Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
3. čer 2013

@abbie to dolepeni obrazku, je to ze maj deti najit co kde chybi? nevim co presne musi dolepovat, ale mala by to nezvladla ani ted na to ve 2 letech 😨

abbie
3. čer 2013

@mvmk iank my uz ani na logo nechodime, tak zas nieco s nim predsa robit musim, Janosikova je presvedcena ze to bude dysfazka, tak sa s nim nemozem len jasit a nahanat sa ...na logo ho dam zas po lete, to uz tam snad lepsie bude spolupracovat, kedze bude starsi
a mala vzdy mala taky odporo k tomu? alebo len teraz, ako na nu prislo obdobie vzdoru? lebo my sme 2 mesiace absolutne do nicoho ani netukli, ked to na neho doslo, vsetko negoval, nic nechcel robit

abbie
3. čer 2013

@mvmk hodim sme par fotiek z toho, cakaj

sicinka
3. čer 2013

@abbie jsem těch sešitů objednala asi osm -) ale to dolepování zvířátek má být od čtyř pro dvouleté jsem tam nic neviděla nebo jsem slepá -)

abbie
3. čer 2013

@mvmk iank ten detsky zargon by nemal byt prejav receptivnej, ved dako sa musi prejavovat, to ma byt ticho? sa mi to nezda, dufam, ze to tak nie je

abbie
3. čer 2013

@sicinka tam sa da vysortovat vek 2-3 roky

mvmk
3. čer 2013

@abbie ona tak nejak ze zasady nema Rada tyhle veci 😝 , ja mam proste pocit ze ona si musi vse vylozene osahat, co je jen namalovane ji nedava asi zadny zajimavy podnet. Max. urcitou dobu jsme zvladli LÜK sesity ale jen ukazovat, jinak nic 😒 Dnes prirazovala po dlouhe dobe barvy, a vydrzela to skoro 20 min, coz jsem vnitrne jasala, ale to byla urcite jen takova svetla chvilka 🙄

sicinka
3. čer 2013

@mvmk spíš bych řekla že dysfazie než receptivní, jelikož většina dysfatiků kolem tří let moc nemluví, používá citoslovce atd. Mě to tak trochu přijde - rozmluví se chvilku před třetím rok je to OVŘ, rozmluví se před čtvrtým rokem je to expresivní dysfazie, pokud ne tak je to receptivní nebo nějaká MR. Ale jen z pozorování a co jsem kde četla -)

mvmk
3. čer 2013

@sicinka ale treba hodne receptivnich dysfatiku mluvi vic nez rozumi 😕

mvmk
3. čer 2013

@sicinka ja jsem si totiz ted objednala knizku od Amorosa Notredame o dysfatickem vyvoji a tam je opravdu hodne veci co vylozene sedi na malou jak usite 😖

abbie
3. čer 2013

@mvmk trosku to tu zahltim 😝 Toto je zo zosita Prva unverzita

mvmk
3. čer 2013

@abbie no tak Emma by to proste nalepila kam by se ji to sikovalo 😝 tvuj je fakt sikulka 😉

abbie
3. čer 2013

@mvmk to by som chcela precitat, tu nic take nie je k dispzicii, nenasla som ani v ceskom jazyku nieco o vyvojovej dys. 😖

hrusti
3. čer 2013

@abbie ja jsem na tu Prvni univerzitu koukala na netu uz kdyz jsi davala odkaz. Vypada to moc hezky. V cestine jsem nic takoveho nevidela.

