Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

aponchie
19. led 2010

siss no ja vim zatim to nehrotim,ale jak vidis ty deti stejne stare jak sedi v kocarku si rikam co je jako?a pak sem an to rpisla..oni je totiz predcasne vysazuji ..kamoska na me prej heeej Maruska jako neumi sedet jeste neni pevna ze??rikam no pevna na samozeseni fakt neni a ona ze jeji kamoska ma stejne stare dite jak ja auz sedi ve stolicce na papani te drevene a v kocarku a rikam ji hele a kdyz ho daji na zem umi si sam sednout?ne to neumi takze jasna vec pro me neumi sedet ,ale vysazuji ho takze je mozne ,ze treba o par tydnu to bude zvladat rychleji ,al eza jakou cenu

sisstin
autor
19. led 2010

apon: no já se divim, že jim ty děti neječí, když neumí sedět 😕 Tygr to nesnášel, a dokud si fakt nesednul sám, tak by se prostě posadit nenechal 😕 a fakt do těch 9m jezdil sice ve sportáku, ale měla jsem to daný úplně ležmo 😉 a jako dost dětí sedí okolo toho 9m, není to žádná výjimka...no, neřešit 😉 i když občas to fakt nejde, znám to 😉

vojtisek2007
19. led 2010

Tery - to jo, rozumí přesně - třeba ráno ke snídani musím vyjmenovat všechno co má rád - chleba+máslo, chleba+paštika,chleba+nutela...apod a on říká ne dokud se netrefím na to, co zrovna chce, kdybych mu namazala něco jinýho, tak to nesní a bude hysák 😝 Když se trefím do toho co chce řekne : JO TO a stejně potom čaj,kafe,mlíko,....

sisstin
autor
19. led 2010

Péto, u vás by asi fakt byly super ty kartičky 😉 nafot třeba jídlo, který má rád..a on si tu kartičku vytáhne a bude 😎 a takhle prostě se vším, co často používáte, nebo děláte..místa, kam chodíte a tak 😉 je to super metoda jak pro autíky, tak pro dysfatiky ... já jsem se k tomu furt nedostala ještě, ale zkusim to s pár základníma věcma, on na obrázky Tygr ještě moc reagovat neumí...ale Vojtasovi by to určitě šlo 😉 taky způsob, jak se domluvit ke znakování 😉 já docela aktivně znakuju tak 10-20slov, Tygr jim rozumí..ale sám je prostě neukáže...takže my se zatím vcelku dobře domluvíme na tom, co po něm chci já....ale obráceně je to zatím krize ☹

sisstin
autor
19. led 2010

Péto, jinak já jsem tohle viděla někde na netu už hotové, ale za Boha to nemůžu najít 🙄 a taky je to většinou dělané formou obrázků, ne fotek..a to Tygr vůbec nepozná, on musí mít tu věc reálně..ale jestli Vojtík pozná obrázky, tak jsem ti schopná ty komunikační tabulky základní sehnat 😉

holky musim, koupat, večeře a jdeme spát s Tygrem 😉 včera jsem po dlouhé době vytáhla knížku, že mu zkusím něco přečíst, ale ten hysterák si nepřejte vidět...takže zatím usínáme jenom tak, že ho hladim a držim za ruku 😝

tak dobrou 🙂

vojtisek2007
20. led 2010

Já nevím s těma kartičkama, já mu celkem všechno rozumím, pro spoustu věcí má znaky....a když má dobrej den, tak když něco chce, tak se zeptám např. chceš chleba ?? Řekni - chle-ba, párkrát to zopakuju a když má náladu, pokouší se to říct - což je teda málokdy, spíš použije znak...tak nevím, jestli by to u nás nebylo zbytečný

andreabe
20. led 2010

siss: tak s tou poruchou si ma trochu ukludnila,dik za to 😉 ,lebo som z toho zostala mierne nervozna 😅

