Mám dvě děti a rozhodla jsem se studovat, jsem blázen?

willow4
30. říj 2013

Lítání kolem dětí, domácnosti, manžela... už toho mám dost. Rozhodla jsem se zvyšovat sebevědomí nebo vzdělání ? dalším studiem... je to fuška... a nevím, jestli to zvládnu... možná nejsem ta správná matka, které stačí ke spokojenosti úsměv na tváři dítěte... Chci slyšet, že jsem dobrá i pro něco jiného než pro úklid, žehlení, podepisování úkolů a vození dětí na kroužky. Jak to zvládáte vy? 🙂

gwennie
31. říj 2013

@willow4 Ahoj, no já studuju taky... Co děláš za školu? Pokud nepracuješ, a máš děti přes třeba aspoň ve školce, je to úplně v klidu... Otázka je, jestli je manžel / prarodiče schopen pohlídat děti přes zkouškové, kdy budeš na zkoušce každý týden, nebo v době výuky..

anatanka
31. říj 2013

Jsi odvážná 🙂

jija
31. říj 2013

@willow4 pokud to tak citis tak ses urcite rozhodla spravne, svagrova si na matetske dodelala bakalare i magistra a kdyz se vratila do prace tak to hned ocenili🙂 sice to delala akorat s jednim ditetem, ale synovec vyda tak za 3 a kamaradky delaji doktorske studium pri materske takze vzhuru do toho

diviska
31. říj 2013

@willow4 nejsi ( odpověď na otázku v názvu diskuze aby nedošlo k nedorozumění : ) )

betysek
31. říj 2013

Kamarádka taky začala studovat vysokou až, když měla 2 děti a v pohodě to zvládla. Vysokou dodělala v pohodě. Pak jsem ji to i záviděla, já nejdříve studovala, pak chvíli pracovala a pak se snažila otěhotnět a nakonec druhé mimčo máme z IVF...Pořád bylo dost času, ale nějak jsme si neuvědomili, že stárneme...

medvidek
31. říj 2013

U nás studuje manžel. Máme dvě děti, jsem na rodičovské a manžel chodí od nevidím do nevidím do práce. Loni se dostal na "státní" vysokou školu, na dálkové studium. Jednou měsíčně celý víkend je ve škole. Je to mazec, zvlášť když se má učit na zkouškové. Učí se večer a v noci. Všichni ho podporujeme, protože by byl hloupý, kdyby to nedotáhl do konce a zatím postačí Bc., když si školu nemusí platit. Třeba na hory jezdíme v lednu mezi zkouškovým obdobím. V únoru zase bohužel manžel nemůže kvůli práci. Po skončení letního semestru je vycucaný jako šťovík a těší se na letní dovolenou v teplíčku. Takže studiu zdar. 🙂

llluckaaa
31. říj 2013

Já to zvládla v pohodě 🙂 Dvě děti mi nezabránily tomu získat červený diplom na zdravotní škole 😉
Ne, nejsi blázen 😀

etinka
31. říj 2013

Také si dodělávám školu,i když jen kurz.....Mám vystudovanou VŠ,bakalářské studium,ekonomický obor,ale na dodělání dalšího titulu bych už asi neměla 😒 .Vrtla jsem se tedy do jiné oblasti a pokud se podaří,bude ze mě asistentka pedagoga 🙂 .....a kamarádek "studentek",které mají už děti a dodělávají si vzdělání,mám několik,takže pokud máte zázemí,tak za mě ano ano!!!!!!

