Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
11. srp 2013

@ivular - ono u té dysfázie se ale každé dítě právě může projevovat úplně jinak, některé má větší problém se slovní zásobou, některé s gramatikou, některé víc bojuje s výslovností....třeba právě Tygr od Terky měl na rozdíl od nás dřív lepší gramatiku i větší slovní zásobu, ale zase víc bojují s výslovností... u nás zase právě byl velký problém s gramatikou, zatímco ta výslovnost se mu tak nějak postupně rovná skoro sama, aniž bychom na tom nějak extra pracovali....takže v podstatě nenajdeš dva dysfatiky, co by byli stejní...

krystalka
11. srp 2013

@abbie - no přesně....jinak oni ani tříleťáci často nejsou moc samostatní...já si pamatuju, že když jsme ještě obíhali běžné školky, to byly Jiříkovi necelé 3 roky, tak ve všech chtěli aby se děti uměly najíst lžící, byly bez plínek (i když v jedné paní ředitelka tolerovala plínku na spaní po obědě), uměly si říct, že potřebují čůrat a aby si uměly aspoň něco obléknout...no, on tohle sice tenkrát splňoval, už byl do jedné i přijatý, ale v létě jsem to pak stopla, protože už jsme právě měli podezření na tu dysfázii...

mvmk
11. srp 2013

@krystalka ja jsem Rada, ze jde mala do te spec. a stejne az v 3,5 letech, a mozna vyckam jak se bude jevit a protahnu ji to do 4 let. Ona ma orpavdu s cizima lidma mega Problem. 😝

krystalka
11. srp 2013

@mvmk - Jiřík začal vlastně ve 3,5 chodit teprve do té soukromé miniškoličky, kde byla pořád jen jedna stejná "teta" a celkem většinou 3 děti, někdy i jen 2...a bylo to pro něj tenkrát tak akorát, myslím, že tehdy by dal hodně těžko i tu speciálku, kam chodí teď - sem začal chodit ve 4,5 a už to bylo v pohodě 🙂

ivular
11. srp 2013

@abbie Já vím, že na samostatnost je ještě malý, jenže u nás je to extrém. Když nad tím tak přemýšlím, tak krom toho, že už nemá plínky, tak je fakt na úrovni kojence 😔 Si vem, že se neumí ani napít jinak, než že mu to někdo dává po lžičkách 😕
@krystalka Ta soukromá miniškolka je pro tyhle děti super!! Jen nevím, nevím, jestli se mi něco podobného podaří sehnat, až to bude aktuální... Bydlíme na Praze 4 a stejně nemůžu najít dobrou logopedii (na pojišťovnu) a už vůbec ne třeba nějakou rehabilitaci hrubé motoriky. Taky by byl fajn nějaký "kroužek" pro batolata s maminkami, třeba 2x týdně na dvě hoďky, aby si trochu přivykal, že se pravidelně chodí někam do dětského prostředí...

krystalka
11. srp 2013

@ivular - on do té miniškolky chodil jen jednou týdně, ale i tak to bylo strašně znát... My tenkrát měli štěstí, že já jsem ho v létě odhlásila z té běžné státní, kam měl začít v září chodit a přemýšlela jsem, kam s ním...no a zrovna od září tam paní otevírala tuhle školičku jen asi 15 minut pěšky od našeho domu 🙂 . Byli jsme první klienti 🙂. Má to v rodinném domku, během roku dělá i čarodějnice, karneval, před vánocemi pečení vanilkových rohlíčků a v létě příměstské tábory. Je fakt moc fajn, kdyžtak koukni na www.mcstodulka.cz ...ale pro vás je to bohužel na druhém konci Prahy 😒

krystalka
11. srp 2013

@ivular - tady je na té první fotce Jiřík - v tom žlutém tričku - to je zrovna teď z toho příměstského tábora 🙂 http://www.mcstodulka.cz/category/image-galleri...