co sa tyka krutenia hlavou a pochopenia ano, nie, tak to je nula bodov. Maly este nikdy hlavou nezakyval. Iba zo srandy kyva obcas hlavou do strany (ale to si iba pozoruje svoje dlhe vlasy, ako mu pritom lietaju 😅 )
Ked sa ho opytam, ci si prosi napriklad jogurt, tak niekedy z reakcie vypozorujem, ci ho naozaj chce. Niekedy mu ho musim ukazat a podla toho,ci ho odstrci alebo si ho vezme, viem 🙂
Takisto je to s pitim. Tie karticky su ale na to dobre, ze ked ma napr. nenapadne, ze by mohol byt smedny a nikde v dosahu nie je pohar, tak mi jednoducho prinesie karticku a ja mu dam pit. Dnes som si rano zehlila vlasy a maly pri mne mrncal, nevedela som,co chce. A v tom mi podal karticku so zubnou kefkou a pastou a tak som mu dala kefku a bol spokojny 😉

Vojtisek:vam by sa tie karticky napr hodili na to, ze nemusis rano malemu vsetko menovat, on ti proste len poda to,co chce papat. A ty mu vzdy k tej karticke parkrat zopakujes,co tam je,aby sa mu to vryvalo dopameti nie len vizualne,ale aj slovne. Ja to tak robim s malym, zatial nam funguje karticka pit,umyvanie zubov,pustanie pesniciek. A dokonca mam niekedy pocit,akoby maly zacal hovori,caaj alebo piit, resp.iba akoby sa snazil to opakovat,nie je to este cielene,ale ja som vdacna za kazdy pazvuk, co z neho vyjde 😀

siss:Lukas tiez vobec neregistruje knizky, ked mu chcem nejaku ukazat, zaujima ho len vtedy, ked su tam nejake cudliky na mackanie, ktore vydavaju napr zvuk alebo su tam svetelne efekty. Takze obrazkovo nula bodov. Tie karticky su mu inak jedno,ci tam je obrazok nafoteny,alebo nakresleny. Tu zibnu kefku som si napr stiahla z netu.

sisstin
autor
20. led 2010

dobré ráno 😉

Péto, jsem to myslela tak, jak píše Andrea...že to nebude proto, aby vám rozuměl( páč slovům rozumí), ale aby si sám mohl ukázat, co chce...to, co neumí říct nebo třeba ani znakovat 😉 jinak se nemusíš bát, je to stejné jako s tím znakováním, vždycky bude nejjednodušší říct slovo..takže se nestane, že by děti kvůli znakům či obrázkům "zpohodlněly" a nemluvily 😉 jinak já přesně u té expresivní dysfázie nevím, v čem je ten problém..že sice rozumí, ale nedokážou to vyslovit 😕 u té receptivní je to docela logické, že když nechápu význam slova, tak ho ani neopakují...ale u té expresivní nevím, víte to někdo? 😕

Andrejko: Tygr si knížky sice "prohlíží", no spíš s nima listuje jak das, mačká ty zvuky...ale obrázky umí ukázat jen v té jedné knížce, kde jsou obrázky hodně realistický, pak vám to zkusim vyfotit a dát do alba 😉 tam umí ukázat miminko a ponožky, ale obávám se, že kdyby to bylo nafocené zas nějak jinak (jiná barva, jiné dítě), že by to zas neuměl ukázat 😕 to je vůbec problém u té dysfázie, že oni si spojí slovo s jedním určitým obrázkem(fotkou)..ale jakmile je to nakreslené jinak, tak jsou v čoudu 😲 Ale obecně mu knížky nevadí, on NESNÁŠÍ, abych v nich četla 😉 páč tomu nerozumí...no jak dlouho bys vydržela poslouchat japonský zprávy, že 😅 😅

Péto, jak to má Vojtíšek? Pozná obrázek,i když je nakreslený, či vyfocený nebo vymodelovaný? 😕 Čtení asi taky odmítá co?

