Kojení do dvou let, žádný problém 🙂 Je tu ještě někdo?

alterna
2. bře 2009

ahoj, chci kojit malou alespon do dvou let. Hodně se setkávám s názory maminek, je to dlouho atd. Jsou tu některé kterým to nedělá a nedělalo problém?

zlatka
14. dub 2009

Taky jsem začala s hrníčkem od Aventu, ze začátku si s ním jen tak pohrávala, žužlala ho, ale pak na to přišla a za nějakou chvilku jsme hnedka přešly na normální hrnek. jsem měla koupenou tu Canpolku s brčkem, ale vadilo mi, že se to moc dobře nedalo umývat-myslím ten vnitřek s pojistkou proti vytékání, tak teď, když jdeme ven, dávám normální malou petku s pítkem.A doma z hrnečku.

Jako holky-mě zarazila moje dětská mudra, když mi řekla, že kojení má význam tak do 8 měsíců a pak už to pro dítě žádnej smysl nemá, jen to je psychická závislost, jsem šla do kolem, jako mudra výborná, ale co se týče kojení, tak kdybych dávala striktně na její rady, tak kojím max. do půl roku. Jako dřív se kojilo do třech měsíců-jsem se ptala i mojí mamky, říkala mi: pak jsem měla málo mlíka....klasika první laktační krizovka, která je obsolutně normální a jde o to ji jen přečkat, ale tenkrát se to tak nedělalo-hned se přešlo na dokrmování. A co vám můžu ještě říct je, že když jsme kojila, tak opravdu byla malá minimálně nemocná a pokud onemocněla, tak se rychleji vyléčila a nemělo to nikdy nějak hrozný průběh.Teď je to už horší. Takže a´t vám to teče proudem a nedejte se odradit.

dagina
15. dub 2009

Zlatka, můžu ti říct, že nebýt Modrýho koníka, tak o laktační krizi také nic nevím (vlastně bych nevěděla spoustu jiných zajímavých věcí) a od 2 měsíců dokrmuji též...., ale naštěstí tady Kůň je 🙂 🙂 . Mě mudra také dvakrát v ničem neporadí, když mi malá kvůli blití méně přibírala (ale přibírala ještě v normě), tak už mě chtěla nasadit příkrm 😠 ..., ale já se nedala, mudra mě tedy doporučila nepít a nejíst mléčné výrobky a pomohlo to. Ale musela jsem za kojení bojovat 😵 .

Ladunka, a co to je za knihu??? Dobrá??? Takové věci hodně sleduji, občas dávají pořad o této problematice na čt1.

Dnes jdem do poradny, tak že bych se zeptala do jaké doby uznává můj mudr kojení 😀 ?!

andrea73
15. dub 2009

Dagi moje Mudra řekla do 2 let, ale musím říct, že mě po celou dobu kojení fakt hodně podporovala 😉

Ladu taky by mě zajímalo, co je to za knížku, vypadá zajímavě.

zlatka
15. dub 2009

Dagi, přesně tak i u nás, pořád nepřibírala podle tabulelk, prý vždycky na hraně-tak hned do příkrmů a když mi pak jednu dobu úplně odmítala prso, tak mi řekla, že to je proto, že už předem vím, že tam nic nemám, tak brečí, ale já sjem si našla na kojení.net infu, že je to bojkot kojení a chce to trpělivost a fakt se to pak překlenulo. JJ, nebýt internetu, tak mám těch informací taky mnohem míň.
Jinak pro zajímavost se zeptej mudra(y),ty máš ještě takovýho maličkýho drobečka.
Naše olomoucká diskuze teď četla knížku Proč jsou šťastné děti šťastné, taky docela fajn, za dva večery to máte přečtený a určitě vám to taky něco dá. Aspoň mě dalo.

