Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
3. zář 2013

@sicinka No u nás je ted taky období absolutní negace. Na všechno ne, nechci, neumím. Oblékat už se skoro uměl sám, tedy kromě ponožek a punčocháčů, a ted chodí za mnou "Maminko, nejde mi to".

@martuulka To jsou pozitivní zprávy! U nás mám pocit, že pro HOnzíka je Baslík větší autorita než naše logopedka. Tak přemýšlím, že možná přestaneme k naší chodit a budeme chodit jen k Baslíkovi.

mvmk
3. zář 2013

@cairka ja si myslim, ze tam tak nemozne veci nejsou, akorat to ze musi rozumet pravidlum hry umet vyckat nez prijde na radu, to je u nas zatim nemozne, ze rado rozesmiva ostatni, to u nas take nehrozi, a hrat si na nejake zvire, obcas rekne ze je had a sici ale to je tak vsechno 😝 A preskocit neco s rozbehem HA HA 😖

sisstin
autor
3. zář 2013

@bosorka37 ahojky, no syn ma nakonec jenom expresivni, u nas to byl jen opozdeny vyvoj, ve trech letech uz rozumel a choval se normalne, ale mam zkusenosti i s detma s rec. Dysfazii 😉

sisstin
autor
3. zář 2013

Jinak holky, se ted furt musim smat, Tygr je v posledni dobe moudrejsi nez normalne, furt pouziva "jelikoz, ponevadz" a ja nevim co 😅 a furt nad vsim rozumuje a rozpitvava 😅

bocianka123
3. zář 2013

@sisstin ahoj -a čo znamená to "jelikož" a "ponevač" 🙂 po slovensky?

@mvmk - napísala som ti IP.

ja som žiaľ z rodinných dôvodov musela vyšetrenie zrušiť... asi nám to nie je dopriate cestovať tak daleko. ale verím, že do tretice sa to už podarí...

a mám správu od dr. J. - takže niečo v zmysle - riziková oblasť - rečový výin - a ešte OVR s dopadom do komunikačných schopností dieťaťa... a smer logopédia a kontrola v 3 rokoch... koniec hlásenia 😀

bocianka123
3. zář 2013

@martuulka ahoj, čítam čo všetko tvoj dokáže, ved to je dosť už, či ešte nie ? ja mám v podstate skoro rovesníka s tvojim (možno o 3 mes. je môj mladší) a môj sa tiež vie sám napapať, napiť z pohára bez väčších problémov. len to obliekanie nie je ešte o.k., maximálne tak ponožky si vyzuje 😀 ... ale spolupracuje pri obliekaní, to hej.

sisstin
autor
3. zář 2013

@bocianka123 do sk nevim, jsou to synonyma protoze 😉

bosorka37
3. zář 2013

@sisstin Sisstin, a jak bys mi tedy prosim doporucila s chlapeckem pracovat? Je mu 23,5 mesicu, a prijde mi, ze vubec nerozumi. Kdyz mu neco ukazuju v knizce, tak u toho dlouho nevydrzi. Porad dokola opakuju "pes" a stejne ho dosud neukaze. Potrebovala bych nejakou radu, jak s takto malym ditetem pracovat, abych ho "naucila" rozumet 🙂

bocianka123
3. zář 2013

@mvmk mňa napadlo tiež to isté, čo povedal ten dr., či u koho ste to boli - tvoja vyrastá v bilingv. prostredí... a ten rečový výoj môže byť ovplyvnený aj týmto, ale ja nie som odborník... a že ako pekne počítala 🙂 ina celkom dobre to zvládla... a môžem sa opýtať - koľko má dcérka rokov? a máš ešte tuším jedno dieťa, to je mladšie, či staršie?

colafit
3. zář 2013

@sisstin mám zase jednu prosbu 😅 Nevíš o nějaké dětské psycholožce, která by mi poradila, jak pracovat s Luckou. Nikdy to nebylo takové to sluníčkové dítě, je hodně citlivá a žije si tak trochu ve svém světě. Teď ale je k tomu hrozně negativní, nic jí nebaví, z ničeho nemá radost. Už si toho všimla i učitelka za školky. Říkala, že spolupracuje, ale odevzdá výsledek bez jakéhokoliv zájmu. Nevím,zda ji něco netrápí.

