Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
14. srp 2013

@abbie, @ivular, @krystalka - dakujeme za pochvalu 🙂

kajiszek
15. srp 2013

Ahoj holky, tak jsem právě dočetla 25 stránek 😀 😀 😀 Omlouvám se, že jsem tu tak dlouho nebyla, ale já se nějak o těch prázdnínách na net dost vyprdla. Jezdíme po návštěvách, máme návštěvy doma, furt se něco děje a do toho po nocích pařím víc jak "zamlada" 😀 😀 😀 Teďka jsme byli konečně tři dny v kuse úplně v klídku doma, neb měly dětičky v neděli horečku 😀 Ale pak už nic, jen tu jednu noc a nic jinýho k tomu, takže zítra jdeme na srazík se @sisstin do Hafíkova. Jinak už mám v plánu v těch ajcích zvolnit, takže bych sem zase ráda začala chodit.

Musím se přiznat, že jsme nějakýmu procvičování moc nedali, ale ono zase bude dost času na podzim a vzimě, teďka jsme prakticky byli od rána do večera venku, samozřejmě obrazně řečeno, ale prostě co to šlo... I tak jsme ale zaznamenala velkej posun u Nelči a trochu i u Vojtíka...

Vojta podle mě takřka dohnal to sociálno do normálu, takže se v pohodě druží s dětma, oslovuje cizí děti, trochu blý je, že otravuje starší děti, chce si s nima hrát, pořád se jich na něco ptá a oni jsou z něj na větvi. Ale prostě třeba někam přijde a zavolá "chlapečku, jak se jmenuješ", což bylo dřív nemyslitelný. Pořád se ptá "proč" a celkově prostě pořád a pořád mele a mele, až mě z něj bolí hlava. Jako libůstka mu ovšem stále zůstávají jeho hlášky z kresleňáků, takže se taky trochu obávám, že si o něm děti budou myslet, že je ujetej, protože třeba někomu řekne "copak to tady vyvádíte vy uličníci" a za chvilku naprosto mimo mísu řekne cosi jako "maminka říkala, že když budu zlobit, zavře mi kolo do sklepa", což jako my žádnej sklep nemáme a nikdy jsem nic takovýho neřekla, ale je to ve večerníčku Kluk z plakátu... A takových hlášek je víc, občas je používá trefně, občas mimo mísu, takže to je furt stejný... Ale třeba když jsem byli u kámošky, co má stejně starýho kluka, pět dnů v kuse, tak si kluci povídali, dělali kraviny, jezdili spolu na odrážecích kolech, koupali se v bazénu a večer i ve vaně spolu a prostě byli fakt parťáci, furt spolu něco řešili... Když si vezmu, že prakticky do tří let na něj nesmělo dítě promluvit, natož sáhnout, tak to beru jako slušnej úspěch. Docela mu to i myslí, občas vydedukuje slušný závěry, občas naopak zkouší dát dohromady tak šíleně mega složitý souvětí, že z toho nakonec vyleze totální paskvil, kterej nemá hlavu ani patu. Ve výslovnosti nulovej posun, stále máme s=š, v=b, f=ch, l=v, r=v, ř=š a možná ještě něco, ani nevím... S nástupem do školky začneme i logopedii. Jinak imaginární hra stále nic moc, maximálně napodobuje, co dělaj ostatní, ale sám od sebe ani prd. Ale třeba mi už říká, jak mě miluje, jak jsem krásná a sám si třeba vymyslel, že je můj roztomilej králíček a křeček 😀 😀 😀 Jo a na kole nešlape, vzdala jsem to a nezkoušíme, nemám na to nervy.

