Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. srp 2013

@mvmk vole, vychod 😅

krystalka
12. srp 2013

@ivular - když Jiřík kouká na JimJam, tak by vedle něj mohli střílet 😀 , jakkoli jinak mu ta pozornost lítá všude možně, tak když jde o TV, tak prostě nevnímá nic okolo...často na něj několikrát volám, stoupnu si před něj a mluvím k němu, kolikrát až když fakt hodně zvednu hlas, nebo si mu stoupnu před obrazovku, tak zareaguje 😀

mvmk
12. srp 2013

@sisstin Joo to mi patri 😀 se stydim. A jako kam presne na vychod? To strcim do Google Map 😉

sisstin
autor
12. srp 2013

@mvmk 100km od Prahy cca

mvmk
12. srp 2013

@sisstin Jo uz to mam, to mame presne v Praze na pul cesty 😉 To je hruza jsem 12 let v reichu a uz se neorientuju ve sve rodne zemi 😅

mvmk
12. srp 2013

@ladida.l To bych asi volila opravdu radsi tu Prahu, hned, abych vedela na cem jsem 😉

mvmk
12. srp 2013

@krystalka Ja jsem si treba vsimla, ze mala reaguje hur, kdyz na ni mluvi jeste nedko jiny, nebo zdrovna komunikuje s nekym jinym, ze ona proste nestaci vnimat vic ruchu najednou 😝

ladida.l
12. srp 2013

@sisstin
@mvmk nevíte jaké tam jsou čekací doby?

mvmk
12. srp 2013

@ladida.l bohuzel to vubec, ja osobne jsem nekolikrat kontaktovala Krejcirovou, bohuzel jsem dostala vzdy kosem 😝 Dala mi odkaz na Junkovou. Ale jak dlouho cekas nevim 😝 Pry je ale Junkova docela OK, vic bude vedet
@sisstin

mvmk
12. srp 2013

@ladida.l Ja sama jsem byla u klinicke psych. kterou jsem si sehnala v okoli kde jsem bydlela, a muzu rict, ze jsem si mohla usetrit jak cas tak i penize. Zaplatila jsem 3000 Kc. za nic. No a potom jsem byla na dg. tady. Ale take nejsem moc nadsena. Nejlip asi diagnostikoval ted pan dr. v SPZ, ale jen proto, ze mel hafo casu pac je v duchodu a jen zaskakoval, a bylo na nem znat. ze proste vi co dela 😉

mvmk
12. srp 2013

Holky dobrou 😲

abbie
12. srp 2013

tu reakciu na meno vidim casto na ihrisku, deti neraguju na meno uplne ukazkovo 😉 ja tiez casto hovorim haloooo je tu niekto a on mi az potom povie ano ja ... problem je, ak nereaguje vobec

krystalka
12. srp 2013

@mvmk - tak to je myslím celkem normální, Jiřík taky když si třeba povídají nebo hrají s babičkou, tak můžu volat jak chci a trvá mu to dost dlouho, než mne vnímá, co mu říkám a že na něj vůbec mluvím, má to i ve větším množství lidí, nebo v rušném prostředí, může to být i ta porucha pozornosti ( u nás je to už tedy pravděpodobnější, než u vás, u tvojí malé to fakt ještě může být prostě nevyzrálost...), ale myslím, že do určité míry to má každý člověk, když je zabraný do rozhovoru, nebo je ve větším množství lidí...já být tebou, tak malou tolik nesleduju, vím jak je to těžké, ale někdy když se na to míň soustředíš, tak najednou zjistíš, že udělala spoustu pokroků a nebudeš se tak nervovat každým sebemenším "divným" projevem 🙂

krystalka
12. srp 2013

@ladida.l - my jsme před časem byli na foniatrii v Žitné, chodíme tam asi jednou za půl roku, tenkrát poprvé nás objednali asi za měsíc. Teď volám vždycky taky nejmíň měsíc dopředu, než chci objednat...

ivular
13. srp 2013

@ladida.l Taktéž se přimlouvám za diagnostický pobyt v Žitné. Nemá smysl chodit tam, kde jsou břídilové - sama s tím mám bohužel velmi zlou zkušenost ☹ Teď jen jak se vylhat z těch Pardubic? 😕
@krystalka Když on se Jeník jakoby nechá zaujmout velmi snadno, takže moje volání je vždy až na posledním místě 😉
@mvmk Jeník si teď opět zaujatě hrál, tak jsem mu foukla za krk a nic - brebentil něco k té hře jako předtím. Tak jsem se vylekala a zafuněla až byl poprskaný a to už se teda přikrčil 😅 Tak teda nevím 😕

cairka
13. srp 2013

Čo sa týka reakcie na meno, tak teraz čo sme boli u tej psychologičky, zaoberajúcej sa tým našim problémom, tak ona sa smiala, že treba osloviť vždy 3x, až potom čakať reakciu 😝 a fakt to funguje, bez ohľadu na to, koľko je okolo nej ľudí a čo práve robí , väčšinou zareaguje na to tretie zavolanie 😀 A má to výhodu, lebo aj rodič nejde do frustrácie, že dieťa nereaguje (a prečo???) , jednoducho som to prijala ako fakt, že na prvé zavolanie sa neotočí, lebo to nie je v jej silách.

