Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
27. srp 2013

@mvmk ona proste nechape v nemcine, mal by jej asi niekto urobit porozumenie v ceskom jazyku, ono dvojazycne prostredie byva casto problem v tom, ze ona moze nieco rozpravat v nemcine, ale nerozumie jej dokonale ... my mame chlapca v rodine, ktry zije v Holandsku, rozumie zakladne veci v nasom jazyku, ale to hlbsie porozumenie by nedal a to je tabulkove dieta

krystalka
27. srp 2013

@abbie - aj, tak to jsme oproti vám na tom ještě dobře, on teda teď po tom už nejedl, byl zrovna po večeři, ale normálně se napil ze skleničky a když jsem se ho pak před spaním ptala, jestli ho něco bolí, tak prý ne, oteklé to má naštěstí už jen trochu, ten led hodně pomohl, mluvit s tím může celkem normálně, akorát když se usmál, tak se mu tam znovu trošku objevila krev, jak to nebylo ještě zatáhnuté. Ale ještě před spaním už mě tady komandoval a musela jsem si s ním zahrát jedno kolo Člověče, nezlob se...choval se už úplně normálně, tak snad to bude ok...
Jinak už měl ve 13 měsících šitý nos - u kořene si udělal pěknou skobu na 3 stehy, když spadl na roh stolku, který byl až prakticky u země, dodnes nechápu, jak se mu to podařilo, on stál kousek před tím stolkem, opíral se o malou židličku a nějak ztratil rovnováhu (chodil v té době asi teprve měsíc) a už letěl. To jsem byla tenkrát vyděšená teda mnohem víc, navíc to bylo jen kousek od oka, takže když jsem si představila, že mohl spadnout jen kousíček vedle, tak je mi z toho špatně ještě dneska...ale už na tom nose není skoro nic viděl, tedy nepatrně jo, ale kdo o tom neví, tak si ničeho nevšimne...

krystalka
27. srp 2013

@mvmk - no jo, já vím, já se vlastně i docela divím, že na to, jaký je to poděs a spíš věčně lítá jako splašenej, než chodí, že jsme těch úrazů už neměli víc - vlastně je tohle druhý krvavější - jak jsem teď psala abbie - prvně to byl ten nos. No a nedávno se ještě vysekal na té koloběžce, ale to byla jen odřená kolena a brada, takhle jsme my s bráchou chodívali domů snad každý den z hřiště 😉

mvmk
27. srp 2013

@abbie ona ma ale i to porozumeni v te cestine takove jo a ne. Myslim, ze uz rozumi docela obstojne, ale neni to porad na 3 roky ono. A i ta agramaticka stavba vet pouzkazuje podle Meho na vic nez nejake OVR. Pan dr. sice rekl, ze dulezita je interakce komunikujicich cili, aby dite melo moznost jako pasivni posluchac vnimat Jak s nekym mluvim a on mi stejnou reci odpovida, co u nas bohuzel nefunguje. Pac ja mluvim na manzela nemecky a na syna cesky, ale odpovida budto v nemcine nebo si to obcas smicha jak se mu zachce. Takze mala to ma fakt jako tezke. Ale stejne si myslim, ze to nemuze takhle tu rec ovlivnit, pac malej nemel tech moznosti o moc vic a mluvil v obou recich.

krystalka
27. srp 2013

@cairka - moc pěkný obrázek 🙂 , já jsem zrovna včera tady třídila hromadu Jiříkových výtvorů za poslední asi dva roky a zrovna hodně podobné obrázky vodovkama tam má asi tak ve 4,5 letech 😉 - on teda maloval hlavně vlaky a autobusy, takže většinou dole hromada koleček a nad tím velký obdélník, sem tam nějaké okno a dveře 😀 , teď pro změnu pořád dokola maluje kytky - konkrétně tulipány a slunečnice - ale fakt hezky, slunečnice má i uprostřed vytečkovaná ta semínka, tulipán má fakt ty špičky apod., jo a taky už docela obstojně nakreslí srdíčko a dneska mi tu maloval duhu a včelí úl (četli jsme zrovna Pohádky skřítka Medovníčka) 🙂

abbie
27. srp 2013

@mvmk tak kazde dieta s ovr nema porozumenie k veku, to sa rozvyja s recou ako postupne prichadza, podla mna je toho na nu dost, pocuvat dva jazyky a este aj testovanie v jazyku, v ktorom na nu obzvlast doma nerozpravas

mvmk
27. srp 2013

@abbie kde jsou potom ty hranice mezi OVR a dysfazii 😅

abbie
27. srp 2013

@mvmk do 3,5r. by sa VD nemala davat, teda neberiem pripady, ked dieta fakt prd rozumie a hovori(zmiesana VD) ... dovtedy to moze byt stale ovr, ale zas medzi tazkym ovr a lahkou expres. VD neni moc rozdiel, pracuje sa s detmi rovnako.