maybe72
31. říj 2013

...O bláznech bych vůbec nemluvila, gratuluju k takovému rozhodnutí, za mě rozhodně ANO, u obou dcer jsem studovala, sice jen dálková studia na VŠ, ale byla jsem za to moc vděčná...
Pokud máš trochu rozumné zázemí, tak to určitě zvládneš, vypadneš z kolotoče domácnost-děti-to ostatní, poznáš nové lidi a ještě na sebe budeš pyšná, takže samé výhody... Já bych do další školy nastoupila hned, lákají mě jazyky, jenže se mi letos nepodařilo nakloubit pracovní dobu s výukovým časem, ale příští rok to zkusím zas, třeba to bude vycházet líp... (no anebo až univerzita třetího věku, snad mě děti a vnoučata pod dohledem statného ošetřovatele pustí do víru velkoměsta 😀 😀 ). Hodně štěstí a ať se daří!!!

zofrinka
8. lis 2013

@willow4 a prečo by si mala byť blázon??? Ja mám dve deti, tretie čakám, už čoskoro!! Popri tých dvoch som si urobila Bc., tak teraz s humorom hovorím, keď som zvládla s dvomi Bc., Mgr s tromi bude brnkačka!! Ale dala som sa na to a zvládam!! Áno, je potreba podpora rodiny, pomoc, atď., ale uznaj, ak si to neurobíš teraz, už nikdy sa k tomu nedokopeš!! Záleží aj na tom, či chceš, alebo musíš! ja som zdr.sestra, od nás sa to vyžaduje, takže som musela, ale neľutujem!! Aspoň sa dostanem občas niekam inam než medzi hrnce, práčku a vysávač!! Navyše som spoznala množstvo nových ľudí, našla som si nové kamarátky!! Je to fajn odreagovanie!! Učím sa ...tak....všelijak........aj ťaháky vyrábam, niečo pri skúškach risknem.....niečo natipujem....ale zatiaľ som na opravnej skúške za tie štyri roky nebola ani raz.. Aj bakalárku som napísala......treba si veriť!! Držím palčeky!!!

willow4
autor
8. lis 2013

Díky moc všem za názory. Mám za sebou dva měsíce školy. Možná mě vyhodí od prvních zkoušek, ale je to obrovská zkušenost, zvedlo se mi sebevědomí a i pro manžela mám pocit, že jsem trochu "stoupla" v ceně a dívá se na mě jinak 🙂 ... Jsou to nervy, ale stojí to za to. Jiná komunita, jiné problémy a snad i sebeaktualizace 🙂 Díky moc.

bonavoxa
8. lis 2013

Malá bude mít rok a už chci začít studovat navazující studium. Pak chci ještě stihnout jedno dítě a doktorát. 😀

michaela_2
13. pro 2013

@willow4 Podle profilu už máš děti poměrně velké, takže tím spíš bych do toho určitě šla 🙂 Já si plánuji dodělat VŠ už příští rok 😀 tak uvidíme.......

willow4
autor
13. pro 2013

@michaela_2 jj, celkem lituji, že mě to nenapadlo dřív... ted je už fakt problém se znovu naučit učit... právě se připravuji na troje středeční písemky a vůbec mi to neleze do hlavy... syn se mi směje 🙂 ... vánoce do toho... no uvidíme... Příští rok je taky šance 🙂 Ale nelituji.. je to zajímavá zkušenost ... 🙂

michaela_2
13. pro 2013

@willow4 nikdy není pozdě 😉 a naopak je ideální mít tu možnost a děti už ne úplně mrňavé. Já uvidím jak to budeme zvládat, protože zase na druhou stranu nerada bych promeškala u dětí jakýkoliv jejich pokrok, přeci jen budou ještě hodně maličcí. No snad to nějak zvládneme obě 🙂

ivanas11
9. dub 2014

Všem fandím! Já to v době, kdy jsem na vysokou měla nastoupit, vůbec neřešila a ani nikam nechtěla - a to jsem byla jedničkář. Teď je mi 30, dvě děti, za pár měsíců konec rodičáku a jsem bez práce - už teď vím, že se vracet nemám kam (bohužel až teď). Všichni ti "trojkaři, čtyřkaři" teď mají Ing. a já pěkný houby. Už jsem kdysi chtěla zkusit VŠ, ale prostě nemám na to znalosti, abych prošla vůbec příjmačkama. Tak mám pocit, že pro mě už tu varianta není žádná - nebo se pletu? Máte někdo taky takovou zkušenost?

