Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
3. čer 2013

@abbie tak třeba kvůli školce já ted slavně zjistila ze nemám doočkovanou MMR díky té Dádově přehnané reakci a do státní školky musíš mít potvrzení. No ale jelikož zůstává v soukromé tak to neřeším a někdy do školy ji snad doočkujeme.

abbie
3. čer 2013

@nelaja to je aky super napad 😎

abbie
3. čer 2013

@hrusti ale lepsie je vidanie Zahrajme sa 2,3,4 roky

abbie
3. čer 2013

@martuulka aj M. stale opakuje niektore slova, ale vobec netusim, co znamenaju ... napr. staratorku, stala tatatatata 😝 tiez sa nezastavi, ma problem s pozornostou a par krat som aj par facek dostala 😀

martuulka
3. čer 2013

Ptám se hlavně ze zvědavosti a taky kvůli školce. Já očkovat nenechám.

krystalka
3. čer 2013

@sisstin - prosím tě, existuje ještě něco na procvičování toho sluchového rozlišování, něco jako je to Naslouchej a hrej si? Dneska jsme to dělali s Jiříkem a vidím, že u něj je největší problém ze všech složek právě v tom sluchovém rozlišování...třeba ten vyšší a nižší tón, to ze začátku nedával vůbec, až po několikátém vysvětlení to snad pochopil, první hlásku ve slově většinou dává, ale taky ne bezchybně, ta sluchová paměť taky nic moc - u toho skřítka Poplety to dával dobře většinou tam, kde to bylo jednou větou, u toho delšího textu už se v tom trochu ztrácel, hlavně když tam těch nesmyslů bylo víc...ale zase třeba běžně když si čteme knížky, tak si z toho pamatuje dost detailů, až kolikrát koukám... ale spíš vidím u něj větší problém v tom rozlišování těch podobných slov apod., třeba u těch tónů to docela rozliší, když je tam větší rozdíl mezi výškami těch tónů, čím blíž jsou k sobě, tím je to horší... Máš nějaké tipy, jak to procvičovat, nejlépe nějakou zábavnou formou?

mvmk
3. čer 2013

@martuulka mala ma jen 3 ockovani a dalsi uz neplanuji 😉 NIKDY 🙂

mvmk
3. čer 2013

@krystalka u nas je Audiva, to je super vec na sluchovy trening, existuje i domaci verze, mala bohuzel tyhle veci blokuje, pac si nenecha dat nic na usi. Asi je potom zdeorientovana, ci co, ona ma poruchu figura pozadi zrakove i sluchove 😝

margareta76
3. čer 2013

Ahojte, nam by sa tiez hodilo nieco na zlepsovanie sluchovej pamate. Skusali sme stiahnut "Naslouchej a hrej si", ale nejde nam to spustit. Kde ste to prosim stiahli? Aj ked nie som si 100% ista, ze ci budeme tomu rozumiet: cestina-slovencina. Ale ked asi nic podobne v slovencine neexistuje 😖

@sisstin: Nemas pre nas prosim nejake nove hry na iPad? Ty vies co sa nam paci 😀

krystalka
3. čer 2013

@mvmk - u nás je to zrakové rozlišování naštěstí v pohodě, naopak on si všímá takových detailů a rozdílů, že někdy až zírám, ale s tím sluchem je to horší... jinak sluchátka na uších celkem přetrpí chvilku na foniatrii na audiovyšetření, ale doma určitě ne 😒 .
Já u něj všechno procvičování apod. musím vymýšlet zábavnou formou, aby tam prostě byla nějaká akce, nějaké opakování slov, které mu já předčítám, to vydrží pár slov a pak mi od toho zdrhne...takže ideálně při tom nějak zabavit i ruce - třídit kartičky, vytleskávat apod., to "Naslouchej a hrej si" ho právě baví, že je tam ta práce s myší, pak "zazvonit" na zvonek, panáček mu tam k tomu dělá nějaké opičky, když to má dobře nebo špatně, prostě něco se tam pořád děje 🙂 .
Ale on tu akci potřebuje tak nějak všeobecně všude, je v podstatě pořád v pohybu, nejlíp je mu, když může někde lítat, skákat, lézt na něco, jezdit na něčem...v podstatě od rána do večera, on rozhodně není dítě, které si zaleze někam se stavebnicí a tam si hodinu staví 😉 , když na něj tak někdy koukám, tak si říkám, že kdybych nevěděla, že v pohodě spí v kuse 11 hodin bez probuzení, dokáže v klidu sledovat i delší pohádku nebo film, poslouchat delší čtení apod., tak bych si normálně myslela, že je hyperaktivní...ráno vstává v 5:30 a jede jak motorová myš celý den prakticky bez odpočinku...přes den nespí ani nevydrží delší dobu odpočívat, on klidně celé dopoledne lítá venku, pak se naobědvá, 10 minut se válí na gauči, vyskočí a povídá, tak jdeme na kolo maminko? No a vrátíme se klidně v šest 😉 . Pravda, pak večer padne klidně v sedm, nejdéle v osm hodin a spí až do rána bez pauzy, nechodí v noci dokonce ani čůrat 🙂 . Takže teď už je to s ním trochu k nevydržení, protože jsme teď byli přes 2 týdny doma s tou angínou a hned na to začalo to deštivé počasí 😒 , dneska tu celý den lilo jako z konve, tak jsme tady tancovali a křepčli a dělali blbiny, ale už je vidět, jak by potřeboval vyrazit někam na půl dne na hřiště se vyřádit...

hrusti
4. čer 2013

@ivular Díky moc. Mně by se to právě líbilo pro malou 😉

@sicinka Do školky by ti ale měla stačit ta první dávka, ne? Mně dr. H. napsala do školky očkován dle očkovacího kalendáře. Druhou dávku dostal až ted v půlce května, protože po první dávce měl reakci. A malá měla ted po první dávce horečky přes 39 st. a druhou dávku nám dr. odložila za 2 roky a příští rok ji budu normálně hlásit do školky. Dr. říkala, že prý hlavní je, aby měl tu první dávku, že ta druhá se pak může doočkovat s odstupem 😉

hrusti
4. čer 2013

@krystalka Mně napadá jedině ta Abeceda, ale tam je jen hledání písmenek ve slově a na začátku slova. Ted si nejsem jistá, jestli i na konci?
https://play.google.com/store/apps/details?id=c...

Jinak vytleskávání ted taky děláme. Honzík ted nechce nic moc dělat. Jediné co ho baví taková ta kniha hádanek od Fragmentu a tam jsou právě obrázky zvířátek, vytleskat počet slabik a pak příslušný počet koleček vybarvit a to ho zatím docela baví 😉 Ted ty knížky mají hodně ve slevách v knihkupectví, tak můžeš mrknout.

sisstin
autor
4. čer 2013

tak Tygr mě zas dostal, že umí číst psacím slabiky, přečte "pa, ma, be, pe" atd, tak nevim, zda to někde viděl, nebo fakt začíná číst genetickou metodou. A pak mi hlásil, že mi ukáže metro C, a on prostě jede z paměti, dá seznam, mapy, napíše Praha, pak si to zmenší, a nějak to tam najde, našel i ten Lvíčkov, on si asi pamatuje, jak vizuélně ty zastávky vypadaj napsaný, nebo si to neumím vysvětlit 😕 😅 😅 😅

mvmk
4. čer 2013

http://www.audiva.de/typo3temp/pics/55ecb4e634.jpg
treba nekdo umi nemecky a chce se na to podivat 😉 mozna ze by se tam dalo neco nahrat cesky, treba pro male deti jako moje tam byly vylozene jen zvuky, vlak letadlo vitr atd. 😉

mvmk
4. čer 2013

@sisstin jeste jsem se jen chtela zeptat, k tomu clanku, tam je napsano ze vetsina dysf. deti ma hranicni psm. vyvoj a jen tech 17 % uz je hodne opozdenych, tak ze kdyz mala je pres ten hranicni, tim padem opozdena tak i ta sance na to, ze to bude v poho uz je relativni nizka , ze? 😢

mvmk
4. čer 2013

Jo holky nevim, ci se mam radovat, ale mala dnes pouzila cilene JA, chtela abych ji dala kyticku co jsem natrhala a ja rikam ne ted ji mam ja, a ona na to NE, JA a vehementne se pichala prstem do prsou, tak jsem ji trochu zlobila a ona stale ne TY, JA 🙂 nevim , jestli to treba byla jen nahoda 🙄

sisstin
autor
4. čer 2013

@mvmk hele, to nevim jako. Tygr byl hraniční ještě, on se do toho vlezl, sice byl na tý spodnější, ale furt v normě. Ale podle mě jako v tomhle věku těžko říct, jak to bude do budoucna, někdo se pak zlepšuje hrozně rychle. 😉

sicinka
4. čer 2013

Ahoj, dnes jsem narazila na zajímavé stavebnice (tedy konečně jsem našla stavebnice které mají u nás ve školce a já je jinde neviděla). Sice nejsou moc levné, ale děti ve školce je využívají pořád a jde na nich vymyslet i spousta úkolů na rozvoj (od třídění, skládání podle vzoru, cvičení na paměť) atd.... Tak kdyby se někomu hodilo http://www.klimesovahracky.cz/149-stavebnice-mr...

mvmk
4. čer 2013

Holky taky tady nekdo z vas mimo te nereci, resil i pobybovy Problem? Jako treba spatna rovnovaha, takova celkova nestabilita neohrabanost atd 😅 😅
Ja vim ze uz prudim, a ze mi stejne nikdo zadnou prognozu do budoucna neda, ale i tak by me to zajimalo. Ja mam pocit ze jsme tu jedini, kdo je takovej celkovej mimon 😅 😅

sisstin
autor
4. čer 2013

@mvmk Tygr měl problém s tou hrubou, neuměl skákat snožmo, střídat nohy do schodů a ze schodů, neuměl lízt po žebříku atd. My jsme to zlepšili tou ergoterapií a školkou, ted už je v pohodě...

mvmk
4. čer 2013

@sisstin ji prave to stridani nohou ani tak Problem nedela, ona leze docela dobre a vyleze fakt leckam, ted dokonce i slape na trikolce a docela svizne 🙂 , ale porad je tam ten Problem s rovnovahou, i treba kdyz chce lezt po kolinkach rychle tak prepadava na levou stranu 😝 a tim padem je i hrosi v nerovnem terenu, treba nema Rada piskoviste protoze se ji to borti pod nohama a to je uplne nestastna 😝

mvmk
4. čer 2013

A na ruce taky neni zrovna sikovna 😒 jak se pise v Tom clanku, tak ona pouziva ten spetkovity uchop. Drzi tuzku jako by chtela neco osolit 😝 tak ze vyleze jen caranice, zvladne sice kolecko a cary, ale i tak se to nerovna s kresbou jejich vrstevniku 🙄 A delaji ji Problem takove ty hrubsi pohyby , michat nebo neco nabirat proste docela mazec 😒 Sice se to uz dost zlepsilo, driv delala zasadne vse jen pinzetovym uchopem, ale i tak to neni zadna ruzova vyhlidka. Clovek by se treba uklidnoval tim, ze se muze zivit rukama, ale i v to moc nedoufam 🙄

sisstin
autor
4. čer 2013

@mvmk tak ta nerovnováha je k hypotonii 😉 Tygr třeba nešlape doted, já teda nevim, zda to umí nebo neumí, od to odmítá zkoušet, takže těžko říct 😅

mvmk
4. čer 2013

@sisstin ja mam spis pocit, ze to je pozustatek te predilekce, tou svalovou nerovnovahou, ona ma na pravo vetsi napeti nez vlevo, a mi to nevycvicili vojtou 😝 To je ten nemecky laksni pristup ☹ Tady se tak dlouho nic nedela, az uz se nic udelat neda 😝

majus246
4. čer 2013

maminky máte niektorá skúsenosti s play wisely osobné alebo z počutia chcela som to skúsiť s malým no neviem či sa mi to oplatí dochádzať Ďakujem

abbie
4. čer 2013

@majus246 to co je?

majus246
4. čer 2013

@abbie je to aktívne hranie Ty to máš v BA na nete je toho teraz dosť hodne pracujú s malými deťmi do 3 rokou no ke´d som sa včera pýtala lektorky má detičky aj po 3 roku je to na rozvoj mozgu a tak ďalej pozri ak chceš tu http://www.mudrehranie.sk/#!autizmus-a-play-wis... ja som zvažovala urobiť si kurz ak sa mi to podarí uvidím 🙂

abbie
4. čer 2013

@majus246 ty jo, vyzera to dost dobre, by som to vyskusala, ci sa na to maly chyti ...

majus246
4. čer 2013

@abbie to zvažujem práve aj ja len dochádzať do BB aby som sa tam pol hodinky pohrala no neviem či manžela nezloží

abbie
4. čer 2013

@majus246 uz som sa objednala na prvu ukazkovu hodinu zdarma 😀 dakujem za napad, vyzera to zaujimavo