@mvmk Honzik urcite ve 3 letech pouzival ty jeh zpatlaniny 😝

abbie
3. čer 2013

skus im napisat, ci by ti to neposlali do CR http://www.slovart.sk/vyhladavanie.html?page_id...

mvmk
3. čer 2013

@abbie ja vim, ze je to Problem i tady 😒 je tu sice vetsi nabidka nez v CR ale take dost omezena a vylozene k te dysfazii, je to opravdu jen tahle kniha. Potom je vetsina v anglictine od Americkych odborniku. Ale anglicky si bohuzel moc nepoctu 😅

mvmk
3. čer 2013
sisstin
autor
3. čer 2013

Krejčířová má o dysfázii ve vývojové psychologii a pak i Lechta, a pak číst bakalářky no 😉

sisstin
autor
3. čer 2013

Dysfázie a její dopad na ostatní vývojové složky

Narušení zrakového vnímání se odráží především v kresbě, která má své typické znaky (deformace tvarů, roztřesené a nedotažené linie, rotace kresby, disproporční znaky atd.). Narušena je tzv. vizuomotorická koordinace a diferenciace pozadí-figura, která se později odráží při problémech v osvojování si čtení a psaní. Dítě s vývojovou dysfázií má potíže při rozlišování tvarů a barev. Dysfatik je dezorientován ve volném prostoru, ale také při vnímání grafického zobrazení v prostoru.

Narušení sluchového vnímání se projevuje sníženou schopností sluchem rozlišit jednotlivé prvky řeči (rozlišování zvukově podobných hlásek), poruchou vnímání, zapamatováním a napodobením melodie a rytmu, poruchou v oblasti časového zpracování akustického signálu projevující se latencemi.

Narušení paměťových funkcí je nápadné především v oblasti krátkodobé paměti.
Narušení orientace v čase i prostoru způsobuje špatnou orientaci dítěte v prostoru, ve vlastním tělesném schématu (pravo-levá orientace), chybně vnímá časové vztahy, vztahy mezi rodinnými příslušníky apod.

Narušení motorických funkcí se prolínají do oblasti jemné a hrubé motoriky, grafomotoriky, motoriky mluvidel a koordinačních obtíží.

Často se vyskytují nevýhodné typy laterality – nevyhraněná dominance, zkřížená lateralita nebo souhlasná levostranná preference ruky a oka.

Nápadné a velmi frekventované jsou také poruchy koncentrace pozornosti.
MOTORICKÉ FUNKCE

Výskyt poruch motoriky patří u vývojové dysfázie k nejčastějším a nejtypičtějším projevům. Vyplývá to z raného poškození centrální nervové soustavy, které postihuje celou řadu psychických funkcí.
U dysfatických jedinců je příznačný opožděný raný psychomotorický vývoj, což je varovný signál související s dalším psychickým vývojem dítěte.
„ U 45,1% chlapců a 50% děvčat se vyskytuje určité opoždění psychomotorického vývoje. U 28,7% všech dysfatických dětí je možné vývoj hodnotit jako hraniční k normě a 17,8% se vyvíjí opožděně“ (Mikulajová et al., 1993, s.93).

Při zjišťování úrovně motorických schopností se zaměřujeme na oblast hrubé motoriky, jemné motoriky, oromotoriky, grafomotoriky, opticko-prostorovou organizaci pohybů a komplexní praxe.

Úroveň hrubé motoriky lze zjistit dle celkového motorického projevu dítěte ve smyslu pohybové aktivity, celkových změn motility, koordinace pohybů a mimických projevů.V popředí je celková neobratnost a nešikovnost. Děti mají problémy např. s výskokem snožmo,s poskoky, stojem na jedné noze (nezvládají bez opory), s kopáním do míče, neumí vylézt na strom, udělat kotoul atd. Typická je chůze po schodech, která je dlouho nesamostatná, děti se ještě ve školním věku přidržují zábradlí a dlouho jim trvá, když při scházení pravidelně a bez úsilí střídají nohy. Podobné obtíže mají při jízdě na kole, dlouho nezvládají jízdu bez pomocných bočních koleček.

Také oblast jemné motoriky se vyznačuje značnými deficity.
„Mezi mírou postihnutí jemné a hrubé motoriky evidujeme značnou disproporci. Jemná motorika bývá komplexněji narušena, i když těžisko v té které složce a rozsah deficitů je u dysfatických dětí různý“ (Mikulajová et al., 1993, s.132).