Andrejko: ty kartičky zkusím určitě, např. s tím jogurtem je to stejné jako u vás, občas to poznám už z reakce...že se třeba zasměje nebo tak, občas mu ho musím ukázat, a on bud jo..nebo ho odstrčí 😉 ono u těhlech jasných věcí je ta domluva lepší...když chce křupky, donese mi misku atd. 😉 , ale horší je to u něčeho, co se dá fakt jenom vyjádřit slovama...jako ty jeho včerejší hokusy pokusy s židlí...a to jsem pak v koncích, a on řve a vzteká se..páč jsem úplně blbá a nechápu to 😝 🙄

jinak z Rané péče máme vypůjčený fotky se zvířátkama, a Tygr by měl přiřazovat..no zatím nepřiřadí, ani když má na výběr pouze ze dvou kartiček, okamžitě je trhá a mačká...tak jsem mu to musela zabavit, páč jinak bysme jim to nevrátili v použitelném stavu 😅 😅 😅

sisstin
autor
20. led 2010

holky, tak jsem to hodila do alba 😉 kdyby někdo nevěděl, jak se tam dostat...tak vždycky nad příspěvkem jsou tři ikonky, tak je to ten fotáček 😉

teď musím, tak páčko 😉

andreabe
20. led 2010

siss: a ako ma Tygr priradovat tie karticky z rane pece, rovnaku na rovnaku alebo zvieratko-hracku - napriklad konika - na obrazok s konikom?

Lebo Lukas zvlada na obrazok(fotku) konika, ktora je nalepena na kartone, toho konika hracku polozit.
Ale ked mam 2 rovanke obrazky konikov a jeden ma priradit na druhy, tak ich akurat tak pokrci ako Tygr a je po priradovani 😝

Tej expresivnej dysfazii tiez nerozumiem, neviem si to logicky vysvetlit,kedze dieta vsetko rozumie, je inteligentne,ale nerozprava 😒

Lukas ma rano sokol, ked sme vstavali, tak som mu povedala, ze nemam papucky (fakt som ich nevidela) a on ich nasiel pod postelou a doniesol mi ich 😀 A este som urobila pokus, povedala som mu,nech mi donesie ponozky a doniesol mi ich, hoci na posteli boli aj teplaky a pyzamo,tak to mohla byt samozrejme nahoda,ale ma potesila 😵

Ale urobili sme aj krok spet, doteraz pekne jedol sam, ale odkedy bol cez Vianoce doma s muzom,tak prestal sam jest. On na neho nemal trpezlivost a krmil ho, takze teraz v jasliach caka, ze ho budu krmit a oni sa mi na to dost stazuju 😒 Dufam, ze je to len prechodne a znovu sa rozje

vojtisek2007
20. led 2010

Tery - vojta pozná nakreslený, vyfocený, vymodelovaný (figurku apod.) cokoliv - koukala jsem na ty kartičky do alba - a třeba ta první "osuška" tak tu by Vojta bral jako miminko - koukal na to a hned mimi mimi, čtení zatím 90% ne, málokdy ho to baví, ale dneska celý dopo kreslí, sice jenom čárá, ale pak jsem mu namalovala kolečko - jakože to je kolo od bagru, tak se snažil ho udělat taky, pak někde vyhrabal pravítko, tak dělá čáry podle pravítka a děsně se u toho řehtá 😀

sisstin
autor
20. led 2010

Péto, Tygr to má taky jako mimi, to je fuk 😉 ty slova jsou pro ně zatím k ničemu, to je fakt až pro předškolní děti, dá se takhle naučít číst globální metodou, tj. že se neučí písmenka, slabiky atd., ale rovnou celé slovo, které si spojí s obrázkem 😉

ad. malování: tady http://www.volny.cz/jorych/slababi.htm je naprosto skvělej návod na jednoduchý obrázky, je to i pro lidi, co absolutně neumí kreslit jako já 😝 a k tomu je vždycky básnička..jak to kreslíte, tak u toho říkáte tu básničku 😉

Andrejko: ten princip je ten, že např. dáš na stůl fotku psa a kočky, a dítěti dáš do ruky kartičku s psem...a ono by jí mělo dát na ten obrázek psa...postupně můžeš přidávat víc zvířátek, aby měl větší výběr..ale jak jsem psala, Tygr se na tohle zatím absolutně nechytá 😉

ad.jídlo: Tygr nejí skoro nic, jeho strava se skládá z mléčných výrobků (jogurt, tvaroh, Lipánek atd. 😉, a pak zejména z věcí, které se jedí rukou : chleba, houska se sýrem a šunkou, sladký pečivo, kukuřičné křupky...výjimečně sní ovoce...jinak nic, je to s ním šílený, ale prostě do něj nic jinýho nenarvu, ani kdybych se postavila na hlavu 🤐 lžičkou jíst odmítá, to radši nebude jíst...a jelikož je jak z Dachau, tak ho radši nakrmim 😉 stejně je Lukášek šikulka, že zvládá normální jesle, já si to vůbec neumím představit 😕

