Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

martuulka
17. črc 2013

Zdál se ji chvilema takový do sebe uzavřený, reagoval později. Někde se chytal hned. Byla překvapená, jak výborně háže míčem, ale nechtěl chytat, nenastavil ruce, nechtěl kopat do míče, jen pořád házel, zasekl se. Uvidím, co bude ve zprávě.

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka my máme taky verbální reakci s latencí (se zpožděním) vlivem stresové zátěže 😉

abbie
17. črc 2013

@martuulka na chytanie lopty a kopanie je aj moj prcek uplne lavy, loptu hodi v pohode, ale na chytanie ruky este nenastavuje, asi to ma nieco spolocne s VD.
A ak sa mozem opytat, tak comu presne tvoj maly nerozumie?

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka
@abbie tak házet míč začal Tygr někdy ve 3 letech, možná dýl....a pořádně chytat ho umí tak půl roku 😅 😅 😅

martuulka
17. črc 2013

@abbie rozumí jen zákládním příkazům : pojď, reaguje na jméno, hačí, hají, hamaham, pití nebo bumbat, chceš?, krtek, haf haf, to se nedělá , dej pusinku, koukej, ukaž nos (a jiné části) - to teda nepředvedl atd. Jinak nic moc. Pak pochopitelně rozumí většině věcí, které říká. Když na něho mluvíme "přines balon", chceš rozinku" - tak nerozumí. Zkrátka rozumí mizerně. Pozná na obrázku jen pár věcí- spíš nic. Dnes tam ukázal na kolečko.

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka tak takhle na tom byl fakt Tygr v těch 27měsících cca, ale jak začal ukazovat a sdílet (šíleným způsobem, fakt POŘÁD), tak to porozumění šlo šíleně rychle dopředu.

martuulka
17. črc 2013

Jo no, to se jí nezdálo, že nenaství ruce, že si furt jede to svoje a nechce s míčem dělat nic jiného, jen házet. M. háže míčem cíleně, strefí se košíku, má trefu. Jsem ji říkala, že se ale běžně do her zapojí -na schovávanou, posíláme si auto,

martuulka
17. črc 2013

@sisstin njn, M. tam prakticky nic nepředvedl (až teda na jemnou motoriku), tak nám hned řekla, že vůbec nerozumí. Stál tam jak zařezanej. SnaD se vzpamatuje. Ukazuje, ale ne tak urputně, spíš vyjiměčně. 😖

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka tak u Kr. spolupracoval tak nějak vždycky, ale jakmile měl mluvit, tak katastrofa 😅 ted naposledy jako dejme tomu, ale prostě furt oproti tomu, jak mele v běžným životě, tak v té zátěžové situaci má prostě blok a mlčí, nebo než z něj něco vyleze, to je šílený 😅

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka ale pokud tvůj už trošku mluví a k tomu nerozumí, tak si fakt myslím, že to ta smíšená (receptivní) VD bude. Tygr do 2,11 neřekl fakt ani ň 😉

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - my to máme stejně 😉 , u logopedky vyplodí dvouslovnou větu, mluví pomalu šeptem, na spoustu věcí odpovídá, že neví, nebo že to nezná (přitom to ví), na foniatrii je to jen o chlup lepší...no a doma? Mluví od rána do večera v předlouhých souvětích a pořádně nahlas, filozofuje o spoustě věcí....takže jinde mi ani nevěří, jaké máme živé, ukecané a celkem hlučné dítě 😀 . I ve školce říkali, že když měli třeba nějaký naučný program v Toulcově dvoře, tak on třeba nějakou odpověď věděl, kolikrát i jako jediný, ale buď to šeptá, nebo to neřekne 😒. Takže třeba logopedka ho nenápadně poslouchá ze třídy, když se v šatně převlíká apod. Jinak s dětma ve školce nebo na hřišti je to v pohodě, ale jakmile má pocit, že se od něj očekává nějaký výkon, tak konec...