krystalka
11. srp 2013

@ivular - jinak s tím pitím, Jiřík se zase strašně dlouho nechtěl vzdát lahve s dudlíkem, pil z ní čaj i mlíko ještě asi ve 4, sice jakž takž z hrnku uměl, ale flaška byla nej...měli jsme od Aventu, tak jsme mu to aspoň pak vyměnili za to tvrdé pítko a to měl ještě nedávno, mlíko z toho pije ještě teď, vodu a ostatní už tedy z hrnku a nebo z petky s tím pítkem s membránou. A když zmiňuješ toho "kojence" - tak doteď se nehodlá vzdát dudlíku na usnutí 😔 ! Můžu slibovat hory doly, ale prostě ne...no ale zubařka o tom ví a v podstatě nic nenamítala, pokud ho má jen na usnutí, nebo když je přetažený, když usne, tak mu ho vyndavám...

bluerose
11. srp 2013

Baby, ja som z toho mojho synatora uz zufala. VObec nechce jest sam :( Ja uz neverim, ze sa to niekedy nauci. Onedlho bude mat dva roky a nic:( Kedy sa vase deticky naucili jest same, aspom lyzicou? A pit z poharika? Moj pije mlieko este z flase s dudlom a vodu z takeho poharika s "naustkom", nieco ako Jupik flasa. A obliekat sa sami kedy naucili? Ja sa obavam, ze to do 3 rokov nezvladneme a nebudu ho chciet prijat do skolky:( A to este aj plienky mame 🙄

abbie
11. srp 2013

@bluerose zacal jest sam pred mesiacom, cize mal 29 mes. a pit z pohara tiez zacal pred mesiacom a obliekanie absolutne nehrozi a aj obut a vyzut sa odmieta.

abbie
11. srp 2013

@ivular to som nevedela, ze mu davas pit lyzickou ... a ako pil mlieko, ked bol mensi?

sisstin
autor
11. srp 2013

@bluerose okolo ctyr let 😉

sisstin
autor
11. srp 2013

@bluerose pliny mel do 3,2. Jist lzickou (priborem) a pit z hrnku az ve skolce, cili v tech ctyrech, doma to odmital. Svlikat se do tri neumel vubec, pak jakz takz, ale treba veci pres hlavu mu nesly skoro do peti let, bundu si neoblikne doted. Od ctyr chodime na rehabilitaci motoriky, to pomohlo hodne, ale teda ve trech, co se tyce sebeobsluhy neumel temer nic.

bluerose
11. srp 2013

@abbie Dakujem za odpoved.
@sisstin A nemali ste problem s nastupom do skolky? alebo isiel maly neskor?

sisstin
autor
11. srp 2013

@bluerose tygr sel v necelych ctyrech, ve trech by to nedal ani omylem po zadne strance. A sel do logo tridy, takze tam jsou ucitelky zvykly na ruzny experty, nikdo to tam neresil, kdyz mu neco ze zacatku neslo 😉

sisstin
autor
11. srp 2013

@bluerose a okolo dvou byl totalni mimino, takze to me ani nenapadlo neco takovyho resit 😅

bluerose
11. srp 2013

@sisstin aha, tak asi by bolo najlepsie najst aj v BA taku skolku. Len asi je tam naval a mala sanca dostat sa tam, ak tu vobec nejaka taka je...

sisstin
autor
11. srp 2013

@bluerose tak logo tridy v Ba podle me budou urcite 😉 jinak dysfatici chodi i do specky, zalezi, jak je ta specka "poskladana"

abbie
11. srp 2013

@bluerose no ty si v marci i tak nemusis davat prihlasku do statnej, tak na vyber skolky mas este more casu 😉 oficialna logo statna skolka u nas nie je, su iba triedy pre deti s narus. komunikaciou a sukromne logopedicke su dve.

