Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

develyn
7. kvě 2013

.. @sisstin aha, tak uvídíme co dál...... teď jsem si pročítala tu Vaši zprávu, je tam vidět nějaký posun třeba s tím dechem? protože Matěj je na tom hodně podobně jako Tygr- čelisti málo otvírá, nosovky, dech krátký, atd... Já bych tam k němu jezdila častěji, ale je to pro nás dost finančně náročný, tak to zvažuju...

sisstin
autor
7. kvě 2013

@develyn no ted mel ten dech o stopro lepsi,jenze ja si myslim,ze proste poprvy se stydel,minule byl v poho uz a taky to vypadalo uplne jinak. My jedem ted ve ctvrtek 😉

develyn
7. kvě 2013

@sisstin 🙂 no reklamy., taky na ně došla řada.. 😀 ty mají děti rády.,..... my televizi nemáme, tak opakuje písničky nebo hlášky z pohádek....

sisstin
autor
7. kvě 2013

@develyn prave driv tu TV vubec nevnimal,nebavily ho ani pohadky temer do peti a ctvrt,ale teda ted mi prijde,ze proste resi vse,co tam vidi

develyn
7. kvě 2013

@sisstin aha.. tak držím palce, ať dělá pokroky, a jak se mu Baslik líbí? říkal na něj něco Tygr? 😉 .. Matěj se taky styděl a, ale ten má teď období... ☹ nevíš, prosím k čemu by se to mohlo klonit.. je teď hodně impulsivní, hodně vzteku, pláče, křiku, pořád si něco vynucuje, neřekne to, ale nechce nás u něhjaké hry, tak přijde a bouchne nás pěstí do hlavy, kopne nebo pověsí za krk,, takový projevy "neandrtálce" jsem z toho neštastná, u hry si mruší, k tomu začal být hodně živý, takvoý až hyper, ale pak se zas zklidní a hraje si třeba hodku s legem.. nevim, jsem z toho.. hodně se rozmaloval, něco pořád vymýšlí.. Na Evelí je dost žárlivý, poářd jí něco bere, brání v cestě... Nevím, jak na něj... už to měl na podzim, to jsme bojovaly i se školkou, že tam nechtěl chodit...

develyn
7. kvě 2013

@sisstin .. to je ale skvělý, že to přišlo a řeší to.. protože já když slyšela jeho spolužáka ze školky (červenec 5) a Matěj v listopadu 5.. a ten spolužák ve 3letech řešil, proč krteček má doma TV a takový různý otázky, tak sjem šla do kolen 😒 , když Matulda, ještě vůbec nemluvil....

develyn
7. kvě 2013

@develyn .. taky už začíná tu telku vnímat, tak jsme zařadili různý filmíky.. třeba manžel Na samotě u lesa.. a vydržel u toho celou dobu.. 😀 ale neptal se pak na nic.. a to mě dostává, ty otázky pořád ještě nejsou., sem tam občas prohodí proč nebo co , na který... Evelí ho předhání už ted a to jí jsou za měsíc teprve dva...... A Baslik mě trochu dneska naštval, jsem mu to nestačila vysvětli, říkám Matějovi, když semu díval do pusy na patro, proč to dělá nebo proč to dělá tohle a tohle cvičení, .. že mu to prý moc vysvětluju, že mám spíš hravou formou všechno vést, atd.. ale jak se má dozvědět, proč mu zírá do pusinky, když vím, že je z toho vyplašenej a stydí se a nezeptá se.... 😒

sisstin
autor
8. kvě 2013

@develyn no on furt říká, že vše hravou formou no 😅 😅 😅 jinak Tygr se neptal na nic skoro do 4let, pak přišlo "co to je, který to je, jaký to je atd." a konečně ve 4,5 "proč", a ted se jako ptá fakt furt na něco, a je hrozně vidět, jak dítě s tvořením otázek rozvíjí svůj intelektovej potencionál 😉

