• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Máme náhradní matku. A co vy?

20. října 2017 
@nae Já myslím že to nebude až tak dlouho trvat a pod tlakem veřejnosti bude nutné změnit zákony v tomto směru... :wink:
14. led 2013 ve 21:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nae Opravdu to není legální..je to na hraně zákona a pokud by někdo dokázal, že za to berou peníze, což může být dost problematické, tak bude následovat postih....Možná ale existuje nějaká vnitřní ústní dohoda mezi některými institucemi podobně jako v případě Babyboxu, že po matce, která tam dítě odloží, nebude pátráno, i když by dle zákona mělo.
14. led 2013 ve 21:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip ono tá suma za vynosenie a porodenie dieťatka nie je tak šialene vysoká - keď si predstavíš všetky riziká umelého oplodnenia, tehotenstva, pôrodu a šestonedelia :wink:
14. led 2013 ve 21:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip To se zase řeší mezerou v zákoně, to umělé oplodnění... Ono v Čechách jsou opravdu zákony vesměs dělané tak, aby se dali obejít, stačí šikovnost, nebo dobrý právník... :sweat_smile: A v konečném stádiu je to hlavně na vědomí a svědomí zainteresovaných osob...
@sue No to je to, jak se pohybuje taková částka, tu se nikde ofiko nedovíš, dle mého to musí být dost individuální, nebo ne? :confused:
14. led 2013 ve 21:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sue Máš pravdu, ale existuje jediný človek, pre ktorého by som to spravila, a spravila by som to zadarmo.
14. led 2013 ve 21:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mataharyy Ano, přesně tak, aby nebyla dotyčná matka či "agentura" postižena, nemůže přijmout za náhradní mateřství či jeho zprostředkování peníze...Schová se to tedy jinde, což ale lze rozklíčovat....A je právě otázka, jak jsem už psala, zda neexistuje mezi některými institucemi vnitřní nepsaná dohoda, že se po tom nepůjde. Kdyby se šlo, tak to neprojde. ..O obchodování s dětmi přes DD jsem nikdy neslyšela, ani se s tím nesetkala.
14. led 2013 ve 21:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip Tak oni ako CAR za to asi berú "len" peniaze týkajúci sa samotných zákrokov, a čo sa týka finančnej kompenzácie pre náhradnú matku - to je ošetrené nejako právnicky.
14. led 2013 ve 21:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mataharyy ja som toto dosť riešila - som aj darkyňa oocytov a z viacerých centier sa mi dostal do ruky cenník v ktorom bolo presne vyčíslené koľko náhradná matka dostane...
14. led 2013 ve 21:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nae Právě že peníze pro náhradní matku nemůžou být ošetřeny právnicky, celá tato situace nemůže být podle Českých zákonů právnicky ošetřena, zjednodušeně se to bere tak, že manžel podvedl manželku, přiznal se k dítěti "milenky", milenka se dítěte po porodu vzdá, dostane ho otec (tedy manžel) a manželka ho posléze adoptuje, takto se to řeší podle práva, zda milenka přišla do jiného stavu po umělém oplodnění, nebo jináč už zákon neřeší a to zda nějaké reprodukční centrum nemá s tímto problém, je další věc, ale v konečném důsledku oni nejsou od toho aby to řešili, ale od toho aby dělali svou práci :wink:
@jancip Tak je pravdou, že kdyby po tom někdo hodně šlapal, asi by našel něco kde to skřípe, ale zas na druhou stranu, proč by to kdo dělal... :wink: Ono pokud se budoucí tatínek stará o budoucí "maminku" svého dítěte tím že jí dává peníze na lékaře, na vitamíny, na plnohodnotnou stravu, to ti nikde nemůžou dokázat, navíc o tomto vztahu nikde není žádný písemný záznam, tedy u soudu je to vždy slovo proti slovu a platí presumpce neviny a nelze někoho odsoudit na základě toho že se vzdá dítěte, nebo že se stará o budoucí matku svého dítěte... :wink:
14. led 2013 ve 21:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já bych to řekla asi takto, kde není žalobce, není soudce..ale pokud by se ten žalobce našel, což člověk nikdy neví, tak se to rozklíčuje
14. led 2013 ve 21:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sue Tak ono budou kolovat přibližné ceníky, ale tak ta konečná částka není nikdy jasně stanovena, ne? Je to na dohodě mezi rodiči a náhradní matkou, či ne? Jináč mě upřímně překvapuje, že někdo to hodil (ty částky) na papír, ale zas ono se to asi jen tak ven nedostane... A to budou ty první vlaštovky, které postupně, časem povedou k jednání o statutu náhradní matky i u nás... S narůstajícími potížemi s otěhotněním a donošením dětí to bude častěji a častěji skloňované téma... Já to na jednu stranu obdivuji, já bych neuměla být náhradní matkou, ale jak se říká... nikdy neříkej nikdy :wink:
14. led 2013 ve 21:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip Tak ono všeobecně platí, že pustit se do tohoto "boje" je stejné jako pustit se na velmi tenký led... Teď už jen čekat co přinese čas :slight_smile:
14. led 2013 ve 21:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mataharyy Ano, přesně tak, je to chození po tenkém ledě...A dokázat se to opravdu dá různorodě...Jen taková modelová situace, z části pravdivá. Náhradní matka odmítne dát dítě rodičům a k tomu vyžaduje od otce alimenty. Ten se samozřejmě brání a dostane se to k soudu (kvůli alimetům). Z neopatrnosti se tam někdo nějak prořekne a už se vezou všichni.....to byl samozřejmě jen jeden z mnoha příkladů.
