Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

teravo
9. čer 2013

@abbie Tak jako asi mas pravdu, ale proste je mezi tim rozdil, ja vidim, ze i malou ten kabel treba zajima, ale rozhodne u toho nevydrzi pul dne, a hlavne-hraje si s nim proste jinak, prozkouma ho, a jde. Kdezto syn si ho treba hodinu prebira v rukach, jakoby ho chytne do dlane a protahuje si ho tou druhou rukou, ani ho nijak zvlast nezkouma-to bys fakt musela videt. Muzu to taky zkusit nekdy natocit.... Je teda fakt, ze i kdyz tohle dela, vypada fakt mimo a ja na nej promluvim, vetsinou se na me otoci....no snazim se to ted fakt neresit 🙂. Holky co s tou orofacialkou, nemate nekdo zkusenost?

ivular
9. čer 2013

@dezyre Připojuju se ke všem s držením pěstí, aby to Honzíček tomu neurologovi s výsledkama pěkně natřel 😉 Ale taky přeju moc sil Tobě, abys vydržela ten stres 😔 Vzpomínám si, když jsem ležela s Jeníkem na neurologii, že noc před oznámením výsledků z magnet. rezonance jsem celou probrečela. Nejen kvůli tomu šílenému strachu, aby nám náhodou neoznámili nějakou nehezkou diagnózu (která byla taky ve hře), ale taky kvůli tomu, že už jsem prostě neměla sílu vydržet ten hrozný stres 😔 Určitě to zvládnete, oba!!!

krystalka
9. čer 2013

@hrusti - se musím smát, s tím autobusem 😀 , psala jsem tu o tom myslím pár dní zpátky, Jiřík dělá to samé, ale on už to dělá nejmíň rok - venku běží přede mnou, zastavuje jako ve stanicích, hlásí zastávky, píská a vrže, jako že se zavírají dveře, vrčí jak se rozjíždí, do toho na mě volá "nastup, doběhni ho, už zavírá dveře, to je hodnej pan řidič on počkal viď" apod. - už jsem si zvykla, že na nás lidi občas koukají divně 😀 . On ale navíc ještě komentuje v autobusech kde jakou mají nalepenou nálepku na dveřích, jakou barvou svítí nápis nade dveřmi, jestli řidič umí brzdit a zastavovat u chodníku v zastávkách, jestli jede novej autobus nebo "starej hrnec" apod. On má doslova mánii na všechny dopravní prostředky MHD plus ještě od 2 let je blázen do vlaků 🙂, takže máme pořád o zábavu postaráno...

krystalka
9. čer 2013

@lenajsek jo, jo, Jiřík to s těmi dveřmi taky dělá skoro každý den, ale mně ani nevadí, že ty dveře otevírá a zavírá, ale spíš ten zvuk, máme ještě takovou tu plechovou kuchyňskou linku a dělá to děsný kravál, nebo když se na dveře od nějaké skříně věší, nebo na klidu ode dveří do pokoje apod...., on navíc s těmi dveřmi ještě schválně bouchá, provokuje....pomáhá jedině bleskově pro něj najít nějakou jinou činnost a nebo vyhnat ven 😉

abbie
9. čer 2013

@teravo no jednu dobru radu ti dam - nikdy neporovnavaj dievca s chlapcom 😉 dievcata zaujimaju uplne ine veci, uplne inak sa chovaju atd.

dezyre
9. čer 2013

@teravo
@hrusti
@lenajsek
@ivular
Holky moc moc děkuju. Už mám zbaleno, zítra hned po deváté jedeme. Máme nástup mezi devátou a jedenáctou.

abbie
9. čer 2013

@krystalka u nas detto, mne by tiez nevadilo, ze supacie dvere furt otvara/zatvara, ale on si nimi fest buchne niekedy a to mojho manzela dokaze dost vyhecovat 😀 a suseda dole asi detto 😝

krystalka
9. čer 2013

@dezyre - já taky moc držím palečky, ať všechno dopadne dobře!

