Mám postižené mimčo. Rady, tipy, jak se o něj starat

trpaslikg
7. led 2009

prostor pro otázky, odpovědi a různé rady, jak nejlépe se postarat o různě postižené děti...

romous
7. led 2009

Trpaslikg,mam takove detatko doma ,ikdyz se zatim nevi jak vse do budoucna bude ale zatim vse napovida tomu ze postizeni tam je a dost velike. ☹ Doufam ze se k nam pridaji maminky se stejnym osudem co potkal nas:

motylek
7. led 2009

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

tady stejná diskuze 😢 😢 😢

trpaslikg
autor
8. led 2009

motylek: Downov syndrom je jen jedno z mnoha postizeni, je jich mnohem vic a treba se najdou maminky, ktere potrebuji radu a naopak jine ktere jim budou moci odpovedet...moje dcera ma DMO a samozrejme Epi to uz k tomu tak nejak patri...od te doby co jsme si domu pronesli mimco tak prestala sama usinat, a kdyz ji polozim tak rve jak tur, ne, ze by to bylo pred tim jinak, ale byla o kapanek lepsi...kdo ma radu jak nejlepe se vyporadat s usinanim, piste...diky

licina
8. led 2009

Ahoj holky, tak i já se přidávám. Máme Kubíka, který po porodu prodělal krvácení do mozku. Cvičíme Vojtovku a nevíme, kam to dotáhneme. Já věřím, že nebudeme úplně nejhorší případ. Věřím, že i láska hory přenáší. Všem Vám tady držím palečky, i sama sobě. Vím jak je to psychicky náročné, takže posílám pozitivní energii, ať to všechny zvládneme....

licina
8. led 2009

Jinak mám celkem dost informací o různých metodách, nejen Vojtovka se dá cvičit....., jak tvrdí doktoři....
U dětí s DMO je problém ten, že neumějí překonávat přitažlivost zemskou, tudíž nesedí, nebo nechodí. Je alle metoda, která to děti učí. Učí je orientovat se v prostoru. Je to cvičení hrou. Bohužel u nás to nikdo nedělá. Nejblíže to máme až do Velké Británie. Ale mám kontakt na stránky, kde jsou i cviky dobře rozkreslené...

trpaslikg
autor
8. led 2009

licina: krváceni do mozku je previt, poznala jsem v krci maminku s klouckem, ty ho prodelali z duvodu nedostatku cukru, ona mela problem s kojenim, sestry neustale tvrdili, za az bude mit hlad naji se, jenze on se nenajedl dva dny a tim si nedoplnil to co potreboval...neumim to napsat lekarsky, ale snad je to srozumitelne, uz ma dokonce lekarsky posudek a domluvila se z nemocnici, bude dozivotne dostavat na maleho penize, Jarouskovi to sice zdravi nevrati, ale kazda koruna je dobra...

andyalukasek2008
8. led 2009

trpaslikg: paneboze, to je desne a v dnesni dobe! Ja taky mela velke problemy s kojenim a prikrmy jsem si musela doslova vyrvat, misto aby sestry se snazily zjistit, ze vlastne v prsou nemam nic. Zname dokonce nechali mimco zhubnout v porodnici o cely 1kg! ☹ Ale asi to neni k tomuto tematu. Holky, moc Vas obdivuji, drzte se! Licina: krasny chlapecek! Urcite Vam vsem mamkam deti delaji radost! Moc Vam drzim palecky!!! Znama rehabilitacni sestra chvali Vojtovku jak jen muze, tak hodne stesti!

romous
8. led 2009

Sem mooooc rada,ze tohle tema existuje a doufam,ze se to tady poradne rozjede s radama jak nad tema nasema drobeckama vyzrat 😉

motylek
8. led 2009

Já jen pro nakouknutí, třeba se tam někdo najde ☹ ☹ ☹ . Jinak vám přeji moc štěstí a síly.

