Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ivular
12. čer 2013

@natykata Zkus to, co píše Terka. Já osobně bych se určitě řídila psychologem, nikoliv logopedem a dokonce ani ne psychiatrem. V Praze je dobrá na OVŘ apod. Junková a Wawroszová (jak tu pořád píšeme) - obě berou relativně rychle. Pokud by ses přece jen odhodlala, klidně napiš kam přijedeš a kde máš být a já Ti popíšu cestu, apod. Pocházím z Moravy, takže mám pro zbloudilce v Praze pochopení 😉

sisstin
autor
12. čer 2013

no jinak mě celkem překvapil, že věděl, z čeho je váza 😅 😅 😅 to mě zrovna v tu chvíli nic nenapadlo 😅 😅 😅 a že řekl i mělký a hluboký 😅 😅 😅 Kr. už není na vozíčku, takže zase v plné síle 😀 a byla skvělá jako vždy 🙂

hrusti
12. čer 2013

@sisstin Peta je sikula. Tz protiklady mi prijdou fakt tezky. To bysme nedali ani omylem 😕

My jsme taky doma. P. Volemanova nam dala nove cviky. Pry je u Honzika videt pokrok. Pak mi jeste ukazovala masaz obliceje. Pry se mu po tom muze zlepsit i ta vyslovnost. A na kontrolu jdeme az koncem rijna. To je mazec 😝

sisstin
autor
12. čer 2013

@hrusti tak Honzík je víc jak o rok mladší že, Tygr to vloni taky nedal, jen to úplně nejlehčí, jinak mlčel 😝

modra1
12. čer 2013

@hrusti Mohla by si trochu popísať tie cviky, pre predstavu? Vidíš aj ty nejaké zlepšenie? Dík.

sisstin
autor
12. čer 2013

@hrusti no my jdem v to září, tak koukám, že s počtem návštěv to tak finančně náročný nebude, jak jsem si myslela 😅 😅 😅 😅

mvmk
12. čer 2013

Ahojky, tak jsem premyslela nad tim porozumenim u moji male, pac vcera jste me tu prevalcovaly 😀 😀 A uz vim proc se mi zda, ze nekdy rozumi a nekdy ne. Vsude tam kde je nejaky visualni podnet, kdy neco muzu spojit s obrazkem nebo danou situaci, neni Problem. Co jezdi - vidi Auto ukaze na nej, kde varim jde do kuchyne ukaze rozdeli i troubu a sporak, kde varim a kde pecu 😉 Ale jakmile jsou tam casove udaje a veta je komplexnejsi tak uz je to pro ni moc.
Dnes jsme byli jezdit na konicku a ja ji rikam Jede Ema na koni? Mala rika Jo. Proste tak odchylka od toho jezdila jsi a jedes, tuhle nuanci ona uz neodlisi a tim padem je ztracena.
A kdyz se ji pta terapeutka, tak to vidim ze rozumi uplny prd, pac muj manzel na ni mluvi jinym stylem voli jina slova a to treba kdyz vidite ze odpovida Joooo? a cuci u toho opravdu jak puk ☹
A myslim, ze minuly tyden jsem tu psala ze pouzila JA, Tak to jsem dnes taky vyskousela, Jim cokoladu a rikam ma orisky Emicko tu muzu jenom Ja! a ukazuju na sebe a ona rika ne Ja a ukazuje taky na sebe. Tak rikem ne Ty no a ona na to Jo TYa ukazuje na sebe. Tam je jasne ze to nepouziva, pac vubec nevi kdy je Ja kdy je Ty kdy on ci oni.
Proste to porozumeni neni ani ve srande adekvatni 😝

sisstin
autor
12. čer 2013

@mvmk tak z tohoto podanii by byl asi zmatenej i Tygr 😅

hrusti
12. čer 2013

@sisstin No já vím, že H. je mladší, ale i tak mi to přijde těžké 😉 Kolikrát přemýšlím, jak by asi dopadly u Kr. standardní děti 🙂
Paní Volemanová prý přes léto neordinuje, až zase od září, tak proto jdeme tak pozdě. Taky jsme měla obavy, jak to budeme časově i finančně zvládat, ale v pohodě 😀