Poruchy motoriky rukou se projevují především neschopností napodobit různé pohyby a polohy. Děti selhávají při snaze napodobit „přísahu“, „zaječí uši“, „dalekohled“ atd. Snaží se pohyb napodobit, to se jim však nedaří, provádí to neobratně nebo si pomáhají druhou rukou. Pohybům chybí přesná zacílenost. Např. při napodobování „zaječích uší“ zdvihá druhý a třetí prst místo ukazováčku a malíčku. Při střídání dotyků palce postupně s jednotlivými prsty té samé ruky dítě nedodrží pořadí nebo prsty vynechává. Při znázornění „dalekohledu“ klade obě ruce vedle sebe místo za sebe a když se mu to náhodou podaří, nedokáže „dalekohled“ přiložit na jedno oko a podívat se přes něho, ruce většinou přikládá na čelo nebo mezi oči, přičemž obě přivře,neumí se podívat jedním okem.
„Nejnápadnější poruchy však bývají v dynamické organizaci pohybů rukou. Při reciproční koordinaci pohybů dlaň-pěst, pěst-dlaň selhává téměř sto procent dysfatických dětí“(Mikulajová et al., 1993, s.132).

Opticko-prostorová organizace pohybů v porovnání s dynamickou praxí bývá kvalitativně lepší, přesto mnohé děti nedokážou správně postihnout prostorové vztahy mezi zrcadlovými obrazci a ty odezírají lineárně. Například dítě sedící tváří k vyšetřujícímu a pohyby jeho pravé ruky i po zácviku opakuje lineárně, tedy svojí levou rukou.
V komplexní praxi se deficity objevují v plné míře. Děti si ještě ve školním věku
nedokážou zavázat tkaničky u bot, mají těžkosti se zapínáním knoflíků a zipů, jsou nešikovné při oblékání, neumí jíst příborem.

Grafomotorické schopnosti jsou základem pro rozvíjení a osvojování si kreslení a později psaní. Dysfatické děti většinou drží tužku nesprávně (celou dlaní, špetkovitý úchop, pinzetový úchop atd.). Selhání v kresbě může znamenat poruchy v oblasti zrakového vnímání,poruchy senzomotorické koordinace, poruchy jemné motoriky a poruchy v integraci těchto funkcí.
Kresba zachycuje i úroveň vizuální paměti a představivosti, odrážejí se v ní i některé osobnostní charakteristiky.
„Kresba dysfatických dětí je zcela typická a nápadná“ (Škodová et al., 2003, s.113).

V kresbě dysfatických jedinců vidíme deformaci tvarů, nesprávně zobrazené přímky, úhly i křivky. Napojování čar je nepřesné. Čáry jsou slabé a roztřesené, nedotažené nebo přetažené.Obrázky mají špatné proporce, časté jsou i rotace obrázku vzhledem k základní rovině. Nápadné bývá rozložení jednotlivých částí obrázku na ploše papíru: děti kreslí části těsně vedle sebe nebo přes sebe, přičemž značná část plochy papíru zůstává nevyužitá.

U dysfatických dětí jsou také časté poruchy motoriky mluvidel. Děti často nedokážou napodobit ani jednoduché pohyby nebo grimasy. Je porušena převážně koordinace pohybu mluvidel. Největší potíže dělá střídání antagonistických pohybů. Jednotlivé pohyby jsou zřetelně izolované, nenavazují na sebe a postrádají plynulost. Téměř vždy vázne elevace jazyka – dítě pak nedovede realizovat hlásky, k jejichž vyslovení je třeba přesného cíleného pohybu.
Nedokáže sešpulit rty a potom se usmát. To se v artikulaci projeví tak, že dítě nedovede plynule opakovat sledy slabik ani přecházet z jedné hlásky na druhou.

celý tady: http://is.muni.cz/th/176220/fsps_b/Bakalarska_p...

mvmk
3. čer 2013

@sisstin oni dve vydaly take asi 4 publikace jsou tam semanticke poruchy neco o autismu vyvojova Psychologie, tam je hlavne o te expresivni a tahle pojednava o rezeptivni a smisene forme 😉 jsou to taky nejlepsi odbornice tady v N. ale dostat se k nim je jako dostat se ke Kejcirove takze sance 0 😝

mvmk
3. čer 2013

@sisstin dobrej clanek 😉 ten dotycny tu dokonale popisuje moji Emicku 😢 😢 😢

sisstin
autor
3. čer 2013

@mvmk u nás už "jen" ta motorická nápodoba a kresba, jinak je o.k, ale měl si myslim ze začátku taky všechno 😉

martuulka
3. čer 2013

@sisstin z jakých materialů čerpáš?

