Kojení "starších" dětí

ofelieee
9. bře 2012

Ahoj, nenašla jsem žádnou diskuzi s tímhle tématem a na mojí termínovou diskuzi už s tím v podstatě nepatřím, roční a starší děcko tam nekojí skoro žádná maminka. A myslím, že nepatřím ani do diskuze laktační poradkyně 🙂
Jsem přesvědčená, že svýho Kubu chci ještě nějakou dobu kojit, i když už je mu rok, a ráda bych našla i ostatní mamky, který kojí starší děti, k probrání různejch otázek, který mě někdy napadají...

ofelieee
autor
19. dub 2012

@reruna co je přelévání vody? Vyzkouším! 🙂 Zkouším hrneček (obyč porcelán, jeho i můj), skleničku, netekoucí Avent, lžičkou (to tak jedině pár lžiček vezme)... nechci jen flašku s dudlíkem... jo a brčko je dobrej nápad!

reruna
19. dub 2012

@ofelieee flašku s dudlíkem jsme neměli, ale jinak jsme taky zkoušeli kde co a nejvíc zabral netekoucí hrneček - ale pozor - vyndala jsem tam tu membránu, aby byl tekoucí - to byla větší zábava - jak ta voda tekla, tak si to nalíval do malých skleniček z ikey - takové plastové štamprličky, nebo misky apod. prostě seděl v židličce na krmení a přelíval si a zkoušel to z toho pít - prostě zábava, a brčko je oblíbené doteď - zvlášť brčka s obrázkama - třeba s medvídkem pů...

lusy82
19. dub 2012

@ofelieee No popravdě já s tím mám problémy dodnes. A to kojíme už jen 2x denně. Jsem ráda když vypije alespoň půllitru za den. Taky jsme měli problémy s pitím od malička. Zkoušela jsem různé nádobky a často je měnila aby to pro něj bylo zajímavý. Pít jsem mu dávala zpočátku sladký džusy ( vím, nic moc na zoubky a tak ) a když se aspoň trochu rozpil tak jsem nenápadně začala ředit, dneska jsme na vodě. A když do něj potřebuju dostat čaj tak ho osladím medem.A taky se mu snažím dávat hodně šťavnatýho ovoce, nebo polívky omáčky a tak. Prostě nějaký jiný tekutiny než je pití.

romcovaklarka
19. dub 2012

@ofelieee Tak já jsem Samovi začala někde kolem půl roka nabízet netekoucí hrneček s pitím, dlouho nevěděl, co s tím, ale pak se chytil a teďka mi za den tak dejme tomu 2 deci vypije, kromě 4 kojení denně (a nočne 😅), tak snad mu to stačí. Naopak mi přijde, že je na ten svůj hrneček už zvyklej a má ho rád, už ho má přes den normálně u hraček a pije si z něj i sám - ale samo mu dávám pít i já, sám by toho tolik nevypil.

ofelieee
autor
19. dub 2012

taky jsem tu membránu oddělala aby pochopil to pití, ale to už chápe, to vím. Nejradši (z toho, co jsem ochotná mu dát 🙂 ) má vývar z jablíček, na tom se to naučil. Já právě zatím nepanikařím, protože mu všechno vařím a dávám tam max. vody, ředím i dušený jablíčka, suchý (ani namazaný) pečivo nejí, čůrá nejmíň 8x denně...
@reruna tak to přelívání zkusím, na hraní on se chytne 🙂 (dneka třeba hodně pil při koupání, ale z toho radost nemám, do vody mu dávám sůl a kdoví, jestli si tam nenačůrá 🙂

reruna
19. dub 2012

@ofelieee do vany už raději nic nedávám při koupání 😀

lusy82
19. dub 2012

@ofelieee Vývar z jablíček? To jsem ještě neslyšela? 🙂
Já když jsem to počítala ( prý se do toho počítá i kaše ) tak mi taky vyšlo optimální množství. Myslím si že by se to poznalo, kdyby byl třeba dehidratovaný. A on se určitě nenechá umřít žízní. Když je třeba nemocný a méně jí tak i Jiřík sám od sebe vypije i litr za den. Podle mě ty děti ví co jejich tělíčko potřebuje.

ofelieee
autor
23. dub 2012

@lusy82 tak já mu prostě věřím 🙂 vývar z jablíček je moc dobrá věc, jak mu skoro denně dusím jablíčka a looupu z nich šlupky, je mi líto je vyhazovat. Někdy je zbaštím já, a někdy udělám vývar/odvar/čaj (?) - do studený vody dám ty šlupky, na oheň, když to vaří, tak tam na 2-3min dám ty jablíčka, pak je vytáhnu a ještě to nechám vařit. Je to slaďoučký a dobrý 🙂

ofelieee
autor
25. dub 2012

@lusy82 nicméně to je zajímavý, jak to počítáš . Z jakých informací vycházíš?