jinak do alba přidávám mimi motanici, je to na rozvoj motoriky a vizuelního vnímání, musí se spojit provázkem obrázky..Vojtík už by to mohl zvládnout 😉

jo, a musím se hrozně smát...ted jsem se malovala a měla jsem špinavý zrcátko, tak jsem na něj dejchla a utřela to tričkem 😉 a pak slyšim nějaký funění...a Tygr na to zrcátko funěl a tahal se za tričko 😅 😅 😅 😅 😅 😅

já se pro dnešek loučím, odpo jdu ke kámošce na pizzu a vínko 🙂
pá holky 😉

andreabe
20. led 2010

siss: tak to Lukasko taktiez nevie, ono to je ten najtazsi stupen, priradovat obrazok na obrazok 😝 tak chapem, ze im to este nejde.

s tym zrkadielkom je to zlate😀 😀 som sa pobavila, Lukasko napr az takto verne napodobovat zatial nevie, on zopakuje sice citoslovcia ale spotanne cinnosti nie, max.ked ho vyzvem 😅

ja mam inak kamaratku,co ma velmi sikovnu dcerku,ma 2 roky 2 mesiace a ona jej zje iba kasu a to ryzovu a iby susene mlieko,tiez len jednu znacku 😅 Nic ine neje a samozrejme jest sama odmieta, musi ju krmit,takze takych deti je asi tiez dost a snad to vekom prejde 😵

Tak si uzi to vinko aj pizzu!, ja idem zase s malym na detsku oslavu, tak dufam, ze bude spolocensky,pa 😉

sisstin
autor
21. led 2010

dobré ráno 😉

Andrejko: jaká byla oslava? Líbilo se tam Lukáškovi? 😉 Tygr by to měl spíš za trest asi, ale budeme muset pomalinku trénovat, ale nejsem si tím zatím moc jistá teda 😔 já si to taky včera užila, měly jsme s kámoškou dohromady 1,5litru Lambrusca a pizzu..ale dobrý, přišla jsem normálně, akorát, abysme šli s Tygrem spát 🙂

holky, trošku mě něco trápí...napadlo mě to včera, potom, co jsem Tygrovi stačila říct jenom "ukaž"..a on už si šáhnul na nos, na pusu, na oko...udělal rychle jak je velikej, pak indiána 😅 😅 prostě, že od těch dejme tomu 20m, kdy s ním konečně začlo jít něco dělat...( do té doby veškeré pokusy o komunikaci tohohle typu odmítal), tak ho jenom driluju..prostě to není přirozené jako u jiných dětí, které z toho mají radost, že se něco naučí 😕 on má radost, že mám já radost..to jo...ale je vidět, že to má jak drilování nějakých dovedností...

když já se bojím, že když to nebudeme trénovat všechno, či to nechám na něm...tak se nenaučí fakt nic...ted jsme týden neprohlíželu tu knížku ( dobrovolně si ji nepřinese), a už to mimi a ponožky neumí 😖 prostě, co se nedriluje a neopakuje každý den, tak za chvíli jakoby nebylo 😒 ...a maj to dost podobně všechny maminky dysfatiků, prostě ta pamět na slova je katastrofická....to asi škola teda bude mega horor 🙄

andreabe
21. led 2010

Siss: ahoj,tak na oslave bolo nad ocakavanie dobre, maly pekne zjedol tortu,chlebicek,strasne sa smial na kamoskynej malej,ked tancovala, dokonca zacal tiez skakat, skoro ako tanec to vyzeralo 😀 Len ked sa sfukovali sviecky, tak to vobec nepochopil. Tmolil sa vedla a vobec ho neinspirovalo, ako sa deti vo fukani predhanali.
U nas boli na zaciatku tiez vsetky taketo oslavy vyslovene ako za trest, sama sa divim, ze som zotrvala a teraz je to uz takmer bezproblemove(asi nam ale pomohli aj jasle)
To mas super, ze ti vasi postrazia maleho a mozes sem-tam vypadnut, je to fakt vyhoda. 😉 A kedy chodite s Tygrom spavat?

