Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. čer 2013

@anlek no v podstatě nijak zásadní asi ne 😉 ale u té VD by to mělo být komplexnější, víc se věnovat i těm ostatním složkám vývoje, to u OVR není až tak potřebné, navíc primárně se k OVR poruchy učení nemusí pojit, k VD spíš jo 😉

@abbie ee, u těch případů, kdy to je na hranici to může trvat fakt dlouho 😉

krystalka
16. čer 2013

@anlek - ahoj 🙂 , tak mně to u vás taky moc nepřijde jako dysfázie...jen tak pro srovnání - mám 5letého syna s lehčí expresívní dysfázií a ve 3 letech, kdy jsme byli poprvé u logopedky, uměl říct asi 40 slov, převážně citoslovcí, zvuků zvířátek apod., jinak jednoslabičná a několik málo dvouslabičných. Spojovat dvě slova do věty začal až ve 3,5, kratinkou básničku byl schopný přeříkat až po 4.roce a to ještě s dopomocí. Jinak, co se týče stanovení diagnózy, tak ze všeho nejdřív jsem měla podezření na dysfázii já, když dlouho nemluvil a hledala jsem na netu něco o tom vývoji řeči. Pak jsem ho objednala do SPC a tam logopedka to podezření vyslovila taky a nakonec jsme byli na foniatrii a tam už nám ji přímo napsala jako diagnózu. Chodíme tam jednou za půl roku na kontrolu. U psycholožky ani na neurologii jsme zatím nebyli. Ale on pak šel hodně rychle dopředu, chodí do speciální školky, kde se tomu taky hodně věnují, jednou týdně si ho ve školce bere logopedka a dělá fakt velké pokroky. K psycholožce se chystáme teď, než půjdeme v lednu k zápisu do školy, budeme téměř jistě dávat odklad.
U vás mi to zatím taky přijde jako OVŘ, ale jak píše Sisstin, někdy se to může ještě časem vyvinout jinak. Ale z toho, co píšeš, mi přijde syn dost šikovný 🙂

krystalka
16. čer 2013

@anlek - jinak, na foniatrii chodíme na Foniatrickou kliniku do Žitné, k paní doktorce Krejčí, je moc fajn 🙂 . Sestřičky, co tam natáčejí audio, už sice méně, ze začátku jsme s nimi měli trochu problém, protože syn nebyl zrovna moc spolupracující a nějak nevěděly, jak na něj, ale když jsme si to pak ujasnili co a jak, tak pak už v pohodě 😉

krystalka
16. čer 2013

@sisstin - když tě tu vidím 🙂 - já pořád váhám s tou psycholožkou, jestli máme jít k Wawroszové a nebo k té Junkové...co myslíš? Kdo se bude víc blížit Krejčířové? Já mám tu Kamilu nějak pořád spojenou spíš s těmi menšími dětmi, ale možná je to jen můj pocit...znáš někoho, kdo u ní byl s větším dítkem a jak byli spokojení?

sisstin
autor
16. čer 2013

@krystalka já bych šla spíš k Junkovy;)

krystalka
16. čer 2013

@sisstin a znáš někoho, kdo s ní má osobní zkušenost? Já jsem koukala na net, ale nikde o ní nějak nemůžu nic moc najít, něčí zkušenosti s ní, stránky asi žádné taky nemá, Krejčířová má aspoň fotku a nějaký přehled o ní na stránkách ftn, ale tady mám prostě takový divný pocit, jít absolutně do neznáma....ale zase to málo, co jsem se o ní dočetla, na mě dělá dojem, že by pro nás byla vhodnější, než ta Kamila....tak já nevím 😒

martuulka
16. čer 2013

holky, kdy vám děti začaly přiřazovat k sobě stejné obrázky? Martin odmítá k sobě přiřadit dvě stejné berušky. Jednou chtěl dva stejné obrázky spojit k sobě a něco z nich sestavit a nechápal, že z nich nic nesloží, že jsou jen stejné. Protože ze 2 částí už zvířátko,ovoce sestavit umí. Ale jak to, že neumí k sobě dát stejné obrázky. Přeci se řídí tvarem a barvou.
No, pořídili jsme Bambino Luk a přesně jak jsem čekala, bude skládat ty čtverečky, ale nebude to přiřazovat.
Nejhorší je, že si za tu nulově odvedou práci zatleská.

