Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
5. črc 2013

@martuulka - neboj, ono je těch metod na vyšetření sluchu víc, třeba ty otoakustické emise, ty se dělají už myslím i miminkům, někomu vyšetřovali sluch během spánku, nebo jestli zvládne ty sluchátka a dát vědět, jakmile uslyší zvuk...u nás právě byl velký problém ty sluchátka, byl z nich úplně hysterický...ale to samé jsme kdysi měli i s helmou na kolo...prostě jsme to za čas zkusili znovu a pak už to šlo...ale třeba ta helma mu trvala asi půl roku, než si jí byl schopný nechat dát na hlavu a to přitom jezdit na koloodrážedle moc chtěl, ale ani to, že jinak prostě jezdit nebude nepomohlo ten strach překonat. Tak půl roku nejezdil, jednoho dne si ji pak klidně nechal dát a od té doby s tím nemá problém 🙂 ..ale u nás je to tak se vším 😉

pidikoval
5. črc 2013

@sisstin no na tom sme neboli ale myslim že by bolo asik zbytočne sluch ma v poriadku lebo počuje všetko aj učitelky aj deti ale možem sa pytať pre istotu aj tam .

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval tak to je ale zaklad 😉 ze slysi, neznamena,ze ma sluch v poradku.

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval a alternativni komunikaci pouzivate jakou?

pidikoval
5. črc 2013

@sisstin vatšinou cez obrazky mame na chladničke obrazky a ked chce my ukaže alebo ked chce niečo čo nema tak ma oblubene knihy kde si najde napriklad banan a doniese my knihu a ukaže na banan a potom prstom v kuchyny na skrinku kde ho najdem 🙂

pidikoval
5. črc 2013

A ešte sa chcem opytať opytať treba na foniatriu aj vymenny listok či nie že by som sa objednala len naša doktorka ma teraz dovolenku dva tyždne .

cairka
5. črc 2013

Malej na foniatrii nerobili dokopy žiadne také vyšetrenie, ako píšete 😝 Pozreli jej do úst, mala opakovať nejaké slová, aby počuli výslovnosť, na aute mala ukázať koliesko a ešte pár takých jednoduchosti (mala 3 a pol roka, takže naozaj jednoduchosti). A sluch zisťovali tým spôsobom, že jej šepkala doktorka niečo a ona mala zopakovať, tak to uzavreli, že počuje dobre 😝

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval dobry,tak to jedete na VOKSU, ten je nejlepsi 😉 jinak neuro vystreni a genetiku mate v pohode? Jinak nevim, ale mam pocit,ze na SK uz ty zadanky nepotrebujete narozdil od nas 😕

sisstin
autor
5. črc 2013

@cairka no to je dost odflaknuty, dite nemusi slyset jen urcity frekvence atd, a to se timhle fakt nepozna 😉

cairka
5. črc 2013

@sisstin , na Slovensku od apríla už treba žiadanku na všetko zas 🙄 @pidikoval , ale na foniatriu nám dala logopedička, možno ti dá skôr ako vaša príde z dovolenky 🙂

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval a v tom psycho vystreni vysel v norme pro vek? Ja fakt nevm, co jinyho nez VD popr. Dysartrie by ro mohlo byt 😕 jako je divny, ze vubec nemluvi, pokud ma fakt porozumeni v poradku( v tomhle veku by mel zvladat: ktery zviratko ma dlouhy usi, co nam meri cas, co je nejdelsi, nejsirsi, nejmensi, co bys udelal, kdybys mel zizen, co sviti v noci na nebi atd) tak mi fakt nic jinyho, nez nejaka tezsi forma expresivni VD nevychazi.

cairka
5. črc 2013

@sisstin , ja mám celkovo pocit, že sme mali šťastie na také doktorky, čo to odflákli...a keď som chcela názor neurologičky, tak mi vynadala, že jej nemám hľadať žiadne ďalšie diagnózy, stačí čo má a máme viac čítať 😝 vtedy som myslela, že vyletím od zlosti, teraz sa už na tom smejem 😅 Ale budúci týždeň ideme na jedno stretnutie, kde teda budú riešiť hlavne iný problém, ale urobia jej komplet diagnostiku a vraj naozaj dôkladnú, tak sa teším. A ešte sa teším, že sa zlepšuje, aj tá hrubá motorika je o dosť lepšia 🙂 Aj reč, hoci tam keď ju človek počúva, tak zistí, že to také super nie je, ale pokrok vidno, to je hlavné 🙂

pidikoval
5. črc 2013

@sisstin no ked u nas na SR tie vyšetrenia flakaju a psycho mal v pohode až na par autistickych rysov v jeho spravani ale to povedala že može byť aj taky svojsky on pozna všetko čo pišeš dokonca aj geometricke tvary ked mu dam obrazok tak my pekne da kruh na kruh , štvorec na štvorec atd . Vie aj protiklady tučni chudy maly velky a tak .Zvieratka tie moc nevie nekiedy sa mu mili psik s mačkou . No na neurologiu ideme až auguste tak som zvedava čo nam povedia tam .

