Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. srp 2013

@colafit no my i kvůli tomu malování máme od Krejčířové rozptyl vývojový od 4,5-6let, a to si myslim, že mu tou kresbou na 4,5 ještě hodně přilepšila 😅 😅 😅 😅 ona říkala, že to je jeden z důvodu, proč by momentálně dala odklad, že ve škole se hodně maluje třeba k výuce, a že ta kresba je přece jenom "trošku opožděná" 😅 😅 😅 on jako grafo má jakž takž, jen blbě drží tužku, ale jde to, do tý věkový normy se vleze, ale malování je fakt děs. Já třeba taky neumím absolutně malovat, ale prostě jsem se vlezla normoš do tabulek, nebyla ta krásná malba, ale prostě ve třech jsem uměla hlavonožce atd. 😅

sisstin
autor
14. srp 2013

@mvmk jj, ve třech už by měl být standardně hlavonožec, ale spousta normoš dětí (hlavně kluků) to teda neumí 😝

colafit
14. srp 2013

@sisstin a co je v té kresbě standartem pro dítě 4, 5 roku?

mvmk
14. srp 2013

@sisstin no a vis jak to pan dr. vyresil. Pac mala odmitala vubec neco carat a ja jsem samozrejmne rekla, ze az na nejaky kolecko nebo vodorovnou caranici nic neda. Tak pan dr. maloval sam a ptal se male co kam ma namalovat. Takze zacal tim, Emicko budeme malovat panacka co mam namalovat? A mala zacla hlavou, a potom co chybi - nohy, pusa oci. Zapomela jen na nos a ruce taky samozrejme ne! Ale pan Doktor to odklepnul, jako ze teoreticky to vi, jen ten pohyb neni jeste s mysli spojen. Takze ukol pry splnila. Neni to nejaka blbost? 😝

sisstin
autor
14. srp 2013

@colafit no tuším, že už by ta kresba měla mít detaily, že jako třeba pět prstů na ruce a tak 😉 ale nějak přesnějc ti to neřeknu, páč Tygr není ještě pomalu ani u toho hlavonožce 😀

sisstin
autor
14. srp 2013

@mvmk řekla bych, že ne...Tygr má domalovat u Kr. vždycky panáka, co mu chybí...tak on udělá v příslušných místech čárky (fakt to jako nedokreslí, aby to vypadalo třeba jako noha a tak), a taky mu to uzná vždycky 😅 😅 😅

krystalka
14. srp 2013

Jo, postavu taky zvládne - má i oči, pusu, nos, uši, obočí vlasy a většinou i 5 prstů na rukách - ale sám od sebe ji nakreslí málokdy...

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - prosímTě, ty máš velký přehled o těch různých hrách - nemáš nějaký tip na společenskou hru - ale něco jednoduchého, s přehlednými pravidly a aby jich nebylo moc....Jiřík teď ujíždí na Člověče nezlob se, máme několik různých verzí - obrázkové s Krtečkem, s Ferdou mravencem, pak ty Autobusy - až na menší odchylky je to většinou všechno na jedno brdo...jo a pak se mu taky líbí Krtečkova zahrádka - hlavně to lovení tvarů z pytlíku....on to všechno chce hrát klidně 20x za den a už nám z toho všem tak trochu hrabe....ale nejsou pro něj moc takové ty hry, kde je to o tom, že třeba zodpoví nějakou otázku a pak může něco udělat..., to ne, jakmile z toho bude moc koukat něco vzdělávacího, tak to zkusí chvilku a příště už to nebude chtít. Taky třeba ještě rád hraje pexeso, v tom je dobrej, občas vytáhneme i to Pexeso pro uši - ale u toho moc dlouho nevydrží...nemáš nějaký nápad?

bluerose
14. srp 2013

@abbie dakujem, uz som pozerala, maju tam fakt super veci, ale postovne som nasla pre Slovensko (PPL - Exportní balík Slovensko) za 9,30e 😕 A clanok je perfektny, palec hore 🙂 🙂

abbie
14. srp 2013

@bluerose musis si zadat Heureka point ulozenka, to je za 1,30 €, prides si po tovar na Chorvatsku ul.

bluerose
14. srp 2013

@abbie aha, dakujem 🙂 a pozerala som tvoj album, mas tam super tipy na hry, kde si prosim kupila to Loto kde je ta kacicka na obale? Ja som hladala na nete a nasla som podobne, ale nam by sa hodilo k tym cinnostiam tento typ.

