Jsem žena v domácnosti - pro okolí je to nepochopitelné

usak
11. dub 2014

Zdravím všechny,
po delší době jsem se se zoufalství rozhodla, že založím tuto diskuzi a snad najdu podobné dušičky jako jsem já. Mám jednu holčičku, v květnu ji bude pět let. RD jsem měla na tři roky, do práce ze které jsem šla na MD a RD jsem se už nevrátila - dala jsem výpověď protože jsem v ni nebyla spokojená a byla časově náročná. Poštěstilo se mi ale najít přes známého práci hned v červnu a to ve firmě, kde už jsem před nějakou dobou dlouhodobě pracovala - bohužel jsem dostala tříměsíční zkušebku a dva dny před jejím vypršením i výpověď z personálních důvodů.......dcerka se mi zrovna zajížděla první měsíc ve školce a já si libovala, jak jde vše po másle. Nějakou dobu jsem práci hledala ale vzhledem k tomu, že mi dcera co dva týdny marodila, dohodli jsme se po nějaké době s manželem, že zůstanu doma a jsem tedy "oficiálně" ženou v domácnosti. Babičky nemáme, jeden dědeček - můj otec je po mrtvičce a celkově bez vztahu k dětem, navíc mimo naše bydliště, druhý dědeček - tchán - s námi tedy bydlí v domě a vztah k dceři má ale bohužel jinak jsou vztahy velmi komplikované - o tom se teď nebudu rozepisovat.
Jde o to, že od doby, kdy veřejně "přiznávám" že práci teď nějaký čas nehledám, na mě okolí kouká jako na poslední lemru línou - promiňte za ten výraz. Komentáře typu "a nenudíš se doma....já bych se unudila"........"to nemyslíš vážně????" ..........nebo jen ten pohled odsouzení či nepochopení a okamžité zařazení do škatulky mimo normální lidi.......je to i tím, že mám "jen" jedno dítě, možná kdybych jich měla více...........nevím
Je mi to hrozně líto, podotýkám, že nejsme nějak bohatí, manžel je státní zaměstnanec, takže plat dle tabulek, já nulu ale jinak jakž takž vycházíme i díky úsporám, dcerka je ve školce jen na čtyři hodiny denně - a ani to někdy někdy ne - než se tam ráno doštracháme 🙂 každý den vařím teplý oběd a večeři, starám se o domácnost, věnuji se maximálně dceři a pořád "je to málo" jako kdybych ztratila na ceně - teď nemyslím pro manžela, ten je úžasný a uznalý ale pro okolí - vím, že bych se na to mohla vy......ale jsem citlivá bytost a velmi mě to zraňuje. A zrovna včera jsem si vyslechla další "odborný" komentář.
Je tu nějaká žena, která je na tom stejně či podobně? Mohly by jsme se navzájem podpořit, poradit jak ten čas co nejlépe využít i na následný návrat do práce......

ivet1987
11. dub 2014

@usak Ahoj, zkušenosti sice nemám, děti také ještě ne, ale chci ti říct svůj názor. Na řeči kašli 🙂 Já ti to závidím a je to takový můj sen, být ženou v domácnosti, ale to bych musela mít bohatého manžela co hodně vydělává, a tak to nejde 😀 Nevidím na tom nic špatného 🙂

anetka1701
11. dub 2014

okolí závidí, proto kritizuje :oD Prď na ně... A važ si toho, že tu můžeš být pro svojí dcerku... Ty roky života, které trávíš s ní ti už nikdy nikdo nevrátí...

kajalka
11. dub 2014

Jéé, já ti závidím! Kéž bych mohla být v domácnosti a věnovat se dětem a třebas zvířectvu, zahradě a domu. Jen ty prašule mi k tomu dost chybí 🙂

makuka88
11. dub 2014

Ahoj, já bych rozhodně neřešila co říká závstivé okolí, protože jak si kdo ustele, tak si lehne. Já jsem také doma, protože tu pracuju. Vyhovuje mi nechodit do práce a mít peníze, navíc máme 3 psy a neumim si představit je tu nechat samotné 🙂 Po RD zatím nevím co bude, ale určitě (vzhledem k tomu , že plánujeme menší farmičku) bych pracovala jen částečně .. Jinak jsem OSVČ, ale nenadřu se 🙂 Za našich babiček, možná brababiček byly ženské také doma ne ? Myslím, že na tom není nic špatného.. Máme v podstatě víc práce v domácnosti než chlapi v zaměstnání ...

