Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
31. srp 2013

@ivular to nevím Dáda se doteď namazat nenechá nebo jen v poslední době a pak musím výt hodně velká motivace 🙂 Já mažu max v noci

ivular
31. srp 2013

@sicinka Však u nás to byl akt ryzího bezpráví - tak jako čištění zubů či masáž úst 😖

sicinka
31. srp 2013

@ivular ve vašem věku jsem čistila zuby tak že jsem ho zaklekla držela ruce a čistila. Jako většina těhle specialit je naštěstí pryč, ale ten krém nedá doteď, někdy se ho musím zeptat proč. Člověk by řekl že když už mluví tak to nebude problém, nicméně v kritických situacích stejně ječí a řeč je mu k prdu 🙂

mvmk
31. srp 2013

@ivular ono je to vsechno o Tom vnimani, a hlavne precepcnim, kdyz je Hypotonie tak se ty nervove vzruchy vzdy prevadi uplne jinak do mozku nez u normalne se vyvijejicich deti 😝 Ja to vidim u me male, cim vic vzruchovych podnetu, tim lepe prijima normalni vzruchy jako cisteni zubu, pisek na rukou, male kaminky atd. V tech 2 letech to byl jako jeste mazec 😝

sicinka
1. zář 2013

@mvmk jinak o té semanticko pragmatické jsem sem dávala nějaké texty přeložené z AJ, ale neschovávala jsem si je. Podle toho co jsem četla tak se kolem 3 let projevovali dost autisticky, ale nebyla narušená celá triáda. Jinak tahle diagnoza se podle mě dává později, spíše to dítě zařadí třeba do autismu nebo receptivní dysfazie a časem dají tuhle. Jo a co se týká toho nesnášení Dáda hypotonický nebyl ani omylem a část z těch věcí jako "umazané" jídlo nebo namazání krémem nesnese doteď ani nevím čím to vlastně je, zuby už si čistí posledního půl roku bez řečí a problémů 🙂

krystalka
1. zář 2013

Tak zítra po 2 měsících zase do školky, v předsíni už je připravená taška s kompletní výbavou, Jiřík bude ve stejné třídě se stejnými úžasnými paní učitelkami, zůstala mu i stejná značka a skříňka, zbyde jich tam z původní sestavy pět, zbytek bude nový, pravděpodobně z nižší třídy, takže někoho asi budeme znát od vidění. Jiřík mi střídavě odpovídá, že se těší a pak zase že ne, tak jsem na to zítra zvědavá 😉

krystalka
1. zář 2013

@dezyre - Jiřík byl to samé, nejhorší to bylo někdy mezi tím 2. a 3. rokem...ještě dneska si živě vybavím jeho výraz, když poprvé na zahrádce upadl na trávu, ten zhnusený výraz, když se mu ruce dotkly té trávy...pak to dovedl ještě dál - že když padal, tak si nedával ty ruce před sebe, ale zvedal je nahoru, aby nemusel sáhnout na tu trávu...takže pak padal na nos 😉 . Jinak bylo celkem běžné, že když něco chtěl otřít, tak přišel ke mně a otíral si to třeba o moje kalhoty nebo mojí rukou...nebo když měl umazanou pusu od jídla, tak jsem mu řekla ať si to utře a odpověď byla vždycky - ne, ty to utři! Teď už mu celkem nevadí, když se ušpiní třeba na zahradě, ale pořád je celkově myslím o dost čistotnější, než většina dětí, co znám 😉

kajiszek
2. zář 2013

Tak mám starší dítko ve velký státní školce, tak jsem zvědavá. Ráno padnul učitelce kolem krku, položil si na ni hlavu a dvě minuty ji objímal 😀 😀 😀 😀 Já i ona jsme z toho byly paf. Se ho ptala, jestli se tak moc těšil, tak prej jo 😀 A v pohodě řekl, jak se jmenuje a že tam má kamaráda druhýho Vojtíška. Tak jsem zvědavá. Nebojím se, že by tam brečel, spíš to jídlo a oblíkání... Ale tak snad ho kolektiv potáhne. I když se spíš bojím toho, že s tou svojí špatnou pozorností ho děti spíš rozptýlí a bude to hodně náročný... No čas ukáže. Nelinka pomaže do školky v pátek třináctýho 😀 Bude chodit každej pátek na tři hodiny, kapacita max 10 dětí. Tak snad to taky dá, je to pro děti od 2 let, takže i s plínkama.

