Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
12. srp 2013

Holky - Jiřík se tady zrovna dívá na JimJam a zpívá si u toho ty písničky - z Bořka, Barneyho, Hasiče Sama...a fakt ty slova už zná nazpaměť! 🙂 Jinak taky teď poslední dobou ujíždí na takových těch jednoduchých společenských hrách - máme tu Krtečkovu zahrádku a pak ty obrázkové verze Člověče nezlob se - máme s Ferdou mravencem a s Krtkem...tak to tu hrajem xkrát za den pořád dokola 😀 , občas ještě pexeso....kupodivu se ani nevzteká, že prohraje, jenom musíme vždycky dát odvetu 😀

mvmk
12. srp 2013

holky, mala se od vcera pta , a tuto? a ukaze ne neco. Myslite, ze to znamena co je to? A nebo se tesim nejak zbytecne 😅

hrusti
12. srp 2013

@krystalka Mirákulum super. Doporučuji. Děti byly nadšené. Jen je lepší přijet hned na tu 10 hod., protože to celkem ještě šlo. Odjížděli jsme kolem 14 hod. a to už byl tedy masakr. Všude moře lidí 😉

@ivular My chodíme s dcerou do RC Babočka na Chodově. Vím, že ta naše lektorka má pátky miniškoličku pro menší děti kolem 2,5 let na 2 hodiny. Ale bývá to hodně plné.
Jinak Honzík jde do školky až ted tzn skoro ve 4, 5 letech. Minulý rok jsem si ho taky ještě nechala doma, protože jsem si neuměla představit, jak by ve školce fungoval. Možná by to dal, ale byl by to stres pro něj a všechny okolo. Pořád za sebou potřebuje někoho, kdo na něj dohlíží a event. mu pomůže s oblékáním a obouváním. I ted budu trnout, jak to bude zvládat v tom velkém kolektivu s dětmi. Od 2,5 let chodil 2x týdně do miniškoličky na Hájích a tam byl moc spokojený.

sicinka
12. srp 2013

@ivular jo a abych jen nefrajeřila tak mě dítě naštěstí pilo nicméně nejedlo - aktuálně už je tak na polovině toho co snědí jiné děti a to je docela úspěch, ale nějak roste evidentně podvyživený není takže asi mu to stačí 🙂 Jo a z paní učitelky ve školce bych si nic nedělala ono rozdíl mezi 2,5 a tři může být sakra hodně. Dáda šel do miniškolky k ségře ve 2 letech a deseti měsících a nechtěli ho tam častěji než jednou týdně, pořád jsem poslouchala o kolik je pozadu, navíc se jim tam občas pokakal atd. V září kdy nastoupil do nové školky a tam už byl docela v pohodě dle učitelek a to i přes mnohem větší kolektiv. Letos v létě dal u ségry tři týdny příměstského tábora a až na pár komentů i ségra musela uznat že je samostatný, funguje v kolektivu, nebojí se s ním na rozdíl od jiných jet v MHD atd...

sicinka
12. srp 2013

@mvmk já myslím že jo 🙂 ale ona už se co to je ptala ne? Jinak gratuluji k výsledkům je super že se většina toho fyzického vyloučila. Hele pokud děti v dvojjazyčném prostředí mluví později tak i kdyby měla OVŘ tak se může rozmluvit až kolem 3,5 a furt to bude norma. Tak si hlavně odpočiňte doma, ona nemocnice v těhle vedrech musela být zážitek

sicinka
12. srp 2013

@krystalka my se chystáme sem http://www.stastnazeme.cz/ ale je to ještě o kus dál něž to miraculum.

mvmk
12. srp 2013

@sicinka mala se neptala na nic 😝 jeste nikdy 🙄 ona toho tak nejak moc nenamluvi ze 😀 😀

bluerose
12. srp 2013

@krystalka jo no, len ja potom stale v nom vidim autistu, kedze je taky nesamostatny 😒 Ja viem, ze to chce s nim vsetko cas a trpezlivost, len uz ju pri tom jedle fakt stracam. Hlavne ked ho musim zabavat, alebo mu pustit telku, inak sa proste nenaje. Jedine co spapa sam su chrumky a sladke pecivko. Ale normalny obed ci veceru zjest, to ani napad.
@abbie a do akej skolky budes teraz davat prihlasku? Do tej sukrom.logo alebo statnej? A ako si riesila ten rok navyse doma? Predlzila si si rd, alebo si chodila do prace?