majdalajda
11. dub 2014

Ahojky, jak píšou holky, řekla bych, že je to jen závist a blbý kecy z ní pramenící 🙂 Já osobně bych se asi v pozici manželky v domácnosti necítila moc dobře. Asi bych se bála, že člověk jakoby ztratí na dlouhou dobu kontakt co se týče práce, přeci jen se sníží kvalifikace atp. a následné hledání práce v budoucnu možná bude o to dost těžší, snad se mýlím....Takže ono možná ani není co závidět, pokud nejste v balíku tak, že nemusíte do budoucna makat oba :-/ Na druhou stranu máš obrovskou výhodu, že můžeš být s dcerou a plně se jí věnovat. To vám nic jinýho nenahradí 🙂 Drž se a na blbý kecy se vykašli 🙂

luciebx
11. dub 2014

na reci kasli.. kdyz vam to tak vyhovuje.. financne vychazite.. lidem z okoli to muze byt ukradeno...

ja se doma nudim... takze ja si beru prace vic a vic.. 😅 😅

usak
autor
11. dub 2014

holky děkuji🙂 vážím si všech vašich reakcí!
já jsem nikdy neuvažovala, že bych doma zůstala, jsem hodně společenská a do práce jsem chodila ráda - tedy až na tu předposlední, kde jsem vysloveně trpěla ☹
Ale narozením dcerky se to samozřejmě změnilo - uvědomuji si svou důležitost v jejím životě, jsem ráda,že když onemocní, nemusím složitě hledat hlídání nebo si se "staženou " prdelí prát paragraf, líbí se mi čas strávený s ní, líbí se mi dokonce i starost o domácnost, vaření, o zahrádku - takže ano já spokojená jsem, je spokojená i dcerka a manžel.
Je ale moc těžké obhájit tento postoj ve světě, kde je "in" jen ten, kdo se honí, zvládá vše a spí jen 4 hodiny. Prostě já jsem v klidu a to asi okolí točí........jenže já tohle vše vím a i tak mě to bolí......zrovna včera jeden chlap v sauně kam chodím se do mě pustil stylem že se válím doma s jedním dítětem.......
ráda bych si našla třeba nějaké brigádku v kavárně, obchodě na pár hodin týdně po večerech či odpoledních, pár jsem jich i měla ale nic moc ☹
přemýšlím i o nějakých kurzech či studiu aby ten návrat do práce nebyl pro mě tak těžký - mám jen střední školu, neumím jazyky, měla jsem i učitelku jednou týdně ale je to tak drahé a bez efektu, když to nemám kde použít, že 🙂
Taky by se mi líbilo být doma a do toho pracovat z domu nebo mít půl úvazek ale zdá se mi to jako scifi......bez možnosti nebo jen neumím hledat či co 🙂
Právě proto jsem chtěla najít někoho k sobě, s kým máme podobný životní styl - kolem sebe mám buď jen maminky s úplně maličkýma dětma na MD, nebo maminky co chodí do práce - a já už nepatřím nikam ☹

favofrenki
11. dub 2014

Asi je to těžké ale na okolí se vybodni. Ono to nechápe protože to není běžné. Mě manžel když jsme se poznali řekl že by rád měl ženu doma. Teď jsem na RD ale vím že se do stávající práce nevrátím. Buď najdu něco jiného nebo budu pomáhat manželovi v podnikání. To jestli mě někdo odsoudí je jeho věc. Důležité je na čem jsme se domluvili my. Jak píšou holky buď ráda že se můžeš naplno starat o dceru takové štěstí má málokdo 😉

makuka88
11. dub 2014

Zakladatelko, nic není nemožné.... 😀 😎 Nejlepší je, když se z koníčku stane zaměstnání a ze své zkušenosti musím říct, že to jde.

katchula
11. dub 2014

@usak Všichni tři jste takhle spokojení, vyhovuje Vám to, tak co víc si ještě přát? 😉 řeči okolí se snaž nebrat osobně, ale s nadhledem. Jak píší holky, taky si myslím, že většina těch řečí pramení jen ze závisti. Užívejte klidu a pohody dokud to tak jde a dokud Vám to takto bude vyhovovat 🙂 Jasně, trcohu vybočujete ze "stáda", protože u nás není žena v domácnosti úplně běžná záležitost, takže proto se najde tolik rejpalů. Jako u každého jiného vybočení či odlišnosti.