@modra1 Myslíš ty nové cviky, co jsme dostali? První cvik je něco jako kolébka, chybí se rukama za nohy a zhoupne se dolů na záda a pak zpátky. A pak jedno cvičení na rovnováhu, nejdřív musí stát chvíli se zavřenýma očima s nohama u sebe, pak rozpaží, zatočí se na jednu stranu a zase stojí a drží rovnováhu a pak na druhou stranu. Ještě nám dala jedno cvičení, ale to máme cvičit, až budeme mít zvládnutou tu kolébku. Je docela náročné.
Jinak já u něj pozoruji skok ve výslovnost a podle mě se posunul i v té hrubé motorice. Včera si sám vyžádal koloběžku, která nám tu rok leží a skoro celou procházku na ní jel. Což ještě nedávno fakt nezvládal, protože pořádně nevěděl, jak se odrážet nohama. A střídá nohy na kole a po schodech dolů 😉

ivular
12. čer 2013

@mvmk A Ty na malou teda mluvíš taky německy? Protože abstraktnější a komplexnější věty by ve dvou jazycích zvládal přece málokdo 😖

sisstin
autor
12. čer 2013

@hrusti no to právě těžko říct, já si myslim, že málokteré pětileté dítě je v každé té složce přesně k věku 😉 jenže u těch normálů nemá potřebu nikdo nic řešit, takže se případná nějaká nevědomost nebo nějaká horší složka prostě nenajde 😉 u Tygra je fakt zásadní problém, že on v té výkonové situaci kunká, odpovídá jedním, dvěma slovy, neřekne nic navíc atd. 😉

hrusti
12. čer 2013

Jo úplně jsem zapomněla napsat, že jsem dneska koupila H. Šimonovy pracovní listy 19 - Rozvoj jemné motoriky. Nikde jsem je ještě neviděla, je to asi nějaká novinka a je tam spousta inspirace pro práci doma s prckama. Moc se mi to líbí, uvidíme, jak Honzíkovi 😀
No a zítra nás čeká Baslík 😀

sisstin
autor
12. čer 2013

@hrusti no jako Kr. říkala, že nikdy takovou zprávu od logopeda neviděla, evidentně udělal dojem 🙂

mvmk
12. čer 2013

@sisstin
@ivular jako holky zlobitem mne 😠 : To je jasny ne kdyz ukazu na sebe a rikam JA tak to po mne zrzadlove opakuje, a kdyz ukazu na ni a rikam TY tak samozrejmne zase zrcadlove ukazuje na sebe a rika TY. Pac vi prd co je JA a co TY, typicky autikovske proste 😝

mvmk
12. čer 2013

@ivular mluvim na ni skoro zasadne cesky, jen ted vice oznacuji nazvy veci i nemecky, aby si vice utvorila slov. zasobu a ty nemecky vyrazy se ji lepe vyslovuji, ona ma dysfazii dyspraktickeho typu, tim padem ta vyslovnost je katastrofa 😝

mvmk
12. čer 2013

a proste nerozdeluje slovesa v case, jedu - Jela jsem, je to pro ni stejne 😖

mvmk
12. čer 2013

@hrusti holky kde ty pracovni listy kupujete, jde to treba i objednat?

sisstin
autor
12. čer 2013

@mvmk tak Tygr "Já, ty" v řeči používá dobře, ale jakmile se ho někde zeptá: udělám to já? (a ukáže na sebe) nebo ty? (a ukáže na Tygra). Tak on ukáže na toho druhýho a řekne "Já", tohle ho prostě plete, když to někdo takhle řekne 😉

typicky autíkovský je, že třeba dítě řekne "máš hlad" a myslí tím "mám hlad" 😉

sisstin
autor
12. čer 2013

@mvmk navíc mnohdy ani zdravé děti v tomhle věku to "já,ty" ještě stopro upevněné nemají 😉

mvmk
12. čer 2013

@sisstin no a co ty casove udaje, slezla s kone a hned tam je hriste, houpala se a ja ji rikam: Jedes na koni? a ona ze jo, pac nechape ten stav ted a pred tim, normalni triletak by rekl; ne houpu se 😖 aspon si to myslim 😉

sisstin
autor
12. čer 2013

@mvmk no základní při komunikaci je, neptat se dětí na hovadiny, to už tu psala @abbie takže je fakt zbytečný se jí ptát, když evidentně nejede, to je chybná komunikace ze strany rodiče 😉 respektive neefektivní 😉

sisstin
autor
12. čer 2013

@mvmk nebo třeba nutit dělat dítě "papa", když nikam nejde apod. 😉

hrusti
12. čer 2013

@mvmk Hele, třeba to já a ty si plete i Honzík a to je starší než Emička 😉 Jinak ty Šimonovy listy jsem kupovala normálně v knihkupectví, ale určitě se dají objednat i přes net
http://www.kosmas.cz/knihy/182716/simonovy-prac...