ladunka
15. dub 2009

dagi, adreo, jde o knihu Respektovat a být respektován, je tady o ní na Koni i diskuse. Je to kníha čtyř českých psychologů, co vím, tak se nejprve snažili získat práva k překladu knihy How to talk so kids will listen and listen so kids will talk, to se jim nezdařilo (ale teď už myslím na českém trhu překlad je), tož si napsali v podobném duchu knihu vlastní. Je to takový soubor komunikačních prostředků, které člověku umožné jednat s druhými (nejen s dětmi) účinně a zároveň tak, aby je neponižoval nebo s nimi nemanipuloval, a je hodně konkrétní, opravdu jako učebnice.

babara
15. dub 2009

No,to jsou asi starsi doktorky, pro ktere kojeni neni moc dulezity. ne?
Moje doktorka mi zas poradila na blinkani (pribirali jsme hezky a vubec mu to nevadilo, smal se pri tom),ve 4 mesicich, ze mam zkusit dat bananek nebo kasicku-zahustit stravu. Lituji, ze jsem ji poslechla, mlicko nam stacilo, a myslim, ze si brzy zvykl na sladkou chut a zeleninku mi moc nepapa. Az kdyz jsem ji rekla, ze to nepomaha, mi poradila Nutriton-zahustovadlo MM, prirodni vlaknina. Pomohlo to, ale uz jsme to nepotrebovali, se zavadenim prikrmu blinkani pomalu vymizelo.

ladunka a co radi moudra kniha pouzivat misto toho: "ty ses ale prasatko"? 😀 😀

ladunka
15. dub 2009

babaro 😀 to je právě otázka, čeho chce člověk tím co říká, dosáhnout. Pokud si chce odlifrovat vztek, že se dítě umazalo a přidělalo mu práci, je věta s prasátkem ideální 😀 ale má zase jiné nepříjemné důsledky - dítě se zřejmě cítí ponížené, ale nic ho z toho sdělení nevede k tomu, aby si příště dalo větší pozor a nezmazalo se. "Vidím že sis od těch jahod ušpinila tričko. C s tím? Svlékneš si ho a vypereme tu skvrnu? Chceš to zkusit sama nebo Ti mám pomoci? Příště bude možná lepší vzít si při jídle bryndák." to bych viděla jako možnosti, jak zareagovat.

babara
15. dub 2009

ne, ladu, ja to malemu rikam spis nezne, jako, ze je to roztomily, ale nerada bych teda, aby mi to jednou rikal on 🙂
Mas urcite pravdu, ale u nas na to jeste mame cas. Jeste jsme mali, ale urcite na to jeste prijde rada.

Jinak ja ctu od autora stastnych det.. Steva Biddulpha "Vychova kluku", tak se snad dozvim neco zajimaveho. Teprve jsem na zacatku.

petka80
15. dub 2009

Ladu, díky 😉 No já z toho byla chvíli docela špatná, protože jsem se v hodně věcech fakt poznávala, ale když to budu brát jako učebnici cizích jazyků, tak fajn, to beru, prostě se tenhle novej cizí jazyk naučím, protože se mi fakt líbí 😔 😀
babara, no já taky říkám dcerce něžně, že je čuňátko nebo tak něco, ale autoři téhle knížky říkají, že sice to člověk myslí dobře a z legrace, ale pořád je to nadávka, která může malé dítě ranit..... A taková označení se pak stávají normou. Takže se budu snažit to utnout, dokud je malá.....

Je opravdu smutný, co nám radí ohledně kojení naši dr. Moje dr. mi v začátcích hodně pomohla, nenutila mě do UM, i když dcera přibírala spíš méně, podporovala mě, ale teď na roční kontrole mi taky říkala, že to kojení už můžu utnout, když budu chtít..... No tak aspoň že mě od něho neodrazovala, jak tady čtu, takže zas tak špatná asi nebude 😀

dagina
24. dub 2009

Ahojky, obracím se na zkušené "kojičky", dobře jste mi minule poradily. Už jsem tady řešila, zda dávat plně kojenému čaj či vodu..., závěr byl že neeeeeee, ale přeci jen se zeptám - když jsem 2,5 hodiny na procházce (v tomhle teplém počasí), malá je občas nevrlá, tak si říkám, jestli opravdu nemá třeba žížu, zatím kojím cca po 3 hodinách. Dnes jsem prochajdu zkrátila, abych ji mohla dát doma napít a přicucla se jak přísavka 😵 ... , za jakou dobu může mít 4m mimčo žízeň???? Mám ji začít dávat vodu když budu déle na prochajdě??