usak
autor
11. dub 2014

favofrenki - díky, vím že máš pravdu, já to vím.....🙂 a jsem moc vděčná, každý den, tedy skoro každý 🙂 jen mě tak hrozně moc mrzí, že jsou lidi na sebe tááák zlý, závistivý, hloupý, já taky nikoho neodsuzuji, samozřejmě - myslím si své ale nikdy bych si nikoho nedovolila soudit, kor když ho neznám, neznám jeho důvody atd......
jak včera ten chlap - prostě cizí chlap.....řekla jsem mu, ať to laskavě nekomentuje - to že jsem doma, že mě vůbec nezná, a víš co mi na to řekl? Že mě ani poznat nechce - takovým stylem, fuj ještě teď mi je zle........
Jsem přecitlivělá, asi ☹
A tobě ať vyjde po RD to, co zrovna budeš moct chtít!

usak
autor
11. dub 2014

makuka88- tak to bych asi měla těch zaměstnání moooooc, páč mě baví mooooc věcí 🙂 a samozřejmě máš pravdu, jen nemám to sebevědomí...........☹
Katchula - díky za podporu - ano vybočení ze stáda se trestá 🙂 kdekoliv a jakkoli...........

pupickova
11. dub 2014

Buď v klidu, taky jsem doma (už hooodně let) a taky poslouchám kecy...navíc mám manžela o dost let staršího, takže jsem vypočítavá potvora, co je s ním jen kvůli penězům 😀 😀 😀

pupickova
11. dub 2014

@usak jo a používej tlačítko odpovědět, holky pak spíš uvidí, že s nimi komunikuješ 😉

berynka
11. dub 2014

@usak tak lidi mají různé pohnutky ke svému myšlení a jednání, ale do hlavy jim nevidíš, tak to neřeš a neber si to tak 😉 .
Podle toho co popisuješ, tak to máte zařízené dobře a prakticky 🙂 . Já ve svém okolí znám několik žen co byly nebo jsou v domácnosti a nepřipadá mi to nic neobvyklého.
Hlavně nikde není psáno, že ta situace je napořád a my se napracujem až padnem 😝.

romantika
11. dub 2014

🙂 ja jsem v této situaci celkem nucene a mohu rict, ze bych rada zazila zase tu pohodu chodit do práce, moc se oblict a mit na vse cas. nevarit dvakrát denne teple jidla. ja osobne mam pocit, ze je to fuska vetsi nez chodit do práce, pokud to mas s varenim a uklidem a tak. a vzhledem k tomu ze nejsou babicky jak u nas tak to povazuju za rizikove povolani - zena v domacnosti 🙂)))) jako ve vsem kdo nezazil nepochopi. mne todle nejak netoci, je videt ze hodne lidi se ma dobře a netusi ze se takhle da dopadnout a ne vždy je to ideal.

ninjisu
11. dub 2014

Nic si z teho nedělej. My čekáme první miminko. A jsem doma na neschopence pač jsem odmítla dělat v kuchyni a už jsme o jedno přišli. A okolí mě odsuzuje že se válím doma. Moje babička to nemůže rozchodit že jsem doma. Rozhodně kdybych mohla být žena v domácnosti taky bych byla. Moc by mě bavilo starat se o manžela děti a vaření a nestresovat se celí den v práci a po nocích vařit a uklízet 🙂

gosa22
11. dub 2014

jéééé náhodou to je parádní...sice ne asi do konce života, ale pár let si to užij 😉 ostatní ti jen závidí, že musí denně do roboty a dřou za almužny...využij to a vzdělávej se, třeba přes webináře 😉 za pár let, až se vrátíš do toho šíleného pracovního procesu, kde jsou poctiví pracanti okrádáni, všem vytřeš zrak! 😉 😉 😉

laurital
11. dub 2014

Na lidi kasli, oni ti ucty neplati 🙂 .Ja jsem take house wife, dobrovolne, ne proto, ze bych nesehnala praci nebo vydelala smesny peniz.Manzel rodinu zajisti, ja mam dostatek casu na holky, temer 12 a temer 5, nikdy jsem nebyla spokojenejsi.Venuji se rodine, mam cas na sve zaliby, obcas neco udelam na DPP a okoli mam na salamu 😀 😀.
A casem se ukaze, do konce zivota doma urcite nebudu..