mvmk
2. zář 2013

Holky za tyden mastime do Boskovic, tak jsem se chtela zeptat jestli mate nekdo zkusenosti s D1, vsichni radi abych se ji vyhnula 😝

hrusti
2. zář 2013

@mvmk My jsme jeli min. týden ke tchánovcům na Vysočinu a jeli jsme v pohodě. Těžko říct, jestli zrovna dneska tam něco bude. Ale je pravda, že za Prahou je to každou chvíli rozkopaný a je to tam zúžené a převedené do 2 pruhu 😒

hrusti
2. zář 2013

Holky, tak at se dětem ve školce líbí a jsou spokojené. Honzík má jít zítra, ale nevím, jak to dopadne. Včera večer lehnul s teplotou. Dneska je mu líp, ale stěžuje si, že ho bolí v krku. To je jak naschvál, naposledy byl nemocný někdy v lednu ☹
Malá je už ve školce. Byla jsem domluvená, že si jí vezvednu po svačině, ale volala lektorka, že prý je naprosto v pohodě a krásně spolupracuje, tak at jí tam nechám do oběda 😀

mvmk
2. zář 2013

@hrusti Boskovice jsou asi 40km od Brna, tak ze musim pres Plzen Prahu az za Brno 😝 a musim se priznat, ze v Brne jsem byla pouze 1, tak mam docela strach jak to odjedu 😅, takze myslis lepsi dalnice nez normalni statovka? 😅

krystalka
2. zář 2013

Ahoj holky, taky se přidávám s přáním, ať se všem dětičkám ve školkách líbí a nejsou žádné problémy 🙂 . My jsme dneska ráno začali taky v pohodě, prakticky všechny děti tam zná, buď s ním chodily už loni, nebo jsme se s nimi potkávali na chodbách...oběd mají dneska taky dobrý, takže všechno fajn 🙂 . A tenhle týden mám volno, takže ho budu brát po obědě, dneska s ním budu vyzvedávat i jeho nejlepší kámošku a půjdou si hrát k nám, takže se oba těšili 🙂

krystalka
2. zář 2013

@hrusti - takhle jsme to měli, když Jiřík ve školce začínal, byla jsem domluvená, že přijdu po svačině, ale pak jsem přišla a zrovna byli venku, paní učitelka ke mně přiběhla a že prý je úplně v pohodě, ať ho tam nechám do oběda 🙂 , jen jsem se musela zase rychle vytratit, aby mne nezahlédl 😉

sisstin
autor
2. zář 2013

@hrusti u nás to samy,od ledna nebyl nemocný a v noci teplota,má kašel mírnější už týden,ale ráno šel,teplotu neměl,musela jsem do práce,tak jsem zvědavá,jak dlouho vydrží. Jinak ve školce byl chudák první,dneska poprvy na celej den,tak jsem zvědavá.

hrusti
2. zář 2013

@sisstin No Honzík pokud nebude mít horečku, tak půjde taky. Zítra mají mít jen do 10 hod., tak to by měl ty dvě hodky zvládnout 😉
No a malá nakonec nechtěla ze školky. Naháněla jsem ji tam, byla naprosto v pohodě a vysmátá 😀

mvmk
2. zář 2013

Holky zitra nas ceka 3 leta prohlidka, uz ted mam nervy a goglim tu neco o psychomotoricke retardaci. Jsem docela zvedava co zitra dr. na malou ☹

sisstin
autor
2. zář 2013

tak Tygr mega překvapil, ve školce spal!!!! (no vstáváme v 5:50), pití z domova jsem mu zatrhla, takže tam vypil i mlíko (toho se nedotknul asi od 4 měsíců 😅 😅 😅 ), a učitelka říkala, že o dost líp mluví a víc se baví s dětma i s učitelkama, takže super, socializační prázdniny se vyplatily 😀 😅

sisstin
autor
2. zář 2013

Jinak se mi zda, ze je fakt mnohem vic v klidu, nema ze vesecho schizu, v pohode zvlada zmeny atd, asi ho letos zkusim dat do skolky, i kdyz budou podzimni prazdniny.

kajiszek
2. zář 2013

Tak u nás taky dobrý, prej snědl skoro celej oběd! A snažil se i sám oblíkat a obouvat. Prej si jen před procházkou fňuknul, kdy přijde maminka, ale fakt minimálně. Takže první den pohoda. Na zítra se zase těší. Jsem domluvená s učitelkama, že tenhle týden bude chodit po obědě a přístí týden už tam asi bude spát. On je zvyklej i doma spát, takže si myslím, že usne, jen mu asi budu muset s sebou dát jeho zamilovanej polštářek 😀
Jinak Nelu jsem dneska trochu drtila s testem porozumění a fakt je to na nic. Fakt takhle v běžným životě už mi přijde jako bezproblémová, jen trochu opožděná, ale jak vytáhnu kartičky, tak mám pocit, že je úplne mimo...