Nela se taktéž vcelku socializovala, začala hodně napodobovat, musí dělat a mít vše, co brácha, mezi dětma se už cítí dobře, s holkama se honila, nechá se třeba vést za ruku a celkově prostě napodobuje, co dělaj ostatní děti a opičí se, což mi přijde dobrý, Vojta se nikdy neopičil a nenapodoboval. Hodně opakuje nová slova, dokáže říct, co chce (pití, vzít, dolů, bobón atd), teďka začala používat pojď, ptá se kde je, když něco hledá, co to je se ptá dost málo. Jinak ukazuje a pojmenovává věci, co zná a hlavně ji furt drží ty barvy. Slov přidala dost a s docela slušnou výslovností. Ty starý říká furt blbě (červené=čepeke, veverka=jekaka), ale ty nově přidaný slova už převážně jdou rozumět. Moje máti ji třeba naučila na otázku "co máš v plínce" naprosto zřetelně odpovědět "hovno" 😀 Na otázku "jak se jmenuješ" odpoví "Nea", ovšem když jsme se ji snažili naučit jména dětí, tak to nešlo, třeba odpověděla "Ejiška", ale pak tak odpovídala pořád, takže na otázku, jak se jmenuje odpovídala, že Eliška a když jsme se zeptali "ale jak se jmenuješ ty" odpověděla "ty" 😀 Na nočník odmítá chodit, dostává hysterickej záchvat. Venku odbíhá nahatá čůrat na travičku, nikdy se nepočůrala na dlaždice nebo na deku, případně když jsme doma a je otevřeno ven, utíká se vyčůrat ven jako pes 🙄 Ale na nočník prostě ne. Když kaká do plíny, tak hlásí "kaka", nebo když je pokakaná, tak taky říká "kaka". Když vidí kohokoliv čůrat, říká "čůji", případně když jí řeknu, ať se vyčůrá na travičku, taky řekne "čůji" a pak si zatleská a řekne "šikulka" 😅 Jinak prostě ta komunikace už je v běžným životě tak nějak bezproblémová. Domluvíme se na všem v těch základních slovech. Začala si sama od sebe nosit panenku, říká jí "mimi", dává ji na polštářek a přikrývá tím, co je zrovna po ruce (třeba stáhne mokrý tričko ze sušáku 😀 ), dává jí pusinky, dělá jí malá taky sama od sebe, občas jí dá napít. Přestala fóbie téměř z určitých zvířat, některá přetrvává (nesnáší hlavně psy) a když po ní leze mravenec, volá au a musím ho zní sundat 😀 😀 Když ji něco bolí, řekne "au", chápe, co znamená "pálí" a taky to hlásí, když vidí oheň nebo gril, chápe, že když jede auto, musí jet ke straně a počkat (dřív stála uprostřed a volala "stůj" 😀 😀 , bydlíme na pěší zóně, ale rezidenti nějak domů dojet musí). Začala ze dne na den jezdit na motorce a teďka bych ji zfleku mohla přihlásit na závody, jak je rychlá a obratná 😀 😀 Skáče snožmo, jak slyší hudbu, jde "tančit", teda spíš skákat. Písničky, co zná, zkousí zpívat, ale není jí rozumět 😀 Hrubá motorika super, jen schody ještě nedá, ale to má čas. Jemná jak co, řekla bych, že v pohodě, jen nechce kreslit nic jinýho než čmáranice.

No takže pokroků spousta, ale... Nespojí dvě slova ani za nic, nechápe jména, takže její stejně starý kamarádky chápou, kdo je Nela, kdo je Eliška, ona nemá šajn, celou rodinu oslovuje "máma", přitom dřív v pohodě říkala táta, bába, děda... Stále neumí pojmenovat nijak bráchu... Nočník teda prd... No a když zkoušíme porozumění vět, tak stále nula nula prd... Kde maminka vaří, kde se koupeš, čím jezdíme atd... Ona umí třeba ty věci, co má naučený nazpaměť, nebo kde to slovo má nějakej stejnej základ... kde se kloužete s bráchou, ukáže klouzačku atd... Takže pokroky slušný, ale to porozumění se posouvá velmi ale velmi pomalu... Nemá problém rozšířít pasivní a řekla bych ani aktivní slovní zásobu o jednotlivá slova, ale s větami, nedej bož souvětími je to stále vééééliká bída. Vezmi jablíčko a dej ho na stůl stále nula bodů 😖 😖 😖 Každopádně bych řekla, že už nemá jedinej auti znak, nebo mě aspoň nic nenapadá... Ale stále to šacuju na tu receptivní dysfázku 😒 😒

Tak jsem zvědavá, až to pošlu, tak to zase bude na celou stránku, tak se předem omlouvám... Zkusím už číst i psát pravidelněji 😀 😀 Jdu spát, nebo si mě zítra @sisstin zítra splete se zombie 😀 I když děti maj teďka tak rozhozenej režim, že usínaj pozdě a vstávaj v deset, tak se snad i vyspím 😀 😀 😀

sisstin
autor
15. srp 2013

Tak Tygr uz je u Baslika, dneska jsem ho tam nechala poprvy samotnyho 😝 je tu verejna wifi, jeste, ze jsem vzala Ipada 😀

ivular
15. srp 2013

Holky Jeník snad už tvoří regulérní věty - ráno seděl na záchodě a hlásil "mámo, táta kaka ne" - jako že táta nic podobného neprovádí 😅 Já mám takovou radost 😵 Zvlášť když před půl rokem měl jen dvě slova!

