Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

alikaa
12. srp 2013

@bluerose Ja sice autika nemam, ale tiez odmieta byt samostatny. Ale akonahle prisiel do skolky, vsetko robil sam - jedol, obliekal sa, vyzliekal sa a dokonca sa vyzuval aj obuval 🙂 Kolektiv deti strhne k samostatnosti, ale ked je doma, tak stale je lenivy a stale pocuvam "nakrm ma", "oblec ma", "vyzuj mi topanky". Pritom to vsetko vie, len je lenivy.

sisstin
autor
12. srp 2013

@martuulka my jsme nikdy podezření na PAS neměli, takže ne 😉 ale prostě u vás to porozumění, pokud je špatné, tak děti většinou vždycky podezření na PAS prvotně mají 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@martuulka a co jsem ve skupině dysfatiků na FB, tak valná většina dětí, co mají narušený porozumění se s podezřením na autismus potýkaly 😉 ta VD při narušeném porozumění prostě je hodně autismu podobná ze začátku a je poměrně těžký to diagnostikovat dobře 😉

bluerose
12. srp 2013

@alikaa mam kamosku co robi ucitelku v skolke a povedala, ze do statnej mi ho nezoberu ak nebude odplienkovany a nebude vediet jest sam lyzicou a vediet sa obleict :( Takze to potrebujem zvladnut. Mam este rok cas (mozno aj viac, neviem ci mi ho vezmu uz o rok), len zatial proste ziadne pokroky tak preto uz depkujem 😝

alikaa
12. srp 2013

@bluerose Toho sa bat nemusis. Ja som sa tiez bala. Maly sa mi odplienkoval v 2.5 roku, zo dna na den. Som ho oducala pol roka a stale nie a nie pochopit a potom zrazu nastal zlom a islo to bez plienok a hned aj v noci. Maly nastupoval do skolky presne v den svojich 3. rokov, doma dovtedy sam lyzickou nejedol. Ked sme ho nenakrmili, on bol schopny cely den nejest a obliekanie podobne. By sme nikam von nesli, keby sme ho neobliekli. Proste to mal na salame. A v skolke s tym zrazu problem nemal. Prve asi 2 tyzdne maval okyckane tricko od polievky, ale potom uz ani to nie. Obcas ked sa doma zabudne, ze nie je v skolke, tak sa oblecie alebo naje bez toho, aby sme mu nieco hovorili.

abbie
12. srp 2013

@bluerose tak to by sme sa tu mohli vsetky takto stresovat, ze co ak za rok nebude v norme 😀 takto nemozes mysliet

abbie
12. srp 2013

@bluerose ako fakt uz sa nehnevaj, ale ty stresujes kvoli skolke, ktora by mala byt v septembri 2014??? 😕 daj sa do kludu 😀

abbie
12. srp 2013

@alikaa a vy mate OVR, ci VD?

alikaa
12. srp 2013

@abbie Nemame ziadnu diagnozu, maly je oficialne zdravy a dobre sa vyvijajuci. Neboli sme nikdy na ziadnej diagnostike. Ale obcas sledujem vasu temu (davnejsie som riesila, ci ma maly nejaky problem alebo nie) a nedalo mi nezareagovat.

sicinka
12. srp 2013

@martuulka no ono mezi autismem a receptivní nebo smíšenou dysfazii je asi hodně tenká hranice. Já když to hledala tak popravdě sama moc nechápu jak poznají rozdíl pokud to dítě nerozumí, má stereotypy, hra je tím nemluvením taky narušená, jak poznají že je to ještě dysfázka a už né autismus - ono tedy ani jedno nic hezkého, ale stejně. Jinak pokud ti připadá že autista není tak se tím netrap, stejně je to ve vašem věku jen podezření a ten vývoj nikdo neodhadne. A pokud zkusíš zařadit nějakou alternativní komunikaci nebo obrázky spojené s programem dne (to mělo úspěch u nás), tak mu to určitě neuškodí 🙂

bluerose
12. srp 2013

@abbie jj, no ved uz sa snazim davat do kludu, pridem sem s touto temou o rok teda 😀 😀 😀
@alikaa dakujem za reakciu

sisstin
autor
12. srp 2013

@sicinka dítě s VD by mělo mít neverbální komunikaci dobrou, nebo rozhodně lepší než dítě s autismem...ale ve věku 2,5roku to moc odlišit nejde..proto se to taky moc nedává takhle brzo, pokud ten autismus není jako naprosto jasnej... 😝 a beztak hodně receptivních dysfatiků (smíšených) mělo jako prvotní diagnozu auti 😕

anlek
12. srp 2013

@bluerose Mám o měsíc starší dvojku. Jednička byla v tomhle věku odplenkované, dvojka nikoliv. A předpokládám, že až mu to docvakne, tak to bude ze dne na den. Teď když ho nechám lítat nahého, tak jen chodí hlásit, kde je loužička, kteroou mám utřít. 😀 Samostatně jí, ale ten nepořádek kolem radši nevidět. Oblíkání mi zatím stačí, když spolupracuje, že nastrkuje správné údy, co zrovna potřebuju. Uvidíš jaký skok udělá behěm půl roku, natož roku. Jen si vem, že rok je teď polovina jeho života. Pokud můžu doporučit literaturu: http://knihy.heureka.cz/diagnostika-ditete-pred...

