Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
7. srp 2013

@ivular - no, Jiřík měl po plastové motorce právě to koloodrážedlo bez šlapek, bylo super, kupovali jsme ho už někdy ve 2 a čtvrt, ale jezdit začal až o pár měsíců později, neboť si zarputile odmítal nechat nasadit na hlavu helmu a to už fakt bez ní nejde...takže nejezdil, pak najednou jednoho dne si jí nechal v klidu nasadit a od té doby jezdil jako drak 😉 , kdyžtak klidně kupte i nějaké ojeté, škoda, že jsem to nevěděla dřív, teď jsme ho právě prodávali, nové bylo cca za 1100,- , prodávala jsem ho za půlku, ale vídám inzeráty docela často a nebála bych se toho, ty odrážedla většinou vydrží dost, tak akorát zkontrolovat, jestli to brzdí...Jiřík ho využil docela dost a pak se během půl hodinky naučil na kole bez koleček.
A nebo kupte koloběžku, Jiřík jí má od necelých 4 let, takovou tu kovovou skládací, tu měl na začátek, je lehká a má stupátko nízko nad zemí. A letos jsme k narozeninám kupovali větší koloběžku s nafukovacími koly (máme Yedoo) a od té doby na té skládací jezdit nechce - je fakt, že docela drncá, je to tak na hladké asfaltky, ale na jakékoli nerovnosti se to zasekává apod. Navíc obě ty koloběžky mají nosnost až 100kg, takže jen zvedneme řídítka a jezdím na nich já, když třeba s Jiříkem jezdíme na Ladronku, tak on má kolo a já koloběžku 🙂

krystalka
7. srp 2013

@ivular - a nebo mu kupte větší plastovou motorku, nevím jakou máte velikost, my taky měli nejdřív tu nejmenší a pak jsme kupovali tu největší, co jsme sehnali, ta mu byla ještě loni...

ivular
7. srp 2013

@krystalka Já si nejsem jistá, jestli právě tu větší motorku nemáme - Jeník měří cca 96 cm, je možné, že by mu už byla malá? Škoda, že jste to koloodrážedlo prodali, hned bych ho vzala 😉 Tyjo ale až teď jsem si uvědomila, že helmu taky nemáme a to teda bude asi taky problém. On má celou hlavičku nějakou citlivou či co, nesnáší ani česání a mytí vlasů, o čepici si můžu nechat jen zdát... Nebo že bych mu koupila tříkolku? Myslíš, že i na ni se dává helma? Jenže šlapat zatím taky neumí 😝
Tu koloběžku by zatím určitě nedal - je motoricky fakt pozadu ☹

hrusti
7. srp 2013

@dezyre Super, ze se Stanik zacina rozkecavat 🙂 Jinak ja jsem davala Imunoglukan, ale prislo mi, ze to fungovalo jen ze zacatku a to na obalu pisou,ze by se mel uzivat min 2- 3 mesice.

@krystalka No ja bych prave chtela tu skladaci. Prijde mi to se 2 detma praktictejsi a muze si ji vzit i na dovcu atd. 🙂

@ivular Osobne bych poridila asi odrazedlo bez slapek nebo vetsi motorku, pokud ji tedy uz nemate. S kolobezkou nevim. Honzik na ni zacal jezdit teprve nedavno a to uz na motorce a odrazedle drandil jako drak. A s helmou jsem myslela, ze bude u nas taky problem, ale proste jsem mu rekla,ze bez helmy na kolo nebo motorku nesmi 😝

margareta76
7. srp 2013

@ivular: My mame doma http://www.pingocar.sk/ 3 kusy 😀 Kazdy ma svoj 😉 Jazdia na nom vsetci cca od 1 1/2 roka az doteraz, aj ked tomu najstarsiemu je to uz male. Je to viac-menej ako hracka, ale zato bavi ich to 100% 😉 Behaju s nim po dome, po vonku.