krystalka
9. čer 2013

@abbie - no, nám už takhle Jiřík několikrát zasekl dveře od sprchového koutu, my nemáme vanu, jen ten sprcháč a on tam ná napříč takovou tu velikou dětskou vaničku a večer, když se koupe, tak si pořád hraje na metro a pořád dokola ty dveře otvírá a zavírá, hlásí stanice...se divím, že ty dveře ještě fungujou 😉

martuulka
9. čer 2013

@dezyre také držím palečky, držte se

teravo
9. čer 2013

@abbie No to je asi pravda, ona je i takova socialne vyzralejsi se mi zda a rozhodne neni takovej fanda do toceni cimkoliv 🙂 (i kdyz taky si jako s kolama od auticka zatoci, to zas jo 🙂 ), tak to prisuzuju teda tomu, ze je holcicka. Je to hodne videt na navstevach, kdy ona se nejdriv stydi, ale za chvili uz vsem ukazuje, kde ma ucho atd., kdezto bracha vsechny sverepe ignoruje, lita celou dobu po pokoji a nereaguje na nic. To bylo zrovna vcera. Jakmile jsme sedli do auta, tak si vzpomnel kde ma ucho a jak dela krava hned, do te doby to nevedel...
Jo, jeste jsem nezminila ulpivani na vecech, vcera si na navsteve nasel takovej cervenej kuzel a celou dobu ho fakt nepustil z ruky... No, doufam ze ho to casem prejde 🙂. A taky, ze treba zacne uz trochu neco mluvit, i kdyz to si zatim rikam, ze ma jeste cas. To spis pro muj klid uz by to chtelo, aby mluvil 🙂.
Holky, cemu ma tak zhruba rozumet 16ti mesicni dite?

abbie
9. čer 2013

@teravo teraz sa to tak posunulo, ze este asi nemusi nicomu 😀 ale to asi zas nie 😝 robil si prdel, tak take zaklady, ze kde ma oci, usko, brusko, vlasy atd, daj

teravo
9. čer 2013

@abbie Diky moc 🙂. Tak takove ty zaklady asi celkem rozumi, tak snad ok...davam si zavazek, ze aspon tyden necham ty nebohe deti zit a nebudu je resit :D

mvmk
9. čer 2013

@hrusti
@krystalka Holky s tim autobusem to je asi docela normos, muj soused zase delal motorku nebo Auto asi 😅 radil, pridaval plyn a Silene u toho kvicel, si pamatuju, ze jsem pred maturou vzdycky lezela na zahrade a pokousela jsem se ucit, ale s touhle kulisou to neslo 😀 a vydrzelo mu to asi do 12 let 😵 😵 Je z neho normalni chlap 😉

mvmk
9. čer 2013

Abych tady porad nepsala co moje mala neumi, tak zu 3 dny uspesne curame na nocnik a jsme cely den bez plenky 🙂 🙂 , a to bez nehody jupiiii 😉
Akorat se ted potykame s hustou zacpou, ma tady nekdo typ jak na kakani?

krystalka
9. čer 2013

@mvmk - když jsem byla malá, tak jsme měli naproti přes chodbu podobného kluka od sousedů - ten dokonce běhal do školy a v ruce držel před sebou ceduli s číslem autobusu 😀 , to Jiříka zatím ještě nenapadlo 😀 . Ale jinak on si všímá každého detailu, jako třeba jakou barvu vonícího stromečku tam měl řidič, jakou barvu měly tlačítka stop na tyči apod., naposledy jsme vlezli do autobusu a vepředu u řidiče je ten strojek na označení lístků a vedle strojek na čtení opencard - bývá na něm nalepená nějaká nálepka se symbolem té openkarty...no a Jiřík nastoupil do autobusu, vytřeštil oči a jasným hláskem na celý autobus povídá "proč tam na tom strojku nemá tu nálepku?", tak mu říkám, že už se mu asi odlepila... "a proč si tam nedal novou?" 😀 , fakt čekám, kdy nás jednou někdo z toho autobusu vysadí 😀

krystalka
9. čer 2013

@mvmk - tak to je super, malá je šikula, ale s tím kakáním bohužel neporadím, my s tím nějak problém neměli...jinak na případnou zácpu u nás spolehlivě fungovala meruňková přesnídávka...

lenajsek
9. čer 2013

@mvmk Meruňkovej džus, nebo meruňkovou zavařeninu, probiotika, nebo i něco ze švestek... 😉

lenajsek
9. čer 2013

@dezyre Leni, tfuj tfuj!!!