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek ahoj, Nelinka neni ani asi jeste 2,5 ze? U nas se to porozumeni hodne hnulo prave kolem toho 2,5 roku, ale bohuzel mam pocit, ze dost stoji na stejnem miste, plus ted zacala pridavat zase nejake podivne chovani 😝
@krystalka vy jste meli asi jen cistou expresivni dysfazii jestli se nepltetu, ja bych docela potrebovala nekoho kdo mel tu smisenou, treba by mel nejaky dobry tip 😅 Nejhorsi je ted u nas to socialno, to se spis zhorsuje, nez aby to bylo lepsi 😒 dnes jsem s malou byla na hristi houpala se byla stastna jako blecha, ale jak prisly deti tak chtela hned domu. Naprosta ignorace ani se nepodivala tim smerem. Kdyz si vezmu, ze zitra budeme muset neco namalovat, a mala odmita vzit vubec tuzku do ruky 😖 tak uz je mi ted spatne 🙄

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - jo jo, my máme expresívní dysfázii, je fakt, že jsem nikdy neměla pocit, že by mi nerozuměl, i když jsem si pak zpětně říkala, že jak měl kolem 2 let šílené vztekací období, jestli to třeba i nebylo tím, že tak úplně dobře nerozuměl...já si tenkrát říkala, že má ten tříletý vzdor nějak brzy...tak kdo ví, my jsme to nemluvení začali řešit až ve 3 letech. Jinak, jak tak čtu, co u vás chtějí na těch prohlídkách, tak jsem na jednu stranu ráda, že u nás jen měřili, vážili apod., ani teď na pětileté po něm nechtěla nic malovat, recitovat, počítat apod....ale ona ví, že jsme sledovaní na foniatrii, logopedii apod., on by jí tam stejně nic nepředvedl...a když si vzpomenu, tak ve 3 letech prakticky nemaloval ani doma, natož někde na požádání 😉 . Ale to sociálno bylo u nás v těch 3 letech stejné - na hřiště chodil nejradši, když tam nikdo nebyl...a nebo když už tam byly děti, tak se k němu nesměly moc přibližovat, zlepšilo se to až ke 4.roku...

mvmk
2. zář 2013

@krystalka ja jsem ted nejak iritovana tim clankem co Sem davala odkaz Ivular. Ze VD deti nemaji tu socialni stranku narusenou 😕 a samozrejmne i jak tam popisuje u te smisene respektive receptivni, ze nektere deti jsou schopne pri sledovani mimiky a reci tela rozumet aniz by rozumely 😨 Dnes jsem si jen stahla neco co se dets.dr. pta na te 3 lete tak ted uz vim, ze jsme uplne propadajici, skakat na jedne noze, hlavonozce kratkou basnicku 😀 utopie.

kajiszek
2. zář 2013

@mvmk Teďka jí bude 2,5... Jako za ten půlrok je to fakt nebe a dudy, fakt se jeví jako poměrně normální dítě, který moc nemluví... slovní zásobu jsem teda počítat už přestala, odhadem podle mě klidně 150 slov a hlavně už zkouší zopakovat téměř všecko, co slyší a ve většině případů je jí i rozumět. Z těch jejich šílených slov už taky občas vytvoří normální tvar, takže třeba žlutá už je žlutá a ne žutumé, měsíc je měsíc a ne nešiko atd... Už i docela spojuje dvě slova, nejlepší je její spojení "pápá pustit", což znamená pápá televize, když ji vypnu 😀
No ale to porozumění je prostě furt takový nějaký divný, u nás fakt podle mě připadá v úvahu jen čistě receptivní dysfázie, i s ohledem na tu velmi slušnou hrubou a jemnou motoriku. Ale fakt je, že jak mi přijde už taková hodně normální, tak z těch kartiček dost kvetu a nemám trpělivost, musíme se do toho zase postupně dostat. Hlavně se bojím tý školky, že to tam nedá, protože nebude rozumět, co má dělat... No uvidíme...