Lici, pamatuji si tě z regionek, ale vůbec jsem nevěděla, že je Kubík nemocný. Pamatuji jak jsi psala, že mu nosíš mlíčko do porodky, že je v inkubátoru, protože se narodil v 35 tt (tuším). Ale netušila jsem, že má nějaké problémy. Držím ti pěsti ať všechno zvládnete.

licina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
licina
8. led 2009

ještě jednu věc:
já sem moc nechodím, nemám ráda, když mě nebo prcka někdo lituju, protože já tvrdím, že když se na něho jako na nemocného budeme dívat, tak nemocný bude. Zatím je jen opožděný a to je spousta dětí...., uvidíme, co bude dál.
Ale chodím sem:
http://www.rodina.cz/diskuse2344.htm
www.radost.sk

trpaslikg
autor
8. led 2009

to je sila, ale my mame tu zkusenost, ze kdyz necvicime tak je tak ztuhla, ze ji ani neprebalim...

romous
8. led 2009

Jasne ja sem za pul roku co se zajimam o Vojtovku tak sem od nikoho neslysela neco negativniho vzdycky jen samou chvalu a mam ty zkusenosti jako trpaslik necvicili sme mesic Baruska byla po operacia ztuhla tak ze ji snad uz ani nerozcvicim ale je to asi i tim ze ted necvicime vsechny cviky nemuze na brisko.

licina
8. led 2009

ještě jsou dobré masáže. Doporučuju koupit si knížku: Masáže kojenců a dětí/Jana Hašplová
Já to Kubíkovi dělám ráno a večer po cvičení a když nic, tak je mu to příjemné. Jsou to masáže na uvolnění.

andulka4
8. led 2009

Můj syn má silnou hypotonii trupu :( Hodně dlouho nedokázal udržet hlavu :( Mimo Vojtovky(která mi na Hypotonii nepřišla moc dobrá) jsem si v jeho 6ti měsících vydupala u Neuroložky ještě rehabilitace ve Stacionáři kde nás právě učili jak si sním hrát 🙂 Do 14ti dnů udělal takové pokroky jako za 4měsíce cvičení Vojty né.

Všem maminkám doporučuji aby navštívili různá taková zařízení a nenechali vše jen na Vojtově metodě(ovšem tu pokládám za super metodu)

bobulle
8. led 2009

Ahojky,
moje dcera nemá závažné zdravotní postižení (ťuk, ťuk), ale je pohybově opožděná (dle neuroložky v 5 měs. je retardovaná o dva měsíce)... má hypotonii, částečně ochrnutou stranu těla a extrémní vzrušivost. Poslala nás cvičit vojtovku a právě kvůli té extrémní vzrušivosti do denního stacionáře pro hodně postižené děti, kde rehabilitační sestry cvičí i vojtu v rámci možností "jemně".... 😉
Naučili mě cvičit tak, že Klárka u cvičení nepláče a hodně, opravdu hodně prokádáme cvičení motivační hrou... Klárku to baví a dělá úžasné pokroky... I naše rehabka říkala, že není dobré pokud votovka děti stresuje a příliš u ní pláčou... i když na různých jiných rehabiltačních centrech razí názor cvičit za každou cenu i když dítě řve jako tur... 😖
Lici, říkala jsem jí i o metodě o které jsi psala a moc ji to zajímalo a vyžádala si i webovky, tak jí je příště nesu... je fajn že není uzavřená alterativním způsobům cvičení... pracuje s hodně postiženými dětmi...

licina
8. led 2009

Andulka 4:
nevíš, jak se to cvičení jmenovalo??? Nebyl to Bobath?? Neprobíhalo to mimo jiné na míči???

leryl
8. led 2009

přeji Vám hodně sil a velké pokroky Vašich zlatíček 🙂

danamatus
9. led 2009

ahoj, přeju vám mnoho síly a výdrž. Nedokážu si to představit, jste všechny statečné.
Chtěla jsem se zeptat, dá se poznat krvácení do mozku, nevíte náhodou? děkuji

licina
9. led 2009

já myslím, že laik to nepozná....., aspoň v našem případě, na to nepřišli ani v porodni, ale až když jsme si vyžádali převoz do dětské nemocnice. Snad podle napjaté fontanely. Ale já měla ze začátku pocit, že ji má napjatou pořád, i když neměl...., pak jsem se to naučila rozeznávat...