hrusti
12. srp 2013

@sicinka Tam prý je to taky hezké. Máme to taky v plánu, ale chtěla bych to spíš na víkend a spojit s návštěvou Liberce 😉

ladida.l
12. srp 2013

Ahoj, nevím, zda si na mne pamatujete, psala jsem tady zhruba před týdnem. Dnes jsme absolvovali foniatrické vyšetření. Tomáš nereagoval ani na intenzivní zvuky, tak jsme odesláni na vyšetření BERA. Máte s tím někdo zkušenost?

abbie
12. srp 2013

@bluerose myslim, ze mas trosku vysoke naroky na maleho, ved bude mat len 2 roky, daj mu este cas na sebaobsluhu, poznam deti, ktore rozpravaju tabulkovo a treba ich krmit a nemozes z neho robit autistu z toho, ze sa sam nenaje 😕
ja som este na rodicovskej pol roka, maly ma 3 roky za pol roka, ako predlzit rodicak si mozem, ale maly doma nebude,to by mu nic neprinieslo a aj ked si ju predlzim, tak pracovat uz pojdem. Zaciatkom sept. ideme ku Kormanovej a chcem sa s nou poradit o skolkach, ze ci treba logo, ci staci statna obycajna ... uvidime

mvmk
12. srp 2013

@bluerose moje mala je taky jeste dost nesamostatna 😝 , oblect si umi jen kalhoty boty max. bundu. A s jidlem to je taky neco podobneho, musi byt prazdny stul, jinak se sape po vsem co ma nadosah, necha se odpoutat i mouchou na zdi 😝 . Ji sice uz docela obstojne lzickou, ale stejne sedim vedle a krmim, takze jaksi jime spolecne. Nemyslim si, ze by tohle bylo nejak autisticke, to dela vetsina deti podle mne do nejakeho 4 roku. Moje kamaradka svoji dceru krmila tak ze za ni chodila a davala ji lzici jidlo do pusy pac ta nemela o jidlo jako takove zajem a byla opravdu kost a kuze 😅
A hlavne vsichni si delaji vrasky z autismu, jenom jak jsem mela ted to psych. vysetreni, tak jsem take hned samo rekla sve pochybnosti, ci mala nema nejake znamky PAS 😅 A pan Doktor mi povedel, ze jeho nejstarsi autik, je 37 let ma Doktorat a zije si spokojeny rodinny zivot 😝 zatim co jeho tezci dysfatici o tomhle pouze sni. Takze asi tak 😉

krystalka
12. srp 2013

@hrusti - díky za info, my to možná zkusíme ten příští víkend, jestli nebude nějaký extrémní horko...Jinak my jsme zvyklí všude jezdit na otvíračku, jsme ráno díky Jiříkovi vzhůru brzy 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@abbie a myslíš, že by ti rodičák jako prodloužil jo? Tady už není, ale na dítě, který má OVR nehrozilo, mně to nedali ani na Tygra, a to jsem žádala v době, kdy byl poměrně mimo, měl to i ve zprávách, že opoždění o 9 měsíců, v komunikaci o rok, a teda ani prd 😅 😅 😅 ale vím, že u vás je to teda lepší 😕

@bluerose já byla doma dva roky zadarmo, respektive jako matka v domácnosti, takže mi zdravotní platit stát 😉

krystalka
12. srp 2013

@bluerose - ale on je fakt ještě malinký, mně by třeba ani nenapadlo hledat v něm autistu proto, že je ve 2 letech nesamostatný v oblékání, jídle a má plínky - to všechno má spousta dětí... A Jiřík v tomhle věku neměl o jídlo taky prakticky vůbec zájem, jen něco, co se dalo dát do ruky a dalo se to sníst pokud možno rychle a v běhu 😉 , sedět u stolu a jíst, ani nápad, krmili jsme ho u televize, někdy tak jí ještě teď.... Jestli ti to trochu pomůže, tak Jiřík právě seděl přesně hodinu nad trochou zapečených těstovin a stejně to nedojedl 😝 , dvakrát u toho udělal scénu, že už nechce, když jsem to chtěla odnést, tak zase že jo... Jako většinou už jí pěkně u stolu, příborem a sní toho dost, ale občas má ještě takovéhle chvilky...u tříleťáka by mi to přišlo normální, v 5 a půl už mě to fakt nebaví 😒