usak
autor
11. dub 2014

@pupickova aha 🙂 díky, tak doufám, že si teď nemyslí, že na ně prdím ☹
S tou vypočítavou potvorou - přesně ten pocit jsem měla z toho chlapa v sauně - díval se na mě tak, jako že jsem nějaká panička co si celé dny lakuje nehty a oškubává chudáka sedřeného manžela 🙂
asi má nějakou takovou doma🙂
A jestli to není tajné - proč si zůstala doma ty?
Já musím ještě napsat, že mám totiž pořád pocit, že musím k tomu - "jsem doma" ještě dodat nějaké vysvětlení typu...." mám dítě, věčně nemocné školkové dítě, ale vařím, peru, žehlím" 🙂 prostě to nějak jakoby "ospravedlnit - jak kdyby to nebylo jedno proč, mně nikdo cizí peníze nedává, že???? 🙂

makuka88
11. dub 2014

@usak Tak asi zvednout sebevědomí a myslet pozitivně 🙂 je dobře, když má člověk hodně koníčků .. Mě spousta lidí závidí, že nemusím do práce, ale asi to nikdo nemyslí nějak zle... a i kdyby, asi to vůbec neřeším. Když jsi teď doma, zkus vymyslet něco, čím by se dalo vydělat, začni pomalu a uvidíš. Jinak moje mamča začala podnikat ve 40ti letech, a též dělá z domova - má psí salon v baráčku ... má sice hodně práce, ale je furt doma a peníze jsou 😎

makuka88
11. dub 2014

Já jsem takovej hajzlík, že bych v klidu odpověděla ... jsem doma protože chci 😀 😀

gosa22
11. dub 2014

@romantika my taky nemáme v blízkosti babičku, ale rozhodně nejsem doma otrokem...můj muž mi ve všem pomáhá, včetně úklidu, teplé jídlo mu vařím z vlastní iniciativy udělat mu radost, protože vím, že mě pochválí..a ani chlebem nepohrdne, když nestíhám vařit, je prostě rád, že na něj myslím...takže si to nenech líbit a udělej si doma pořádek, zapoj chlapa a občas mu udělej studený talíř k večeři, však se mu nic nestane 😉

pupickova
11. dub 2014

@usak Jsem doma, protože jsme se tak s mužem domluvili, on chce být ten, kdo se postará o rodinu finančně a já mu za to doma udělám zázemí... ovšem pokud by se našla nějaká práce, do který bych chtěla jít, která by mě lákala, tak bych neváhala...
A co se týče financí, nijak si nemůžeme vyskakovat, jsme v nájmu a žijeme od výplaty k výplatě... ale lidi si myslí něco jinýho, no 😖

usak
autor
11. dub 2014

@romantika - ano je to fuška, ale nesmím to říkat nahlas 🙂 někdy jdu s malou do školky, vrátím s domů, něco stihnu a jdu zas pro ni a NIC jsem vlastně neudělala ...............bez babiček je to naprd, byla by strašná hoňka, stres. Pochopila jsem to správně, že tebe to netěší být doma?☹

gosa22
11. dub 2014

@ninjisu na babičku prď a případně ji třeba i neslušně vysvětli, že je to ze zdravotních důvodů!!! buď ráda, odpočívej, užívej si těhu, budeš mít klidné, spokojené mimi...než ty, které se do posledního dne honí v práci v přesvědčení, že se to bez nich pos.... 😉

usak
autor
11. dub 2014

@ninjisu třeba budeš moct být doma🙂 a hlavně ať se ti mimi narodí zdravé!!! Já byla na PN taky ale to si nikdo nedovolil nic ...........naštěstí!

laurital
11. dub 2014

@pupickova Vypocitava mrcha, jo?Ja mam muze o dva roky mladsiho a obcas jsem vypocitava starnouci mrcha 😀

tarra27
11. dub 2014

@usak já doufám, že budu taky ještě dluho doma 😀 zatím jsem na mateřský,....a doufám, že ještě dlouho do práce nepujdu... 😀 😀 😀 😀

kašli na ostatní, jak tu někdo psal, t jsou roky, kttere ti nikdo nevezme....a co by za to jiné daly...být doma s deckem...

pupickova
11. dub 2014

@laurital 😀 mrcho! 😀 😀 😀