Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
14. srp 2013

@konidana tak jestli mas zdrave a chytre deti, tak bych se opravdu nestresovala ctenim v poruchach komunikace 😉 Ja sama osobne nemam zadnou poruchu koncetrace, ale uprime receno u zehleni nebo vytirani bych taky sama od sebe vydrzela 5 sek. pac jsem ale dospela osoba, tak uz si umim porucit 😅

sisstin
autor
14. srp 2013

@konidana no jak pisou holky, vetsina deti tady ma vaznou vadu reci a problemy se k tomu pojici. Fakt nema cenu cist neco vytrzene uplne mimo kontext 😉

@anlek Tygr taky tak tvoril zapor, tusim normalne ho zacal tvorit kolem ctvrtyho roku, ale mivaji to i deti s OVR mladsiho veku.

krystalka
14. srp 2013

@mvmk - upřímně - taky jsem nepochopila, proč konidana čte tuhle diskuzi 😉 . Jinak ještě k té pozornosti - jako jasně, kdyby tohle dělal ve 3 nebo možná ještě ve 4, tak je to v pohodě, ale v 5,5 už to tak v pohodě není, když si vezmu, že v první třídě, tj. většinou okolo 6 let, by prý dítě mělo vydržet samostatně na něčem pracovat asi čtvrt hodinky...a to i na věcech, které ho zrovna až tak moc nebaví 😒 . Jiřík zatím nedá většinou ani 5 minut, jako abych mu řekla - vybarvi tady ten obrázek, nebo namaluj to a to...a šla pryč, to neexistuje - to udělá pár tahů a už od toho odběhne, nebo si hraje s něčím na stole, kouká kde co lítá...a když ho k tomu vracím zpátky, tak pořád poslouchám - ach jo, to trvá moc dlouho, mě to nebaví, já už jsem unavenej apod....Jako zase na druhou stranu, když hrajeme třeba člověče nezlob se, nebo pexeso, tak u toho vydrží až do konce....ale to právě všude u těch poruch pozornosti píšou, že se dítě většinou celkem dobře soustředí na to, co ho baví, ale na u méně zábavné činnosti prostě nedokáže tu pozornost cíleně udržet a to ani kratší dobu...

bluerose
14. srp 2013

Baby, poradite mi nejake hry? Krpec bude mat dva roky a neviem co mu kupit, nieco, co by ho rozvijalo, v motorike, pripadne v reci, ak nejaka taka hracka existuje 😕 Auticka, lego ho nebavia vobec. Mame doma vselijake vkladacky, tvary, zvieratka, puzzle, bavi ho to tak tyzden a potom uz vie naspamat kde co patri a lezi to prachom...Mate nejaky tip co by ho mohlo zaujat a pri com by obsedel dlhsie ako 5 min? 😅 😀
Jo a vidim, ze riesite zapor, moj maly stale nepovie "nie", iba "eee" a toci hlavickou, dokedy je to este v norme? 😕

sisstin
autor
14. srp 2013

@bluerose mrkni mi na clanek : jak rozvijet rec u batolat 😉 dole jsou odkazy, akorat nevim, kolik jich bude aktivnich. 😕

mvmk
14. srp 2013

@bluerose moje zacala JO a NE az ted okolo vanoc, takze na 2,5 roku 😉
@krystalka Ja si myslim, ze ta koncetrace je takovej globalni Problem, myslim ze vetsina deti dnes se musi namahat na neco koncetrovat. Kdyz to posoudim u Meho syna, a jeho kamaradu, nebo deti ktere tu u nas treba prenocovali, tak vidim, ze ta koncetrace dnes je nekde jinde nez za nas 😉 . Moje nejlepsi kamaradka z cech je ucitelka na 1 stupni a rika to i ona, ze je to rok od roku horsi.

sisstin
autor
14. srp 2013

Tak s pozornostu u nas nastesti zadnej problem neni 🙂 i v kolektivu vnima ucitelku a vi, co ma delat, videla jsem to na vlastni oci na tom tabore.