abbie
16. čer 2013

@martuulka asi tak v roku a pol uz vedel priradit dva rovnake obrazky, ale nikdy si za odvedenu pracu nezatlieskal

cairka
16. čer 2013

@sisstin , ty si tu pred časom písala, že aj to, ako dieťa kreslí môže ukázať na nejaký problém. Vtedy som tomu moc nevenovala pozornosť, lebo malá ešte nekreslila, teda nie obrázky 😅 Čas pokročil a Klaudinka začla kresliť hlavonožcov 🙂 čo sa mi ale zdá divné, takmer vždy mu zabudne nakresliť časť tváre, najčastejšie to sú ústa, menej často nos, občas má 3 oči 😀 . Po pripomenutí to dokreslí. Zaujímavé je, ža asi nikdy nezabudne vlasy ani nohy, ruky výnimočne, tiež skôr nie. Tak neviem, či tá tvár je len z nepozornosti, že nemá čas na detaily , alebo čo. V škôlke im neradia, tak tam ešte celú tvár asi ani nenakreslila 😝
Mimochodom akurát kukáme Modrú lagúnu, majú tam to bábo holé a ona ma presviedča, že je to dievčatko 😝 a keď som povedala, že je to chlapček, tak že prečo, vravím, že má pipíka a ona ho nevie nájsť 😨 a to som myslela, že rozdiel chlapec -dievča má zmáknutý a ona na holom bábu nerozozná... Pritom vie, kde je pipík, videla u malého bratranca pri prebaľovaní veľakrát 😝

ivular
16. čer 2013

@martuulka V tomhle to máme podobně 😉 Náš Jeník (28 m) pozná stejné obrázky cca od těch 18m, ale nemá tendence skládat ty stejné k sobě - mám pocit, že neví, proč to dělat 😉
Teď jsem taky pořídila Bambino Luk a i když v tom sešitku ukáže dva stejné obrázky, tak prostě ten princip s kostečkama je myslím na něj moc složitý, jelikož nemá tendenci to takhle skládat 😖

krystalka
16. čer 2013

@martuulka - tak já nevím od jakého věku by to Jiřík tenkrát zvládal, my to vlastně začali zkoušet až někdy kolem 2,5 let, když jsme zkoušeli hrát pexeso, do té doby ho tyhle hry a obrázky moc nezajímaly, ale myslím, že hlavní je, že pozná ty stejné, ne? Jiřík je začal dávat na hromádku až když jsem se mu snažila vysvětlit ten princip pexesa a to bylo ještě o něco později...ale zato třeba puzzle skládal ve 2 letech a 9 měsících rovnou 12 dílků....ale myslím, že to prostě nedává k sobě, protože z toho vlastně nic nevznikne jako když skládá něco ze dvou částí....podle mne v tom prostě nevidí nějaký smysl, proč by to dělal 😉 . Aspoň třeba Jiřík je takový typ, že musí vědět a vidět, k čemu je ten konkrétní úkol dobrý a jestli z toho bude něco mít 😀 , takže dávat na sebe stejné dvojice z pexesa začal, až když pochopil, že soutěžíme, kdo jich bude mít víc 😉

ivular
16. čer 2013

@martuulka @krystalka Já mám taky pocit, že Jeník prostě nechápe, co by z toho jako měl, kdyby dal dvě stejné kartičky k sobě 😉 Na tabletu to přitom zvládá - jenže tam za odměnu lítají jiskřičky a ozve se potlesk 😀
@abbie Já jen, že jsem jednou psala podobný příspěvek a Ty jsi se bránila, že vaše logopedka je profík i přes diagnostiku 😉

hrusti
16. čer 2013

@anlek Jak bych šla na kontrolu k psycholožce znovu po roce jak píše @sisstin. Syn byl u psycholožky poprvé ve 2r 11m a měl OVŘ a znovu jsme šli ve 3r 10m a dala nám dysfázii 😉

@krystalka Zkus na fcb napsat Jarmile Pavlíčkové. Ta chodí k Junkové s Tomáškem 😉

abbie
16. čer 2013

@ivular to aj je a za nou si stojim, ale je jedina takato kapacita na Slovensku, viem, ze ostatni su jedna velka bieda ...

krystalka
16. čer 2013

@ivular - jiskřičky 😀 - no to je prostě ono, oni někteří ti prckové prostě potřebují větší motivaci a divadýlko kolem toho, jinak jim to nepřijde dost zajímavé.... 🙂

krystalka
16. čer 2013

@hrusti - díky moc za tip, určitě napíšu 😉

mvmk
16. čer 2013

Ahoj holky, musim napsat po rusne nedeli, byly krtiny, me svagrove, mala si to uzila, poprve nesilela kdyz videla cizi lidi 😀 , bylo to moc fajn, krtiny v prirode, mala si nasla kamarada 2,5 ktery vubec ale vuuuuuuuuubec nerozumel, mala si ale zato s nim rozumela fantasticky, jmenoval se Damon, mel zoubky jak upir 😀 😀 😀 super nahoda 😅 , Ja sice samozrejmne nepreji nikomu aby mel spatne porozumeni, ale alespon jednou jedinkrat, jsem se necitila jako z jine planety 😅 . Maminka chlapecka to ocividne neresila, ale bylo to hezke jak si nase deti notovaly. on eeeeee a mala noooo 😀 😀

ivular
17. čer 2013

@mvmk Tak to by mohli vzít do party našeho Jeníka s jeho nnnnn 😅 😅 😅

martuulka
17. čer 2013

@ivular Jeník říká jen "nnn"?