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka nj no 😉 s tím asi moc nenaděláme 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka já jsem fakt ráda, že chodíme ke Kr., páč ona ti věří, že to dítě tak mluví....kdyby jsme byli někde jinde, tak by to asi bylo o dost horší 😉

abbie
17. črc 2013

@krystalka @sisstin toto mame aj my, ja sa casto tesim, ked niekam ideme, ze ukaze, ako uz vie kecat, ale on sa totalne zmeni, nerozprava, je hanblivy, ked uz aj nieco povie, tak ho nie je pocut lebo sepka 😅 u logopedicky nepovie to, co doma v pohode komentuje ...

sicinka
17. črc 2013

@abbie jinak já to s tou maminkou nemyslela že to nevadí, ale třeba Dáda by to ve 2,5 asi moc nevnímal. On by jí tak prostě nebral a nestresovalo ho to, nevím jak to napsat... Dej vědět jak se to se školkou vyvíjí, ale možná je prostě malej u nás ve školce těch 2 až 2,5 letých bylo hodně a opravdu jsem poznala kteří téměř okamžitě.

sicinka
17. črc 2013

@martuulka mě tedy chytání míče přijde tak nejdřív na 4 roky. Něco jiného je posílat si po zemi chytit a poslat nazpátek, ale chytit letící míč zvládá Dáda poměrně krátce a né vždy se mu to povede a jsou mu ty 4 a motoriku má dobrou. Jo a s tím stresem rušením to máme v kolektivu, ve školce občas "neumí" věci které dělal před rokem doma úplně v pohodě, u psycholožky i logopedky paradoxně fungoval mnohem lépe než doma - jemu ta interakce 1 na 1 vyloženě sedí. Autismus nám vyloučila po cca 10 minutách (měl asi 32 měsíců), v té době už rozuměl slušně i když to určitě nebylo k věku.

sicinka
17. črc 2013

Jo Dáda je dnes třetí den na příměstském táboře pro předškoláky, ač je jeden z nejmladších (a zdaleka nejmenší 🙂 tak zvládá vše s přehledem, zapojuje se, nevzteká. Nicméně první den se jim počural, jelikož si v polospánku spletl kde je záchod a včera se jim počůral ve spaní, což se mu v jeho školce nestalo už několik měsíců, prostě pořád ho ty změny umí vykolejit a moc s tím neudělám....

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - no právě, to přece pak musí nutně zkreslovat ty výsledky vyšetření...já když jsem teď chtěla zprávu od psycholožky ze školky pro naší dětskou dr., tak tam bylo napsáno, že tvoří dvouslovné věty, umí počítat do 5 apod. 😝 ...no naštěstí mi to tak nevadilo, protože jsme teď přecházeli k jiné dr., je to naší babičky známá a ví, že to máme podchycené...takže i proto chci teď před tím zápisem jít k někomu schopnějšímu 😉 . I když se právě bojím, že i tam to bude zkreslené...

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka ono na druhou stranu, ve škole jim nebudeme stát za zadkem a předvedou tam, co předvedou...že to doma umí líp nebo jinak taky nikoho zajímat nebude 😉

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - jo, to je fakt, na druhou stranu toho se právě bojím, že díky tomu bude mít spíš neúspěchy a zasekne ho to ještě víc, on fakt není dítě, které by ten neúspěch naopak donutil se víc snažit a poprat se s tím, on spíš rezignuje, že mu to nejde a už to nechce zkoušet 😒 , jako jsou výjimky, ale většinou to chce velké povzbuzování a trpělivost, aby to zkusil...ale to asi taky znáš 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka u nás je to taky tak, hlavně vše, co se týče nějakýho vyrábění, ted to řešim na FB, prostě je na to totální střevo stejně jako jsem já, tím pádem ho to vůbec nebaví a nechce to dělat 😝

sisstin
autor
17. črc 2013

jinak Tygr si opět zase vůbec nehraje, už bylo období, kdy to vypadalo docela fajn...ale ted opět nula 😖 já fakt nevim, jak ho ted v létě zabavit. Aby jsme furt někam jezdili, na to nemám peníze, ted nejdřív pojedeme příští čtvrtek do Prahy. A furt se flákat po městě nás už taky nebaví. Na hřišti si s cizíma dětma nehraje, to se prostě zvedne a jde pryč, kamarádky s dětma tady nemám. Fakt opruz 🙄

