Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
19. srp 2013

@sisstin - jinak prosím tě, já tady zrovna zase projíždím ty školy, kam se půjdeme podívat a mám ve výběru ještě jednu, která má teda jen první stupeň, podle stránek vypadá dobře, ale začínají až v 8:30 a nemají klasické hodiny se zvoněním ale 90 min. bloky a pak delší přestávku...tak přemýšlím, co je lepší...jinak chodí od první třídy plavat, pokud to jde, tak se učí i venku na zahradě, přestávky taky můžou být na zahradě, ráno začínají popovídáním v kruhu na polštářích....určitě se tam půjdeme podívat...ale docela se mi to líbí...ta druhá škola má klasické 45 min. hodiny....

sisstin
autor
19. srp 2013

@krystalka hele, není to Waldorf? 😕

krystalka
19. srp 2013

@sisstin - no, o Waldorfu tam nic nepíšou, ten tu na Praze 5 máme taky, ale to nechci...tohle by měla být normální základka, kdyžtak koukni sem www.zsmohylova.cz , když klikneš na "aktuality", tak je tam spousta informací...

krystalka
19. srp 2013

@sisstin - kdyžtak pro srovnání, tohle je ta druhá škola, co mám zatím ve výběru - www.jakomenskeho.cz

anlek
19. srp 2013

@jajik25 U nás v širší rodině je dítě, co s expresivní vývojovou dysfázií se dostalo na intr do Týna. Nechápu, jak se mohli rodiče smát, že kluk nemuví. Měli z toho dobrou legraci, jaký je mimoň. 😠 Po dvou letech je na tom dost dobře. Pro mě je to něco naprosto nepředstavitelného. Takhle maličký a navíc podle mě zbytečně zanedbaný (proč s ním nikam nešli? proč pediatr na nic neupozornil? ). Takže škola asi dobrá, i se dá s tím intrem, že tam dítko není celý týden, ale třeba si ho uprostřed týdne vemeš domů ... Leč pro mě nepředstavitelné i tak nemít prvňáčka doma. 😅

sisstin
autor
19. srp 2013

@krystalka no hele, já bych řekla, že to Waldorf je, podle toho školního plánu, akorát tak nějak utajeně 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
19. srp 2013

@anlek ono s tou VD je to těžký. Furt je strašně moc rodičů, kterým pediatr řekne, že se do pěti let nic neřeší (a rodiče sami dále nevyvíjejí další aktivitu), a když se to teda v pěti letech začne řešit, tak než se dítě k té diagnoze dohrabe, tak už škola klepe na dveře a často jiná možnost než ten internát není 😒 to je prostě víc negativních faktorů, které do toho zasahují. Bohužel v tomto případě je klíčová samotná aktivita a informovanost a cílevědomost rodičů 😉

ivular
19. srp 2013

@sisstin Se dívám Teri na ty růstové grafy a vzhledem k vaší výšce by měl Tygr mít v šesti letech cca 111 cm, což tak nějak sedí 😉 Jeník se narodil o týden dřív a měřil jen 48 cm.

anlek
19. srp 2013

@sisstin Já i manžel jsme jim dávali informace. Ať si aspoň nechají někde poradit (když my jsme byli špatní). Klidně si z kluka dělali jen srandu ... No a pak něco podobného potkalo nás, proto jsem mluvení začala řešit včas. Přijde mi hrozně důležité dát dítěti, co možná nejlepší start ve škole.

sisstin
autor
19. srp 2013

@anlek nj, jsou i tací, já to vidím v práci (a nemusí jít jen o VD, všeobecně) 😉 a většinou rodiče, co prostě jsou dejme tomu intelektuálně slabší nebo jak to nazvat 😅 😅 😅 mají tendenci neřešit nic. Proto tady funguje i ta Raná péče, která takovým rodičům pomáhá i s těma ostatníma stránkama (jako kam si dojít na úřad, kam k odborníkovi atd.), ale prostě ten rodič musí jevit nějakej zájem no 😝

sisstin
autor
19. srp 2013

@anlek já jsem ráda, že jsme fakt začli hodně brzo, že jsem se na to nevykašlala, ač to stojí hodně peněz a i toho času a všeho (taky ne vždy mě to baví 😅 😅 😅 ), tak fakt ty výsledky jsou vidět a už ted vidim, že Tygr je téměř kompenzovanej. Ze školy jako obavy mám, ale věřim, že to zdárně dotáhnem do konce 🙂

anlek
19. srp 2013

@sisstin U vás to vyšlo krásně, máte ještě rok, možná dva do školy a Tygr je už dost kompenzovaný. 😉 Ale tý práce za tím.