hrusti
7. srp 2013

Jinak vás uklidím, že my tedy taky nic moc neděláme 😀 Jsme pořád někde pryč, děti běhají venku, jezdí na kole nebo se koupeme. Každý den tedy cvičíme ty cviky od p. Volemanovové. K tomu se snažím aspon chvilku cvičit logopedii a sem tam nějaké grafo a tím končíme. O víkendu jsme udělali 2 listy z Logica, což bylo naše maximum 😀 😀 😀

abbie
7. srp 2013

@ivular u nas vcera bol zaujem a vonku na tom bol celku dobu a dnes uz vobec 😀

ivular
7. srp 2013

@margareta76 Tyjo, tak tohle vidím poprve 😅 Má to i super reference, ale nevím, jestli to není moc "pasivní". Logopedka mně právě říkala, že na hrubou motoriku (a posléze řeč) je fajn to odrážení a ještě lepší následně šlapání 😕 Jeník je s motorikou na štíru, tak proto se snažím tlačit ho tímto směrem..

krystalka
7. srp 2013

@ivular - Jiřík měl ve 3 letech přesně 100cm a to jsme mu myslím nějak v té době kupovali tu větší plastovou, kdyžtak to vyzkoušejte v nějakém větším hračkářství, my jí tenkrát kupovali v Bambuli, měla označení 4 a byla fakt docela vysoká...
Tříkolka je fajn, ale kdyžtak určitě kupte tu, co má šlapky normálně uprostřed a ne na tom předním kolečku, na tom se fakt nedá jezdit, každý v okolí na to nadává, my měli ještě po nás takovou velkou kovovou, navíc měla "volnoběh", že když se táhla, tak se ty šlapky točily samy a to mu hodně pomohlo se to šlapání naučit - Jiřík s tím měl právě dost problém, nemohl pochopit ten střídavý pohyb a na tomhle jsem ho chvilku tahala za provázek za sebou a ty šlapky už ho navedly...šlapat se naučil ve 4 letech, v té době ale už několik týdnů drandil na koloběžce 🙂
A s tou helmou - když si vzpomenu, jak řádil na motorce, tak dneska už bych mu jí dala i na tu 😉 , na tříkolku jsem mu jí dávala taky, ale on je docela kaskadér, takže to bylo věčně nějaké sjíždění obrubníků v plné rychlosti apod. Na koloběžku jí taky prostě mít musel... A na tu hlavičku byl taky docela citlivý, on si jí tenkrát nenechal ani vyzkoušet v obchodě, byl z ní úplně hysterický, my jsme doma jak blázni chodili, nosili jí na hlavě, ukazovali, přesvědčovali....nic, a to ani za cenu toho, že koloodrážedlo, na kterém se naučil jezdit hned v prodejně, když jsme ho vybírali, stálo prostě v koutě a nejezdil...

krystalka
7. srp 2013

@hrusti - jo, tak ta skládací je určitě na cestování lepší, hlavně do MHD, já jezdím s JIříkem na Ladronku autobusem, takže to máme jeho kolo a ještě mojí koloběžku, tak to si taky beru tu skládací... Ale pokud se rozhodnete pro tu skládací, tak určitě vyberte nějakou s většími kolečky, my máme ta maličká kolečka - asi 10cm průměr a na tom se fakt dá jezdit jen na hladkých asfaltkách nebo dlažbě apod., stačí sebemenší nerovnost, díra na silnici a letěl na nos, nedá se s tím moc sjíždět z obrubníků apod.
Jinak my s těmi vozítky měli trochu netradiční pořadí - plastová motorka, koloodrážedlo, koloběžka, tříkolka, kolo 😀.
A s tou helmou - tenkrát jsme kupovali to koloodrážedlo a zároveň i helmu, helmu si odmítal nechat vůbec i jen nasadit, bál se toho a u nás vůbec nepomohlo, že tedy nebude na koloodrážedle jezdit, i když se mu to kolo fakt hodně líbilo a hned mu to šlo...Prostě i když jsme řekli, že bez helmy tedy na něm jezdit nesmí, tak pohodil hlavou a šel si pro Tatrovku-náklaďák 😀 . A trvalo mu to pěkných pár měsíců, než to překonal, pak jednoho dne přinesl helmu, nasadili jsme jí a od té doby s tím nebyl sebemenší problém 🙂. Ale prostě k tomu musel dozrát sám, no....