eronika
14. srp 2013

@sisstin ahoj, ja ti mozno napisem k trosku viac k tej kresbe v 4,5 roku - s malou som absolvovala pred necelymi dvoma mesiacmi (to mala presne 4,5 roka) psychologicke testy a kresbu sme mali v norme. Moja dcerka nakresli normalne hlavu, oci, usi (dva kolieska na boku hlavy), nos, usta, vlasy (to je par ciarok na hlave), potom dlhy krk, gulate brucho a z toho dve ciarky ako ruky a dve ciarky ako nohy. Okrem toho nakresli vzdy aj pupok do toho brucha.Cele to vyfarbi (i ked okraje este nedodrzuje a nieje to vyfarbene pekne cele) a to je oblecenie. Postavicka je este dost nesymetricka - hlava je napr. taka velka ako brucho, nohy su niekedy moc dlhe..... Psychologicka povedala,ze kresba je vyborna a vidno, ze sa dcerke venujeme. Dieta vraj v tomto veku musi uz vediet rozkreslit jednotlive casti tela (hlava, krk, brucho, koncatiny), i ked este nemusia byt dokonale dotiahnute.
Snad som ti aspon trosku pomohla. 🙂

abbie
14. srp 2013

@sisstin 😀

colafit
14. srp 2013

@eronika ono to bylo spíš pro mne, ale moc děkuji. V tom případě, je Lucka v normě a nevím, co měla paní logopedka za kecy.

abbie
14. srp 2013

@bluerose priamo toto uz nemaju, ale rovnaky princip je Loto dom a Zajic vo vreci
http://www.granna.sk/detail-hry.php?hracka=5125
http://www.granna.sk/detail-hry.php?hracka=32

colafit
14. srp 2013

Můžu mít ještě jeden dotaz (i když asi blbý). Dáváte děti do nějakých kroužků? Kolem mě jsou samé uvědomělé maminky a s dětmi chodí na angličtinu, na cvičení, bruslení, plavání, zpívání, výtvarku,...... Já chodím do práce, takže dopolední kurzy nestíhám žádné a odpoledne není nic, co by mě nadchlo.

A ještě dotaz pro @sisstin Ty hodně využíváš ipod. Ty různé vzdělávací hry do toho kupuješ a případně kde? Luci by to bavilo a je to teď forma, která ji dokáže nadchnout nejvíc, ale všude vidím jen samé hovadiny, které ji nic nedají.

krystalka
14. srp 2013

@colafit - tak náš Jiřík zatím nechodil nikam, loni teprve začal chodit do školky a chodil domů po obědě. A myslím, že mu to úplně stačilo, odpoledne byl rád, že si může něco dělat podle svého rozhodnutí a já byla ráda, že si ho taky trochu užiju, pracuju totiž na dlouhý/krátký týden, takže vždycky 2 dny za sebou ho vidím jen ráno, když jdeme do školky a pak až druhý den, večer se vracím před 21h a to on už dávno spí... Takže když mám pak dva dny volna, tak si ho chci užít 🙂. Letos chceme zkusit jeden nebo dva kroužky, co mají přímo ve školce, vedou to paní učitelky a neplatí se za ně nic...chceme určitě zkusit sportovní kroužek, protože se rád hýbe a možná i dramaťáček - ten vede jeho paní učitelka, kterou tam všechny děti zbožňují 🙂 . Tak uvidíme...

sisstin
autor
14. srp 2013

@colafit Ipad je tablet od Applu a on má svůj operační systém, který jiný tablety nemaj. Mají obchod, kterej se jmenuje Appstore a přes to vlastně všechno stahuješ (i neplacené), nebo kupuješ. Musíš tam mít zřízenej účet, ke kterýmu potřebuješ embosovanou platební kartu, která má možnost platby do zahraničí. 😉 Jinak hodně čerpám z www.i-sen.cz nebo prostě si v appstoru najedu do "educational nebo kids", a prostě se v tom hrabu, a co mě zaujme, to stáhnu 😉

@eronika díky 🙂 no to si můžu nechat zdát, že by něco takovýho nakreslil. Jako ve školce něco takovýho má (i když to vypadá strašně), ale jako je tam postava, i s prstama atd, ale nevim, do jaký míry mu tam pomáhaj. Od Krejčířové máme přesně": grafické projevy jsou percepčně přiměřeně zpracovaná, ale se známkami lehčí vizuomotorické dyskoordinace, obsahově chudší. " Ona ta kresba, respektive nekresba je jedním z dysfatických znaků, a když už kreslej, tak to prostě není většinou vůbec přiměřené věku a je tam vidět právě ta dyskoordinace.