sisstin
autor
15. srp 2013

@ivular za hodinu se vidime 😀

ivular
15. srp 2013

@sisstin No právě že uvidíš jen dítko zabořené v mých nohách - ach to jeho sociálno 😕 Ale už musím běžet, abych to stihla 😉

sisstin
autor
15. srp 2013

@ivular tak jako Tygr se taky moc nedruzi, takze to neres 😉

bluerose
15. srp 2013

Muz bol vcera s malym vonku a doma mi hovoril, ze v parku videl maleho cernosskeho chlapceka a stale ho z dialky pozoroval. Ked sa ten cernosko isiel k nasmu priblizit, tak sa syn rozutekaaal k tatikovi akoby ho certi hnali. A potom sa skryl za lavicku a odtial ho pozoroval dalej...ach jo, to socialno 😀 😀

krystalka
15. srp 2013

@bluerose - tohle syn dělal ještě dost po 3.roce - na hřišti zpovzdálí zaujatě pozoroval děti, ale jakmile se některé rozeběhlo směrem k němu, nebo mu nedejbože chtělo podat lopatku nebo kamínek, tak se s brekem dával na úprk ke mně 😀 , to samé, když lezl na klouzačku a někdo začal lézt po žebříčku za ním, tak chtěl okamžitě v panice klidně i skákat nebo slézat dolů...a nebo teda pokračoval v lezení nahoru, ale zběsilým tempem sjel dolů a přitom se pořád vyděšeně ohlížel, jestli nejedou za ním 😉

abbie
15. srp 2013

@bluerose no ono to bolo skor v tom, ze sa ho trochu bal kvoli farbe pleti a pozoroval ho preto, lebo to bolo pre neho nieco nezvycajne 😉

mvmk
15. srp 2013

@krystalka to je u nas presne to same. 😝 Vcera jsem take byla na hristi s kamaradkou , ktera ma o pul roku mladsiho syna. Malej ji porad lakal aby si snim sla hrat. Snesla se s nim houpat na takove te velke houpacce, takze sedeli nalepeni na sobe, ale videla jsem, ze vylozene trpi. Sedela jako skamenela a koukala se na druhou stranu 😒 Kdyz na ni Luk mluvil nebo ji neco chtel rict tak byla opravdu ve stresu. Jsem se celou dobu modlila aby nezacala vriskat.

abbie
15. srp 2013

@ivular no ty uz mozes naozaj VD uplne vylucit 😉 to mozno nebude ani OVR

mvmk
15. srp 2013

@abbie Me se prave zda, ze treba moje mala vylozene reaguje na cizi lidi a deti hur, nez pred pul rokem. Ona doslova velmi zaryte vsechny ignoruje. Kdyz na ni nekdo mluvi, dela jakoby proste nebyl. Pokud by na ni nedejboze sahnul, tak propadne v hysterickej rev ☹

abbie
15. srp 2013

@mvmk ved uvidis co s nou urobi skolka, podla mna ju z potrebuje, tam si na deti zvykne pomaly

krystalka
15. srp 2013

@sisstin - tak už jsem asi našla, co jsem hledala, sice je to v podstatě zase jen varianta člověče nezlob se, ale jsou tam mašinky 😀 - http://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/jedeme-n...

sisstin
autor
15. srp 2013

Tak my uz jsme v Hafikove, je tu malo lidi, takze super 😉 Tygr uz si nasel nejakou kamosku 😅

krystalka
15. srp 2013

@mvmk - "seděla jako zkamenělá" a "modlila jsem se, aby nezačla vřískat" 😀 - výstižněji bych to nenapsala - Jiřík taky, když už se nechal k něčemu takovému přemluvit, tak na něm bylo vidět, jak u toho trpí....ale po 4.roce se to hodně zlepšilo a dneska už sám děti vyzývá ke hře 🙂

krystalka
15. srp 2013

@mvmk - a u nás tomu fakt hodně pomohla ta miniškolka, tam byly s ním jen 2 děti a on si tam pomalinku zvykal být s těmi dětmi v těsnějším kontaktu (začal tam chodit v září ve 3,5 a po vánocích už bylo vidět, že je celkem v pohodě a nechal se od holčičky i obejmout 😉 )

dukie
15. srp 2013

Zdravím všechny přítomné a pravidelně přispívající maminky. 🙂 Já tu véééélmi dlouho nebyla a zaskočila sem jen přihodit "novinky" z našeho boje, neb jsem v pondělí byla s Toníčkem na kontrolním EEG po roce, předchozí EEG před tím rokem měl čisté - po dřívějších relativně neškodných epileptických výbojích (které mu snad měly bojkotovat ten vývo řeči), takže kontrola měla být spíš jen formální.