margareta76
7. srp 2013

@ivular: Chlapci jazdia na nom ako Fittipaldi. Ma ich aj svagrina a hovorila, ze ked ich vezme von ani sa jej detom "neujdu" stale nejake ine, cudzie dieta na nom jazdi 😅 Tiez si myslim, ze je take skor pasivnejsie, ale i napriek tomu su chlapci po niekolko minutovej nahanacke na pingocar-och mokri 😉

krystalka
7. srp 2013

@margareta76 - a na tom odrážedle z odkazu se dá jezdit i venku? Protože na mne to z těch ukázek působí, že je to spíš jen na absolutně rovné povrchy, hlavně když vidím ty malinká kolečka....a když si vezmu, jak Jiřík řádil na plastové motorce, sjížděl obrubníky, schválně vjížděl na každý hrbol, kanál apod. a hlavně chtěl, aby všechny vozítka, co kdy měl, jezdily rychle, jinak ho to nebavilo 😉

krystalka
7. srp 2013

@ivular - no mně by to taky přišlo moc pasivní, ale teď píše Margareta, že to zase tak pasivní není...tak nevím...ale každopádně to šlapání je opravdu dobré, jak na tu motoriku, tak na řeč a dost to souvisí, myslím, že to nějak propojuje mozkové hemisféry, ten pohyb, nebo něco takového....a je fakt, že hodně dětem, co mají problémy s řečí, právě to šlapání dělá taky problém.... a všimla jsem si tenkrát, že když to Jiřík konečně pochopil a pak i hodně často na té tříkolce jezdil, že se ta řeč taky zase razantně zlepšila....mohla to být shoda okolností, ale spíš myslím že to fakt bylo tím šlapáním...

margareta76
7. srp 2013

@krystalka: Da sa jazdit aj vonku, ale presne ako pises iba po rovnom; rovne chodniky, rovne cesty... Nasi to viac -menej pouzivaju aj ako odrazadlo, potom to ide o dost rychlejsie 🙂

margareta76
7. srp 2013

Pingocar je dobry, ale myslim si, ze iba ako doplnok k bicyklu, kolobezke, trojkolke... 😉

abbie
8. srp 2013

Ahojte, nenajde sa tu niekto zo Slovenska, co by si chcel nieco objednat z Oskoly?
Inak u na s hrozny vzdor, amoky placu, neposlusnost, dohovaranie nepomaha, za vsetko sa svacne o zem, ja vyzeram ako neschopna matka a maly ako nevychovany fracek 🙄 Takze sme fantasticka dvojka 😝

hrusti
8. srp 2013

@krystalka Díky za tip s těmi kolečky. Na to mrknu, až budeme nějakou vybírat. Mně se hrozně líbí Micro, ale je drahá, takže fakt jedině k ježíšku nebo narozeninám. No a helmu jsme tedy dávali i na motorku, když na ní začal drandit, protože jezdil fakt rychle a jak je hyper, tak jsem měla strach, aby se někde nevymlátil. A dcera, která mi strhávala čepice z hlavy, tak naštěstí helmu taky akceptovala, protože to viděla u Honzíka a když ji má Honzík, tak ona ji musí mít taky 😝 😀

Jinak dneska jsme byli u Baslíka, ale cesta zpátky děs. Nejelo metro ze Zličína na Butovice, takže jsme museli busem. NO fakt chutovka 😝

ivular
8. srp 2013

@abbie A co ta školka, nemohlo by to souviset? Nebo o prázdninách tam nechodí? Ještě mě napadá, jestli mu neroste nějaký zub? Jeníkovi se klube poslední stolička a taky mám o zábavu postaráno 😝
@krystalka Jojo, ten posun díky šlapání mi právě logopedka takhle nějak taky vysvětlovala. Trochu mi to připomnělo význam lezení u kojenců, i když tam je ten význam snad ještě razantnější.

abbie
8. srp 2013

@ivular teraz je skolka na 2 tyzdne zatvorena, ale urcite to s nou nesuvisi, je to vzdor proste. A my uz mame vsetky zuby.

