Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. čer 2013

@margareta76 a je rozdíl,zda v te zemi žijes,nebo se ji ucis ve škole. Pokud by jste se tam přestěhovali,tak by se naučil,ale postižení by tam bylo znát. Ve škole je to mnohem horší.

hrusti
12. čer 2013

Kuk holky, tedy vy jste toho zase nakecali 😝

@sicinka Dádovu všechno nejelpší k narozeninám!

My dneska razíme na kontrolu k p. Volemanové - neurovývovjová terapie. Tak jsem zvědavá, co nám řekne. A pak máme sraz s Terkou a Péťou 🙂

Jinak jak jste taky řešili "co to je" a "proč", tak u Honzíka to stále ještě přetrvává. Pořád se mně ptá, co to je, když neví, kolikrát i když ví. A do toho ted párkrát za den to "ploc" 😝

Mně říkala známá, že je nějaká mnt škola na Roztylech, ale platí se tam prý docela vysoké školné. Já jsem na to ještě nekoukala. Ted zatím řeším školku a pak uvidíme.

mvmk
12. čer 2013

@sicinka malemu preji vse nejlepsi k narozeninam, poradne to oslavte 😉
@sisstin s tou skolou je to docela mazec, ja se sice nad tim jeste moc hlavu nelamu, buhvi kde mala skonci 😝 Ale pokud jde pouze o rec v pripade jeji, nemcinu, tak nema vubec sanci podle Meho normalni skolu zvaldnout 😝 , nemcina ma tisice pravidel a ty pravidla maji tisice vyjimek 😝 . Skoro vse se pise jinak nez se to vyslovuje. Tady je naprosto normalni, ze dite ktere jde do 5 tridy, neumi bezchybne psat a neovlada gramatiku 😠 Proste ty deti se doslova uci psat kazde jednotlive Slovo zpameti, az tu zasobu nabydou 🙄

sisstin
autor
12. čer 2013

Holky,tak to máme za sebou. Tak nějak dle předpokladu,vše v rámci normy pro věk. Výkony jsou ovlivněné nejistotou,takže to pak kolísá. Říkala,že v průměru je na pět let,že třeba neverbalne je v něčem napřed,ale verbálně to je slabší průměr,takže globálně je prostě průměrný,žádná mega inteligence se nekoná v tomhle slova smyslu. K odkladu se spíš přiklání,ale jistá si není,takže jdeme v lednu ještě. A víc napíšu,až budem doma.

ivular
12. čer 2013

@sisstin Ale když nad tím tak přemýšlím, tak ono průměrovat různé složky osobnosti je stejně takové divoké.. Třeba u takových aspíků by to asi ani nedávalo smysl..
@sicinka Přpojuju se k přání - hodně zdraví a hodné děti a paní učitelky ve školce 😉
@teravo Tak začnu třeba dr. Matějíčkovou - ta jako jediná v ČR i SR uplatňuje velice specifickou metodu orofaciálky. Je to patentované (původem snad někde z Jižní Ameriky) a aplikovatelné na děti snad už od tří měsíců. Metoda má jednotlivé úrovně a já mám pocit, že ta dr. uplatňovala na Jeníka úroveň, která už dávno byla pod jeho mentálnem, tudíž nefugovala. Trochu ji podezřívám, že musela vidět, že Jeník už je mnohem dál, ale nechtěla ty počáteční úrovně přeskočit z finančních důvodů - jedna návštěva totiž stojí 1 000 Kč 😝 Jeník to u ní navíc vždy zoufale probrečel, takže jsem to vzdala.

sisstin
autor
12. čer 2013

@ivular jako jo,ona říkala,že je prostě normální dítě,že třeba to neverbalno je možná nad,ale ta řeč je prostě horší průměr a do Iq se počítá samo i verbálno,takže pokud musí něco napsat k tomu,tak je prostě průměr.

ivular
12. čer 2013

@teravo Další logopodka přes orof. stimulaci je dr. Roubíčková. Ta ale, pokud vím, už nebere, protože je hodně vytížená. No a další je dr. Palasová, i když je teda až v Roztokách. Ta bere, ovšem není na pojišťovnu a jedna návštěva stojí 400 Kč. Obě dvě jsou zhruba stejně výborné 🙂

abbie
12. čer 2013

Tak my sme dnes boli na kontrole u klinickeho logopeda a konecne mame za sebou test porozumenia, baby ja som bola nervozna, akoby moje decko robilo maturitu 😅
Porozumenie mu vyslo na 3 roky, sedel ako 5 penazi, pekne pracoval a pocuval. Dalsia kontrola v septembri.