Tak jsu ráda, že s dveřma nejsme sami, jen fakt nevím, kdy to skončí... no jednou snad jo, ale on si určitě zase najde něco jinýho velice oblíbenýho... 😝 😀

lenajsek
9. čer 2013

@hrusti Gratuluji k proč!!! Super!!! My nejsme ani u toho co to je... 😝 😝 😢 😖

krystalka
9. čer 2013

@mvmk - akorát teď nevím, jestli jsi se ptala na to kakání kvůli té zácpě a nebo jestli malá má problém kakat na nočník nebo tak něco...s tím jsme problém neměli, zácpu sem tam jo, tak jsem dávala buď tu přesnídávku, omezila černý čaj a nutila ho víc pít...

mvmk
9. čer 2013

@krystalka ona spis jak ted delsi dobu drzi to curani tak si asi zadrzuje i tu stolici 😒 a dnes jsme resili ze musi i kakat do nocnicku, tak me rekla ze ne tam ze je to bee, tak nevim jestli to neni psych. 😒

kajiszek
9. čer 2013

@dezyre Strašně moc držím place!!! Fakt věřím tomu, že to bude dobrý, že ten doktor byl fakt magor, kterej tě zbytečně vyděsil tím, že vytáhnul fakt nejhorší variantu... Fakt na vás budu myslet. No už teda často myslím i teď. Já byla třeba psychicky v prdeli po konečném zjištění, že Nela nerozumí, však jste mě tu četly... Jsem se z toho nemohla vzpamatovat snad měsíc, takže kdyby mi někdo řekl tohle, tak sebou švihnu. Ale určitě to bude dobrý, musí, Honzík bude prostě hypotonickej a časem to vycvičíte 😉

@mvmk Velká gratulace k nočníkování! A že bez nehody, to je fakt šikulka! Btw už je malý líp? My furt kašlem... Málo, ale kašlem... Tentokrát je to nekonečný 🙄 Zácpu taky známe, ale u nás je to tím, že málo pije. Jinak švestky, meruňky a spol... Když bylo nejhůř, dávala jsem Easy lax, ale ani to moc nepomáhalo, nakonec to prostě za strašnýho úsilí a pláče vytlačila sama, nebo jsem jí i pomáhala, když už fakt hodně plakala... Ale tenhle šílenej stav měla naštěstí jen dvakrát.

Jinak Vojta má "proč období" fakt naplno... Fakt furt něco řešíme, tak jsem ráda, že se ta řeč u něj pohnula. Nela jako mluví taky o dost víc, ale tak v porovnání s vrstevníky je to úsměvný... Ale tak mě to mluvení fakt netrápí, porozumění mě trápí o dost víc. Ona se fakt snaží těma svejma omezenejma prostředkama komunikovat furt... Dneska třeba postavila komín z kostek a asi stokrát za sebou mi ho ukazovala stylem, že jako přijde, naváže oční kontakt, ukazuje a říká "hele", jde k tomu, říká "koštiky" (kostičky), "jééééééé, jipíííí"... Pak zase přije ke mně a zase jede "hele" a ukazuje a stokrát a pořád ji musím chválit dokolečka a ona sama sobě tleská a tak 😀 Nebo si ke mně sedne a pojmenovává části těla, že jako "oko, oko, nóšo, pušu (v jejím podáním skoro zní jako pošuk 😀), kek (krk). Když vidí nebo slyší letadlo, okamžitě volá "jetado" nebo ptáčka, tak volá "tášky", pak další zvířátka, všecko jako komentuje, dokonce si umí říct konečně o pití (říká "pipí"), taky když má nudli, tak si řekne, že chce vysmrkat (řekne "fu"), případně když někdo fouká do bublifuku, pampelišky nebo kouří, tak taky říká "fu" 😀 No prostě komentuje a ukazuje fakt hodně, oční kontakt má u toho taky super... Normálně bych už si fakt řekla, že je prostě jenom opožděná a že to dožene... Nebejt toho mizernýho porozumění no. A ještě vlastně jeden pokrok, už několkrát odpověděla "jo" nebo "ano"... Ale nedělá to vždycky, spíš bych řekla, že výjimečně, ale dřív uměla říct jen "ne", takže jsem ráda... A když chce pochovat, říká "zít" (vzít), když se jde tulit, říká "tůůůůíííí". No ty slova už fakt ani nepočítám, je to slušný už... Každou chvilku něco přidá. Tak třeba časem i něco spojí dohromady, to se zatím stalo jen jednou a od tý doby ani prd 😀 Spíš to byla jen náhoda.