sisstin
autor
17. čer 2013

@ivular to je lepší, jak Tygr v jeho věku, on neříkal ani to "nnnn" 😅 😅 😅

ivular
17. čer 2013

@martuulka Pokud mi chce něco sdělit, tak zásadně nnnn. Sám pro sebe si povídá čínsky - a to i artikulované výrazy. A zhruba před dvěma týdny se naučil "mámo" a "táto", což používá opravdu aktivně. Krom toho umí vyslovit asi ještě 15 slov (hlavně citoslovce zvířátek a pak taky pár písmenek a čísel - většinou vše jednoslabičné) a když někde venku zahlídne dané zvíře/nápis tak to slovo řekne, ale jinak je sám od sebe prakticky nepoužívá. Takže když to shrnu, až na pár výjimečných chvil celé dny poslouchám "mámo, nnnnn" 😖

ivular
17. čer 2013

Málem bych zapomněla - umí dokonce i jednu říkanku, a sice "a e i o u". Předpokládám, že na nějaké normální si budeme muset asi ještě pár let počkat😅
Ještě dodám, že všechno tohle se naučil říkat za poslední čtyři měsíce. Do dvou let uměl kromě nnn jen bvůů a tím to haslo ☹

anlek
17. čer 2013

Hned mám další dotaz. Foniatrička poslala syna na vyšetření na neurologii. S tím, že ona vidí jasnou hypotomii jazyka, zda tam prý není nějak víc hypotomie (což je podle mě blbost, on je svalnatý a fyz. zdatný) a má se prý vyloučit dysartie. Dala mi dva kontakty. Mudr. Sereghyová, tam se mi povedlo dovolat, sestra řekla, že si mám volat až po 10. červenci, že nemají vůbec žádný volný termín. A jestli mi foniatrička řekla, jak bude probíhat vyšetření, že je potřeba, aby syn usnul v ordinaci. Což teda vidím jako velký problém, podle mě na povel neusne. Jak vypadalo neurologické vyšetření u vašich dětí? Popřípadě máte nějaký kontakt na rozumného neurologa? Ještě mám kontakt na Mudr. Popelkovou. Oboje je v Praze.

ivular
17. čer 2013

@anlek A jak je na tom syn s hrubou motorikou? Zvládá např. schody oběma směry bez přísunu? Seskakuje z nich?
Hypotonie se vyšetřuje klasicky "poklepáním kladívkem" 🙂 Sestřička asi měla na mysli, že by se eventuálně udělalo spánkové eeg, ale o tom rozhodne až lékařka a určitě to nebude hned na prvním vyšetření, takže se určo domluvíte co a jak 😉

sisstin
autor
17. čer 2013

@ivular schody dolů jsou limit 4 roky 😉

anlek
17. čer 2013

Schody zvládá perfektně, v obou směrech bez držení. Z posledního má dovoleno skákat. Nohy střídá. Ono mu i pomáhá to, že je na svůj věk vysoký.
Sestra se tvářila, že až budu volat v červenci, že se přesně dohodneme a vysvětlí mi to s tím usnutím tam.

sisstin
autor
17. čer 2013

@anlek to moc na VD nevypadá teda 😉

anlek
17. čer 2013

@sisstin Dík, hrubá motorika není určitě problém, spíš trochu horší jemná. Ale ani tam nic tragického (komplet se oblíkne včetně zipů, jen knoflíky nezvládá). A teda to mluvení, to je bída. 😀

martuulka
17. čer 2013

Martínek včera procvičoval jazyk a krásně zaznělo "el". A zvládá už hodně hlásek.

Běžně říká "nene", "eee", "na", "tata", "au", "boti", "ja", "aoj", "kuku". Ještě minulý týden říkal "kuju". Ale zaslechla jsem už něco jako "koke" (koukej), "ja necu", "ja cu takyy takyy" . No, to obkoukal ze školky některé fráze, asi to tam ty děcka na sebe pořvávaj.

sisstin
autor
17. čer 2013

@anlek si myslím, že spíš budete mít nějakej těžší opožděný vývoj řeči 😉 pokud teda jinak rozumí 😉