A ejhle, nebyla. Zdálo se mi, že to překvapilo i samotného pana neurologa (obvyklý vývoj bývá totiž takový, že epileptické výboje u dětí s růstem/vývojem/věkem mizí, nikoliv naopak, že by zmizely a zase se obevily) , který sáhl po telefonu a hned nám domluvil převzetí do péče neurologie v dětské nemocnici s tím, že nás čeká hospitalizace, magnetická rezonance (v celkové anestezii, páč v 5 letech v klidu dostatečně dlouho nevydrží) a pravděpodobně i několik hodin video-EEG, aby se zjistilo, zda neprodělává nějaké epileptické záchvaty unikající naší pozornosti. Toníček má v jedné oblasti poměrně aktivní epileptickou činnost. Což v podstatě koresponduje i s tím, že nějaký rozvoj řeči tu za poslední rok je, pokrok je zřejmý, nicméně ne tak masivní, jak by se možná dalo očekávat.

Tož tak. Přiznám se, že mě to dost rozhodilo. Ale chci to sem napsat - jako takovou malou méně optimistickou zprávu, že občas za tím neuspokojivým vývojem řeči může stát i něco takového. Zase se ozvu, až budeme po vyšetřeních vědět víc.

sicinka
15. srp 2013

@mvmk tak ono i zcela běžné dítě nemusí být nějak hrr do komunikace s ostatníma, navazování přátelství atd. Ono dost dětí preferuje malou skupinu, kamarády které zná na tom není nic neobvyklého. Dáda je v tomhle spíše výjimka ale je to tím že je od mala hlídaný více osobami v mnoha prostředích a prostě se na to adaptoval. Před tím třetím rokem o společnost sice stál nicméně byl agresivní, jak se s nima neuměl dohodnout, bych byla radši kdyby utíkal....

sicinka
15. srp 2013

@dukie budu držet palce ať je to případně nějak dobře zaléčitelné a vývoj se pohne správným směrem. Jestli si vzpomínám dobře tak jste se posunuli z receptivní do expresivní dysfazie a vypadalo to u vás velmi dobře nebo si tě s někým pletu?

bluerose
15. srp 2013

@krystalka
@abbie no je to mozne, ze aj kvoli farbe pleti ho tak pozoroval,ale on vacsinou vzdy pozoruje. K inym detom sa priblizi velmi zriedkavo, aj to musim byt nablizku a iba preto aby im cmajzol z piesku nejaku lopatku. Akonahle sa mu ide ale nejake prihovorit, tak bud pozera do zeme, alebo sa rozuteka k nam 🙂 Ale vcera ze to bolo velmi vtipne, muz hovoril ze syn mal uplnu smrt v ociach ked sa ten chlapcek priblizoval. 😀 No ale ako citam, vidim, ze to bude este asi nadlho. A stve ma, ze ani do tej skolky nas zrejme o rok nevezmu, tak neviem, kde sa akoze bude "otukavat" 🙄

abbie
15. srp 2013

@bluerose no ja som to vyriesila sukromnou skolkou, takze ak vam to financie dovolia, tak aspon na 2-3x do tyzdna by som ho dala

bluerose
15. srp 2013

@abbie takze si sa rozhodla pre tu sukromnu logopedicku? a ktoru? budem potom rada ked mi napises ako sa tam malemu paci a ci si spokojna 🙂 a kolko mesacne vas to vyjde ak mozes prezradit?

abbie
15. srp 2013

Logopedicku? My teraz chodime ku Kormanovej a este som nenasla, kde by intenzivnejsie chodil, nemyslela si skolku?

bluerose
15. srp 2013

@abbie ano, no to je tak, ked myslim na jedno a pisem druhe :D prepac...ano, ano, skolku

abbie
15. srp 2013

@bluerose no uz mesiac chodi do Maternelle a zatial som spokojna a aj on vyzera spokojne, chodime 3x do tyzdna na pol dna a so stravou je to 250 €, maju tam zdravu stravu a detom sa max. venuju, nie je to len o strazeni, ako je to casto inde

bluerose
15. srp 2013

@abbie dakujem 🙂 a maly je v pohode s inymi detmi? hned si navykol? a boli place za tebou ked si odchadzala rano?

abbie
15. srp 2013

@bluerose hej boli place a niekedy sa este rozreve, podla nalady, ale to je klasika 😉 a zevraj s detmi normalne funguje, aj do kruhu ide s detmi, zapaja sa vo vsetkom, ucitelka ho od zaciatku dost chvali, ze je strasne zvedavy atd. on sa s detmi aj rozprava vonku, ale prvy krok musi urobit druhe dieta, on prvy krok este nikdy neurobil, nenadviaze kontakt prvy.

bluerose
15. srp 2013

@abbie no perfektne, tak drzim palce,nech to ide aspom takto dobre aj nadalej 🙂 🙂 A maju tam aj nejake speci logopedicke zameranie/cvicenia? teda pisu na stranke, ze vedia zabezpecit kontakt s logopedom, vyuzivate to?