sisstin
autor
19. srp 2013

@anlek no aktuálně spíš peněz ted, ted je moje práce s ním hlavně na ty terapie dojet, jinak doma už toho tolik jako dřív neděláme. Není moc času a už není ani taková potřeba, ale ted s tím Maxíkem budem muset doma každej den udělat něco a i cvičit tu neurovývojovku. No jsem zvědavá jako kdy, když budu v práci i odpoledne, tak rychle, až přijde Tygr ze školky (pokud zrovna nebude mít logo apod.), no chci to vidět, mám z toho docela obavy 😅

smardik
19. srp 2013

@fass v porubě jak je pro sluchové postižené ta MŠ a zš tak jedna třída je pro logopedické vady-osnovy jsou normální, jen je to na 10 let-první třída je rozdělená na 2roky

krystalka
19. srp 2013

@sisstin - tak jsem ještě pročítala znovu ten školní plán a není to Waldorf, ale zmiňují tam Daltonský plán, což když jsem koukala na www.alternativniskoly.cz , tak je mi to docela sympatický, na rozdíl od toho Waldorfu, ten mi přijde takový moc duchovní a nadpřirozený, nebo jak bych to popsala...taky se tam v tom jejich plánu zmiňují, že v 1.-3. třídě mají slovní hodnocení...jako celkově to na mě působí dobře, jako tak, že se tam opravdu učí ty různé informace hledat, pracovat s nimi, vyzkoušet si leccos sami a ne jen našprtat řádky z učebnice...nevím, určitě se tam půjdeme podívat a uvidíme 😉
Jo a taky se mi líbí, že dělají kurz pro budoucí prvňáčky, dokonce dva, jeden na podzim a jeden na jaře, takže děti už dopředu znají prostředí, kam pak v září jdou, zkusí si, jak se ve škole pracuje apod....to tady u nás moc škol nepořádá...

krystalka
19. srp 2013

@sisstin - tak jsem se právě dočetla, že zakladatelka toho Daltonského systému byla žákyní M. Montessori 😉

kajiszek
19. srp 2013

@christianac Ahoj, mám taky holčinu, který bude za chvilku 2,5 a s porozuměním máme problém taky. Psycholožka nám zatím teda nediagnostikovala nic, že máme přijít právě ve 2,5 znova a zkontrolujem, jak to postupuje, logopedka taky nic moc neřešila, na EEG se nic nenašlo, vyšetření sluchu máme s tím, že sluchy by měl být v pořádku. Ale moje malá teda mluví. Jako ne moc, ale na to, jak blbě rozumí, se poslední dobou dost rozmluvila. Do týhle diskuse jsem přišla, když jí bylo 21 měsíců a byla úplně mimo, takže nereagovala na jméno, špatněj oční kontakt a celkově mimoň, do tý doby jsem nevěděla, že dítě může nerozumět... V tý době měla asi 10 slov, možná ani ne. Poté, co jsme zjednodušili komunikaci, se dostavily rychle výsledky a teďka už má hodně slušnou pasivní slovní zásobu co do slov, opakuje, i se ptá "co to je" a "kde je", ale porozumění vět je dost blbý pořád. Rozumí běžným věcem, přesně jak píšeš, že jdeme ven, jdeme papat, kde máš pití, jdeme spát atd atd... Ale nějaká složitejší věta nebo souvětí, to je konec, nebo třeba dvousložkový pokyny taky špatný, hlubší porozumění taky nic moc... Teďka přes prázdniny jsme docela flákaly procvičování, od září na to zase vlítnem. Takže vy jste byli u Junkový? Kolik malý bylo? Přemýšlím, jestli nemáme taky skočit za ní, ta Wawroszová mi přišla hrozně fajn, ale moc to neřešila, tak si říkám, jestli ještě přeci jen nezajít i jinak, když vám diagnostikovali poruchu řeči a porozumění už takhle bzro... Mně právě přijde, že u nás nějak všichni měli dost času na všechno. Ale je fakt, že ona teda postupuje, hlavně v tom mluvení, nestagnuje, tak proto to teďka až tak neřeším... Ale přeci jen jí bude 2,5 a to porozumění k věku nemá ani zdaleka, tak bych asi pomalu mohla zkusit další vyšetření...

sicinka
20. srp 2013

@sisstin mě jen zajímá v čem je ta internátní škola lepší než třeba nějaká přípravka a intenzivní logo péče? Já nerozumím tomu, co dělají tak jinak než můžou rodiče nebo logoped - jako že na ty děti působí že tam nejsou doma, tak se víc snaží? Mě to pro šestileté dítě přijde fakt drsný....

sicinka
20. srp 2013

Jinak školy taky hledám a pořád jsem se ještě nerozhodla jestli se mi chce platit školné po celou dobu jeho školní a školkové docházky nebo jestli mu to třeba spořit nebo škola obyč ale nejaké zajimave kurzy, fakt zatím nevím.