mvmk
14. srp 2013

@sisstin no ja z toho mam uprime receno docela bobky 😅 , kdyby k tem vsem problemum co uz ma k tomu jeste opravdu vyfasovala ADD ktere by se potvrdilo, tak by to byl do budoucna docela mazec. To bych asi moje sny na normalni zakladku mohla rovnou vyskrtnout. Ovsem pokud se tam dohrabeme i bez ADD ☹

krystalka
14. srp 2013

@mvmk - to máš asi pravdu, je fakt, že dneska se na ty děti valí ze všech stran takových podnětů, televize většinou doma hraje jako kulisa, jsou zahlcené množstvím hraček a jiných podnětů...nebo i ty pohádky na DVD - spousta dětí si u toho i hraje, aniž by to pořádně sledovala, můžou si to kdykoli stopnout, takže je nic nenutí u toho soustředěně vydržet...nebo kolikrát vídám na hřišti, jak si dítě zaujatě hraje na nějaké atrakci a maminka do něj pořád hučí - a nechceš jít támhle na klouzačku a běž vyzkoušet tu houpačku apod....a dítě tam pak běhá od jednoho k druhému a neví co dřív...
Já se trochu u Jiříka právě děsím toho, jak to bude vypadat ve škole...no ale s odkladem na to máme ještě 2 roky, tak to snad zvládnem 🙂

mvmk
14. srp 2013

@krystalka U nas je to obracene, kdyz jsme na hristi, tak mala lita od jednoho k druhemu jak splasene poledne 😝 a ja vzdy vyhrozuju, ze musi ted zustat tam a tam, jinak okamzite jdeme domu 😖

krystalka
14. srp 2013

@mvmk - ale tak vy máte do té školy ještě fakt spouuustu času 😉 , ona pak může během pár měsíců udělat takový skok, že budeš jen koukat - na tvém místě bych o škole ještě vůbec neuvažovala....jinak tedy nevím, jak je to u vás, ale tady berou do speciální nebo praktické ZŠ myslím jen děti s mentální retardací, jestli se nepletu, ostatní se integrují do normálních škol...
Ale nám se právě ta škola už docela blíží, v lednu jdeme k zápisu, takže teď podzim bude ve znamení výběru škol a zařizování termínů u odborníků kvůli posouzení školní zralosti - kvůli tomu odkladu...

krystalka
14. srp 2013

@mvmk - jasně, tak to se dá přičíst právě už třeba té poruše pozornosti, i když myslím, že ve vašem věku je ještě tohle normální, já to myslela spíš tak, že i když se ty děti soustředěně něčemu věnují, tak je ti rodiče z toho pořád vytrhují a posílají někam jinam apod., a nenechají je soustředit se na to, co začaly a do čeho jsou zabrané....to si myslím, že právě pro ten rozvoj pozornosti vůbec dobré není....

mvmk
14. srp 2013

@krystalka No tak urcite to je jeste daleko, jen me prijde ze jen do nekonecna cekam, cekala jsem hrozne dlouho nez si sedne, nez udela prvni kroky, jeste dele nez rekne Mama, a ted cekam do nekonecna nez zacne poradne mluvit vubec nevim, jestli to je v lidskych silach, takhle donekonecna na neco cekat 😠

krystalka
14. srp 2013

@mvmk - a v kolika malá seděla a chodila? Už si to nějak z té diskuze nepamatuji....já jsem tedy čekala hlavně na tu řeč - oslovení "máma" jsem se dočkala až ve 3 letech, jinak samostatně si sedl v 10 měsících a první krůčky bez držení ve 12m...já vím, je to čekání nekonečné, ale zase vem si, že některé maminky na tyhle věci čekají ještě mnohem déla a některé se třeba něčeho z toho ani nedočkají... A tvoje malá je zatím na světě jen 3 roky a spoustu věcí ještě dožene 🙂
Já to ve 3 letech viděla taky dost černě...ale pak jsem viděla, že to jde dopředu, sice malinkými krůčky, ale jde to...a přestala jsem na něj pospíchat a srovnávat s jinými....no a teď v 5,5 mám najednou celkem "standartní" dítko, které už se zase nijak moc od těch ostatních neodlišuje 🙂

mvmk
14. srp 2013

@krystalka sezeni 13 mes. chuze 21. mes.

krystalka
14. srp 2013

@mvmk - no, tak je to o něco později, ale já to brala vždycky tak, že do nějakých 5 let se ty děti vyvíjejí někdy hodně odlišně a pak se ty rozdíly postupně smazávají a pak už nikdo nebude řešit, v kolika si kdo sednul, stoupnul apod. U nás si pamatuju, že bylo ještě nekonečné čekání na první zoubek - ukázal se v 15 měsících! Taky už jsem se trochu bála, že bude bez zubů 😉 , ale zubařka byla celkem v pohodě, říkala, že to sice normální není, ale někdy se to prostě stává...a jsem zvědavá, v kolika mu začnou ty první zuby vypadávat a růst nové, normálně to bývá kolem 6 let 😉

bluerose
14. srp 2013

@sisstin wau, dakujem, ty si sikula, ked tolko clankov stihas pisat popri drobcovi 🙂 Inak, zaujalo ma, to chodenie po schodoch, moj nohy este nestrieda :( A nepriraduje este take obrazky ako si pisala, ze pasta-kefka, hlava-capica.. 😒
@mvmk no, tak dufam, ze aj u nas to pride do tych 2,5 roka 🙂 Citam, ze tvoja mala si tiez so vsetkym davala nacas, presne ako moj 😀 Sediet zacal cca 14 mes, chodit 18 mes, ale doteraz je este taky tarbavy a nemotorny 😅

sisstin
autor
14. srp 2013

@krystalka Tygr měl první zub ve 13 měsících a teda dětem z diskuze už zuby vypadávají, Tygrovi teda zatím nic 😕