krystalka
2. zář 2013

@mvmk - no, já jak tak znám ty děti s dysfázií, jak tady z netu, tak i z naší spec. školky, tak v té sociální oblasti měly problém snad všechny...tak ono je to logické, protože jsou už jen kvůli té ztížené komunikaci tak nějak mimo... Jinak tady ti pediatři co tak vím z okolí, tak třeba tu tříletou každý dělá jinak, někde je to jako u nás, někde toho naopak chtějí strašně moc...jako třeba u nás hlavonožec - téměř ve 4 letech, dva řádky z básničky někdy ve 4,5 a stát a skákat na jedné noze se naučil celkem slušně teprve teď o prázdninách - tj. v téměř 5,5 letech 😉

mvmk
2. zář 2013

@kajiszek A neni to treba jen tim, ze ji proste ty karticky nebavi 😝 Ja si myslim, ze u tech malinkych deti tam musi vzdy byt nejaka zabava jinak nemaji trpelivost, mala treba ted odmita jakoukoliv spolupraci pri takovychhle ukolech 🙄 Ja ji ted do toho vubec nenutim, vzdy jen neco kratce nabidnu. Ale treba ty barvy docela mluvi i proti te receptivni, pac to co jsem cetla tak to je prave to kde maji problem 😝 ze si nedokazi zapamatovat nazvy barev pocitani a tak. Ja s moji malou fakt jako uz 3 mesice trenuju barvy a pocitani, si myslim ze uz i parez by to po me zopakoval dobre ale ona si to porad plete, hlavne treba modrou a zelenou, nebo cisla jak posobe jsou ta hazi take jak chce, vse je bud zwei nebo rovnou drei 😠 Budto je to tou VD nebo jo proste jen hloupa 😝

krystalka
2. zář 2013

@kajiszek - no, expresívní to fakt asi nebude, když to srovnám u nás - ve 3 letech cca 40 slov (jedno až dvouslabičných), spojování 2 slov ve 3,5, opakovat po nás tak, aby mu bylo trochu rozumět, začal ve 4 letech...

kajiszek
2. zář 2013

@mvmk Tak s tou sociální stránkou bych tě mohla třeba trochu uklidnit, že náš Vojta byl do více jak tří let totální sociální mimoň a pak ho to přešlo a začal se chovat relativně normálně, nejdřív se přestal kontaktu bránit, teďka už ho i sám vyhledává... Ono i u relativně normálmích dětí tohle může být a s věkem to ustoupí... Nela byla taky mimoň, ale teďka už je v pohodě, já čekala, že to u ní taky bide trvat, ale asi tím, že má doma bráchu, tak je to lepší, než to bylo s Vojtou... Bys ho fakt musela vidět před tím rokem, to jsem neustále brečela kamarádkám, jak je divnej a teďka je v týhle oblasti úplně v pohodě, i s tou řečí teďka udělal velkej skok, jediný, co mu zůstalo, je ta špatná pozornost a má blbou výslovnost a sem tam nějakej patvar hodí... Ale fakt to chce těm dětičkám dát čas. Nicméně to samý si říkám i u Nelči, že ten vývoj postupuje a že je vidět zlepšení pomalu každým dnem, ale stejnak ve mně furt hlodá ten červíček, jestli bude někdy rozumět k věku... Takže si taky neumím říct, abych to vůbec neřešila, že to bude dobrý 😀

mvmk
2. zář 2013

@krystalka mala ted uz docela i zacala davat hezka 3 slovna spojeni, ale vyslovnost katastrofa rozumim ji jen ja, nekdy ani MM ji nerozumi 😝 tim ze ona jeste kombinuje tu nemcinu s cestinou 😝 Ale treba jsem si ted hodne vsimla, ze prijde neco mi chce honem rict a hleda Slovo ktere nenajde je to takove to eeeee a nic ☹ A i kdyz mluvi tak pred kazdym slovem je uuhm eehm ii a tak neco jako by koktala ci co. A porad dost casto dela jeste to, ze jakby si se mnou jde poklabosit, a spusti naprosto nesrozumitelnej zarogon smeje se u toho rozhazuje rukama 😨 jakoby imitace rozhovoru a potom spokojene odkraci.

kajiszek
2. zář 2013

Expresivní podle mě určitě ne... V tý expresi je opožděná taky, ale co z ní leze, už má fakt vcelku hlavu i patu, hlavně fakt ty nový slova přidává rychlostí blesku. Ale s tou recepcí je to slabší. Ona podle mě prostě rozumí tak, jak mluví 😝 Což by jaksi asi měla rozumět poněkud líp... U smíšený by zase teda podle mě byla horší výslovnost a nebylo by těch slov tolik...

A barvy ona dává fakt s přehledem už dlouho, občas poplete růžová-fialová, ale zbytek fakt v pohodě... A počítání? Jeden, či, či, či, čiži 😀 😀 😀 Případně jde skákat a sama si to odstartuje "jeden, či, teď" 😅 😅 😅 Případně si to startuje "pozoooooor, teď" 😝