Jinak ty divnosti, co jste řěšily... Můj Vojtík dělal tolik divnejch věcí... Však jsem to tu psala už tolikrát... Jako nebyla to jedna věc, nějakej vyloženej rituál, jak má třeba malej od @abbie, ale tak on měl těch svejch oblíbenejch divností spoustu. Jako fakt do tří let to byl mimoň největší a pořád není úplně na úrovni vrstevníků, ale ty pokroky jsou velký. Já to u něj neřešila no. Protože mluvil.... až moc mluvil. Ale zpětně vidím, kolik divností dělal a uvědomuju si, že to porozumění taky úplně v pořádku neměl. Proto doufám, že Nela taky prostě časem "naskočí"... Ale u Vojtíka to nebylo až tak markantní... Ale zrovna před pár dny jsem nad tím přemýšlela a myslím, že ještě ve 2,5 nezvládal dvousložkový pokyny. V tý době jsem si toho všimla, že jsem chtěla podat něco z druhýho pokoje a on to nedal... Jsem právě pak zpětně přemýšlela, kolik mu bylo... A vybavila jsem si, že Nela převážně lezla, ale už si v tý době stoupala... Takže mu fakt muselo být kolem 2,5 roku. Ale v tý době jsem nevěděla, že nerozumí, spíš mi přišlo, že mi to dělá naschvál... A celkově taky to porozumění neměl k věku, možná doteď nemá, však ještě nedávno neuměl odpovědět na otázku proš, čím s čím atd... Fakt jsem si tyhle věci uvědomila, až když jsem začala řešit Nelu. Tím jako samozřejmě nechci zlehčovat, co tu probíráte, jen že asi každý dítě má něco a u dětí, co mají nějaký komunikační problém, ty divností prostě ční daleko víc... U mých dětí je to ještě navíc kombinace horší komunikační schopnosti a sociální nevyzrálosti, takže oni dva čněli mezi ostatníma dětma dost... Vojta už docela zapadne, Nelinka zatím moc ne, ale lepší to je.

Btw Vojta měl v pátek školkový vystoupení, pak měli soutěže venku na zahradě a pak karneval... Vystoupení dal s přehledem, říkal básničky s dětma a dokonce i ty pohybový říkanky, že prostě jeli na zemi, v předklonu, ukazovali části těla atd... Jsem čučela jak puk, protože doma mi tohle naprosto bojkotoval... Pak soutěžil, všecko splnil (kromě vystřihování, jsem si v tu chvíli uvědomila, že vlastně neumí stříhat, tak to budem muset natrénovat), bavilo ho to, líbilo se mu to... Do tý doby jsem si říkala, že mám nakonec už fakt normální dítě, ještě před pár měsíci by tohle prostě nedal, ani by tam nešel... No ale tak nakonec nezklamal a u karnevalu dostal hysterickej záchvat a odmítl jít tancovat, tak jsme museli jít
domů 😀 V tu chvíli mě to strašně mrzelo a říkala jsem si, že proč sakra nemoh bejt aspoň jednou jako ostatní děti a byla jsem hrozně smutná a naštvaná... Ale pak jsem si naopak řekla, že můžu bejt opravdu šťatsná, že vydržel víc jak půlku a že ještě nedávno by něco takovýho bylo nemyslitelný. Navíc třeba můj manžel má ještě úplně jinej pohled na věc, že když jsem mu tady pomalu brečela, jaká to byla ostuda a jak se choval jako šílenec a ječel a válel se tam vzteky po zemi, tak mě uzemnil tím, že mi řekl, že to není žádná cvičená opice a to, že prostě nechce jít se stádem, přeci neznamená, že je špatnej a naopak tady začal rozebírat, jak se Češi nechtěj v ničem lišit a chtěj jít s davem a že neberou v potaz individualitu apod... Tak jsem si říkala, že ve finále na tom něco pravdy bude... Že vlastně dost často řešíme, jak se naše děti odlišujou od ostatních, ale třeba neřešíme, co jim třeba opravdu jde, v čem jsou opravdu dobří... A že maj nějaký zvláštnosti.. Tak ať... No konec filozofického okénka 😀 Já to tady smolím už někdy od večera, pak jsem šla si číst, věšet práslo a zapomněla jsem, že to mám rozepsaný, tak jsem to chtěla dopsat 😀