bluerose
11. srp 2013

@abbie preco nemusim? som myslela, ze buduci rok februar/marec uz musim dat aby mi ho od septembra 2014 vzali 😕

ivular
11. srp 2013

@abbie Byl (a je pořád) kojený. To je právě ten masakr, že fakt není způsob, kterým by se uměl napít, než jen to lžičenkování. Co bych za to dala, kdyby se uměl napít aspoň z té flašky s dudlíkem. On prostě neumí sát - mám pocit, že to nechápe, nevím 😕 A když mu dám typ pítek, která tečou samy, byl by schopen se utopit - ta tekutina je na něj moc rychlá 😖

ivular
11. srp 2013

@sisstin Mimino je přesný popis Jeníka. Intelektem sice dávno ne (snad se nepletu), ale jinak je to dvou a půl leté mimino 😖

abbie
11. srp 2013

@bluerose no to by bol zazrak, keby ho zobrali, kvoli veku som myslela, tento rok nebrali uz oktobrove deti a prednost mali starsie deti, ja v marci prihlasku uz davam, uz bude mat prednost moj prcek 😝 (budu mu v sept. 3,9 r.)

bluerose
11. srp 2013

@abbie aha tak...no skusim a uvidim,mozno sa postasti. A ty si tento rok skusala a neprijali? A kolko prihlasok si si dala?

abbie
11. srp 2013

@bluerose neskusala, ved v BA nie je sanca uz pre oktobrove, moj je az januar, kamosky mali starsie deti o 4 mesiace a deti im nezobrali ... ani podmienku dosiahnute 3 roky v mesiaci sept. sme nesplnali

krystalka
11. srp 2013

@bluerose - Jiřík byl ve 2 letech taky skoro jako miminko, jíst lžící začal někdy kolem 3.roku, pít ze sklenice taky tak nějak, ale i když to uměl, tak z toho pít nechtěl, jen z pítka Avent a těch pítek z Jupíka apod., ale muselo to být to s tou membránou...plínek se zbavil 2 měsíce před 3.narozeninami, do té doby byl plně na plínkách...na noc to bylo až kolem 4 let, něco oblíknout si uměl taky už po tom 3.roce - kalhoty, triko, bačkory, zip - ten až asi ve 4,5...takže neboj - rok je dlouhá doba, to se ještě naučí spoustu věcí, co teď vypadají nereálně 🙂

abbie
11. srp 2013

@bluerose presne ako pise @krystalka este pred 2 mes. som nevidela realne, ze spoji 2 slova a cez den uz nic ine nerobi a este pred mesiacom som sa stazovala kamoske, ze vobec nevie pit z hrnceka a uz je to tu 😉

ivular
12. srp 2013

@krystalka Ta vaše miniškolka vypadá sympaticky - a Jiřík taky 😉 Já se snad budu muset na ten sever Prahy přestěhovat - je tam i super logopedka (byť placená), ale kvůli té dvouhodinové cestě se čtyřmi přestupy s kočárkem jsem ji prozatím vzdala 😖
Ten dudlík mi připomněl mého bráchu - ten se ho taky nehodlal vzdát. Až jednou se z něčeho poblinkal a když v tom viděl toho dudana plavat, tak už ho do pusy nedal 😀

sicinka
12. srp 2013

@ivular pokud je kojenej tak sát umí 🙂 já si myslím že je v tomhle spíš chytrej než co jinýho prostě našel způsob jak se mu u pití věnuješ děláš kolem toho divadlo a to mu vyhovuje - podle všeho mu to myslím zcela normálně a ve 2,5 už děti vymyslí spoustu věcí.... Hele tak mu kup lahev od medely pro kojené děti ta vyžaduje podobný typ sání jako u kojení tu by mohl vzít, jen na ní pak namontuješ větší lahvičku a asi bych mu do ní dala něco dobrého aby měl motivaci 🙂 Jinak SZ odpoledne nějak ted nestíhám. Na Praze 4 super tohle http://elaaga.cz/?page_id=6583 myslím že by se to Jeníkovi líbilo.

krystalka
12. srp 2013

@ivular - a kterou logopedku myslíš? Jinak my jsme jihozápadní kout Prahy....