Hoky mám další otázku - gynekolog včera měl jasno - dokud tolik kojíte a neotěhotněla jste doteď, tak teď to půjde až se kojení rapidně omezí. Ach jo. Nechce se mi omezovat, ale otěhotnět se mi chce 🙂 Nemáte některá podobnou zkušenost - a jak to dopadlo?

romcovaklarka
25. dub 2012

@ofelieee A máš cyklus, nebo ne? Mně řekla dr., že dokud nenaskočí ovulace (což teda poznám typicky první menstruací, ale samozřejmě lze otěhotnět už při té ovulaci, která jí předchází), tak neotěhotním, ale jakmile začnu menstruovat, tak už je normálně šance jako každá jiná. Mně to začlo po 9 měsících a je fakt, že to bylo poté, co se mi frekvence kojení snížila na 3-4 denně. A hnedka jsem teda měla biochem. těhu 😒 ale to asi s kojením nijak nesouvisí 🙂

ivular
25. dub 2012

@ofelieee Ahojky, řeším přesně to co ty🙂 Přes den kojím 3 nebo 4x, ale v noci snad 10x. Řešila jsem to s holkama na tématu light snažení a tvrdily, že při téhle frekvenci denního kojení bych ovu klidně mít mohla, i když ms nemám. Jak často kojíš Ty?

lusy82
25. dub 2012

@ofelieee Tohle mi poradila laktační poradkyně i doktorka. Do tekutin se počítají i polívky omáčky a tak a počítám to jednoduše podle toho kolik tam přidám vody. No kojení beru tak bajoko a ovoce taky 🙂 Spíš jako že za den dal tak 800ml tak to ovoce a kojení ten litr určitě dodělalo 🙂. A taky koukám na moč. I když v plínce to tak nepoznáš. Čím méně pije tím je moč tmavší. V plíne se to pozná i podle zápachu. Když zapáchá víc tak to znamená nedostatek tekutin.

ofelieee
autor
25. dub 2012

@lusy82 díky zaměřím se na to taky trošku. A litr je ta kýžená meta?

@romcovaklarka @ivular nu zatím nikdy nekojím míň než 5x (3x před spaníma, nad ránem a pak ještě jednou někdy), ale když je nemocnej, tak nonstop. V noci už ne. Zkusím to asi omezit na 3x, ale je mi to vlastně líto, on je takovej blaženej u toho... MS právě ještě nemám a Dr tvrdil, že sliznice je ještě vysoko (nebo nízko? prostě blbě 🙂 ) on to má každej fakt jinak. Kamarádka otěhotněla po dvou měsících po porodu, a to kojila v podstatě pořád. Nu tak se učím trpělivosti 🙂

romcovaklarka
25. dub 2012

@ofelieee Tak to asi spíš nízko. Sliznice rosta a roste, až je vysoká tak, aby se v ní mohlo uhnízdit vajíčko. A když se neuhnízdí, odejde s MS. No, já jsem si taky říkala, sakryš jestli nemám to kojení ňák omezit, že bych ráda druhý... a teď si říkám, že jsem si radši jazyk neukousla 😝 (máme bojkot, nebo možná i odstav ☹). Ale samozřejmě se ti může povést otěhotnět i při plném kojení, i když je šance menší, ale je - tak držím palec 😉

sikulik
25. dub 2012

ahojky holky. Myslím, že pokud máte MS, tak klidně můžete otěhotnět i při vyšší frekvenci kojení. My jsme se snažili o mimi napřed rok přirozeně, pak jsme prošli všechna možná a nemožná vyšetření a výsledek byl, že jsme oba s manželem v pořádku. Nakonec jsme postupně podstoupili 4x IVF než se konečně zadařilo. No a já jsem si malého (teď bude mít dva roky) strašně užívala a kojila jsem jak si jen sám řekl, takže skoro pořád 🙂. Ještě teď kojím jednou denně před spaním. Cyklus mi naskočil 9 měsíců po porodu. Prakticky celou dobu po šestinedělí jsme se ničím nechránili a neřešili to s tím, že si druhé moc přejeme. Když měl syn rok a tři měsíce, zjistila jsem, že jsem těhotná, kojla jsem 3 - 4x denně. V 10tt ale bohužel přestalo být mrňouskovi v bříšku srdíčko, příčina nezjištěna. A doteď nic, takže se příští měsíc chystáme na KET, máme jediného bojovníčka a já se modlím k andílkovi, aby se to povedlo. S pitím jsme měli také problémy, protože jsme hodně kojili a malej pil to první mlíčko co je na žízeň. Pak pomohlo pítko, protože ho viděl u bratrance 🙂, ale doteď nepije moc. Řešíme to hodně polívkama, který miluje a taky mu kupuju mlíčko s kaší, které má moc rád 🙂.

sikulik
25. dub 2012

@ofelieee moje kamarádka byla po porodu hodně roztrhaná, takže taky hodně šitá. Kojila nonstop a když na to poprvé s manželem vlítli, tak otěhotněla, a pak se o ní pokoušely mdloby, protože už měla dvě děti po dvou letech a víc dětí nechtěla. Teď má to třetí po roce 🙂 a také to zvládá 🙂

lusy82
25. dub 2012

@ofelieee To jsem tak plácla jako příklad. Po tom roce by měli vypít až litr a půl. Ale asi to taky závisí na počasí, jeho zdravotním stavu a podle toho jaký má pohyb. Já jsem dokonce někde viděla přesnou tabulku, kolik v kterém věku by mělo vipít ml na kg, ale už nevím.

weri1
25. dub 2012

tak mě v nemocnici řeklli že 80-100 ml na kg váhy a při ztrátách jako je průjem, zvracení, horečky 150ml a víc na kg váhy

lusy82
26. dub 2012

@weri1 Ale asi záleží i na věku. Čím mladší tím více ml na kg.