krystalka
8. kvě 2013

@develyn - u nás to bylo s otázkami jako u sisstin - "co to je" se ptal chvilku před 4 rokem (tedy on říkal "mami, to?" a ukazoval na tu věc, přímo "co to je" začal používat o dost později) a "proč" přišlo asi ve 4 a čtvrt....
Jinak, já taky Jiříkovi všechno vysvětluju, už jenom proto, že je s ním pak daleko lepší pořízení, hlavně u doktorů (ale i jinde), když ví co se mu děje a k čemu je to dobré 😉 - mám dost často i pocit, že to bere daleko líp, když mu to vysvětlím, než když ho zkouším "oblbnout" právě tou hravou formou 😉 , už si na to připadá možná velký....ale on to má takhle už od doby, kdy ještě ani nemluvil, vždycky s ním byla lepší domluva, když jsem mu vysvětlovala proč něco děláme, k čemu nám to bude dobré a tak.... Trochu se bojím, jestli s tím nebude mít problém pak ve škole, úplně si živě dokážu představit, že paní učitelka řekne "udělejte to a to...." a Jiřík se zeptá "a proč?" 😀 . Takže doufám, že nedostane nějakou učitelku, pro kterou bude jedinou odpovědí "protože jsem to řekla" 😒

mvmk
8. kvě 2013

Dnes si jdu trosku stezovat, zase nam zacal tyden mimonu 😒 😒 , dnes se mi jenom vesila na nohy a furt neco negovala 😒 . Domluvila jsem si na pocatek cervence navstevu ve spec. skolce, budeme tam cele dopoledne 🙄 tak jsem docela zvedava jak to tam prestane a za dalsi 2 dny jsem si domluvila navstevu na 1 hod. v normalni skolce. Proste chci si to otestovat. Ale i tak vim, ze normalni na 99% neprichazi v uvahu 😝
Trochu jsem resila s pani z ranne pece tu magickou 50tku, tak to uvedla na spravnou miru, pac tech 50 slov musi byt opravdova slova, zadne citoslovce ani pocatecni slabiky atd, coz ja hlupak samozrejme pocitala. Dobrala jsem se cisla 27 tak se asi rozjezd, zatim konat nebude 😝 .

@sisstin to s tou televizi, je normalni a nebo to nezvladaji jen nejake deti, mala televizi vubec nevnimala, ted ji vnima, ale odmita ji vzdy ji jde vypnout 😅 , obcas zvladnem pejska a kocicku, max. krtecka, ale vidim ze je nekoncetrovana. Naposledy jsme koukali na mazlika a uzlika jak nasli kotatko, a mela z toho sok.

mvmk
8. kvě 2013

Jeste vam musim napsat muj vcerejsi zazitek, na hristi jsme potkali holcicku, hlasila mi ze mela vcera narozeniny (3 roky), a povida mi, je Ema jeste Baby? a ja Ne. A ona, ale vzdyt ma pampers! No a ja rikam, jo ma ale uz Baby neni! A holcicka povida, to ja uz zadnou davno nepotrebuju! Jo a koukej mam zvejkacku, umi Ema taky zvejkat? A ja ne! Hmm tak to je urcite jeste Baby ty zadnou zvejkacku dostat nesmi, protoze kdyz by ji spolkli zalepila by Jim zaludek a museli by do nemocnice!
Tak ze mi bohuzel doslo, ze to uz moje mala nema nikdy sanci dohnat, sla jsem domu jak spraskanej pes, a chtelo se mi brecet 😉 😉 Tak se moc omlouvam za moji depri fazi, ale musim to nejdriv nejak rozdejchat 😝 😝

hrusti
8. kvě 2013

@develyn
@krystalka
@sisstin U nas stale frci co to je? Na otazku proc? Stale cekam 😉

@mvmk Chapu, ze jsi z toho rozhozena a je ti to moc , ale clovek fakt nesmi porovnavat! Jinak zvykacku ja treba doted nechci davat Honzikovi a to uz mu byli 4. Mel jednu jedinou od kamaradky chlapecka a hned ji spolknul 😝 A prvni lizatko mel az nekdy v 1,5 roce na dovce, dostal ho od cisnika v pizzerii.