S tymi naucenymi vecami, tak u nas som to zatial nevypozorovala, ze by nieco zabudol.
Akurat ked mal tak 1,5 roka (to len tipujem) ,prestal davat papa (predtym ho daval nic-moc,ale daval). Asi v oktobri nam na 2 dni po mojom drile zacal opet davat papa, ale na 3ti den nic a teraz sa tiez snazim,ale papa nikomu neda. Taktiez vedel ukazat aky bude veliky, ked narastie a teraz na tu otazku iba zakrici taaaak (taky) ale ruky uz nezdvihne 😕 Okrem tychto dvoch veci ma nic nenapada.
Ale pribudol nam jeden zvuk – ako robi ovecka. Ta slaba pamet sa ale aj tu prejavuje, musim mu povedat, ze robi bee a az potom to zopakuje. Takze sa tym asi nema zmysle trapit, proste maju tu pamet slabu a treba s tym bojovat,nic ine nam neostava😝
Ked to takto bude vlastne navzdy, tak to sa este v skole s nimi pekne nadrieme.😝

sisstin
autor
21. led 2010

Andrejko, Tygr chodí spát ted v osm, a je do pěti minut tuhej 😉 ale je to tím, že už nechodí spát po obědě, když odpo spal..tak jsme chodili spát v devět, a ještě hodinu mi skákal po hlavě 😝 takže takhle mi to vyhovuje víc 😉 sice nemám přes den ani chvilku klidu, ale zas večer se to hodí...koukám na TV nebo tak 😉

na to "papa" už jsem se tě chtěla zeptat, Tygr to prostě neumí 😕 jakoby párkrát v životě to po nás zopakoval (učím ho to od 9m), ale nechápe ten princip, že tím pápá se někdo loučí 😉 třeba když někdo z nás odchází pryč, tak Tygr prostě nezájem..kouká, a když ten dotyčný zmizí, tak nic...prostě sejde z očí, sejde z mysli u něj 😕 to samé, když dává našim dobrou noc..dá pusinku na povel, to umí asi 2měsíce..ale aby sám od sebe ji dal nebo se spontánně rozloučil, to vůbec 😕 tohle je teda hodně podobné, jako to mají autíci...ale Tygr nás zase vítá, to jo 😉 někde jsem četla, kde psala maminka chlapečka s rec.dysfázíí..že princip "papa" pochopil ve 3letech, po víc jak dvojročném učení..takže asi musíme prostě vydržet 😉

jinak s tou pamětí, oni mají špatnou pamět na slova..jako s úkony nebo tak Tygr problém nemá, to už si pamatuje pořád...ale ty slova jsou šílený, jakmile určité slovo chvilku nepoužíváme, tak se mu úplně vymaže z mozku 😒

ve škole je to masakr, ale mají většinou individuální plán na rodný jazyk a od cizích jsou úplně osvobozeni 😉

andreabe
21. led 2010

no presne, mne teraz este o tej 9tej vecer skace po hlave a to doslova 😀

S tym papa je to cudne, kedze to Lukas uz robil a prestal a potom to robil 2 dni a teraz nic 😅 Je ale mozne, ze Tygr bude ucebnicovy priklad a pochopi to az v 3 rokoch. Lukas nas inak tiez vita alebo sa usmieva,ked prideme a ked odchadzame, tak je to rozne,za mnou place, za svokrou je mu ocovidne luto a za manzelom s radostou zatvori dvere 😀

Ja sa tiez bojim, ze zabudne napr tie zvuky zvierat, tak sa ho kazdy den spytam, ako robi ktore zviera a zatial to funguje 😉