margareta76
12. čer 2013

@krystalka, @sicinka, @sisstin - Dakujem Vam za odpovede 😉

@mvmk - Rada by som sa ta spytala, ze ako si ty bola s nemcinou, ked si odchadzala do Nemecka? Uz si vedela nemecky? Pytam sa iba preto, ze som veeeelmi zvedava 😉 Rozmyslame o tom, ze aj my by sme odisli zit do nemecky hovoriacej krajiny a ja som s nemcinou asi tak na zaciatku.

@krystalka - Rada by som kupila chlapcom nieco nove "vlacikove" nemas prosim nejaky tip 🙂 Naposledy si nam super poradila - vlacik na dialkove ovladanie. Uz som dva kupila 😵 Rozmyslam nad nejakymi semaformi, rampami... Neviem sa rozhodnut a bohuzial nikto nie je v nasom okoli vlacikovy 🙂

Vcera nam logopedka povedala, ze by bolo dobre so strednym synom cvicit oromotoriku. Nedala nam ziadne materialy. Ake oromotoricke cvicenia praktizujete vy so svojimi ratolestami? Dakujem za pomoc 😉 Na internete urcite nieco najdem, len by som rada vedela vase odskusane cvicenia, s ktorymi ste spokojni vy aj vase deti.

krystalka
12. čer 2013

@margareta76 - nevím, co všechno už doma máte a nemáte 🙂 , ale u Jiříka momentálně nejvíc frčí pořád ten vlak na dálkové ovládání, pak různé mosty, velká křižovatka a takové ty ohebné koleje. My už toho máme tolik, že už taky nevím, co bych mu ještě koupila, možná - včera jsem ve Sparkys viděla otáčecí most, nebo ten trajekt od maxima, ten by se zamlouval možná i Jiříkovi...jinak my už teď dokupujeme jen občas nějakou mašinku nebo vagonek, jeho teď nejvíc baví postavit velikou trať přes celý pokoj a na to třeba pět dlouhatánských souprav vlaků (máme tu dvě plné krabice mašinek a vagonků) a teď si s tím různě posunuje a dělá místo, aby mohly jet...nebo třeba máte to velké depo? Jiřík si k tomu vždycky přidá točnu a hraje si na Lužnou u Rakovníka (železniční muzeum, kde jsme byli už několikrát 😉 ). A nebo máme nakládací jeřáb....no, už nevím, my toho máme už nějak moc, tak už asi dál moc rozšiřovat nebudeme....akorát jak jsme na vánoce kupovali tu serpentinu od BigJigs, tak tu moc nedoporučuju, sice ze začátku nadšení bylo veliké, ale je dost nekvalitně udělaná, ty stojiny jsou vevnitř jen z nějakého papundeklu nebo čeho a velmi brzy se rozlámaly (myslela jsem, že je to plastové)...no, tak nám z toho aspoň zbyla spousta malých zatáček 😉
Jo a semafor máme takový malý, na baterky...ale nepatří přímo k těm vláčkům....ten je u nás taky využitý víc než dost 🙂

martuulka
12. čer 2013

@abbie no a vidíš to. 😀
A jak ten ten test zhruba vypadal?

martuulka
12. čer 2013

My jsme ještě nikde nebyli, jen trpně čekáme do srpna.

sicinka
12. čer 2013

@sisstin mě by zajímalo jak je to s tím verbálnem v IQ - já vždy když dělala IQ test tak byl celý písemně - ale to jsou asi takové ty dotazy na synonyma, znělost slov a tak jinak to totiž nechápu....

sicinka
12. čer 2013

@martuulka třeba dopadnete jako my než jsem se odhodlala ho vzít k psychologovi zejména z obavy co by na něm vlastně našel, tak znormálněl a kus poté i začal mluvit 🙂

sisstin
autor
12. čer 2013

@sicinka třeba měl říct,na co máme klobouk-nic atd. On prostě furt nemá to vyjadřování úplně skvělý,mluví jako dítě,co je třeba v ip horší průměr.

sicinka
12. čer 2013

@hrusti my měli těstě před proč období coooooo? Podle mě se tak ptal u věcí kterým nerozuměl a chctěl se zeptat proč jen mu to nešlo do hlavy, ale bylo to fakt divné něco mu řekneš a okamžitě cooo?