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - já taky chápu, že tě to rozhodilo, ale plínky a žvýkačka fakt nejsou věci, kvůli kterým bys musela propadat depresím, že to malá nedožene 😉 . Jestli tě to uklidní, tak Jiřík byl plně na plínách do 3 let a žvýkačku neměl doteď a to je mu 5 let - a rozhodně mu jí v nejbližší době ani nehodlám nabízet... Jo a lízátko ochutnal poprvé téměř taky téměř v 5, když ho dostal v mikulášském balíčku ve školce - to jsem mu teda nevzala, ale kupovat mu ho nebudu 😉 .
A s tou televizí - Jiřík tedy vydržel koukat docela brzy, ale nikdy jsem to nebrala jako že je to něco, co by měl zvládat, prostě buď ho to baví nebo ne...
On třeba vlastně vůbec nezná žádné reklamy apod., protože my televizi jako takovou zapínáme až večer na zprávy (a to už jde spát), přes den na nic nekoukáme, ani jako kulisu jsme jí nikdy nemívali, navečer občas Jiřík kouká na nějaké DVD nebo maximálně v TV na JimJam a ten je naštěstí bez reklam 😉 . Má to i svoje výhody - aspoň nás pořád nebombarduje požadavky na hračky, co viděl v reklamách 🙂

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - jo a s tou holčičkou na hřišti - to se nám stává úplně běžně, že nám stejně staré holčičky říkají, že Jiřík je ještě malej, protože neumí mluvit, nebo se holčička chlubí, že už umí anglicky a co všechno má doma apod. - já tohle úplně nesnáším, mám vždycky chuť říct - no a co? A všimla jsem si, že to dělají téměř výhradně holčičky... Naposled stejně stará holčička od sousedů na Jiříka pokřikovala "heč, my jedeme na gymnastiku!" a Jiřík jí na to povídá "a my jedeme do školky, víš!" 🙂

sisstin
autor
8. kvě 2013

@mvmk no právě, že většina dětí televizi miluje a právě ta děcka s poruchou porozumění nebo autíci ještě 100x víc 😝 on Tygr je takovej, že dokud prostě nedokázal vnímat, co tam říkaj, tak ho TV nebavila, on je zaměřenej spíš na tu řeč a jen čučet na ty obrázky ho nebavilo 😝

sisstin
autor
8. kvě 2013

@mvmk jinak nevim, jako plíny a žvejka..a co jako? Tygr měl plíny plně do 3,2...žvejkačku neměl nikdy v životě, co je na tom jako k dohnávání? 😕 😅 😅 😅

sisstin
autor
8. kvě 2013

@mvmk nebo ty mysliš to, jak to jako řekla? Nevim, TYgr ve třech letech dělal dělal "eee" a ukazoval, a měl asi 10 citoslovcí....a ted mluví normálně naprosto 😕

krystalka
8. kvě 2013

@hrusti - my jsme po tom "proč" teď pokročili do další fáze, že když mu na to jeho "proč" dám nějakou odpověď, tak teď téměř vždycky následuje "a jak to víš?" 😀

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - aha, teď mi díky sisstin došlo, že jsi možná myslela i způsob, jak to ta holčička řekla - tak Jiřík ve 3 letech byl schopný na hřišti volat akorát tak "mami" (což začal vlastně říkat až v té době)...a jakmile se k němu dítě přiblížilo víc, tak v panice zdrhal 😒

mvmk
8. kvě 2013

@krystalka
@sisstin no presne tak ja nemyslela, ze musime dohnat zvejku, i kdyz ta plena no......... 😅 ale spis ze ta holcicka mluvila jako kniha 😝 😝 😝

mvmk
8. kvě 2013

NO a pac mala ma pleny a zvladne taky jenom eeeeee, a Mama komm, tak asi holcicka usoudila ze je miminko 😅

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - tak, Jiřík ve 3 letech neuměl ještě ani spojit dvě slova dohromady a teď mluví v podstatě jako ostatní 5leté děti, i ta výslovnost se hodně zlepšila, tak nezoufej, že to nedožene...ale chápu tě, pro mne bylo nejhorší období mezi těmi 3-3,5 lety, kdy nedělal skoro žádné pokroky, až pak před tím 4.rokem se rozjel a věřím tomu, že než půjde do školy, tak určitě aspoň v tom mluvení na tom bude jako ostatní děti. Ale kdybys mi tenkrát řekla, že jednou bude recitovat básničky a pronášet moudra dlouhými souvětími, tak bych tomu taky nevěřila 😉