sisstin
autor
14. srp 2013

@colafit jo, a k těm kroužkům. Já si ho nějak neumím představit zatím na nic dát (do nějakýho běžnýho), když on má schízu s mluvením s někým cizím, musel by být asi hodně tolerantní ten vedoucí. Jinak ted od září ho dát do kroužku pro předškoláky, ale to je v rámci školky. A budeme chodit občas na tancování do Klubíku, to ho bavilo, ale většinou jsou tam prostě mladší děti 😉

Nějakej sport nebo šikovné ruce, nebo nevim co, to u nás dost nehrozí. Možná tak kroužek matematiky 😅 😅 😅

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - jak jsem ti psala dotaz trochu výš, asi to zaniklo v tom množství, co sem dneska píšeme 😉 , prosím prosím, pokud tě napadne nějaká hra, co by Jiříka mohla bavit, tak budu moc ráda, já už teď vidím, jak mi v pátek ráno přinese do postele tu Krtečkovu zahrádku nebo Pojď si hrát a pak ještě asi tak dvacetkrát za den a budeme to muset hrát i za plyšáky 😀

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - my bychom potřebovali nějaký dopravní kroužek, tam by zase exceloval on 😀

bluerose
14. srp 2013

@abbie dakujem, dakujem 🙂 A este som sa chcela spytat, v tom clanku pises, ze nemam vyzadovat od dietata aby po mne opakovalo. Preco? Ja som to teda doteraz robila teda vsetko zle :( Lebo vzdy ked som ho nieco ucila, napr "mama daj", tak som trvala na tom aby to po mne zopakoval a az potom som mu vyhovela 😕

sisstin
autor
14. srp 2013

@krystalka mrkni sem https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu... chci taky nějaký zkusit. My společenský hry moc nemáme, jenom ty smartovky pro jednoho nebo tak, on na ty společenský zatím moc není, jakmile tam jsou pravidla, musí se střídat a hrozilo by, že by jako nemusel vyhrát, tak docela děs 😝

krystalka
14. srp 2013

@bluerose - já jsem to třeba na Jiříka ze začátku zkoušela s tím opakováním taky tak, ale pokaždé se o to víc seknul a nechtěl říkat už vůbec nic 😒 . Nejlepší, co můžeš udělat je, že to po něm vždycky zopakuješ správně, ale bez toho, abys ho nutila to opakovat....musíš mít trpělivost, on to časem začne říkat po tobě sám....u nás třeba začal Jiřík na požádání opakovat až po 4.roce, když už přece jen mluvil trochu líp a trochu mu to šlo....protože si představ, že tě někdo nutí pořád opakovat něco, co ti fakt nejde...taky tě to po čase naštve a budeš si připadat neschopně a nebudeš to dělat radši vůbec...Třeba teď, když už mluví docela dobře, tak když ho opravím, tak se po mně sám opraví taky, ale stejně to nesmí být moc často, jinak mi řekne, že to nebude říkat a zdrhne 😀

krystalka
14. srp 2013

@sisstin - no, to on se právě střídá v pohodě, i to sám dost hlídá, kdo má třeba po šestce házet ještě jednou a běda, kdybychom chtěli podvádět 😀 . A když prohraje, tak to nijak tragicky neprožívá, ale musíme hrát další kolo, dokud taky nevyhraje 😀 .

abbie
14. srp 2013

@bluerose ne ne, rozhodne na tom netrvaj a neziadaj ho, aby po tebe opakoval, ono je to trosku nasilna metoda. Proste mu povedz "toto daj" pekne cisto a pomaly aj 2-3x mu to zopakuj, alebo niektorych logo knizkach sa odporuca povedat dietatu "a teraz ty" napr. mu povies 2-3x "toto daj" a potom na neho ukaz prstom a povedz "a teraz ty" toto deti skor beru zevraj ako hru a nie ako nutenie rozpravat 😉

margareta76
14. srp 2013

Ahojte. Kedze sa bavime o kresleni nasich deti, pridavam sa aj ja a prikladam obrazok, ktory nakreslil prednedavnom syn (5 rokov). Jeho kreslenie, pisanie celkom bavi. Myslim si, ze v tejto oblasti, plus hruba motorika su OK. Na bicykli jazdi ako Sagan 😅

bluerose
14. srp 2013

@krystalka
@abbie diky baby za rady, z tohto pohladu som sa nato este nepozerala. Vidno, ze ste uz skusenejsie 🙂 😉

abbie
14. srp 2013

@margareta76 ta kresba je lepsia ako moja 😀 😀

krystalka
14. srp 2013

@bluerose - no jo, tak konkrétně my se s tím pereme už přes 2 roky 😉 a mě samotné tenkrát tyhle stránky moc pomohly, tak jsem ráda, když ty moje zkušenosti zase pomohou někomu dalšímu, kdo je teprve na začátku té cesty...