sicinka
12. čer 2013

@sisstin To já chápu jen prostě v těch testech pro dospělí nebo skoro dospělý tahle složka není nebo je jí tam minimum jinak by přeci asperg nemohl mít iq 140 (a takového znám osobně). Nebo třeba ta moje ségra to by v životě neměla nadprumerné IQ. Na co sakra máme klobouk? bych taky nevěděla co říct.

abbie
12. čer 2013

@martuulka a vy ku komu idete? vsetko prebiehalo formou ukaz na obrazok ... povedala mu nech si sadne za stol, zacala sa pytat kde vidis topanky, kde vidis loptu, a xy dalsich obrazkov... potom kde spinka? kde sa hra? kde pije? kde uteka?atd. ktory pes je mokry? ktore dieta neplace? kde ma ona celenku? kde ma on topanky? skusala ho velky/maly.
potom presla na pomenovanie a tam 0 bodov, bol ticho .. akurat myslim, ze 2-3 obrazky pomenoval, pytala sa ho co robi dieta na obrazku? povedal "pije" .. potom psa pomenoval a sedenie

krystalka
12. čer 2013

@sicinka - to "coooo?" říkal a říká Jiřík doteď, všimla jsem si, že to dělá hlavně, když na něj někdo promluví rychleji a on to asi nestačí postřehnout, co že jsme to vlastně říkali...a nebo když použijeme nějaký neznámý výraz...a nebo taky, když zrovna nedával pozor, co mu říkáme a zase se někde zasnil 😉 . Bývá to přesně jak píšeš - něco mu řekneme a hned se ozve cooo?
Jinak, taky přeju Dádovi všechno nej k narozeninám, hlavně zdravíčko a dobrou náladu 🙂

margareta76
12. čer 2013

@krystalka: Dakujem velmi pekne za odpoved. Celkom sa mi pozdava ten otacaci most. Rada by som sa ta spytala, na ohybne kolajnice. Uz som ich viackrat videla, ale neviem si moc dobre predstavit, ze v com su ine ako klasicke?

sisstin
autor
12. čer 2013

tak, už jsme doma, zkusim vám to vypsat, ale přišlo mi to dost podobný jako vloni 😉

První měl vždycky ve sloupku určitou skupinu (třeba psi, ovoce, oblečení, sporty atd., , náročnost se vždycky zvyšovala) a vedle toho měl pět obrázků různých a vždycky dva měl přiřadit do tý skupiny, to udělal do konce, to bylo fakt lehký podle mě.

Pak měl vždycky obrázek, kde chyběl čtvereček, potom už dva čtverečky a on měl doplnit, co tam chybí. Třeba tam byl policajt, to měl placku směrem doprava (jako, že stát) a on měl vedle auta bez řidičů v různých směrech a s řidičem v různých směrech a samo měl vybrat auto s řidičem, který je proti tomu policajtovi, aby to dávalo smysl 😉 Nebo tam chyběl obraz a on ho měl najít - byly tam různý obrazy, bud ta malba byla na různé strany nebo ten věšáček a musel najít samo věšáček nahoru a malba ve správný pozici. To dal taky celý.

Pak měl dle ní malovat tvary, třeba i kosočtverec - to udělal. Domalovat panáka (chyběly mu nohy, ruce a obličej), to udělal. Pak měl namalovat postavu, to tam samozřejmě udělal jakýsi kruhy, on prostě nemaluje vůbec.

Pak měl obrázky, kde vždycky něco chybělo, tak měl říct co - třeba zajíc bez ucha, tak Tygr jako první řekl, že mu chybí mrkev 😅 😅 😅 tak se smála a prej co ještě, tak to jako dodal, nebo bota bez tkaničky a rukavice se čtyřma prstama, a to teda měl říct předpokládám, že ji chybí prst a Tygr řekl, že chybí druhá rukavice...tak prej dobrý no 😅

Pak stavěl dle kostek, klasika, ale už to bylo takový složitý, že třeba jednu kostičku musel dát doprostřed na štorc a tak, už to musel i celkem náročně otáčet. Pak je měl spočítat (bylo jich 6), měl z toho pak udělat osm, pak pět atd. To hned odložila, že u něj to nemá cenu jako řešit, že počítání je jeho silná stránka 😅