mvmk
27. srp 2013

@krystalka ja jen kdyz tu pisete o tech urazech, tak muj malej den pred 2 rokem, skakal ve vane a spadnul presne na hranu vany pusinkou, hrozne krve, zuby zadny, alespon jsem si to myslela, hledala jsem je ve vane, nic 😝 nakonec jsme na pohotovosti zjistili, ze je ma zarazene do horniho patra, koukal mu asi tak 1 mm, tak ze docela mazec 😝

mvmk
27. srp 2013

@abbie a oni jako deti se smisenou VD mluvi? 😅 , ale pravdepodobne rozhodne ne normalne, ne? max nejaka jednotliva slova, nebo se pletu 😅

abbie
27. srp 2013

@mvmk toto sa zasa mne stalo, vyseli mi vsetky horne mliecne zuby s dasnom :D mi to museli sit

abbie
27. srp 2013

@mvmk pisem, ze prd rozumeju a hovoria, cize nehovoria

mvmk
27. srp 2013

@abbie jako on ma ty zuby nejaky zacarovany, on vzdy kdyz spadnul tak si ty zuby nejak poranil urazil, nebo neco podobnyho 😝 naposledy ted pred mesicem jel na kole po schodech 😠 a jak mu to Kolo nejak blbe odskocilo tak ho to prastilo do zubu. Urazilo mu to zub, ale nastesi mel ten vedle taky uz urazenej, tak si to sam pekne zarovnal 😀

mvmk
27. srp 2013

@abbie to nejak nechapu, mluvi nemluvi 😅

mvmk
27. srp 2013

@abbie Ja treba zjistuji, kdyz treba mala prijde a vysvetluje ze je treba smutna a ja se ptam proc, tak prijde jen he? Ona nechape naprosto proc, nac atd.

abbie
27. srp 2013

@mvmk nemluvi
ty sa jej pytas preco? a ako ti ma na to odpovedat, ked nerozprava? 😕 nevie, ako ti to ma povedat

mvmk
27. srp 2013

@abbie to ona uz ma dost vyrazu a moznosti na to aby odpovedela, podle meho 😅 ona vylozene nechape co proc vubec znamena, ze nejaky stav ma nejaky duvod 😝

abbie
27. srp 2013

@mvmk tak ale jej slovna zasoba zas pod VD moc nespada, proste ma ovr v recep. zlozke, to sa normalne zrovna

sisstin
autor
27. srp 2013

@jitousek ne v pohode, tak jsem to nemyslela 😉 ale co je celkove za problem? Ze zarlil na mimino nebo co? Ja to z toho nejak nemizu vycist 😕

sisstin
autor
27. srp 2013

@mvmk tak hodne standardnich triletaku ti na otazku "proc jsi smutny?" Neodpovi, proste na to mentalne nemaj jeste 😉 jako tvoje mala je na tom lip jak 80% deti v teto diskuzi v jejim veku a fakt nekdy mi prijde, ze mas uplne prehnane naroky, i kdyby byla uplne zdrava.

krystalka
28. srp 2013

@mvmk - co se týká té hranice mezi OVR a dysfázií - tak ono to ze začátku v podstatě vypadá stejně, i se s tím podobně pracuje, ale u toho OVR ta řeč sice naskočí pozdě, ale rozvíjí se celkem normálně, stavba věty, gramatika apod., zatímco u té dysfázie ty děti sice taky začnou mluvit, ale je to úplně něco jiného - dlouho nespojují slova, přehazují slabiky, mluví v samohláskách, agramaticky, mají problémy i v těch ostatních složkách - zrakové, sluchové vnímání apod....Já to mám třeba možnost krásně pozorovat na holčičce od sousedky, vídáme se asi od jejího půl roka, takže průběžně vidím, jak začínala mluvit a opravdu to postupuje úplně jinak, než u Jiříka. Ona třeba začala trochu víc mluvit taky až kolem těch 3 let, ale fakt se to vyvíjelo naprosto odlišně, brzy začala spojovat, od začátku skloňovala, vyslovovala taky celkem srozumitelně, brzy na to tvořila otázky apod. - zatímco Jiřík spojoval až ve 3,5, otázky začínal tvořit až kolem 4, gramatika se pomalinku rovnala až tak od těch 4,5...prostě mu všechno trvalo daleko déle a složitější cestou...