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval mně ted přijde divný, že vám Jánošiková tu VD ani nezmínila, přitom @abbie ji od ni maj suspektně už od dvou let...tak já to nechápu. Prostě dítě, které není autistické, není mentálně retardované, nemá žádný genetický syndrom, sluch má v pořádku, má v pořádku "mechaniku" pusy a ve 4 letech nemluví prostě VD má, tam fakt nic jinýho není na výběr.

pidikoval
5. črc 2013

@sisstin no možno preto že tam boli neake autisticke rysy tak si nebola ista tento mesiac tam ideme znova ked sme tam boli to bolo pred 5 mesiacmi ked ona ma plno a dostať sa knej je tažke tak som zvedava čo nam povie teraz .

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval aha, tak uvidis, co vam rekne a zeptej se primo na tu VD a chtej vyvojovy profil 😉

anuska74
5. črc 2013

@pidikoval Tak ale prikladanie tvarov to sa učia aj auti deti, môj po 2 roku tieto veci vedel. No ja by som vyskúšala všetko možné, aby som vedela, čo mu je. Mňa napadol ešte mutizmus, ale neviem o tom viac, len som raz pozerala také video, bolo v nemčine, ako 2 dievčetá vôbec nerozprávali, ale rozumeli všetko, teda aspon v tom videu.
a o tých opoidných peptidoch som kukla, to si už písala v máji, na tvojom mieste už dávno zahájim dietu a po 3 mesiacoch dať opiáty znova skontrolovať a aj by si si odslesedovala, či sa niečo zmenilo.
potom aj ten karnozín, ja osobne som ešte neodskúšala, chystám sa, neurologička mi ale tvrdí, že čo vedú štúdiu, tak nastáva zlepšenie v komunikácii.

pidikoval
5. črc 2013

@anuska74 dietu na opiati už mame len koli lepku a podozreniu na celiakiu mame isť na gastro a nemam koli tomu mu meniť stravu lebo by to skreslilo vraj vysledky A aj ja skušam kopu veci len každy my vravi že chce to čas a treba počkať ,len niekedy my to už pekne lezie na nervy že treba čakať .

pidikoval
5. črc 2013

@anuska74 a ten karnozin vyskušam len momentalne nam nemam som ho pozerala už včera len je to dosť penazi
@sisstin dakujem za radu budem ho pytat len ideme tam rano o 7 nas dala skoro lebo zase nemala olne ale uvažovala som aj o neakej inej dobrej psychologičke len každa doktorka my vravi že jedine Janošikova nam može diagnostikovať autismus ak by nahodou bol autista .

sisstin
autor
5. črc 2013

@anuska74 mutismus je jen u dětí, co mají normální vývoj řeči a pak se něco stane a přestanou mluvit, nebo je ten selektivní (ten je nejčastější) a to dítě nemluví jen někde a s někým, ale u @pidikoval kluk prostě neumí mluvit vůbec. Já to fakt tipuju na VD, pokud teda není auti.

Jinak jak píšeš, dát tvar na tvar umí 2-3letý dítě, to není žádná super dovednost....chce to kompletní psychologický vyšetření a tam si myslim, že Jánošiková má trošku mezery. Věřim, že je schopná dobře poznat autíka...ale co se týče toho vývojovýho profilu, tak to nic moc. To psaly i holky z SK některý, co byly i u Jánošikový i u Krejčířová, že Kr. to dělá mnohem podrobněji a mnohem víc se dozvědí, jak na tom to dítě vývojově je. Jánošiková zas asi víc poradí, co pak s tím autismem dál no...

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval počkej, já někde vyhrabu, co po něm chtěla Kr., když měl 4,5 roku 😉

Nejdřív dostal čtvercovou desku a k tomu předlohu - žluté a červené kostičky, které byly poskládané do různých ornamentů a on to měl dle toho stavět. Dostal se až na docela těžkou úroven, že ta jedna kostka byla půlená na dvě barvy a byly to fakt složitý obrazce, že jsem musela docela i čučet já, jak to tam je.

Pak mu dala papír s obrázkama a ptala se: na čem maminka vaří, jaký zvířátko má nejdelší uši, co v noci svítí na nebi, který zvířátko nám dává mléko atd. Klasika

Pak měla papír rozdělený na 4 části, nejdřív udělala svislou čárku, pak vodorovnou, pak kříž a pak kolečko a on to měl nakreslit taky. Pak měla papír s puntíkama a různě ty puntíky spojovala (čárka, kříž, čtverec, trojúhelník, mašlička atd.) a on to měl zas napodobovat dle ní. Pak dostal papír, měl mě nakreslit a ještě pak dokresloval panáka.