sicinka
10. čer 2013

@mvmk gratuluji k nočníkování malá je šikulka. Co se týká zácpy tak mám zkušeností víc než dost, ale doufám že je nebudete potřebovat. U nás to bylo psychické a jednalo se asi o půlroční boj. Za mě doporučuji ať má jakoukoliv příčinu tak ji řešit brzo - potom to ty děti začne bolet a vytvoří se blok... Takže přírodně švestková štáva. sušené ovoce namočit do vody pokud sní tak ok, pokud ne tak aspoň dát tu vodu ve které to leželo. V lékárně se dá koupit sušená vláknina bez příchuti, fructolosa (to je vlastně štáva z fíků) nebo lactalusa. Nic z toho není chemické ta lactalusa už je lék ale podává se dlouhodobě aby zabránil problémům. Jinak pokud nekaká třeba tři dny, tak po našich zkušenostech easy lax nebo čípek do zadečku, prostě ji donutit, protože čím déle se to nechá být tím horší ty problémy jsou. Budu držet palce at je to jen dočasné, zácpu po sundání plenek popisuje spousta lidí, ale ty dlouhodobé problémy se stanou jen u pár dětí.

sicinka
10. čer 2013

@hrusti gratuluji k ploč 🙂 u nás to mělo stejný průběh období kdy by se ptal pořád dokola neměl a asi mít ani nebude. Ale pokud ho něco zajímá či se mu nelíbí tak se zeptá.

hrusti
10. čer 2013

@krystalka No tak to máme stejné. Honzík miluje vše, co se týká MHD. V autobusu opakuje, když hlásí další stanici. Neustále na něco ukazuje a ptá se a když vystupujeme, tak si musí mačkat tlačítko na kočárky, já nesmím, jinak hysterie atd. Ke svátku mám pro něj připravený velký autobus, tak jsem zvědavá, jak se mu bude líbit 😉

@mvmk Honzík měl zácpu, když se učil na nočník. Dr. mi říkala, že prý to drží drž, až si z toho vypěstoval zácpu a nemohl se několik dní vykakat a když už, tak u toho hrozně brečel a měl tak kolikrát i krev, jak tlačil. Zkoušela jsem všechno možné, pomohla až lžička Lactulosy. Dr. mi řekla, že mu jí mám dávat ob den, prý to zmekčí stolici, nebude ho to bolet...

hrusti
10. čer 2013

@sicinka Jinak my jsme včera byli na těch Starých hradech. Je to tam pěkné, ale přijde mi to spíš pro větší dětí. Honzík akorát koukal po těch figurkách, ale nemyslím si, že by něco měl z výkladu 😉

krystalka
10. čer 2013

@hrusti - autobus určitě bude mít úspěch 🙂 , Jiřík dostal první ke 2. narozeninám a od té doby ho to drží...my máme doma už asi 3 kloubové s otevíracími dveřmi, jeden krátký taky s otevíracími dveřmi, pak nějaké malé obyčejné a ještě kloubovou tramvaj taky s otevíracími dveřmi a nahoře se sklápěcím sběračem proudu a už několikátý rok jsou to nejoblíbenější hračky, které vezme do ruky každý den, jo ještě spolu se semaforem na baterky. A pak ta vláčkodráha, hlavně to pendolino na dálkové ovládání od Maxima 😉 . Škoda, že neprodávají metro, to by měl tu dopravu kompletní 😀 .

hrusti
10. čer 2013

@krystalka My máme doma taky tramvaj s otevíracími dveřmi. Tu jsem mu tenkrát koupila po 1. návštěvě u Kr. Autobusy máme 2, ale jen malé Siku, tak ted dostane velký s otevíracími dveřmi. A o tom metru jsme se zrovna bavili v pátek s kamarádkou, že nikde nic takového neprodávají a že je to velká škoda 😀 A semafor jsem mu koupila nedávno. Takže máme taky skoro kompletní MHD 😀

krystalka
10. čer 2013

@hrusti 😀 - jo a kdyby dělali ještě lanovku na Petřín i s těmi kolejnicemi, jak se tam vyhýbají, tak za tu by byl taky přešťastnej 😀 . Jo a máte taky na těch autobusech nalepená čísla? My máme snad všechny linky, co tu u nás jezdí a navíc tam máme i to čísílko, co mají za předním sklem 😀 ...no, jo, Jiřík si holt potrpí na ty detaily...a to mu tam manžel ještě dozadu musel nalepit takové ty značky, jak tam mají maximální povolenou rychlost, nálepku Pusť mne prosím apod. 😀