tarra27
9. dub 2014

@ivanas11 já šla na VS po 4 letech práce...a dala jsme to....existují přípravné kurzy a taky já jsme se tedy nedržela doporučené literatury, ale učila jsem se z té, co mi vyhovovala....

ve 30ti šance je, proč ne....akorát neva, že nebudeš vydělávat? cheš denní nebo dálkové? a jaký obor?

ivanas11
9. dub 2014

@tarra27 no o přípravných kurzech jsem slyšela. Ráda bych na dálkové, pokud by to šlo, určitě bych si práci hledala. Jaký druh oboru taky netuším - mám vystudovanou veřejnou správu, takže na to těžko co navazovat a i když, přijde mi to jako škola k ničemu :-/. A je to už skoro 12 let, co jsem ze školy pryč, 5 let, co jsem pryč z práce 😒

tarra27
9. dub 2014

@ivanas11 to musis popremyslet co by jsi chtela a zda to budes studovat ve svym volnu nebo pri praci a upises se zamestnavateli...to si rozmysli...az budes zhruba vedet kam na jaky obor nebo co chces zkusit, zamer se, ktere VS oteviraji, v kterych jsou mestech...dala bych si prihlasky alespon dve. A pak hledej zda maji pripravne kurzy. Sezen si literaturu, prohdi v knihovne, aby jsi vedela,zda ti sedi ta ci ta knizka a zacni se pomalu ucit, abys mohla za rok na prijmacky. Muzes i mailem kontaktovat nekoho z prvaku ci druhaku a poptat se z ceho se pripravovali oni a co je nejlepsi...

ale pokud nemas ani praxi ani teorii, uz zacni...ono je jednoduche rici vsichnii co meli trojky maji VS jsou ing apod, ale vsichbu to maji vydrene...to nebk zd jsi jednickarka a uspech zarucen...to nemyslim nijak zle, ale budes muset maknout ;) a na druhou stranu da se to....pokud vydrzis a nepolevis, das VS taky neboj.

Tak hodne stesti pri vyberu...a neztracej nadeji, vsude jsou predmety,zkousky ci prace,ktere ti polezou na nervy..chce to vydrzet ;)

ivanas11
9. dub 2014

@tarra27 já to s těma trojkařema myslela jen dobře, že jsou to borci a já, která jsem to mohla mít v té době snad jednodužší, tak jsem momentálně na nule (byl to povzdech, jak jsem blbá 😝 )
Můžu tak zhruba vědět, co v těch přípravných kurzech je? Jestli to jde takto dopředu říci. A tvoje zkušenost je jaká? Co jsi dělala ty? Už máš hotovo? Vůbec nevím, kde teď začít hledat info, jaké vůbec obory jsou a co se pod nimi vyučuje (to je pro mě taky podstatné - když tam bude předmět, co mě nepůjde, tak si to díky tomu nevyberu). V ekonomických směrech je matematika že? A asi složitá. Pak studium jazyků, to bych asi nejradši, ale momentálně se snažím dopracovat aspoň k tomu, abych si dala do kupy to, z čeho jsem maturovala (myslím AJ). Celou tu dobu jsem jazyk vůbec nevyužívala a zas taková dobrá úroveň ani na střední nebyla.

nonnni
9. dub 2014

@ivanas11 a neni pozde na akademicky rok 2014/2015? Prihlasky se povetsinou podavaji do konce unora.