modra1
12. čer 2013

@hrusti áno, myslela som tie cviky, ďakujem. Hm, ľahké nie sú. Tiež sa chystám so synom na neurovývojovú terapiu, ale až po prázdninách. Teória, ktorá k tomu prislúcha ho najviac vystihuje, pasuje naňho v mnohých bodoch. Je hypotonik, kým bol malý, cvičili sme Vojtovku, potom ho vyradili a 6,5 opäť odporučili cvičenie, vtedy bol už v dosť zlom stave. Takže cvičiť je zvyknutý, už je to viac ako rok čo pravidelne cvičí. Dúfam, že tu tiež neskôr napíšem, že mu to pomohlo, je toho dosť čo potrebujeme riešiť.

modra1
12. čer 2013

Vlastne všetkým, čo máte hypotonické deti chcem napísať, aby ste sa neuspokojili s tým, že dieťa vyradili zo sledovania keď začalo chodiť. U nás došlo až k hypotónii bránice (po narkóze), mal problém s dýchaním, pritom má len slabú formu hyp. Vidím ten obrovský rozdiel v tonuse keď ma drží za ruku syn a keď dcéra. Veľmi odporúčam rehabilitačné cvičenie, zlepšuje sa to pomaličky, ale predsa.

sicinka
12. čer 2013

Ono fakt strašně záleží na komunikaci u toho porozumění. před chvilkou jsem zkusila na Dádu: Na co je klobouk koukal jako puk. Tak říkám kde nosíme klobouk? Normálně na hlavě a proč nosíme klobouk? Aby nám nebyla zima. Tak se ptám Na co je lžíce a Dáda na jídlo. Takže pokud jsem mu dala sled návodných otázek tak už pak chápe co po něm chci a tu odpověď nějak vymyslí do té doby nemá šanci 🙂 Tak a ted jestli mi napíšete že nerozumí tak se někam odstěhuji. A Dáda všem děkuje za přání.

hrusti
12. čer 2013

@modra1 No ony ty cviky vypadají relativně jednoduše, ale pro děti jsou složité. Říkala jsem si, že to klubíčko by mohl Honzík zvládnout, ale má s tím problém. Pouští nohy a rozpažuje u toho ruce a koulí se na stranu. To rozpažování je podle p. Volemanové je to prý i tím Moorovým reflexem, který u něj silně přetrvává 😉
Držím palce, at vám cvičení zabere!

sicinka
12. čer 2013

@hrusti jestli je klubíčko kolebka (chytne se za kolena zhoupne dozadu a zpet do dřepu) tak je to hodně těžké na gymnastice tohle děti učim jako jeden z prvních cviků on je to základ mnoha dalších pohybů a trvá několik měsíců treninku než to zvládnou správně. Jen tak mimochodem si to zkuste ono to nění lehké a ni pro dospělého 🙂 Ted mě napadá mohla jsi chodit na gymnastiku ušetřili by jste za rehabilitaci 🙂

ivular
12. čer 2013

@mvmk Hele, raději mě ber s rezervou - jsem opravdu laik 😉 Ale pokládat zavádějící otázku a očekávat, že to dítě uvede na pravou míru, to už mi příjde docela dost intelektuálně náročné. Nevím jestli tohle už si v hlavě průměrný tříleták srovná 😕 Ale vím jistě, že já ve věku tří let bych nechápala (měla jsem sloní paměť, tak si teď zpětně jsem schopna uvědomit, jak jsem na tom kdy byla). A taky je mi jasný, že takové otázky u nás ještě pár let na pořadu dne nebudou, protože bych tím udělala Jeníkovi v hlavě ještě větší guláš 😉

hrusti
12. čer 2013

@sicinka Jojo, to je ono 😉 My jsme dostali ještě jeden cvik, ale ten právě můžeme začít cvičit, až zvládneme tu kolébku 😉 No ona ta fyzioterapie ve finále tak finančně náročná není, protože jsme ted byli na kontrole po 2 měsících a na další kontrolu jdeme až v říjnu tzn. za 4 měsíce.