Pak měl pojmenovávat obrázky, to dal celý, řekl i vlajku a hůl, což vloni neřekl. No a pak se ho hlavně ptala " z čeho je stůl, okno, kalhoty, klíče, váza?" Tak věděl stůl, okno a vázu, kalhoty a klíče fakt nevěděl 😅 😅 😅 A pak na co máma uši, oči, pusu atd. A nakonec měl doplňovat poslední slovo, že třeba "centimetr je krátký a kilometr...., nebo "šnek je pomalý a zajíc je ....." nebo "potůček je mělký a řeka je ....." atd. To teda oproti lonsku velkej obrat, že řekl naprosto všechno, vloni spíš tak jako mlčel 😅 😅 😅 😅

a to bylo asi všechno, ono to bylo celkem rychlý, porozumění mu ani netestovala. No závěr byl, že prostě teda průměrné dítě, že neverbálně hodně dobrý, verbálně slabší s tím, že on hodně věcí zná a ví, ale má to prostě naučené a když máš řešit něco, co třeba nikdy nedělal a neviděl, tak už na poprvé je problém. Což je fakt pravda 😉

Odklad říkala, že momentálně ano, ale že v lednu to může být jinak, takže máme přijít ještě a uvidí se. Na poruchy učení to zatím nevypadá, řeč k věku (samo těžká porucha výslovnosti). No a že plně souhlasí s tím, co napsal Baslík....

natykata
12. čer 2013

Zdravím...vracím se trochu více zmatená od psychiatričky,která mi v celku řekla jen to,že je dcera tvrdohlavá a napsala jí další léky :/ koukám do lékařské zprávy a závěr: OŘV a ADHA takže tu mám předškoláka(od září) a netuším co s ní dělat,cvičit atd atd :( může mi někdo poradit lepší lékaře?ale v Ústeckém kraji,jsem z Teplic,nemám řidičák,takže problém s dojížděním....klinická logopedka je fajn,ale přijde mi,že už půl roku cvičíme dokola to samé,tak možná i tu.

sisstin
autor
12. čer 2013

@natykata pokud chceš někoho dobrýho, tak Praha, není zbytí. Jinak v ústeckým kraji je tuším to SPC Demosthenes, tak tam by vám mohli ještě taky říct. Ale psychiatr to neposoudí úplně, ten dává léky, měli by jste mít psychologický vyšetření 😉

martuulka
12. čer 2013

@abbie jdeme k psycholožce Makovské (Brno), jsme rádi, že nás vůbec vzala. Ještě nás čeká vyšetření na ORL. Peditričce se zdá Martin uplně normální, tak snad to doporučení dá.

sisstin
autor
12. čer 2013

a teda ještě to, co víme, že prostě jeho ta nejistota a nesebevědomí sráží, protože pak neukáže to, co ví a zná...působí nepřesvědčivě, ale psychologický vyšetření je prostě zhodnocení momentální dovedností, že ona ví, že doma to je určitě 100x lepší, ale holt ve škole doma nebude že 😉

natykata
12. čer 2013

@sisstin mě právě logopedka poslala k psychiatričce,ale hrůza a recenze na ní jsou ještě horší.zavolám do toho Ústí a uvidíme,děkuji.ještě že tu jsi.........průběžně ti projíždím fotky ať mám inspiraci 🙂

sisstin
autor
12. čer 2013

@natykata zkus ten Demosthenes fakt, holky si ho chválí na diskuzi celkem 😉

ivular
12. čer 2013

@abbie Gratuluji k výkonu, i když tady nikoho nepřekvapí 😉
@natykata A co že jste se ocitly rovnou u psychiatra? Jinak se taky přimlouvám za Prahu. Nejezdí se často 😉

natykata
12. čer 2013

@ivular jak píšu,poslala nás tam rovnou logopedka,protože se Natálka ještě ve svém věku pokakává,........no a postupně dál zjišťuju,co se s ní děje..........já bych do Prahy potřebovala průvodce :D na to nemám odvahu,moje navigační schopnost je na bodu mrazu :D

margareta76
12. čer 2013

@krystalka: Ahaaaaa, uz som to asi pochopila. Rozdiel medzi ohybnymi a neohybnymi kolajnicami su v tom, ze jedny sa ohybaju a druhe sa neohybaju 😀 Ja som ocakavala nejake zvukove efekty, ale to asi nic take.