Kazdopadne si myslim, ze celkove pozde na studium neni🙂 Je mi 37, mam dve deti a dalsi na ceste a budu ukoncovat ted prvni rok VS (statni, klasicke prijmacky, dalkove) a je to super 😉

ivanas11
9. dub 2014

@nonnni No asi je. Já spíš tak nahlas přemýšlím a hledám, zda je to reálné a co. Zatím jsem byla na mateřšké a měla nastoupit zpět do práce, kde jsem dělala jen montónní práci, kde nic dalšího navíc třeba nebylo, ani ta AJ. I mezitím jsem zkusila přihlášku na VŠ, ale nedostala jsem se. Další motivace si ji dodělávat s přípravným kurzem tu nebyla, protože v mé práci by mi to fakt k ničemu nebylo. Teď ale pár dní vím, že mě na podzim nevezmnou a řeším, co dál 🙂 . Studuješ mimo svůj původní obor nebo k oboru? Dělala jsi taky přípravný kurz?

nonnni
9. dub 2014

@ivanas11 nedelala jsem pripravny kurz, studuji neco, co me moc zajima a shodou okolnosti i dobre zapada do me prace i zivota, ale spis je to konicek, protoze nevim, zda budu mit moznost stejne prace pote, co si vezmu rok rodicaku s tretim ditkem. Kazdopadne studovat bys mela neco, co te opravdu zaujme, protoze sice je to prima, ale lehke to neni ani nahodou...kdyz vezmu v potaz, kolik seminarek, ukolu a projektu musime zpracovat, literatury nastudovat a na zkousky se naucit, tak si neumim predstavit, ze bych ten cas mela venovat necemu, co me nebavi a neleze mi do hlavy 🙂

chris_n
9. dub 2014

@nonnni ja myslela, že se davají přihlášky do března.

nonnni
9. dub 2014

@chris_n bezne do konce unora, nekde pripadne do konce brezna, ale stejne uz je duben 🙂 Jako ja netvrdim, ze se skola nenajde jeste ted, ale vetsina uz bude uzavrena🙂

chris_n
9. dub 2014

@nonnni vidíš, to mi nedošlo 😀.

jenny.kay
9. dub 2014

Moc ti fandím. Chtěla jsem si při dětech též dodělat doktorandské studium. Vzhledem k tomu, že mi ale zaměstnavatel nabídl pracovat z domu a hlavně naši fakultu převzal pan Ševčík a dějí se tam šílenosti, tak mě to nakonec odradilo. Ale vím, že mě to bude už asi vždycky mrzet, že jsem si to doktorské studium nedodělala, i když v praxi by mi asi nebylo moc platné. Děti máš už trochu odrostlejší a pokud tě podpoří i manžel, tak vzhůru do toho!

tarra27
9. dub 2014

@ivanas11 jj, jasně...ale bavíme se ted o roku 2015/2016..přihláška se pdává většinou do konce unora a zkoušky konec kvetna nebo červen......ted už podat přihlášku nestihneš, nicméně připravovat se mužeš a v říjnu nastoupit na kurz taky...ten kurz by tě měl připravit na přijmačky. A pokud se budeš bavit o předmětu, který ti nejde že tam nepujdeš, tak to nebudeš moc nikam :D a o nemyslím zle. V každé škole máš předmety, který jsou prostě na h-...a ty je musíš nějak dát. Taky se připrav, že maturita je nic oproti zkoušám, každý semestr 5 až 6 zkoušek....a na jednu zkoušku kidně 100otázek plus práce za zápočty, některe zápočy jsou za testy a některé za docházku.....

já mám zdravotnický obor na UK....

tarra27
9. dub 2014

@nonnni jo máš pravdu, ale pokud chce na přípravný kurz plus se učit na přijmačky a vůbec když nemá praxi ani teorii a v závěru ani neví přesně kam....tak má čas se učit, připravit atd...

nonnni
9. dub 2014

@tarra27 to jiste...zejmena bych vzala za stezejni si vybrat vhodny obor. Aby ji bavil, co nejvic ji dal a nebyl uplne nepouzitelny pri hledani budouciho zamestnani + skloubit dojizdeni atd...ono je to logisticky nekdy dost narocne, vzdyt to sama znas 🙂