sicinka
13. srp 2013

Hele s tím foukáním za krk je to dobrý 🙂 zrušíme celou aplu a budeme foukat a uvidí se.... Já si teď přesně nevzpomenu co přesně jsem našla za jasný příznak autismu a poté to na Dádu zkoušela a pořád to nedělal správně až se na mě jednou podíval stylem co to po mě zase chceš a došlo mi že tudy cesta nepovede (myslím že se jednalo o používání ano). U nás reakce na jméno byla víceméně asi normální jako někdy nereaguje ani doteď, ale mě v tom přijde typický chlap prostě něco dělá a neumí dělat nic jiného zároveň. Co mě přijde doteďka divný že nereagoval na bolest a neuměl ukázat co ho bolí, no a to se naučil a aktuálně knourá kvůli každé blbosti (a nevím co je tedy horší) 🙂

sicinka
13. srp 2013

@mvmk tak s ní pracuješ a dej jí půl roku čas třeba je prostě celkově pozadu a i kdyby ne tak fyzicky je pravděpodobně vše v pořádku a i když by jí teď dali nálepku jakékoliv diagnózy, tak se stejně ze dne na den nezmění. Podle mě i ona vnímá tu tvoji nejistotu a podle toho reaguje. Ona má nějaký komunikační problém navíc ztížený dvojjazyčným prostředím dvou nepříbuzných jazyků, to je pro ní strašně těžké samo o sobě i bez autismu či přidružených diagnóz 🙂

sicinka
13. srp 2013

jste mi nasadili brouka do hlavy taky si doma fouknu - očekávám reakci co na mě jako prskáš 🙂 Jinak u nás jsme pokročili s plaváním aktuálně se učí šnorchlovat a přeplave 25 m bazén (se šnorchlem) pod vodou. Pracujeme na kariéře profesionálního sportovce, včera večer jsme asi hodinu drtili úkoly a grafo a jinudy asi cesta nepovede.....

sicinka
13. srp 2013

@ladida.l budu držet palce a ještě se nevzdávej zatím žádnou diagnózu nemáte a ani autismus nemusí být konec světa.

cairka
13. srp 2013

He, som skúsila fúknúť, keď si tu chvíľku pozerala knihu, a ona ešte aj na to fúknutie zareagovala až na tretie 😀
@sicinka , to s tou bolesťou u nás trvá doteraz, kým si ranku nevidí. To znamená, že ona si niekde oškre nohu, ani si nevšimne, ale náhodou jej na to padne zrak a vtedy sa to stane takmer smrteľným zranením 😅 Malý je dobrý, že prepláva 25 metrový bazén, to ešte nedá ani moja 7apolročná . Frajer 😎

sicinka
13. srp 2013

@cairka kdybys ho viděla jak počítá, absolutně žádný zájem o písmena, grafo je tragická (ale tu tedy flákal to docela umí), dělali jsme chytré pero úkoly 3-5 let a fakt žádný zázrak nemluvě o tom že pořád neakceptuje to že odpovědi má vybírat z řádku atd... Ale jako plave, nebo vyleze horolezeckou stěnu, vyšplhá tyč na to je frajer.

cairka
13. srp 2013

@sicinka , ale to je super, že má niečo, v čom je dobrý 🙂 U nás iba beh, ona síce po ceste 3x spadne, ale aj tak dobehne rýchlejšie ako aj deti o rok-dva staršie . Ja ju už láskyplne volám Forrest Gump (a tak sem běžel 😝 ) Ona je celkovo aj taká ťažkopádnejšia a veľmi mi pripomína Forresta a beh je naozaj jediný pohyb, kde to ešte ide. Ináč je to bieda všade 😅 Ale toto leto sa naučila hádzať loptu 2 rukami 😎 s chytaním je ešte problém 😅 (ja viem, že to vie priemerný 2ročák, ale tak naučila sa 🙂 )

bluerose
13. srp 2013

@mvmk skusila som teraz to fuknutie na nasom a najsam nic, pri druhom "fu" povedal aj on "fu" a pri tretom "fu" sa na mna kukol a zasmial, ze co to robim...