Pak pojmenovával obrázky, pak říkal, co na obrázku chybí - třeba zajíc bez ucha, vozejček bez kol, rukavice se 4 prstama atd. Pak stavění dle kostek, to se dostal už docela daleko, dělal ozdobný most, schody atd.

Pak mu dala předlohy, kde byly různý tvary, různých barev a velikostí a on to měl vždycky podle těch atribut přiřadit - malý modrý kolečký, velký červený trojúhelník atd. Pak ještě říkal, jestli jsou obrázky stejný nebo ne. Na pamět mu ukázala tři předměty a pak vždycky jeden schovala a měl říct, co chybí.

Pak měl doplnovat slova, např. Ve dne je světlo a v noci je..... člověk chodí pomalu a auto jezdí.....a různý protiklady prostě. Pak se ho zas ptala, čím se dívá, čím slyší, co se dělá s knížkou atd.

Pak ještě skládal ze dvou trojúhelníků obdélník. A to bylo asi vše, tentokrát nedělal hodně úloh, ale dělal v nich hodně úrovní.

cairka
5. črc 2013

@sisstin , nemáš nejaký taký výcuc na vek kolo 3apol, 3a3/4...? 😅 lebo tabuľky na nete, čo som našla sú na 3 roky, a potom 3-6 bez rozdelenia...tak že čo reálne po takých deťoch chcú...

sisstin
autor
5. črc 2013

@cairka jo,mela bych mit,ale ted nejsem na PC 😉

pidikoval
5. črc 2013

@sisstin A nahodou cele meno nevieš že by som sa objednala aj knej , ked ma par autistickych črtov napriklad hlavne ked ideme autobusom tak musi isť vždy dozadu inak vystraja naštaštie šefer nas už pozna tak vždy vie nachysta mu listok da mu do ruky a vždy mame vzadu volne len ked ide nedajbože iny šofer a vzadu nieje volne tak horor alebo ked k nam niekto pride domov tak koniec zavrie sa do izby a nevyjde ale minule došla svokra a normalne k nej išiel aj sa pritulil proste všetci sme ostali šoku aj svokra lebo to by nikdy nečakala od neho .

sisstin
autor
5. črc 2013

@pidikoval ke Krejcirovy se ted dostat nejde,novy pacienty bere na rok 2015, je to spicka v Cr.

ivular
5. črc 2013

@cairka V češtině jsem našla toto:
http://www.maminka.cz/vyvoj-ditete/602/
http://www.familyservice.cz/Toddler/Vyvoj-ditet...

@sisstin Teri, prosím Tě, všimla jsem si, že Jeník má zkříženou lateralitu (pravá ruka, levé oko). Nevíš jestli to samo o sobě nese nějaké problémy?

anuska74
5. črc 2013

@sisstin
Normálne závidím u nás, alebo aspoň ja o tom neviem, kto robí takto podrobe vyšetrenie dieťaťa. a áno Jánošíková je a hlavne sa orientuje na auti. deti. A sa jej nečudujem, lebo zas auti. deti z okolia k nej. chodia normálne pravidelne, potom z celého Slovenska, na diagnostiku, či na vylúčenie a potvrdenie auti. Tiež si myslím na auti. má nos. Ale tieto rozne iné odnože a VD tu nie je ku komu, kde by ťa sledoval pravidelne. škoda no ☹.
Zas len čisto auti. napr. šedibová zisťuje dosť cielene, dáva úlohy, pozoruje, ale čo sa týka prognoz, je veľmi opatrná, čo povie.ak nie si je istá či je to auti, alebo niečo iné. A pidikoval, nedaj sa znechutiť, choď, radšej na vyš. zisťuj, pátraj, nenechaj sa odbiť. Bohužial pri takýchto deťoch to už tak je.

sisstin
autor
5. črc 2013

Jinak Tygr ted ujizdi na Prasatku Peppa. Umi ty knizky nazpamet, prevypravi x dilu, takze ta pamet slovni a celkove vnimani cteneho textu je uz super 😉 akorat holt zacina s knizkama pro trilety 😝 no a zacina sbirat do alba dinosaury atd, tohle by mu bylo pred rokem jeste sumak 😝

abbie
5. črc 2013

@pidikoval rovnaky vyvojovy profil, aky robi Krejcirova robia Matuskova a Kormanova z Kramarov. Ja nemam pocit, ze by mal mat tvoj maly porozumenie v poriadku, ako nevravim, ze nema, ale to co pises, je strasne malo ... dat kruh na kruh, stvorec na stvorec vedel moj syn v 1,5 r, a ukazat tucneho a chudeho vedel, ked mal 24 mes.
Skus mu doma urobit test na porozumenie, aky tu napisala sisstin.

abbie
5. črc 2013

@anuska74 ale je ist ku komu s VD, len tu na MK vsetci poznaju len Janosikovu 😉