mila01
9. led 2009

Ahoj holky.Omlouvám se,že vám sem lezu,nepatřím do tohoto téma,ale zrovna píšete o Vojtově metodě a chtěla bych vás podpořit - věřte jí a cvičte.Mě se 17.6.2007 narodila dcera ve 28tt.Měly jsme hodně problémů,mimo jiné i s pohyblivostí.Když jí byl rok,tak se uměla jenom otáčet ze zad na břicho.Mám výbornou rehabilitační sestru,ke které chodíme a jenom jí a Vojtovce vděčím za to,že dnes s oběma svýma holčičkama hraju na honěnou.A shodou okolností nás dneska vyřadili z rehabilitace,dnes jsme byli naposledy.Přeju hodně síly a vážně cvičte,vyplatí se to. 🙂

marianka2
13. led 2009

Ahojte maminky!

Ja som mala predčasný pôrod v 31.t.t., všetko bolo dobré až na mozog, mal tam malý cPVL, je to skratka dg., kde odumreli nejaké bunky. Dnes má malý 5 mesiacov, zatial sa držíme, neviem ako, nakoľko je postihnutý, ukáže čas.
Aj my cvičíme Vojtovku, i ked veľké pokroky nebadám.
Malý sa smeje nahlas, dáva si ruky do úst, snaží sa pretočiť, no má strašne zlý očný kontakt, akoby sa mi napriek vyhýbal očami. Máte s tým skúsenosti?

motylek
13. led 2009

Mari, oční kontakt nemají autisti, ale víc nevím, zkus pohledat na netu, ale věřím, že to snad nebude váš případ 😉 . Držím všem palce.

andulka4
13. led 2009

Licina chodím cvičit do Rehabilitačního stacionáře do Ostravy.Bobatha tam sice cvičí taky ale to není ono...ten se dá dělat až se staršíma dětma.Já nebyla spokojená s naším vývojem ohledně Vojtovky....nebylo znát pokroků...a tak jsem chodila do té Ostravy si s Davídkem hrát.Dnes má 11měsíců/korigovaně 9 a plazí se, leze, stojí u nábytku

velký pokrok jsem zaznamenala až díky hrám a motivováním s hračkama

fyzioterapeutky tam jsou naprosto geniální...hned když ho chytla do ruky čuměla jsem co vlastně Davídek umí a já ho tak vůbec nedržela....nemotivovala protože jsem myslela že bych mu něco mohla udělat :(

naučila mne ho dávat na bednu....nabízet mu vyvýšené polohy a do tádne se houpal na kolínkách 🙂 za další týden se plazil a pak už lezl....

geminis
13. led 2009

andulko,

jen Tě chci vyvézt z omylu. Bobatha se dají cvičit už v porodnici s novorozenci až po dospělé.

Vím to, protože chodíme po Vojtové metodě právě na Bobatha a vidívám tam miminka jen pár týdnů stará.

U Vojty a starších dětí kolem roku a více je pak problém, že jsou těžce udržitelní v těch polohách.

Ale každopádně nedám jak na Vojtu, tak na Bobatha dopustit. Mohu srovnávat.

Vám všem ostatním držím pěstičky. Je to běh na dlouhou trať! Ale daly jste se na vojnu a to by bylo, abyste nezvítězily!!!

trpaslikg
autor
13. led 2009

existuje bobatha v knizce?

geminis
13. led 2009

trpaslikg,

to netuším, ale vím, že se nikdy nedoporučuje cvičit, ať už Vojtu nebo Bobatha, podle příruček nebo popisu na internetu, od kamarádek...mohla bys dítěti spíš více ublížit než pomoci.

Měla by ses svěřit do rukou fyzioterapeutky. U ní budeš mít jistotu, že ty "cviky" děláš správně.
Píšu cviky v uvozovkách proto, že Bobatha jsou cvičení hrou. Ale i tam jsou hmaty na určitá místa, třeba na kyčličku a věř, že bych si nelajzla na nějaký bodík mačkat a nebýt si 100% jistá, že je to správně.

Když si totiž chytím na svou kyčel a zatlačím, na pár místech je to dost nepříjemné.

trpaslikg
autor
14. led 2009

tak pokud se tu objevi nekdo kdo vi o bobathu v bechyni nebo v tabore tak mi dejte vedet...