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka no hlavne tam proste v te skole berou ohled na tu VD, maji IVP atd. Proste to, co tady v mnoha skolach nejsou schopni akceptovat 😉

sicinka
20. srp 2013

@sisstin no ona i třeba ta donbosco je taky internátní, tak jsem jen přemýšlela jestli je to jen tím že je jich pár v Čechách anebo je třeba děti vymanit ze zhoubného vlivu rodičů 🙂 Já osobně bych nějak zkusila vyhádat dvouletý odklad než internátní školu mě to fakt přijde moc drsný a jako dítě bych to asi brala že jsem tam za trest....

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka vetsinou je to pro deti, ktere bydli v ruznych prdelich sveta a proste v miste bydliste neni zadna skola, ktera by je byla schopna zaintegrovat 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka jinak prej nekteri rodice si pro ne uz nejezdi ani o vikendu, bylo to i v te rigorozni praci o VD, ze spousta deti tam bylo furt a domu jezdily jen na prazdniny.

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka a hlavne se tam s nima vychovatele i uci atd, proste vse, co se tem rodicum doma delat nechce 😝

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka pro ty rodice je to proste jednoduchy, nemusej furt chodit do skoly a resit, ze jim dite chteji vyhodit, nemusej resit spolupraci SPC a skoly, hlidat, zda je integrace fakt dobra, ucit se s nima do te skoly, chodit na logo atd, vse tam obstaraj za ne a hodne lidem to proste vyhovuje 😉

krystalka
20. srp 2013

@sicinka - tak to já mám zas pro změnu vytipované dvě školy a v podstatě naprosto rozdílné a teď tak pořád přemítám, jestli pro Jiříka bude lepší klasická - 9 třídní škola, klasické hodiny, zvonění i přestávky, klasické známkování apod. a nebo alternativnější škola, která má jen první stupeň, žádné zvonění, výuku v blocích, slovní hodnocení v 1.-3. třídě...apod. Obě jsou státní (bez školného - to bychom dlouhodobě nezvládali), obě jsou pro nás dostupné, co do vzdálenosti, v té klasické jsme se byli i podívat, dělala na mne docela dobrý dojem....no až budou teď na podzim dny otevřených dveří, tak půjdeme kouknout do obou a uvidíme, která udělá lepší osobní dojem... Na jednu stranu by se mi ta alternativnější líbila víc, tím individuálním přístupem a že je celkově menší, méně dětí i učitelů, menší chaos....na druhou stranu si říkám, jestli s tím jeho špatným soustředěním by právě nebyl lepší takový ten pevný řád té klasické...no, ale to asi stejně nezjistím dopředu, co... a na učitelku, se kterou si nesednou, může narazit tak jako tak všude 😒 . Ach jo, to je zas rozhodování....

krystalka
20. srp 2013

@sisstin - tak v tomhle jediném případě, bych to byla schopná pochopit, že tam to dítě někdo dá, když prostě ty možnosti v dosažitelném okolí žádné nejsou... ale bohužel je to často i o té pohodlnosti rodičů a neochotě s nimi sami něco dělat ☹

sicinka
20. srp 2013

@sisstin tak to sice na jednu stranu jo, ale na intr neposílají takhle malé děti ani v Británii a tam to má pořádnou tradici. A jako nechat ho tam třeba půl roku, to mě ani nenapadlo že někdo dělá - co tam dělají odpoledne a večer, nají školu, družinu a pak třeba nějakou terapii a jdou spát, to podle mě není moc dětství. Ještě že jsme kousek od Prahy člověk se sice najezdí, ale aspoň tu všechno je 🙂

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka znama z FB tam takhle mela kluka nekolit let, ono si ho teda na vikend brali domu. VD jim zjistili pozde, az pred skolou, doma dalsi deti, bydliste na prd, takze proste moc jina moznost nebyla. Jinak ono obecne se starat o problemy tohoto typu moc nefrci, jako tady na diskuzich jo, oac sem pisou lidi, co zajem maji, ale co mam zkusenosti z realu (prace, nase skolka atd), tak rodice proste se o to schopny postarat nejsou z ruznych duvodu 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

Ja si treba k Tygrovi dalsi dite proste predstavit neumim, zabira mi naprosto vsechen cas, penize, nervy atd, mit detictyri, tak nevim nevim 😉