14. led 2013 ve 21:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip ale toto sa dá ošetriť - tak isto ako už pred pôrodom sa môžu rodičia dohodnúť na zverení dieťaťa do výchovy jednému z rodičov - toto je presne ten prípad - matka sa vzdá už pred pôrodom všetkých práv na dieťa a zverí ho do výchovy otcovi a osvojí si ho jeho manželka...
14. led 2013 ve 22:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sue To právě nejde....Můžou se tak domluvit mezi sebou, ale žádný soud tohle nemusí akceptovat a během těhotenství soud o tom nerozhodne.
14. led 2013 ve 22:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip samozrejme - ale keď som to ja riešila, tak to normálne išlo cez právnika všetko...na to sú normálne dohody - samozrejme tam nefiguruje výraz náhradná matka, ale rieši sa to ako hocijaké iné rodinné právo...
14. led 2013 ve 22:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sue Ale to právě dle českého rodinného práva nejde. Soud nesvěří dítě otci v době, kdy ještě není narozené....a to, že se rodiče před porodem domluví, sepíší mezi sebou nějakou dohodu, to soud nemusí vůbec akceptovat.
14. led 2013 ve 22:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip No myslím že v tomto případě si člověk dá sakra pozor, ale je to jedno z rizik (že se matka nevzdá a bude vyžadovat alimenty), ale pak otec moc nezmůže, za jedno se k otcovství přiznal a za druhé ho usvědčí i testy DNA...
@sue Matka se může vzdát už před porodem, ale taky si to může rozmyslet po porodu...

Proto je náhradní rodičovství u nás tak krkolomné :wink:
14. led 2013 ve 22:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mataharyy Člověk si může dát pozor, ale moc to neovlivní a prostě těm rizikům, které sama popisuješ, předejít nemůže...jen mám občas pocit, že si to někteří neuvědomují a myslí si, že to lze právně ošetřit...nemyslím Tebe
14. led 2013 ve 22:58  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@jancip Právně ošetřit to nelze, lez právo obejít, ale ne se 100% jistotou, to je už riziko obcházení zákonů, sice na mě nikdo nemůže, ale na druhou stanu se ničeho nedomůžu já... :sweat_smile:
14. led 2013 ve 23:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
jen teoreticky - co situace, kdy vynosíte páru dítě a na předání nedojde? Něco se stane, cokoli neočekávaného, a dítě vám zůstane?
14. led 2013 ve 23:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Hmm, škoda, že som vymazala emaily v ktorých sme to so ženuškou, ktorá hľadala náhradnú mamu riešili...pochopili by ste viac z praxe.
14. led 2013 ve 23:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@schnek Samozřejmě...matkou dítěte je žena, která ho porodila. Pokud by ho nechtěla, může ho dát klasicky k adopci. Ale musel by souhlasit i otec.
14. led 2013 ve 23:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@schnek To je další riziko :wink: ale zase si říkám, že pár který je ochoten do toho jít, nemá důvod pak vycouvat, jistě jsou situace... nehoda atp...
@sue Ano praxe je něco co se asi nedá pochopit, dokud se do ní nedostaneš, mé poznatky jsou teoretické a z dostupných zdrojů :wink:
14. led 2013 ve 23:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sue Co bysme pochopili? To, že někteří jsou v takové situaci, že do toho rizika jdou? To svým způsobem chápu.
14. led 2013 ve 23:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip Spíš by jsme více chápali ty domluvy a postupy, což opravdu nemáš moc šancí zjistit do okamžiku než se z teorie vrhneš do praxe, což se nás asi spíše netýká a z našeho úhlu pohledu se to i špatně představuje, což je logické, s ohledem na to že toto nemusíme řešit... :wink: Ale tak evidentně to za to riziko stojí a já věřím tomu, že do budoucna se i zákony postarají o určité minimalizování těchto rizik a nebude nutné kličkovat v takových případech mezi zákony jak gazela... :slight_smile:
14. led 2013 ve 23:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip keby si stála reálne pred otázkou či byť náhradnou mamou, skôr by ťa trápilo, čo môžu spôsobiť komplikácie v tehotenstve a pri pôrode a v šestonedelí - keď vidíš tých ľudí, ktorí sú schopní nechať si vynosiť vlastné dieťatko inej žene, tak by si sa nebála, že si ho po 9 mesiacoch nevezmú. Väčšina z nich chce byť pri kontrolách, pýtajú fotky z UZV, starajú sa, prípadne navštevujú náhradnú maminu, sú pri pôrode atď...
14. led 2013 ve 23:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sue Nene, toho bych se opravdu nebála. Psaly jsme o opačném riziku. Že si to náhradní matka z nějakého důvodu rozmyslí.
14. led 2013 ve 23:35  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@mataharyy Já osobně si myslím, že tohle ještě nějakou dobu uzákoněno nebude, že je to pořád ještě vnímáno jako morální problém..ale to jen tipuji a možná se pletu
14. led 2013 ve 23:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jancip tak hned to určitě nebude, jsem stát dle hesla mouchy sežerte mě a ve velkém se takovéto věci budou řešit až ve chvíli kdy bude hořet, tedy pět minut po dvanácté. Kdy se budou případy množit a tím se budou více dostávat na povrch i potíže s tím spojené... Pak pod tíhou okolností bude nutné udělat změnu zákonů, otázka ovšem je, zda v našich podmínkách a schopnostech pojmout situaci budou ty zákony nastaveny lépe pro tuto situaci, nebo naopak hůře, protože jak známo zde je možné opravdu kde, co... :sweat_smile:
14. led 2013 ve 23:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek