Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

majus246
4. čer 2013

@abbie Ty si rýchla 😉

mvmk
4. čer 2013

Ahojky, dnes jsem docela frustrovana, uz jsem si myslela ze mne mala nicim neprekvapi, ale to jsem se docela spletla 😝 Mame novou specialitku, zacala se bit. A to opravdu dost vehementne bohuzel 😝 Udelala to dnes nekolikrat, a nejvic dnes na vecer, z niceho nic se zacala poradne silne fackovat a jeste si trhat vlasy 😒 potom jde ke mne, dela ze place, a chce litovat, pohoupat, pofoukat. Rano zacala mirne, ze se treba jen kousla nebo stipla, a nasledovala ta sama reakce prisla delala uplakanou a chtela pochlacholit. Ja jsem na to nereagovala, delala jsem , jako kdyz to nevidm, ale nahani mi to poradny strach.
Doufam ze to nic hrozneho neznamena 😨

ivular
5. čer 2013

@mvmk Mrzí mě, že máš s malou další problém ☹ Nemám s tíhle zkušenost, ale na netu je o tom hodně, tak snad najdeš užitečné rady. Nebo ještě lépe, malou tenhle "objev" hodně rychle přejde 😕
Ptala ses, kdo tu má problém s hrubou motorikou, tak se opět hlásím, i když jsme si myslím o tomhle už psaly. Nedokážu odhadnout o kolik je Jeník v tomhle pozadu. Má 27 m, je to šplhout - všude se snaží vydrápat. Ale nehrozí byť jen poskok, schody v obou směrech zvládá pouze s přísunem a ještě se mě drží za ruku (když nejsem nadosah, jde na čtyři), do míče nekopne. I vizuálně je ta jeho chůze opravdu typicky batolecí, nemotorná. Nedávno jsme ale byli na neurologii a dr. říkala, že hypotonie je pouze hraniční, tak nevím 😖

dezyre
5. čer 2013

Ahoj holky,
@mvmk to mě mrzí, že malá zase s něčím přišla. Snad to bude jen přechodné období, kdy napodobuje něco, co někde viděla, třeba v televizi, anebo na hřišti.. Sice se to nedá srovnávat s tím co dělá tvoje malá, ale Staník mě děsí tím, že hrozně miluje pistole, pořád chce zbraně a když je venku, tak si třeba vezme jen klacek, dělá že míří - ale fakt jako profík, jakokdyby tam měl zaměřovač, dá si to úplně k rameni, kouká do imaginárního zaměřovače a míří. Ale kdyby si jen tak hrál a mířil třeba na kameny nebo tak, ale on takhle míří i na lidi, když ho někdo naštve 😠 No a kde to asi viděl? Když pominu fakt, že manžel a tchán jsou magoři do zbraní, tak jedině v televizi. Už si musíme dávat pozor, co kde dávají..

sicinka
5. čer 2013

@dezyre Dáda taky střílí po všem 🙂 sice jsme mu to zatrhli, takže aktuálně na všechno jako stříká vodu z hadice nebo střílí trička, ale v principu pořád na někoho zamíří klackem a udělá tššš. Já ho v tom taky omezuji dohodli jsme se že střílet se smí jen do kamenů nebo stromů, a je to o dost lepší. Televizi nemáme, ale myslím že tohle je normální dřív kluci stříleli prakem nebo šermovali klackama a žádná televize nebyla 🙂 Já to omezuji hlavně kvůli okolí osobně na tom nic tak zvláštního nevidím a nikomu tím neubližuje 🙂

sicinka
5. čer 2013

@mvmk s tímhle neporadím, Dáda sice tloukl hlavou o zeď nebo zem, ale v afektu a rozhodně pak nechtěl litovat prostě si to nepomatoval. Vydržela bych si ji na to neupozorňovat a mít připraveno něco co zaručeně odvede pozornost a tím ji od toho případně odradit.

mvmk
5. čer 2013

@dezyre ja si myslim, ze strileni je normalni klukovsky projev 😉 , to dela muj Vincent jeste ted a to je mu 11 😀 ,mala dnes ty destruktivni projevy uplatnovala zatim jen na panence 😝 budto ji naplaca na Zadek nebo po hlave a chce abych miminko politovala 😝 v televizi to urcite nevidela, pac tel. ji nezajima 😉 a jinak me nic nenapada. Ted to tu asi na mne vrha dojem nejake semetriky, co mlati deti 😀 Ja jsem ale od prirody mirumilovny tvor, neublizim ani mouse 😀

martuulka
5. čer 2013

Ahoj, dnes jsem po delší době zkoušela kartičky a neukázal ani na jednu, zkoušeli jsme to pořád dokola, ale pak už to jen házel na zem. neukazuje na ně, ukáže třeba úplně jinam než jsou kartičky.

Další věc, zkoušla jsem k reálným věcem přiřadit kartičky. Balon, auto, panenka, pastelky. Nic, nereagoval, přiblbe se usmíval a pastelkama čmáral na kartičky.

Žádná reakce. :(

Je to hodně zlý? Co myslíte?

sicinka
5. čer 2013

@martuulka třeba se mu nelíbí kartičky? Když mu ukážeš psa ve třech knížkách pozná že je to pes. U nás kartičky taky nefrčeli, generalizace mu ale šli kolem dvou let.

martuulka
5. čer 2013

@sicinka knížky nechce ani vidět. Jenom v nich listuje, ale jakmile se přiblížím, zavírá je. Na cokoli ukážu, tak to nepojmenuje, ani na dotaz, kde je třeba "balon" , to taky nereaguje. Přitom o baloně už kdysi mluvil. On ani moc neukazuje, ukazovat začal cca až v 26 měsích a to jen na věci, které chce podat. Ale když mu řeknu "přines auto", tak občas mi tu danou věc přinese, i z vedlejšího pokoje. Vůbec se v něm nevyznán. 😖

sicinka
5. čer 2013

@martuulka no Dáda je taky nemiloval, ale občas to šlo 🙂 taky zapomínám. Hele já používala i figurky nebo třeba formičky na pečení, různé fotky nebo obrázky. Ale on na ty základní příkazy slyšel (když měl lepší den) jako přines boty, dej to tátovi po tom druhém roce. Jinak uměl ještě roztřídit korálky podle barev a bavilo ho navlíkat a tím jsme tenkrát tak nějak skončili. Jakékoliv hry nechápal, stejně jako složitější úkoly (třeba nechtěl přendávat pinzetou nebo něco takového, samo nekreslil. Jen mě napadá ze stejného ranku jako to přiřazování je poznání osob na fotkách. Pozná tebe manžela babičku na fotce?

martuulka
5. čer 2013

@sicinka tak s fotkama mě a manžela jsme to ještě nezkoušeli. Barvy třídit nechce, ale rozezná je, když skládá puzzle http://www.puzzle-puzzle.cz/zbozi/18-vkladacka-...
Základní pokyny "podej" asi rozumí.
Pinzetou jsme ještě nezkoušeli, ale lžičkou přebírat fazole nebo přelívat naběračkou vodu, to umí. čmárá jen čáry, umí jako vymalovat konkrétní úsek, občas udělá kolečko.

cairka
5. čer 2013

A ja sa idem posťažovať, ako dnes zo mňa naša neurologička urobila totálneho de......blbca 😠 Keby ste nevedeli, tak je úplne normálne, že 3apolročné dieťa nevie povedať básničku, veď niektorí chlapci v 3 rokoch ešte ani nehovoria a učiteľky v škôlke majú prehnané nároky (neviem teda prečo majú plnú triedu rovesníkov, čo tie ich prehnané nároky zvláda a moje dieťa ako jedno z mála, ak nie jediné nie 😅 ) a aj ja mám na ňu vysoké nároky a zbytočne jej hľadám ďalšiu diagnózu 😝 Ale keď som chcela papier na predĺžený rodičák, že si ju nechám doma, lebo jej škôlka psychicky neprospieva, tak mi povedala, že "ona ak sa má rozvíjať, tak potrebuje kolektív" .

mvmk
5. čer 2013

@martuulka treba te potesi, ze moje Emma bude mit za 1 mes. 3 roky, a dela to same jak tvuj chlapecek 😅 takze ja uz mam duvod k zouvalosti 😝 Ja se porad uklidnuji tim, ze ma treba porad jeste obdobi vzdoru 😝 Oni treba i deti co zadny Problem nemaji, delaji do tech 3 let vetsinou to, co sami chteji 😉

kajiszek
5. čer 2013

Ahoj holky, po pár dnech se ozývám, bohužel jsme tu virózu pochytali všichni, takže nic moc. Už je to celkem dobrý, ale děti furt kašlou. Teda sice už oba odkašlávaj, ale i tak mě to štve, v pátek má mít Vojtík besídku, tak vůbec nevím, jestli tam půjde. Uvidíme zítra. Teplotu sice už nemá od soboty, ale s tím kašlem je mi trapný ho poslat do školky. Jinak Nela má teďka taky pořád nějaký nespolupracující období, u všeho vydží chviličku a pak už je vzteklá, takže taky závidím @abbie, jakou má její malej trpělivost a jak je šikovnej. Ona je teďka po nemoci, tak je to ještě horší, ale ani předtím to s ní nebyl žádnej med.

Jinak bych ráda zkusila koupit něco novýho, možná už jí štve dělat furt to samý... Mám zkusit pro ni nějakej ten LUK? Logico je asi pro větší že? A případně co byste doporučily pro Vojtíka ke 4. narozeninám? Nějakou smartovku nebo to Logico? Já to ještě moc nezkoumala, ale už budu muset pomalu začít. Žádný blbosti už mu kupovat nebudu, dostane hřiště k našim na zahradu a k tomu bych ráda něco "sofistikovanýho" 😀 Tak si kdyžtak ráda nechám poradit od zkušenějších...

@mvmk S chováním malé asi neporadím, já jen vím, že kámošky chlapeček měl jeden čas období, kdy se mlátil rukama, případně velice rázně mlátil hlavou o zeď nebo zem v afektu, ale to bylo tak asi kolem dvou let a za pár měsíců do přešlo. Asi na to fakt nereaguj, nekomentuj to a třeba ji to samo přejde... Ale chápu, že tě to znepokojuje, asi bych taky nebyla úplně klidná. Ale ty děti občas vymýšlí pěkný blbosti, aby rodiče dostaly do varu...

abbie
6. čer 2013

@kajiszek ty si si nas asi s niekym pomylila, ze? 😅 si si nevsimla, ako na kazdom videu bojujem, aby nieco dokoncil?

hrusti
6. čer 2013

@kajiszek Tak at jste brzy fit! Jinak od Smartu bych ti asi doporučila Zámecké schody od 4 let nebo Barevný kód, ten je od 5 let, ale určitě ho zvládně mladší dítě 😉
Pokud Logico, tak asi už Piccolo.

@abbie No mně přijde malý ještě v pohodě. Kdybys viděla vztekání u nás, že něco dělat nechce 😅 A cizí lidi mi říkají, že si s dětma užiju, protože jsou oba dva opravdu akční 😅 😅 😅

@cairka No u nás nám naopak neorolog dávala diagnozu už snad ve 2 letech. V roce a půl řeči, že nespojuje a nemluví 😝

sicinka
6. čer 2013

@abbie ale vyhraješ to je ten rozdíl 🙂

1968
6. čer 2013

Ahoj, mám syna 20.5. mu bylo již 5 let a stále nemluví. Chodíme na logopedii, na nácviky do Apla, do školky a pořád nic.

krystalka
6. čer 2013

@1968 - ahoj, syn nemluví vůbec? Neřekne nic? Nebo trochu mluví, ale špatně?

krystalka
6. čer 2013

Jinak, holky, jak jsem tu nedávno dávala odkaz na tu hru "Povídačky", tak už ji mám doma a vypadá to pěkně, jsou tam hezké obrázky a spousta otázek a podnětů k povídání, ukazování, hledání na obrázkách...Akorát to musím ještě před Jiříkem schovat, protože to mám pro něj, až teď pojedeme na pár dní na Šumavu, tak aby se nenudil, on hůř snáší delší cesty autem, jak je v tom omezeném prostoru a nemůže se volně pohybovat....tak tohle ho snad zabaví 😉

1968
6. čer 2013

@krystalka Trochu mluví, má i svojí řeč. Dokáže i slova zopakovat, ale nerozumí jejich významu.

krystalka
6. čer 2013

@1968 - a máte nějakou diagnózu? Prošli jste nějaké kolečko vyšetření? Předpokládám, že když chodíte na logopedii a do Aply, tak to máte určitě nějak podchycené...

1968
6. čer 2013

Ano, máme diagnózu Atypický autismus.

krystalka
6. čer 2013

Tak to bys možná měla kouknout spíš vedle do téhle diskuze - https://www.modrykonik.cz/diskuse/prezivame-to-... , tady máme většinou děti s vývojovou dysfázií, opožděným vývojem řeči apod....

abbie
6. čer 2013

@kajiszek skus ten bambino luk,zacala by som najlahsim zositom Moje prve farby a tiez by ju urcite bavili tie nalepky z Moja prva univerzita_zahrajme sa 2 roky

margareta76
6. čer 2013

@krystalka: Ahoj. Rada by som ta poprosila ohladom "Povidacky" - je toto ono http://www.bux.cz/knihy/146739-povidacky-rodinn... 😉

krystalka
6. čer 2013

@margareta76 - jo, jo, to je ono, akorát já to kupovala na www.maxikovy-hracky.cz , mají to tam za 199,- 🙂

margareta76
6. čer 2013

@krystalka: Dakujem velmi pekne, vyzera to zaujimavo, asi to objednam pre nasich aj ja 😉

krystalka
6. čer 2013

@margareta76 - mně se to líbí moc, obrázky jsou pěkně barevné, dobře srozumitelné a nezabere to moc místa - na cestování do kabelky ideální 😉