Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
20. srp 2013

@krystalka no ono třeba montessory není vhodně pro děti s ADHD, otázkou je ten Dalton - co jsem o něm četla tak jsem myslela že je jen v Brně, ani jsem nevěděla že je nějaká škola v Praze. Mě se alternativní školy hodně líbí, v principu jsem i přesvědčená o tom že učivo základky se dá zvládnout za mnohem kratší dobu a že rozhodující je to všechno kolem. Ale hodně se v tomhle bojím Dády povahy on je hodně dominantní a pokud si třeba sám volí činnosti, nebo se mu víc ustupuje tak by za chvíli nedělal nic a to taky nejde. Hele a máš jistotu že vás vezmou kam budete chtít já se pořád bojím aby nemusel do školy kam spadá, ono o ty alternativy je docela zájem.

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka tak nam rikali, ze v MNT maj super vysledky s ADHD 😅 v nasi skolce.

sicinka
20. srp 2013

@sisstin tak čtyři asi nejsou úplně standardní, tam se to taky tolik neřeší prostě starší se starají o mladší, mladší se musejí snažit aby se prosadili a těch pár velkých rodin co znám, tak jsou ty děti většinou super, maminky dost strhané, jednoduchý to určitě není. Jinak si myslím, že další by jsi dala, prostě by se ta pozornost rozdělila, něco by se muselo vynechat, ale celkově by to bylo ok- tygr už je velkej a šikovněj kluk 🙂

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka tak pokud jsou vsechny deti normo, tak jo. Problem nastava, pokud jedno vyzaduje nadstandardni peci ze 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka tam se prave rodice casto uchylujou k te internatni, protoze proste nejsou schopni s dalsimi detmi se treba s dysfatikem tri hodiny denne pripravovat do skoly, objizdet logo apod. 😉

sicinka
20. srp 2013

@sisstin fakt jo já četla u škol že se to vyloženě nedoporučuje, jelikož ty děti se mají sami soustředit na úkol volit si obtížnost, přechody mezi činnostmi atd a prostě pokud nad nimi někdo nestojí tak to není to pravé, něco jiného jsou monte prvky, kde je učitelka kontroluje, doplňuje atd., ale ty školy jsou fakt docela náročné na pozornost. Někde mám o tom diplomku ji zkusím vyhrabat. Já počítám že by jsme rok museli na ty přípravné kurzy když nemá MNT školku, ono to není jen o úkolech ale o celkové přístupu k učení.

sicinka
20. srp 2013

@sisstin já to neodsuzuji jen mi to přijde z pohledu toho dítěte strašná soda, ale chápu že někdo třeba bez auta nemůže jezdit denně dvě hodiny vlakem do školy a další 3 děti za zadkem. Bych ho asi učila v tom případě doma a někam ho dala až když bude starší.

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka no ve skole nevim, nam to prave rikali ve skolce. Ze tam ADHD deti maji a prave velke zklidneni a posun 😕

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka pro me je to taky nepripustny, proto zvazuju pocet deti, pocet hodin, ktere stravim v praci atd. 😉

krystalka
20. srp 2013

@sicinka - tak on to není čistě Dalton, taková škola u nás v podstatě není, co jsem se dočetla, tak si různé školy ten systém do výuky zakomponovávají v různé míře...jinak to, jestli nás vezmou, vlastně nemáme jisté nikde, kromě spádové školy...ta alternativní škola má ale docela malou spádovou oblast, jen asi 4 ulice, takže bude hodně záležet i na tom, kolik v té oblasti bude zrovna prvňáčků...a Jiřík je bohužel zrovna jeden z těch nejsilnějších ročníků, podle nějakého přehledu, co jsem nedávno četla, byl snad přímo ten nejsilnější....Jinak já právě taky nevím, co by vzhledem k Jiříkově povaze bylo lepší, jestli ten pevnější řád a nebo ta určitá volnost....i když zase oni je tam taky určitě nenechají, aby nedělali nic, ne? Nějaká pravidla platí snad všude....no, uvidím ještě, co mi na to řeknou ve školce a v SPC, tam ho znají už dva roky....

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka jinak já mám výhodu, že jednak problémové dítě je první a jednak já jsem nikdy po velké rodině netoužila, a v žádném případě jsem nechtěla mít děti rychle za sebou. Teď už bych třeba dítě další i chtěla, ale vzhledem k okolnostem nehrozí. Blbý je, když to problémový dítě je třeba třetí že 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

@krystalka 2007 bylo vysoký porodný 😅 😅 😅 😅

krystalka
20. srp 2013

@sisstin - my jsme 2008 😉

sicinka
20. srp 2013

@sisstin ale oni nejedou čistě MNT ono je to docela věda ty jejich pravidla a tak, že by to dalo dítě s ADHD si nějak neumím představit. Pro mě by to byla dobrá zpráva jelikož podle mě Dáda časem vyfasuje taky, ale tam bylo poměrně logicky vysvětleno proč ne. Že rodiče často volí valdorské nebo MNT školy u děti s ADHD , kvůli individuálnímu přístupu a že MNT je pro tyhle děti nevhodné, protože oni se toho tam moc nenaučí, moc často střídají úkoly, neumí sami správně vyhodnotit tu zpětnou vazbu, není tam taková ta okamžitá pozitivní odměna atd. Já to někde najdu a závěr sem zkusim zkopírovat (ono toho tam bylo víc já si to jen nepomatuji) . Ale bylo to dost logicky, když se nad tím člověk zamyslí. Zase monte bylo původně pro postižené děti, tak pro ne ADHD.