Lukas chodi v jasliach na anglictinu,to som sa vcera dozvedela a pobavilo ma to, ze nevie ani slovensky a uz chodi na anglictinu. Tak som sa ho spytala, aky bol anglicky jazyk a on na mna zacal vyplazovat jazyk 😀 Niektore slova ma proste zafixovane 😀

sisstin
autor
21. led 2010

Andrejko, s tou angličtinou bych si teda dávala bacha 😉 být tebou, tak jim řeknu, at si Lukášek v té době dělá něco jiného, nejlépe, aby měl logopedickou hodinu třeba 😉 u těhlech dětí je cizí jazyk totální k neprospěchu, udělá to víc škody, než užitku 😉 vím, že i u dvojjazyčných rodin se u dysfázie doporučuje, aby se na dítě mluvilo jen jedním jazykem, který bude potřebovat ve škole atd. 😉

andreabe
22. led 2010

siss:to som nevedela, tak to im nabuduce urcite poviem,dufam, ze na to nezabudnem 😝

vojtisek2007
22. led 2010

ahoj holky, nedočítám, jen ve zkratce, dneska jsme byli na té logopedii, no mám z toho pocity smíšený, vytáhla na Vojtu takovou dřevěnou vkládačku, doma máme dopr.prostředky, ona měla zvířata - myslím že pamatuje krále klacka - tím chci říct, že to bylo tak dvacet let staré, kočku bych stěží poznala i já....a teď to šlo, ona vyndala sovu a povídá : Vojtí, sova, dělá hů hů, koukla na něj a Vojta - hů hů, vzala medvěda a povídá: Vojtí, to je medvěd dělá brum, brum a Vojta - brum brum...a takhle to šlo se všema zvířatama a pak mu povídá, jestli ty zvířátka naskládá zpátky do chlívečků kam patří, otočila se na mě a řekla mi, že by se měl trefit se 4mi největšími tvary, otočila se zpátky a vojta to měl naskládaný všechno....tak se mě potom ptá, proč tam chodíme??? Tak nevím, co dělám blbě, mě nezopakuje nic, vyšli jsme ven a já mu povídám vojtí sova hů hů a on na mě civí jak puk a neřekne ani fň....máme přijít za měsíc, dostal na vybarvování kytičky na papíře....tak fakt nevím.

sisstin
autor
22. led 2010

Péto, nedělej si z toho hlavu...tohle holky píšou často, že u logopedičky děti spolupracují, a doma ne 😉 spíš mi přijde trošku zvláštní ten její přístup..nebo spíš ta otázka, proč tam chodíte... 😕 to mi přijde trošku neprofesionální..navíc mu budou 3, a mluví teda hodně málo..tak ta odborná pomoc je asi na místě 😉 tak držím palce, at se tam Vojtas rozkecá o 106 😝 😝 😝 😝 ...mě začíná jímat hrůza, Tygr má právě 2roky a čtvrt...a neřekne NIC..ani jedna slabika z něj nevyleze, prostě je jak pěna... 😔

vojtisek2007
22. led 2010

Tery - a neměli jste dneska jít k tý Krejč. ??? Nebo už to mám v hlavě pomatený, každopádně bdu trvat na jejím vyšetření, počkám klidně do léta...

vojtisek2007
22. led 2010

jo a dneska se vojta naučil počítat do tří -jednak to ukazuje na ruce, a říká k tomu, dna (jedna), ba (dva) a tři - to řekne normálně 😀 , co chce to mu jde... 😠 😠 😠

sisstin
autor
22. led 2010

Péto, jedeme až za týden 😉 a pak za 14 znova zas pro změnu na neurologii na EEG, ale to vidim bledě...pochybuju, že si to Tygr nechá instalovat na hlavu 🤐 🙄 ...třeba to u vás bude v pohodě, a rozkecá se...jinak to vypadá, že asi moc jiných problémů nemá 🙂

vojtisek2007
22. led 2010

no on opravdu jinak všemu rozumí, poslechne,udělá, prostě ví "vo co gou" jen nemluví, ikdyž teda pokrok za poslední 3týdny je téměř jako za jeho rok a půl...dala nám doporučení do školky, tak uvidíme, v dubnu máme jít k zápisu

sisstin
autor
22. led 2010

Péto, tak ještě mu ani ty tři nejsou...třeba se to pak rozjede obr tempem 😉 a školka mu určitě taky pomůže...no já jsem zvědavá, jak dopadneme my ☹ sice pokroky dělá, ale stejně je vidět, že teda ok není a asi jen tak rychle nebude 😒