krystalka
28. srp 2013

Jinak, Jiřík vypadá, že to snad bude v pohodě, celou noc celkem klidně spal, jen párkrát zakňoural, ale to spíš proto, že byl zvyklý když se v noci probudí, si nacpat do pusy toho dudlíka a teď nemohl....ale když jsem ho pohladila, tak zase spal dál...ráno vypadal dobře, jen ho to samozřejmě trochu bolí a má to trochu oteklé, ale vypil si mlíko a snědl trochu pudinku a teď šli prý s babičkou sbírat ven slimáky 😉

silvikam
28. srp 2013

@abbie Ahoj a oni sú čo? Psychiatričky, .......? Akú robia diagnostiku? Ďakujem.

mvmk
28. srp 2013

@sisstin
@krystalka ono to asi spatne vyznelo, ale ona treba mrskne s panenkou o zem (priklad) zvedne zacne ji houpat a utesovat a prijde ke me a rika: Mama mimi augen kap kap (coz v jeji reci ze mimi place 😀 ) a ja rikam a proc place. Jako myslim ze snadna odpoved, protoze udelalo bac 😝 Reakce nula protoze mi proste nerozumi. A nerozumi ani budoucnost nebo minulost. A to zu podle Meho zvladaji daleko mensi deti. 😝 Dnes jsem zustala dele v posteli a MM ji dal najist, a kdyz odesel a ja jsem se ji ptala jestli jedla, tak tvrdila ze ne. Rikam ji, tys ale mela preclik s maslem, tatinek mi to rekl. Zase vehementne tvrdila ze ne, ze nemela nic. A stavba vet a gramaticka spojeni hruza. Ja jsem na 100% presvedcena ze OVR to neni. Ja musim nutne nechat malou vysetrit v cechach, myslim, ze vzhledem k tomu ze cesky rozumi daleko vic, bude to psychologicke vys. presnejsi 😉

abbie
28. srp 2013

@mvmk moj maly mi zasa casto odpoveda ano, kde mal povedat nie ... sa ho pytam, ci uz jedol, tak povie ano a pritom este nejedol, alebo pride sa ku mne stazovat s placom, ked mu mm vynada a sa ho pytam, co si dostal po zadku? povie ano, ale pritom nedostal 😅 a nemam pocit, ze by kvoli tomuto nerozumel ... toto deti robia

abbie
28. srp 2013

@silvikam obe su klinicke psycholgicky, robia celkovy vyvojovy profil dietata

mvmk
28. srp 2013

Jako sorry, ale me fakt moje dite pripada nekdy jako navstevnik z Marsu ☹ , kdyby to bylo vse OK tak bych Sem fakt nepsala, ono to stejne nemuze z napsaneho nikdo posoudit, jde vzdy o to jak to kdo poda 😝 Nekdo to vidi pozitivneji a ja to myslim vidim docela objektivne ☹ Proste by to chtelo ji zazit aby si kazdy udelal obrazek, a posoudil to ze sveho pohledu.

mvmk
28. srp 2013

@abbie No tak on je ale minimalne jeste o pul roku mladsi ne? Moje mala na 2,5 letech vypadala jako prerostle miminko tam ta komunikace byla jeste docela o nicem 😝

abbie
28. srp 2013

@mvmk no mladsi je, ale ja som takto pocula rozpravat aj deti vo veku tvojej malej, odpovedia uplne inak, ako bolo ...

ivular
28. srp 2013

@mvmk @abbie Náš Jeník má teď 30 měsíců a jo a ne taktéž odpovídá dle nálady, nikoliv dle reality 😅 Přitom vím, že otázce rozuměl. Krom toho rozumí slovům CO, KAM, KDE, za což jsem ráda. Otázku PROČ zatím nemám jak otestovat, protože jeho slovní zásoba (cca 40 slov) mu nedovoluje odpovědět, ale spíš bych řekla že nerozumí 😖 No a jak by na tom byl ve dvojjazyčném prostředí si raději ani nedovoluju domýšlet 🤐