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka jinak obecně ani moc nefrčí řešit různé dys...to jako rodiče si do poradny pro papír dojdou, ale pak očekávaj, že si z toho učitelé sednou na zadek. Málokdo už se pak té napravě dys věnuje a snaží se dítě z toho dostat. Proto jsem se divila, že tvoje maminka ještě před tolika lety se tvý ségře tak fundovaně věnovala, páč ono to fakt není častý ani dnes 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka nevím, jak v úplně té Monte třídě (jsem tam za výuky nikdy nebyla), ale v té s prvky MNT to učitelka teda vše koriguje 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

@sicinka jinak my tu máme dvě ZS Montessori, obě státní a je pravda, že dítě s problémem berou na třídu jedno 😉

sisstin
autor
20. srp 2013

já jsem tu MNT nakonec asi vypustila, mám v plánu tu Noe církevní.....tak snad to vyjde...

sisstin
autor
20. srp 2013

maj tam teda aj od první třídy, ale Tygr zatím nevypadá, že by měl mít s ájinou nějaký šílený problém. Zatím ho to baví, má už poměrně velkou pasivní (a hned i aktivní) slovní zásobu po jednotlivých slovíčkách, zvládne i krátká dvojslovná spojení. Tak snad to nějak půjde. Do 4. třídy je slovní hodnocení, čtou tím Sfumatem, na třídu je asistent pedagoga, integrují i těžší diagnozy, ve třídě je max. 20 dětí, ale tím, jak je to nová škola, tak je jich tam zatím furt mnohem mín atd. 🙂

sicinka
20. srp 2013

@sisstin jsem o tom zrovna včera večer ze ségrou mluvila, tak v osmé třídě byla na vyšetření protože pořád zaměňovala písmena, otáčela je při psaní, nejhorší prý byli diktáty, ale žádnou dys ji do papírů nepotvrdili, že prý má na ní moc dobré známky 🙂 No ono je otázkou jak moc fundovaně 🙂 ale prostě ji doma jedno dítě nemluvilo i přes správný přístup, takže řešila co s tím, všemi dostupnými prostředky. Ono když bylo ségře tak osm tak už to nechala zcela na ní žádné složité učení, logopedie, prostě se rozhodlo že je vykompenzovaná musí to zvládnout a máma šla do práce 🙂

sicinka
20. srp 2013

@sisstin něco takového bych taky brala my máme ještě docela čas, ale po zkušenosti se školkou kterou jsem vybírala pak tam skoro třičtvrtě roku byla dopředu si vše domluvit a potvrdili mi to a nakonec ho nevzali protože měli moc mladších sourozenců, tak jsem dost skeptická, že vyjde to co vyberu.

christianac
20. srp 2013

@kajiszek ahoj, tu Junkovou ti určitě doporučuju. Je známá tím, že dokáže diagnostikovat děti už od dvou let. Byli jsme u ní v červnu.
Naše malá neřekne ani slovo, maximálně mňam. Dřív uměla asi pět slov. No, žádná sláva. Ale třeba dneska překvapila. Štípla mě a já ji říkám, tak a teď štípni tátu, tak šla a štípla ho 🙂 nebo ji řeknu ať mi dá kousnout, když něco jí, tak mi dá nebo mě pohladí, když ji řeknu. To si myslím, že má díky tomu Encephabolu, co ji dávám. Dáváš malé taky nějaké vitaminy?
Já teď hledám někoho z ranné péče, kdo by k nám mohl docházet, protože s malou někam chodit je teď nemyslitelné, bohužel. Všude brečí.
Až budeš mít chviličku, můžeš napsat, jak s malou procvičujete, děkuju 😉

krystalka
20. srp 2013

@christianac - prosím Tě, taky chci syna objednat k Junkové - ordinuje pořád v té Břehové? Má dlouhé čekací doby? A platí se u ní něco? My jsme teda doteď nikde u psycholožky nebyli, pokud nepočítám tu školkovou ve speciální MŠ. Ale teď před tou školou bych ráda, aby ho někdo proklepnul pořádně, budeme tedy téměř na sto procent dávat odklad, tak právě i kvůli tomu. Dík 🙂

christianac
21. srp 2013

Ano, pořád má ordinaci tam 😉 A čekali jsme asi dva měsíce.
@krystalka a platí se u ní jen 30,-

krystalka
21. srp 2013

@christianac - díky moc, ještě prosím Tě - potřebujeme k ní nějaké doporučení, třeba od dětské nebo tak?

sisstin
autor
21. srp 2013

@krystalka to určitě potřebuješ, když to jde na pojištovnu 😉

sisstin
autor
21. srp 2013

a já mám klávesnici k Ipadu, tak snad už nebudu psát jako prase 😅 😅 😅 😅

cairka
21. srp 2013

Pred pár dňami som si sťažovala, že sa malá nepýta...Dnes sme vbehli do obchodu, zháňala som konkrétnu vec, nemali, tak sme nič nekúpili. Keď sme prechádzali okolo pokladne malá na plné kolo "To mošeme bez kojunjek?" 😅 😀 Takže hurááá, prišla na to, ako sa tvoria otázky 😎 (ale ja som sa už videla niekde v kancli SBSkárov 😝 ) 😀

martuulka
21. srp 2013

Ahoj holky, Martinek udělal veký pokrok, poznává a pojmenovává obrázky v knížce i na kartičkách, zatím jen domácí zvířáta a základní věci jako stůl, žídle, popř. činnosti. Hodně nás napodobuje, pomáhá nám a stará se o krtka. Mám z toho výborný pocit. Tak uvidíme, 3 roky bude mít až na konci ledna. Psycholožka měla podezření na PAS, ale nepřijde mi to. Chová se už více méně normálně, mám z něj takový pocit, že se jakoby "vzpamatoval". 😀

christianac
21. srp 2013

@krystalka nemáš vůbec zač 😉 Doporučení potřebuje, já ji dávala doporučení od pediatra.