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - no, Jiřík na to zase tak úplně nešikovný není, ale nemá trpělivost něco dokončit, všechno prý moc dlouho trvá a už to chce mít hotový, takže nakonec od toho uteče 😒. No a mne by to tvoření občas docela i bavilo, ale samotnou, abych to mohla dokončit a k něčemu to vypadalo 😝. Ale popravdě tohle mi zase tak moc nevadí, tvoření přenechávám školce, výtvarník z něj určitě nebude a ve škole sice budou mít výtvarku, ale z toho se snad nepropadá 😉. Stejně jsem zvědavá, čím jednou vlastně bude...má docela rychlý postřeh a reakce, je hodně všímavý, všimne si často i hodně nenápadných detailů, je docela šikovný pohybově i ho ten pohyb hodně baví , zároveň je hodně empatický a rád dělá lidem radost, velmi dobře dokáže vycítit náladu a rozpoložení lidí, i když se to snaží skrývat....Zatím je jeho největším zájmem teda ta doprava a vlaky, ale myslím, že na kroužek železničních modelářů to asi fakt nebude 😉 , třeba jednou fakt bude řídit ten vlak 🙂 . V Lužné u Rakovníka je takový starší pán - průvodce - a ten nám říkal, že už v první třídě věděl, že chce řídit vlak a taky to celý život dělal 🙂

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka no já si vůbec neumím představit, že by Tygr něčím mohl být s tou VD..nevim no, já si nijak nic moc neplánuju, spíš počítám, že proleze tak tak, nebude šikovný na ruce, ani nebude dobrý ve škole....oni ti dysfatici moc skvělou prognozu nemají 😉 ale tak třeba zas bude štastně ženatej 😅 😅 😅

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - aha, tak to je blbý, Jiřík si teda doma hraje taky prakticky jen s vláčkodráhou a autobusy, jinak chce jít ven, ale u něj je fajn, že stačí zajet na dopravní hřiště nebo třeba na Ladronku a tam vydrží jezdit na kole klidně i víc než 2 hodiny, já si buď na tom hřišti sednu na lavičku a koukám jak jezdí a nebo na Ladronku si beru koloběžku a jezdíme spolu 😉 . Jinak ho baví hřiště a ani tam děti být nemusí, hlavně když je tam dostatek zajímavých a pokud možno složitých atrakcí 🙂 , takže jezdíme kolikrát i přes půl Prahy na nějaké zajímavé hřiště, co najdu na netu...

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka Tygr na kolo v životě nesed, z toho má úplně panickou hrůzu a v žádném případě nechce slyšet byt zmínku o něm 😅

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka jako on bude klidně tři hodiny dělat vlajky a dopravní značky a anglická slovíčka, ale mně to prostě už přijde docela blbý, už to dělá skoro 14dní, mimo těch pěti dní, co jsme byli v Jeseníkách 🙄

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - to jo, být šťastně ženatej a mít spokojenou rodinu - to taky není málo 🙂

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka jinak jeho hrozně baví výlety jako Adršpach, do lesa a tak..jenže tady to je prostě o ničem no, ve městě 🙄

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka jak jsme ted byli v těch Jeseníkách, tak Tygr naprosto, ale naprosto nadšenej ze slepic, z rozdělávání ohně, výletu na sopku vyhaslou atd. Jak je z města, tak tyhle věci ho fascinujou naprosto, bohužel možností je fakt málo. MM na žádnou dovolenou nejezdí, moc známých, co by měli děti a třeba jsme někam jeli nemám, furt chodim do práce i přes prázdniny, i když omezeně...chjo 😝