohužel si to nemůžeme dovolit, chodím na částečný úvazek i během rodičovské (nerada teda), po dcerce je mi smutno, ve čtvrtek večer jí uložím do postýlky a vidím ji až v pondělí ráno.
I kdyby tošlo že bych mohla být house wife (pěkný označení 🙂 ) přítel by s tím nikdy nesouhlasil, žije rpací, je tam od nevidim do nevidim (i když ted je to taky tím že platí složenky vč. hypotéky), před tím to bylo to samé a nepřekousl by to. Už od nástupu na mateřskou mu vadí to že jsem doma a nechodím do práce (sice mi tvrdí že to není pravda ale já to prostě tak vidím).
Takže užívej si toho dokud to jde 🙂
To jsem se zase rozkecala koukám 😀

marecekavendulka
12. dub 2014

@pupickova promin,už mi hrabe,až ted mi došlo,že se to tak říká,žes to myslela tak,že manžel nespadá do okruhu osob,kterým je nutno stát za zadkem 🙂 žee??