silvikam
12. srp 2013

@ladida.l Ahoj. Ja s tým mám skúsenosť, pretože môj mladší syn je od narodenia nedoslýchavý. U nás v SR robia toto vyšetrenia v narkóze, alebo prirodzenom spánku. Dieťatku nasadia také sondy za ušká a na čelo a do uší dostane také štuplíky a počítač potom vyhodnocuje zvuky, ktoré počul a ktoré nie. Je to nebolestivé vyšetrenie, ktoré určí ako moc dieťatko nepočuje. Veľa šťastia.

ladida.l
12. srp 2013

@silvikam

@sisstin

Moc Vám děkuji za odpovědi.

Strašně se teď bojím co bude, nějak nevím, jak se z těch všech hrozících diagnóz nezbláznit a normálně fungovat 😔 😅 😢

silvikam
12. srp 2013

@ladida.l Prepáč, nechcem byť netaktná,ale akú máte dg.? A máš pocit, že malý nepočuje?

ivular
12. srp 2013

@ladida.l Zkušenost nemám, ale mrzí mě, jestli malý nemá sluch v pořádku☹ Ono to rodič asi fakt nemá moc šanci poznat. Leželi jsme se synem na neurologii se čtyřletým chlapečkem, který zaostával ve vývoji a až na MRI zjistili poškození sluchového nervu. Maminka z toho byla hoodně překapená, že tedy špatně slyší a ani mě to do té doby nenapadlo.. Držím pěsti!!

ladida.l
12. srp 2013

@silvikam

No nemáme ještě žádnou diagnozu, začali jsme jen takové to kolečko po doktorech, které nám doporučila naše pediatrička, které jsem se svěřila s našimi potížemi.

Dnes jsme byli s malým na tom ušním a absolutně tam nereagoval na zavolání na jméno, pak zkoušeli různé hluky, nerušeně si stavěl kostky, jen se jednou podařilo, že se podíval na doktora, když hlasitě zapískal.
Mě se předtím také zdálo, že slyší.

A doktor mi říkal, že to nemusí znamenat, že neslyší, že je to přinejmenším divné. Třeba slyší a nic z toho ho nezaujme...

ladida.l
12. srp 2013

@ivular díky za držení pěstí 🙂

ivular
12. srp 2013

@ladida.l Já si pamatuju, že ten chlapeček, o kterém jsem psala, že se naopak otočil za každým zavoláním jména (jakéhokoliv - což mi došlo až zpětně). Jako že zjevně dost slyšel, ale bohužel asi ne všechno nebo zkresleně. Vím, že jsou to nervy, já jsem si se synem taky užila své, tak přeji hodně sil!!

sisstin
autor
12. srp 2013

@ladida.l a jinak na jmeno reaguje? Ono je fakt mozny, ze slysi, ale nema zajem reagovat, coz by bohuzel spis smerovalo k tomu autismu. Vada sluchu je podle me ta lepsi moznost 😔

ladida.l
12. srp 2013

@sisstin na jméno nereaguje nijak, když ho chci něčím zaujmout, musím mu to strčit pod nos, ukázat, nebo ho chytit za ruku...

mvmk
12. srp 2013

@sicinka
@sisstin to znamena, ze kdyz mame tu smisenou dysfazku, tak bychom se eventuelne jeste klidne k tomu DA mohly dopracovat? 😕

sisstin
autor
12. srp 2013

@ladida.l 😒 no nechci strasit, ale pokud fakt slysi a nereaguje, tak to moc dobre nevypada 😒

@mvmk ne, to je obracene, ze dysfatici maji mylne jako prvotni diagnozu autismus 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@ladida.l ted ctu, ze jdete do Pce, to bych nedoporucovala, objednej se do Zitne do Prahy 😉

ivular
12. srp 2013

@sisstin Teri nestraš, na mě Jeník reaguje taky jen tak v polovině případů. Ale když na něj promluví někdo cizí, nebo když jsme v cizím prostředí, tak reaguje dobře. Spíš mám pocit, že doma mě má na háku 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@ivular nulova reakce na jmeno od matky rozhodne normalni neni nikdy. At byl Tygr sebevetsi mimon, tak na jmeno reagoval VZDYCKY 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@ivular o ona pise, ze malej nereaguje nikdy, to teda je dost alarmujici a fakt to autismus znaci, pokud teda nema vadu sluchu 😔

ivular
12. srp 2013

@sisstin Fakt vždycky? 😕 Tyjo, tak to už mám dnes druhého brouka v hlavě 😝

sisstin
autor
12. srp 2013

@ivular jo, s reakci na jmeno fakt nemel problem nikdy 😉 ale ze dite obcas nereaguje muze byt v jeho veku jeste ok, ale nikdy??? 😉 😒