krystalka
8. srp 2013

@hrusti - my tu koloběžku měli ze Sportisima, stála asi 600,-...jako na to naučení a ježdění ze začátku stačila, ale jakmile už drandil víc, tak mu to začalo dost vadit, že nesjede obrubník, nebo že se mu to na každé nerovnosti zasekne...jinak myslím, že ty skládací dělají i s trochu většími kolečky, cca 20cm v průměru...
S tou helmou - no, Jiřík taky jezdil na motorce jako blázen, ale mě to tenkrát přiznám se nějak ani nenapadlo, okolo nás ji nikdo na odrážedle neměl a my třeba ani nejezdíme na kole, takže jsme nikdy žádné helmy neměli....dneska zpětně už by ji dostal i na tu motorku...
Jéé, tak to jste si v tom vedru dali, co, tu cestu busem ☹ , my dneska vylezli ven jen asi na půl hodiny dopoledne na zahradu, Jiřík byl včera na očkování a byl takový trochu nesvůj, ani ven nechtěl, teď večer měl 37,9 - on má tedy běžně svojí teplotu 37,2, takže je celkem v pohodě, normálně jedl i spal, jen měl to ramínko trochu zarudlé a teplé, ale říkal, že ho to vůbec nebolí...tak snad to bude v pohodě...

krystalka
8. srp 2013

@ivular - tak ono to lezení je v podstatě podobný pohyb, taky tam hraje podstatnou roli ta souhra obou stran, to střídání...jinak Jiřík třeba i když už se naučil šlapat normálně dopředu, tak měl pak pro změnu velký problém naučit se šlápnout dozadu - jako protišlap na brždění - má sice ruční brzdu na řídítkách, ale ta je na přední kolo, takže když prudce zabrzdil, tak ho to házelo dopředu 😒 . Pak už teda pochopil to šlápnutí dozadu, ale pro změnu byl zase problém, že když se soustředil na to šlápnutí dozadu, tak ztrácel rovnováhu...no, ale nedávno už zvládl i to 🙂

mvmk
9. srp 2013

Ahoj holky, hlasime se 😉 jsme Doma, prezily jsme to bez uhony 🙂 Na pokoji bylo sice 35 °C takze celodeni Sauna, ale mala to zvladla a ja jsem stastna, ze jsme konecne Doma.

abbie
9. srp 2013

@mvmk Ahoj a kde ste boli?

mvmk
9. srp 2013

@abbie ted jsme byly tyden v nemocnici 😀 jako zadna dovca nebo tak 😝

abbie
9. srp 2013

@mvmk aha a kedy budes vediet vysledky?
@ivular hladala som na FB jedinca, ktory by spajal v 2,5r. dve slova a nenasla som 😅 takze by nase deti VD mat nemali

krystalka
9. srp 2013

@abbie - tak to my do toho dobře zapadáme, Jiřík začal spojovat 2dvě slova ve 3,5 letech a to má tu dysfázii lehčí 😉

abbie
9. srp 2013

@krystalka vy ano, presne v 3,5r. sa tam rozbiehali deti s lahkou formou... u nas to bude skor tazsie ovr, som premyslala aj nad Aspergerom, ale uz by mal lepsie rozpravat a tiez nema take tie ich upinanie sa na jednu vec... akurat ta hra s detmi chyba, ale do 3r. to je norma

krystalka
9. srp 2013

@abbie - tak ta hra s dětmi, to by taky odpovídalo, Jiřík začal chodit do miniškolky ve 3,5 a tam byl ochotný s dětmi celkem fungovat, ale byly tam jen 3-4 děti ve třídě....do té doby ani náhodou, před všemi dětmi prchal a z dálky je pozoroval...ale zrovna u té hry bych si s tím takovou hlavu nedělala, může být i introvert a radši si vystačí sám, ne každé dítě se musí rádo družit s ostatními...

abbie
9. srp 2013

@krystalka no ved aj to je mmoznost, my sme s mm tiez skor introverti a o mojich rodicoch ani nepisem radsej, tak nema byt po kom extra spolocensky

mvmk
9. srp 2013

@abbie Mala mela docela naplneny program, nocni eeg, MRI, EMG; foniatrcicke vysetreni, a psycholog. vys. zprava bude pozdeji, ale vysetreni vysla vse v poradku. Tak alespon to mame za sebou, narkozu zvladla taky docela dobre, nastesti 😝