Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
9. kvě 2013

@mvmk - no, myslím, že Jiřík na tom byl před 2 lety stejně 😉 , teď momentálně pobere to, když mu řeknu, že až bude velká ručička na 11, tak odcházíme z domu 😉

cairka
9. kvě 2013

@mvmk , aj moja 😉 😝 a to už má 3apol ... A počíta do 8 v rade, ale je schopná mi napočítať 6 očí, takže len ako básničku to hovorí a ukazuje si prštekom pri tom, ale nerozmýšľa, že čo ukazuje 😅

mvmk
9. kvě 2013

@cairka neveset hlavu 😉 male budou v cervenci 3 roky, doufala jsem na velky zlom, ktery uz asi nebude 😒 , ale jestli te to potesi mala pocita pouze do dvou, a to vzdy kdyz chce cokoladu, pac ma 2 ruce a do kazdy chce jeden kousek takze zwei 😀 😀

sisstin
autor
9. kvě 2013

Tak počítat do první třídy stačí bohatě do šesti.

cairka
9. kvě 2013

@mvmk , ja hlavu nevešiam, len mi je potom vždy smiešno, ked si spomeniem na výsledok psychotestu v takej situácii 😅 Podľa pani psychologičky má IQ viac než dobré, ale v praxi to moc nevidno 😝 Ale tak verím, že raz sa to prejaví 🙂

mvmk
9. kvě 2013

@cairka no ja jsem ted byla docela prekvapena, kdyz jsem byla na intenzivni kure, ze ta Diagnostika probehla uplne jinak a myslim ze i ten vysledek byl objektivnejsi 😉 , samozrejmne tim ze ji testuji kazdy den 14 dni jen v intervalu 10 min, coz se pote vyhodnoti, na to nema zadny psychl v praxi moznosti, ale treba jsem o Tom mluvila s logopedem a ten me ujistil, ze proste kazde male dite asi tak do 3 - 4 let proste podava takovy vykon, na jaky ma momentalne naladu, takze nekdy maji i hendicapovane deti proste dobry den a projdou s lepsim vysledkem nez nejake sikovne dite 😝 Moje mala vzdy na psychol. vysetreni prosla v norme, a to rozhodne v norme neni 😝 😝 , naposledy v lednu jsme meli velky test s tim, ze porozumeni je primerene k veku i kdyz ja s tim nesouhlasila, a ted mi to potvrdili, ze proste mala rozhodne nema porozumeni 3 leteho ditete 😝 proto se i tak zvlastne projevuje 😒

mvmk
9. kvě 2013

@sisstin muj malej v 3,5 letech scital do 20 😎

mvmk
9. kvě 2013

Ja pevne doufam ze mala to zvladne do 2 tridy 🙄

mvmk
9. kvě 2013

@sisstin jo ale abych se moc nechlubila tak hodiny zacal opravdu zvladat az na zacatku 3 tridy 😅 😅

cairka
9. kvě 2013

@mvmk , ja som aj psychologičke povedala, že veľa vecí z toho testu vedela, lebo ich doma robíme. Ona tam aj na to porozumenie mala tie isté vety, čo tu píše @sisstin . Takže ten výsledok by bol iný, keby tam prišlo dieťa s rodičom, čo nesleduje túto tému 😝

develyn
9. kvě 2013

@sisstin ahoj, k tomu měkčení jsme se u Baslika nedostaly, ale Matěj tam měl něco podobného s dlouhými a krátkými hláskami a to ze začátku dával, ale zmátlo ho to když se to trochu pozměnilo, tak už byl mimo a k té sluchové precepci.. taky jí teď s námi zkoušel a Matěj to všechno věděl i to opakoval, to jsem byla ráda... 🙂

Jinak hodiny my zatím vůbec neřešily. Až teď, když kouká na pohádku, tak říkám, kdy bude konec.. on je zaměřený trochu na jiné věci.. a s tím počítáním nebyl problém, napočítal vždycky aspoň do pěti... a teď poslední měsíc dva, tak vynechává trojku a nemůžem to zafixovat.. nějak to vypustil... ☹

develyn
9. kvě 2013

@sisstin oprava .. dlouhé a krátké slabiky., ne hlásky....

develyn
9. kvě 2013

.. ještě jsem se chtěla zeptat, jestl jste někdo byl na vyšetření u psych. Wawroszové, je lepší jí předem poslat nějaké zmínky o dítku nebo se řeší všechno až tam? jedem v úterý k ní poprvé, tak jsem zvědavá. U nás se k psych. objednává na půlroku dopředu 😝 .. potřebuji se teď pozeptat na pár věcí a není s kým o tom promluvit... jsem ráda, že jsem našla tuhle diskuzi, protože spoustu věcí mi to osvětlilo a pochopila jsem, co se s Matějem děje.

tamia
9. kvě 2013

ahojte,
objavila som túto tému a chcela by som sa spýtať či náhodou nemáte dieťa, ktoré nechce komunikovať v školke s detmi aj učiteľkami. komunikuje iba s blízkymi rodičia, starý rodičia. Normálne sa sdetmi hrá ale nechce s nimi hovoriť.