@mvmk jinak já ve věku kolem dvou let jsem si fakt myslela, že skončí v ústavu 😅 přišlo mi to prostě příšerný, pak se začal zlepšovat, já jsem tu řeč až tak neřešila, páč jsem byla ráda, že konečně normálně rozumí a docela mě i překvapilo, že začal mluvit tak "brzy" 😅 mezi 4-5.rokem jsem měla pocit, že školu nikdy nemůže dát, že je to prostě nepředstavitelný....ted skoro v šesti věřim, že za ten rok nebo dva, vhodně vybranou ZS dá....jako nepočítám, že to bude bez problémů, to vůbec....ale už tak nějak nemám obavy, že by třeba tu ZS nedodělal nebo něco takovýho 😉

sisstin
autor
14. srp 2013

@bluerose tak "normální" dítě má limit na střídání do schodů 3 roky, ze schodů 4 roky. Takže tvůj je těžce v pohodě ještě. Tygr začal střídat do schodů sám v 3,9 a ze schodů po rehabilitaci a velkým tréningu ve 4,5 😉

sisstin
autor
14. srp 2013

my zejtra jedem k Baslíkovi, pak s @ivular na Výton na hřiště (@krystalka - nechcete se přidat?) a pak jdeme s @kajizsek do Hafíkova 🙂 jsem ráda, že zas bude program, páč dneska opět střídáme úkoly s TV a Ipadem 🙄

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - díky za nabídku, ale já jsem zítra bohužel od rána až do 20h v práci 😒 . Ale užijte si to, má být pěkně 🙂

sisstin
autor
14. srp 2013

@krystalka no tak jindy, my jsme v Praze poměrně často 😉

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - no, to my zase jak máme volno, tak lítáme někde venku, nebo na kole apod., vůbec se k nějakým úkolům nemůžeme dostat, musíme na tom alespoň ty poslední dva týdny trochu zapracovat 😉

sisstin
autor
14. srp 2013

@krystalka no Tygra už to jako moc nebaví, tady prostě není nic moc zajímavýho jako v Praze (jako hřiště a tak), zná to tady a je to furt dokola. Ted si vybral na netu koloběžku, tak snad na ten podzim si aspon zajezdí, kolo furt odmítá...takže jsem koupi kola přesunula opět na jaro...by mě zajímalo, kolik jar ještě uplyne, než to kolo fakt bude mít 😅 😅 😅

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - no jo, co naděláš, viď...tak někoho to kolo třeba nechytne nikdy 😉 , jako my měli tu nejmenší 12 doma asi od 2,5 a teprve letos v 5 tomu přišel na chuť a to i přesto, že má jinak všechny možná vozítka rád už od malinka...my právě chtěli nové kolo původně k vánocům, ale teď tak rychle z toho maličkého vyrostl (no taky aby ne, když jsme ho měli tak dlouho doma, že 😝 ) a museli jsme teď koupit z druhé ruky už 16, ale byl to super kup, Author Vital, jako nové, za dva tisíce 🙂 , tak jsem zvědavá, jak dlouho mu vydrží, no přinejhorším na narozeniny dostane větší...ale on jezdí hodně, takže nějaké potřeboval už teď 😉

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - a jakou koloběžku si Tygr vybral?

sisstin
autor
14. srp 2013

@krystalka čéče, to mu ukazoval táta někde, ani nevim, kde to bylo. Taková klasická s brzdou na řidítkách, ta výška řidítek se dá korigovat...taková normoš prostě 😉

ladida.l
14. srp 2013

taky zítra jedeme do Prahy, jedeme na vyšetření do Imumedu, Tomáš má potravinové alergie a tam jsou nejlepší, třeba se se @sisstin potkáme ve vlaku 🙂

sisstin
autor
14. srp 2013

@ladida.l my jedem Regio Jetem v 7:29...a zpátky nevim 😅

sisstin
autor
14. srp 2013

ha, tak tohle 100% koupim k narozkám, Tygr to miluje na Ipadu 😀 http://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/kde-mam-...