Ještě by to mrčení mohlo být zubama, ale zatím se žádný neprořízl 😀 .
Moc díky za info. 🙂

radka.m.
24. dub 2009

dagina-při teplotách,nebo teplejším počasí se dporučuje i plně kojeným dětem podávat kojeneckou vodu na pití.

ladunka
24. dub 2009

dagi, já jsem velmi zřídka kojila bdělé dítě po třech hodinách, většinou po dvou a v teple i častěji, a něco jiného než mléko jsem dala k pití až po půl roce. Ale pití jednou za tři hodiny se mi zdá pro tak malé miminko taky dost málo, asi bych s tím taky něco dělala, buď častější kojení, a jestli nechceš, tak vodu. Půlroční Karolíně jsem ji podávala na lžičce.

dagina
24. dub 2009

Díky za odpovědi.

Ladunka, ona za boha častěji nechce, jo, vyjímečně si cucne, když ji dlouho přemlouvám..., ono právě to "cucnutí" by na žízeň také stačilo, viď. No ale jak to udělat na prochajdě, kde neni možno nakojit a zatím nechci dávat nic jiného...
Asi budu muset zkrátit procházky...

petka80
25. dub 2009

Dagino, ono opravdu děti když mají žízeň, tak si třeba jen tak cucnou toho předního mlíčka a stačí jim to. Však je to tak i správně. MM je dokonalé v tom, že přesně odpovídá potřebám dítěte. Když má jen žízeň, tak si cucne, když má hlad, tak vypije přední i zadní mlíčko, které je na hlad.
Takže jak píšeš, buď přijdeš dřív z procházky, nebo dáš cucnout někde venku (teď v létě je to navíc pohodlnější než v zimě, nemusíš se svlíkat, malé taky nebude zima, když ji vyndáš z kočárku), ale chápu, že někdo to třeba nerad kojení venku. No nebo tu vodu, klidně ji venku dej, to ničemu neuškodí, pokud jinak dobře přibíráte.

radka.m.
25. dub 2009

holky,je pravda,že mm je na žízen-přední mléko,ale v teplých dnech se doporučuje podávat i novorozencům kojenecká voda proto,že právě to přední mléko je hodně sladké,takže i když se napijí,tak to žízen nezažene.

petka80
25. dub 2009

Radko, asi bude těch názorů víc 😉 Někdo jiný zas doporučuje pouze kojit bez podávání dalších tekutin......... Ostatně to je jako se vším, i doporučení odborníků se liší, a to poměrně dost radikálně. 🙂

dagina
26. dub 2009

Ahojky, no já si také myslím, že by přední mlíčko mělo stačit na žízeň..., ale nevím..., vždyť mi tady jedna holčina psala, že začala dávat jinou tekutina až od 9m. S Mudrou se poradit nemůžu, bo ten mi říkal, že můžu dávat čaj od narození ☹(, je ze staré školy, chodila jsem k němu i já jako dítě.
Jak často jste tedy kojily cca 4m mimi??? Snažím se ji dávat dřív než po3h, někdy to nevyjde... prostě mi kojení vychází tak 8x denně, někdy si třeba vemu jen z jednoho prsa a to se mi moc nelíbí 😅

makak21
26. dub 2009

Hojky...tak nám bude 9m a máme docela problém s jinýma tekutinama 😒 teď už bych začala asi dřív...taky jsem čistě jen kojila, jenže náš brouk nic nechce...teda respektive i chce, ale jen ze skleničky/hrnečku, prostě jako my, jenže napít se pořádně neumí 😝 😅 mě mudra říkala, že kojeným dětem by se mělo něco málo podávat, páč pak ony obzvlášť pak mívají problémy s pitným režimem...nevím, jestli je to pravda nebo ne, ale náš brouček je na pití děsnej 😝

petka80
26. dub 2009

makak, já bych řekla, že to s tím zas tak nesouvisí. Znám i děti na UM, které nechtějí pít. Já začala nabízet hrníček s měkkým pítkem v 6 m. a dcerka pije krásně. No možná jsem měla jen štěstí.
Zkoušela jsi různé hrníčky? Některé děti moc neumí pít z těch netekoucích. Nebo dávej pití lžičkou jako ladunka.