mvmk
9. kvě 2013

@cairka no ja jsem taky prosla tou klasikou jako kde maminka vari? kde spis? co lita? atd. A tady to probihalo naprosto jinak, kazdy den se delalo neco jineho treba pridavna jmena: ale neptal se kde co je pouze dostala vzdy 5 karticek a dva barevne boxy a logoped ji rikal treba: do zelene krabice dame hubeneho pana do zlute Dame tlustou zenu atd... kdyz videl, ze mala pomalu straci koncentraci tak to prerusil a Jela se logo. cviceni.
Na porozumeni jsme meli nekolik testu, treba mel dva manasky co si vzajemne povidali, a Ema jakoby nehrala zadnou roli, pouze tim ze kazde dite miluje manasky tak se zapoji do hry. Nijak ji nepobizel ani nenutil neco delat proste ji ignoroval a hral sve divadlo. Na stole byly ruzne obrazky na zpusob obrazku ze zajice v pytli 😉 a treba kasparek si sedl do auta a divil se ze Auto nejede, no a mala hned capla klic a podala mu ho aby nastartoval, Nebo stal pod stromem na kterem bylo jablko a nedosahl na nej a mala mu hned podala zebrik. On u toho vzdy neco blabolil tak ze se s toho rozhovoru dalo usoudit co prave kdo chce. Tohle treba mala milovala, vydrzela by si takhle hrat i 2 hod 😉 Logoped mi vysvetlil, ze se tahle cviceni delaji i pro diagnosti. autismu atd.
No a potom treba ta generalizovana cviceni. Tam byla moje mala propadajici, uroven pod 2 roky pry 😝 i kdyz ja mam pocit, ze nekde by vahalo i skolni dite 😝 Byl to vzdy velky list A4 a treba tam byla lavice zidle, pohovka, kreslo, a musela ukazovat na co se ptal. Treba ptaci 0 bodu, ale me samotne to prislo tezke, byla tam labut, kachna , husa, plamenak, a musela treba ukazat husu tak ukazovala vehementne kachnu atd. Ale tech diag. testu meli celou radku a byla to docela zajimava zkusenost 😉

mvmk
9. kvě 2013

Jo holky a mimochodem ten logoped mel taaaaaaaaak krasny modry oci, ze jsem tam taky sedela jak prisita 😀 😀 😀

mvmk
9. kvě 2013

ja mam tu vyhodu si tu psat co chci, pac muj manzel si to stejne nemuze precist 😎 😎

abbie
9. kvě 2013

@mvmk moj manusky nemusi 😝 , ale mam pocit, ze je to skor domena dievcat 😉

mvmk
9. kvě 2013

@abbie ono asi zalezi kdo to hraje, on umel tak pripoutat, ze bych se do te hry zapojila take 😀 😀 , on opravdu vystihnul sve povolani 😉

abbie
9. kvě 2013

@mvmk ano, to suhlasim, ale teba skor tahali k nemu tie modre oci 😀

sisstin
autor
10. kvě 2013

@develyn tak krátkou a dlouhou slabiku, to fakt neměl problém, ale tu tvrdou a měkkou, to si ani neškrt jako 😝

@tamia a jinak vývoj řeči má normální? Čili doma mluví normálně, nemá potíže s gramatikou a tak? To vypadá na selektivní mutismus 😉

sisstin
autor
10. kvě 2013

@develyn jinak to je Matěj fakt dobrej, Tygr pár věcí neznal jako fakt ten cep, pec, pupen...to byla slova, který podle mě jako slyšel prvně v životě 😅 ale Baslík říkal, že s tím se jako počítá v tom hodnocení, že dítě něco nezná 😕

abbie
10. kvě 2013

@sisstin ahoj, poslednu dobu mam podozrenie, ze maly sa ma zacal pytat Co je to, ale nepovie to presne takto, ale povie "toto" ukaze prstom, povie toto, pozrie na mna a caka odpoved, myslis, ze by to mohlo byt ono?

sisstin
autor
10. kvě 2013

@abbie jo, to je ono 😉

sisstin
autor
10. kvě 2013

jsem napsala Baslíkovi, že to asi zkusíme 2x měsíčně 😕

krystalka
10. kvě 2013

@abbie - jo, to bude ono, Jiřík se vždycky ptal "mami, to?" a ukazoval na tu věc a koukal na mě a čekal odpověď 🙂

sicinka
10. kvě 2013

Ta jo koukám že mám nestandardní nestandardní dítě 🙂 Dáda se neptal, co to je použil až když ho říkal celou větou....

sisstin
autor
10. kvě 2013

@sicinka Tygr se taky ptal až celou větou, ale taky mu byly skoro 4 😅

krystalka
10. kvě 2013

@sicinka - u nás to bylo taky jak píše Sisstin - on se začal ptát "mami to?" taky až před 4.rokem 😉 , pak to teda během několika týdnů změnil na "co to je" 😉

abbie
10. kvě 2013

@sisstin a myslis, ze stale moze mat naruseny vyvin reci? ja uz sa v tom prestanem vyznat za chvilku 😖 alebo to centrum reci moze byt zasiahnute v inom smere? napr. nebude mat problem so slovnou zasobou a opakovanim, ale bude zla gramatika, budu chybat predlozky atd.?