krystalka
12. srp 2013

@mvmk - já myslím, že jo 🙂 , Jiřík říkal "mami, to?" a ukazoval na tu věc, přímo otázka "co to je" přišla až o několik měsíců později, až to byl schopný poskládat do věty...

sisstin
autor
12. srp 2013

@bluerose jinak mně taky přijde, že máš šílený nároky, málokterý dvouletý dítě je nějak strašně sebeobslužný 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@ladida.l myslim, že mu daj na uši sluchátka a budou pouštět zvuky, a elektrody to budou snímat 😉

abbie
12. srp 2013

@mvmk tak to je 37 rocny Aspik, urcite nema DA

abbie
12. srp 2013

@sisstin no ak mi nedaju za rec, tak na 100% za atopicky ekzem 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@abbie tak na atopák jo..no uvidíš, u vás je to v tomhle fakt lepší, u nás už to není tuším skoro tři roky a když bylo, tak dítě muselo být uznané min. na 50% postižené, jinak smolda...mně uznali status "dlouhodobě nemocný" tuším do 2013, což mi bylo v reálu k ničemu 😅 😅 😅 páč u toho žádné výhody nebyly...

mvmk
12. srp 2013

@abbie no samozrejmne, ze to byl asperger, ale tak vis, cloveka bere hruza hlavne ne Autismus, ale nekdy je to docela jeste mirna dg. 😉

mvmk
12. srp 2013

@sisstin
@abbie tady je to defakto jedno, jestli das dite ve 2 nebo ve 4 do skolky, materska je placena pouze do 1 roka ditete 😉

abbie
12. srp 2013

@sisstin akurat nam uz zrusili rodicovsky na predlzenej po novom, ked matka ide do prace, vtedy dostane prd, tak uvazujem, ze asi ju ani nepredlzim, nic z toho nebudem mat

cairka
12. srp 2013

@abbie , od kedy? To som nejak nepostrehla, ja akurát čakám na schválenie...nebude sa dať ani na dohodu?

abbie
12. srp 2013

@cairka pracovat mozes ist,ale prispevok zoberu

bluerose
12. srp 2013

@abbie
@krystalka
@mvmk
@sisstin Tak ja viem, ze teraz je to mozno v norme, len sa bojim, ze do 3 rokov to nejak vsetko nestihneme :( V nom zatial vobec nevidno ziadnu snahu o to byt trosku samostatny, 😔 A ked sa snazim motivovat ho aby jedol sam, tak sa jeduje 🙄

sisstin
autor
12. srp 2013

@bluerose tak spousta kluku nema snahu byt moc samostatnych ani v peti, a nekteri ani ve 30 😅

martuulka
12. srp 2013

holky a mělo vaše dítko v nějaké zprávě od lékaře uvedené podezření na PAS a stanovenou hodnotu CARS? Já teda nejsem žádný odborník, ale jak vás tu pročítám, vaše zkušenosti, chování a dovednosti vašich dítek, tak bych tak nějak řekla, že M. je na tom podobně. Jinými slovy, že nemá nějaké jiné abnormality, které by PAS nasvědčovaly. Tak jasně pomalejší reakce občas, stereotypní chování sem tam, někdy horší oční kontakt, není na mě tolik fixován, horší porozumění, ale proč hned autismus.
M. udělal velký pokrok. Poznává už některé věci i činnosti na obrázcích, v časopisech, no slááva. Vidí něco v časopise a řekne "hají", "papá", "hopi" (houpy) I to porozumění se pomaloučku posouvá kupředu. Jí a pije většinou samostatně i z hrníčku umí pít.
Momentálně prodělává zánět středního ucha, předcházel tomu úpal, měli jsme v Brně 40 stupňů, nezvládl to.

bluerose
12. srp 2013

@sisstin 😀 😀 to ma pobavilo