krystalka
13. srp 2013

@cairka - to je docela přesný, s tím zraněním - Jiřík se taky kolikrát někde odře, spadne z kola, zvedne se a jede dál, ale běda, když si pak všimne, že mu teče krev, to taky začne hysterčit, a musíme to něčím schovat, aby to neviděl - což je ale u nás problém, protože on zároveň nesnáší náplasti, ani obrázkové to nezlomily, takže něco zalepit si nechá jen v krajním případě, jinak mu stačí, když to schováme pod dlouhý rukáv nebo nohavici 😉 . A třeba když jsme byli v nemocnici na nosní mandli, tak ho přivezli ze sálu s kanylkou na hřbetě ruky a jakmile se probral, tak nebyl problém, že ho bolí v krku, ale že vidí tu zalepenou kanylu, tak jsem přes to přehodila malý ručníček a všechno bylo v pohodě...akorát jsme tam i pak po chodbě museli chodit s rukou pořád zakrytou 😀 - ale to bylo už v prosinci, teď už je to tedy o hodně lepší, při odběru krve už si to nechá normálně zalepit, ale musíme to hned schovat pod rukáv 😉. A musím říct, že nedávno se pěkně vysekal na koloběžce, odnesly to obě kolena, loket i brada a nesl to už docela statečně , dokonce i pak normálně dojel na kolobrndě domů 😉

sisstin
autor
13. srp 2013

@krystalka no hele, mě se ptali po porodu, jestli mě něco bolí ...a já "rukaaa" (tam jsem měla kanylu) 😅 😅 😅 😅

krystalka
13. srp 2013

@sicinka - tak takový borec Jiřík není, ale taky je na ten sport celkem šikovný, na kole je už jako závodník a i vzorně dává pozor na okolí, proplete se opatrně mezi lidmi...do míče kopal fakt šikovně už dost před 4.rokem, šplhání po prolízačkách by mu taky šlo...jo a včera jsme koupili ve Sportisimu za 69,- takovou tu soupravu na líný tenis - 2 rakety a molitanový míček a měli jsme zábavu na celé odpoledne - tak ještě si nepinkáme vzájemně, zatím se učí do toho trefovat, ale moc ho to bavilo...jako ostatně skoro každá pohybová aktivita...takže u nás to asi taky půjde podobnou cestou.... teda kdysi jsem si říkala, že by ho později asi bavil železniční modelářský kroužek, ale on zas tak šikovný na ty ruce není a hlavně po pár vteřinách by modýlek letěl do kouta - s jeho trpělivostí a soustředěním 😀

sicinka
13. srp 2013

@krystalka já fakt nevím co z něj bude, hlavně moje zkušenost byla že malým dětem nejde sport pokud jim to nemyslí - prostě třeba u toho šplhání musíš pochopit princip jak dávat ruce a jinak ti to nejde. Bohužel zrovna moje dítě mi přijde že všechno dělá tak nějak intuitivně dobře ale pokud chci aby do dané činnosti zapojil hlavu tak smůla a nechce to dělat a nebude 🙂 jinak kanyla mě v nemocnici tak rozčilovala že jsem si jí nechala vyndat ještě na JIP pod příslibem, že budu pít tolik že to ještě neviděli 🙂 se mu nedivím.

ladida.l
13. srp 2013

@ivular
@krystalka
@etinka
@sisstin Tak jsem před manželem zmínila tu Žitnou a moc se mu do toho nechce, protože na žádance je už napsáno, že je odeslán do Pardubic na ORL. Já ho zkusím dnes ještě zpracovat. Taky jsem volala sestřenici, která pracuje na ORL v Motole, tak slíbila, že se poptá lékařů. (ať žije protekce).

No a jinak chci říct dnešní poznatek. Zkusila jsem na Tomáše volat hlasitě (hodně hlasitě) a světe div se reaguje, normálně se otočí a usměje, možná to ukazuje "jen" na poruchu sluchu, nebo co myslíte? Jinak dnes ráno jsem zaznamenala, že ukazoval prstem (na smajlíka na obrazovce, měla jsem ho ráno při čtení ICQ, co mi psal manžel na klíně), ale to ukazování je u něj ojedinělý jev.

sisstin
autor
13. srp 2013

@ladida.l tak jako děti s vadou sluchu se prostě vyvíjej opožděně...ale u vás je divný, že jako normálně reagoval a pak zas ne... 😕 no těžko říct, snad budete moudřejší po těch vyšetřeních 😔