@abbie M se taky někdy projevuje mírně řečeno zvláštně a chápu tě, taky mě to děsí. Tvůj je opravdu šikovný, pdle videií.

Holky, M. byl na 3 dny u babičky a opět ztrácí oční kontakt. je roztržitý, řekla bych, že je poslední dobou dost hyperaktivní, je kapku agresivní a vybíjí si na nás a na všem vztek. Těžko se s ním spolupracuje. Nejvíc mě zaráží, že začal říkat "ahoj", pořád dokola to opakuje, dělá to i na lidi venku a je to k zbláznění. Vlastně používá jen 3-4 slova.

K těm pracovním sešitům, nedovedu si představit, že by k tomu sedl a něco vypracoval.

Holky, jste tu některá, která neočkovala nebo plánuje nenaočkovat MMR vakcinu?

sisstin
autor
3. čer 2013

@martuulka jedině to, co jsem našla na netu z těch bakalářek u studentů, kteří pracovali s dětma s VD, pak jsem četla to od Krejčířové (ale to je jen pár stránek), ono fakt nikde nic moc není 😉

ivular
3. čer 2013

@hrusti Ta prvá univerzita se dá sehnat i v ČR http://knihy.heureka.cz/prva-univerzita-nalepky...
@martuulka Jeník má 27 m a MMR zatím nedostal. Mám ale obavy, že už se mi dlouho nebude dařit to oddalovat, už jen proto že jeho otec by to nejraději naočkoval ještě dnes 😠

lenajsek
3. čer 2013

@sisstin Tak na Lukina sedí skoro vše, grafomotorika, protorová orientace, špatná jemná motorika, hrubá jak v čem, ale na kole by taky neuměl, stoj na jedné noze nezvládne bez opory a kotoul neudělá, úplně na 100% je špatná motorika mluvidel, nápodoba, kdy má použít ruce, on neumí ukázat ani palcem "jedničku" a pod... ☹
To chce fakt jedině tréning a nic než tréning a doufat, že se to jednou trošku zlepší...

nelaja
3. čer 2013

Dievcata, k tej Prvej univerzite - ja mam pre Nelku pre 2,3,4 rocne deti - hrame sa a aj nalepky. Zosity som rozstrihala, kazdu stranu zalaminovala do A4 folie, nalepky polepila tiez do laminovacich folii, zalaminovala, obrazky povystrihovala a polepilo suchace, takze pouzivam opakovane a je to vyborne bavi ju to prilepovat na tie suche zipsy

martuulka
3. čer 2013

tak Martin třeba drží tužku ukázkově, v prostoru se orinetuje lépe než já, ale některé věci na něj sedí, na některé je ještě dost malý.
Jo a dnes nám ukázal- "všechny moje prsty schovaly se v hrsti..." dal obě ruce v pěst a pak se snažil postupně "počítat" paleček, ukazováček a pak už to jde těžko, že, no ale šikulka.

sicinka
3. čer 2013

@mvmk tak jako líp by to řekla @sisstin ale já myslím že u receptivní o moc víc než rozumí nemluví. Ono když si to člověk prakticky představí, že mu zní řeč jako nějaká hatmatilka, takže si zapamatuje jednotlivé slovo v té hatmatilce přiřadí k němu význam, pak začne chytat asi vazby s významem, atd... U těžší receptivní ty děti nemluví hodně dlouho (jako že vůbec). Prijde mi divný, že by zvládala bez problémů třeba ty předložky a měla receptivní dysfazii, to by musela nějak podvádět 🙂

abbie
3. čer 2013

@martuulka ja som odmietla 3. davku Hexa vakc. a MMR, preco?