mvmk
8. kvě 2013

@krystalka
@hrusti jo a co je zaludek, silne pochybuju ze to moje mala vi, asi bych ji to ani nedokazala vysvetlit. 🙄 🙄 A to nebylo uplne vsechno, ta holcicka doslova perlila 😝 😝 , moje mala by rozhodne neoslovila cizi zenskou a nedala by se s ni do reci 😝 Dneska ji pani v pekarne chtela obdarovat preclikem, obesla pult sedla si na bobek a podavala ji ho, a mala se mi zaborila do stehna a zacala brecet 😝

mvmk
8. kvě 2013

@krystalka ono ja mam pocit, ze ona je jaksi tak globalne mimo ☹

mvmk
8. kvě 2013

@sisstin ja ale tak trosku nechapu, jak muzou deti s poruchou porozumeni televizi milovat kdyz tomu nerozumi 😕 😕 😕 , Jinak mala porad jeste predcitani zpivani nebo rikanky 0 bodu, zvladne kratke pribehy ktere ji musim popisovat v jednoduchych vetach, potom vydrzi u knizek i hodinu 😉

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - ale tak na jednu stranu - ona je ještě fakt docela malá...A ta holčička na hřišti byla možná naopak spíš napřed, to pak fakt nejde srovnávat, jinak Jiřík ve 3 letech taky ani náhodou netušil co je to žaludek a brát si od někoho nabízenou věc, třeba bonbon nebo obrázek u doktora začal až tak kolem 4 let, do té doby jsem si to za něj musela brát já, jinak stál na místě a držel se mě jako klíště, v horším případě taky začal brečet...
Jinak my tady máme v okolí právě taky holčičku, která je takové to nadprůměrně inteligentní dítě, je jen o pár měsíců starší, než Jiřík, ale mluví a řeší věci jako nejmíň 8 leté dítě a kdybych jí v té době srovnávala s Jiříkem, tak bych byla fakt v pořádné depresi...ale když jí tak pozoruju, tak ono ani s tím nadprůměrným dítětem to není zrovna nic lehkého...jen se na to okolí prostě dívá líp, no....

mvmk
8. kvě 2013

@krystalka no vis, ja kdyz jakoby zvazim ze byly takrka stejne stare, tak proste nedokazu uverit tomu ze takovej deficit je mozne dohnat. Kdyz bych ji chtela s tou holcickou porovnat tak by moji male bylo tak 1,5 roku 😝 😝
Ja si stejne myslim, ze tim ze mala ma hypotonii a potyka se s vicero problemu, ze to stejne jako nedokaze plne kompenzovat, jenom kdyz nemam dene na ocich ten lvi rozdil tak je mi lip 😎

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - u nás mezi 2,5 a 3 lety byl nejvíc oblíbený Krteček, tam se prakticky nemluví a přesto z toho děje se v tom docela dobře zorientoval, co se tam děje a samozřejmě, že ze začátku jsem vždycky na to koukala s ním a krátkými větami popisovala o co tam jde.... Fakt si myslím, že se zbytečně nervuješ, Jiřík byl v tom věku v hodně věcech stejný jako ona, možná máš moc velká očekávání, ona se pak může fakt rychle rozjet a dožene to. Dělej s ní všechno možné, aby se rozvíjela a ono to pak půjde....Jinak my jsme začali číst krátké pohádky až někdy před 4. rokem, do té doby u toho nevydržel a básničky naprosto nesnášel, to samé písničky...Ale ukazovat si v knížkách a třeba hledat jednotlivé předměty na obrázcích tehdy taky vydržel klidně i hodinu....

sisstin
autor
8. kvě 2013

@mvmk no baví, páč právě nemusí rozumět, co tam říkaj a koukaj jenom na obrázky, oni k tomu naopak dost hustě ulpívaj 😉

krystalka
8. kvě 2013

@mvmk - já vím, ale uvědom si, že když víš, že má malá problém, tak jí právě ale nemůžeš srovnávat se stejně starými dětmi...vím o čem mluvím, taky jsem to nejdřív dělala a byla z toho v depresi, ale pak mi došlo, že když normální děti začínají mluvit kolem 1,5 roku a on začal až ve 3, tak ho prostě musím brát jako o rok a půl mladšího.... Jinak Jiřík byl třeba ve 2 letech na svůj věku docela velký, větší než většina stejně starých dětí tady okolo, ale mluvením, chováním a reakcemi na okolí byl jako 1,5 roční mimino...