dagina, já kojila po těch 3 hodinách, občas dříve, ale většinou to stačilo. Taky asi tak 8x denně. Proč nechceš kojit jen z jednoho prsa? A jinak malá přibírá dobře? Pak je vše v pohodě 😉

ladunka
26. dub 2009

mako, a jak hodně momentálně kojíš? Ono se to nezdá, ale děti vypijí toho mlíka celkem dost, i když si člověk myslí že ne... Zdá se mi dobré, že Áďa tekutiny chce (taky znám odmítání dudlíku nebo gumových saviček), a z hrnečku se určitě naučí pít brzy, i když teď je to ještě prďola malinký 🙂
Já doteď nemám o pitném režimu Karolíny nijak valný přehled, tím jak stále pije i mlíko, prostě nevím kolik toho v sobě má. Ale čůrá dost, a čím méně mlíka vypije, tím více vypije vody, čaje nebo sní vodové polívky.. já bych si na Tvém místě ještě popel na hlavu zdaleka nesypala. Za pár měsíců budeš mít doma chlapíka, který bude umět sám pít vodu z hrnku a budete kingové 🙂)

Dagi, však jí klidně něco málo zkus dát a uvidíš jaké to bude mít účinky, třeba to Lucinčinu nespokojenost vyřeší. Jinak já (když už teda pořád melu o sobě..) kojila během jednoho kojení pokud možno právě vždycky jen z jednoho prsa, aby Kajka měla vždycky všechno přední a všechno zadní mlíko ) a taky jsem tak bez potíží určila, kam si ji mám zrovna přicucnout 🙂)

dagina
26. dub 2009

Moc moc díky za všechny rady. Ona mi do toho hodně klavíruje tchyně, tak jsem z toho kojení občas zmatená, nejsem si pak také jistá co je dobře..., mě by to s tou žízní ani nenapadlo, to tchánovci... . Lůca není zase tak často nevrlá na prochajdách, ale tchánovci z toho udělali, že ji snad trápím hlady a žízní.. . Podle nich nesmí dítě trochu zamrčet nebo nedej bože brečet, jinak ho trápíme...

K tomu kojení z jednoho prsa..., Lůca si sama řekla že tak bude pít 😵 , jen se mi moc nechce věřit, že je po kojení dost napitá/najezená, ikdyž určitě je..., malá přibírá pěkně,... no prostě blbnu já 🙂.

Ještě jednou moc díky, a určitě vás budu ještě otravovat 😉 😉.

Pěkný den.

petruna
26. dub 2009

ahoj holky, nevim jestli pisu do spravne diskuze. Ja bych chtela prestat kojit v roce a pul.
Ted uz najizdim na kojeni jen rano a vecer a v noci, pokud se Toník vzbudí s pláčem. taky někdy přes den, když je nemocnej nebo když je protivnej a chci ho tím uklidnit.
Měl jste někdo problémy s odstavováním, kdo jste to měl podobně jako já?
Všude slyším, že čím dýl člověk kojí, tím hůř se odstavuje, tak mám obavy, aby třeba nezačal být závislák, zatím není.. Přes den se po mě nesápe apod.