vojtisek2007
22. led 2010

tak hlavně že si na to začala upozorňovat a hledat odbornou pomoc včas....to je podle mě hodně důležitý, něco "neprosrat"
a koukám že máš novou fotku v pase - vypadáš mlaďounce 😵

sisstin
autor
22. led 2010

Péto, no já se občas divím, jak to některý rodiče neřeší...jakože vůbec, a přitom ty děti ok nejsou...já bych teda nedokázala čekat, že se to nějak "srovná" 😕 já už měla takový špatný podezření v tom roce, ale taky jsem se jakoby nechala ukolébat okolím..a on má člověk tendence ty problémy zazdívat, ale tím se nic nevyřeší 😉 třeba u mamky v práci je jedna paní, a její vnuk (jsou mu 4) vůbec nemluví, ani neotevře pusu..jenom tak divně hučí...a když se ptali jeho maminky, jestli aspon rozumí...tak jim řekla, že jak by mohl rozumět, když nemluví 🙄 to prostě nechápu..no nakonec je teda dokopali k Dr., ted jsou na diagnostice v Brně..a bud to je receptivní dysfázie, a taky je tam i podezření na autismus..takže špatný docela 😒 ale kdyby do nich nerylo okolí, tak oni na to pečou 😕

já zas tak mladá nejsem, bude mi 26 😉 ale vypadám tak na 18 😝 já jsem hodně malá a hubená 😉

vojtisek2007
22. led 2010

my jsme měli sousedy, ty měli holčičku byla stará mězi vojtou a eli, a taky nemluvila, hučela a tak, počůrávala se, pořád chodila ušmudlaná....tam to bylo evidentně zanedbaný - myslím že tys psala, že si to nedokážeš představit, zanedbat mluvení, ale prostě oni na tu holku prděli, věčně lítala na společným dvoře oblečená jen v kalhotkách a tílečku a on seděl celý dny u kompu - za ty tři roky co jsme tam bydleli vyšel z bytu asi 2x - pro pivo, když ona byla v porodce s dalším dítětem...no strašný, mě to úplně rvalo srdce, ráno vždycky vyhodili na dvůr postýlku - měla takovou tu látkovou skládací cestovní v tom měla holku pořád - pročůranou, stejně tak madraci, peřinku - hodila to tam, ať to do večera uschne - neměli ani na pleny...ale na cigarety to jo...a představ si, dostali do péče jejího mladšího brášku...sociálka tam byla pořád, ale změna žádná, doma v bytě tři obrovský psy,kočku...no masakr a z holky jediný slovo který jsem kdy slyšela bylo píča - no tak si to vem, moc smutný, kolikrát jsem jí i dávala najíst, když venku třeba moje děti měli rohlík a ona koukala jako by tejden nejedla....

sisstin
autor
22. led 2010

Péto, no tak to je otřesný..ale to už je jinej případ 😉 oni se o toho chlapečka staraj, ale prostě nějak si asi mysleli, že se to spraví samo 😉 s tím zanedbáním mluvení jsem to myslela tak, že v běžné rodině se to prostě nestane, páč mluvit se dítě více méně naučí samo 😉 zdravým dětem stačí ten klasický kontakt... 😉 u nás se Tygrovi věnuje furt někdo, páč on sám moc nevydrží..tak jako chvilku si třeba hraje vedle mě..ale jinak po mně furt leze 😅 😅 tak ono se snad ani nedá na něj nemluvit, ale evidentně to nemá u něj vůbec žádnej vliv...jako některý slova už umí, takový...co se používají fakt hodně často 😉 ale spousty slov neumí vůbec(hlavně podstatná jména)...já už mu třeba snad rok rvu do hlavy slovo "auto" a stejně ho furt nezná 😒

on má spíš tak jakoby všechny okoukaný, hodně umí číst neverbální gesta...takže to vypadá, že rozumí..jsem mu třeba řekla, přines talířek..a on ho fakt dones, ale pak jsem zjistila, že jsem se tam podívala..takže on to okamžitě zanalyzuje, a domyslí si, co asi tak po něm chci 😉 ale kdyby ses ho zeptala, z čeho se jí...tak on ti ten talíř neukáže, páč vůbec neví, vo co go 😒