petruna
26. dub 2009

makak : tak na tom pitnym rezimu neco bude....
me dr. rikala, ze kdyz plne kojim, ze nemusim davat caj ani vodu (v prvnich mesicich) a je fakt, ze Tonik ted pije hodne malo 😒
Taky dlouho trvalo, nez se naucil pit z hrnicku, ucila jsem ho rovnou na pitko, protoze na dudlik uz byl velkej a z toho to neumel. nakonec vyhrala flaska z DM s brckem, ale i tak vypije jen jeden hrnek caje denne + mlíko ráno , vecer a sem tam i pres den.... 😅

popelka.miri
26. dub 2009

Petruno, já mám doma závislačku na prsu. Už mi z toho taky hrabe.Já sice ještě nechci úplně přestat, ale ráda bych to aspoň omezila. Malá mi nechce kromě MM nic pít. Občas si cucne vody..Teď se to ještě zhoršilo v noci..vstávám i po 2 hodinách! 😖 . Minulé léto jsem kojila i každou půlhod. jak bylo teplo. už si připadán jak vycucaná 😅 ..Z hrnečku mi veme jen někdy a s flaškou si spíš hraje. Zkoušela jsem jí i prso nedat a dávat jen vodu, ale radši by byla žíznivá, tak jsem to zase vzdala..Uklidňuju se aspoň tím, že když má astma ☹ tak jí to kojení snad nějak prospěje..Moje kamarádka kojila do 3 let a malá by se jí prostě nepustila. Řešila to tak, že si zašla za gyndařem a nechala si zastavit laktaci a pak teprve si malá dala říct..

dagina
26. dub 2009

Popelka, když to tak čtu.., tak kojení cca do 2 let je spíše radost nebo starost 😕 ??? Myslíš si, že kdyby jsi dávala jiné pití jíž mnohem dříve, že by s tím teď malá neměla problém???

makak21
26. dub 2009

Já kojím, jak si malý řekne...někdy po 3hod, někdy si chce cucnout po hodině...o pití se snažíme a jde to i celkem, ale on neumí pít z flašky a z toho netekoucího hrnečku jakbysmet 😅 teď začal pít z hrnku nebo ze skleničky, prostě jako my, ale půlku má vždycky na sobě 😀 a stačí mu obyč voda 🙂 no a u mudry je to tak, že po mě "chce" aby malej pil co nejvíc...klidně jednu denní dávku čaje, což je 120ml, ale to nehrozí...vypil max 30ml a to v době, kdy doszával léky a ty jsem mu dávala do toho čaje a podávala stříkačkou 🙂

Ladunko děkuju 🙂 nevím, jestli budeme kongové, ale budu spokojená, když bude pít a hlavně normálně jíst...stále vysí na prsu 😅

makak21
26. dub 2009

Jo a Aďula má taky rád pití z PETky, i když mu to moc nejde, tak se snaží 🙂 Ale že by to vyžadoval to ne...chce napít jen když někoho vidí pít

popelka.miri
26. dub 2009

Dagina, je to radost, nestojí to peníze 😉 , ale zase se v noci moc nevyspím.. 😒 .Dřív jsem zkoušela dávat malý čajik, ale ten nechtěla, hlavně nechtěla dudlík od flašky a hrnek taky moc ne..Sranda je, že teď jak už je větší, tak se mi normalně dobývá za výstřih i mezi lidmi, což je fakt divný 😀 . A dokud jí nedám prso, tak pokoj nedá ať je to kdekoli..nedávno, jsem jí kojiila na logopedii, když jsem byla s dětma, teď zas 2x u dr. v čekárně..a tak dokola..

lennis
26. dub 2009

Popelko, to znám, já ho odstavila v 20měs, rozhodla jsem se z minuty na minutu a bylo to, ale taky cucal kde mohl, nikdy mi to nikde nevadilo až když jsem byla v práci a před mojí šéfkou, tak to jsme se rychle balili a vypadli pryč 😀 😀 😀 .

popelka.miri
26. dub 2009

Lennis, a když jsi ho takhle šokově odstavila, jak ti potom pil? Já mám strach z toho, že radši vyschne, než by se mě vzdala 😒 a dala si třeba vodu. A ještě k tomu ani nepřipadá v úvahu, aby ode mě byla třeba půl dne pryč, protože jsem s ním sama a ani nemívám hlídání. Takže mě má pořád na očích..