sicinka
3. zář 2013

@hrusti jo ale ve školce je prý vzornej dokonce pomáhá mladším 🙂 jako zazlobí ale tak nějak v normě. Jinak bych ho zabila ráno opět scéna že nebude spát ve školce že se tam bojí atd. Takže jsem šla s prosíkem za učitelkou že už je velkej ať ho nenutí spát domluvili jsme se že mu dají matraci stranou a knizku aby nerušil a nestresovalo ho to spaní. Odpoledne prijdu ani si mě nevšimne, nechce domů, samozřejmě sám usnul na knížce co mu donesli. Hele myslíte že by mu pomohla nějaká vizualizace, pokud chápe čas, chápe že přijdu, ale prostě do školky nechce ale pak je spokojený, přeci už by se to mělo dáno zlomit ne?

cairka
3. zář 2013

My sme dnes mali stretko s tou bobath terapeutkou. Okrem toho, že ako prvé asi po 5 minútach skonštatovala, že je "tak trochu hyperaktívna" 😀 , tak s ňou pekne pocvičila. Zistila, že obrovský problém je celá ľavá strana tela, že nejak nechce spolupracovať so zbytkom tela 😝 Ale že by sa to malo dať rozcvičiť, tak dúfam, že sa podarí a že potom naskočí aj reč a mentálny vývin 🙂
@mvmk , ale áno, šikovné 3 ročné dieťa to zvládne, ale je otázne, či to je nutné, aby to vedelo každé 3ročné dieťa. Myslím to tak, že aby sa dalo povedať, že keď toto nevie 3 ročné dieťa, znamená to, že má psycho-motorickú retardáciu... u nás nie je ani tá hra na zviera, ani na nič iné - na doktorku, predavačku...a asi to už začne byť prejavom problému... 😖

cairka
3. zář 2013

Ozaj, bavili sme sa aj o logopédoch a v podstate mi odporučila len p. Kormanovú? z Ba, viem, že ste ju už viaceré spomínali. Ale že najprv máme zrušiť fľašu 😅 😅 😅 že p. K. sa ani nebaví s nikým, kým pije mlieko a nie je vymiznutý sací reflex . Moja ešte poobede pije mlieko z fľaše, aj som sa to snažila zrušiť, ale nešlo to, potom pýtala celé poobedie a večer...

kajiszek
3. zář 2013

@mvmk Já mám pocit, že něco z toho by snad nedal ani Vojta dodneška 😔 Fakt mi to přijde jako dost vysoký nároky na tříletý dítě. Vojta by to ve třech nedal určitě (kreslení, stříhat neumí ještě ani teďka...). Hlavně teda ta jemná motorika by byla problém u něj. A představa, že by tohle Nela dala za půl roku, no ufff. Jako je pravda, že před půl rokem jsem si říkala, že nikdy nebude mluvit a už fakt docela mluví, takže možný je všecko, ale některý ty věci mi přijdou za půl roku nereálný zvládnout. kreslit třeba neumí vůbec, jen čmárá a to nejen na papír, ale i na stůl 😝

Jinak Vojtík dneska říkal, že zítra bude ve školce spinkat, že se těší... Tak ho tam nechám, snad ho to nadšení moc brzo nepřejde 😅 😅 😅

abbie
3. zář 2013

@cairka tak my k nej chodime od 1,5 roka a ziadne take blbosti ona neriesi, ci pije mlieko z flase... s nami sa dokonca bavi aj napriek tomu, ze mame na noc dudel ... takze tolko k famom

mvmk
3. zář 2013

@kajiszek ona ty nuzky taky drzi jako prase kost 😅

cairka
3. zář 2013

@abbie , ono to môže byť aj tým, že tvoj malý má 2 roky a je ešte docela bežné, že má cumlík a fľašu? 😕 Vo veku mojej to už bežné nie je, to je fakt 😅 vraj kým nevymizne sací reflex si dieťa nevie dať jazyk do správnej polohy, aby mohlo hovoriť niektoré hlásky 😕

bluerose
3. zář 2013

@cairka
@abbie tak nas sa napriklad vzdy pyta, ci este pije z flase s dudlom alebo so sosakom, alebo z poharika,hned na zaciatku sa pytala, ci ma/dokedy mal dudel... vsetko si to zapisuje do pocitaca...ale bavi sa s nami normalne 🙂 🙂

cairka
3. zář 2013

@bluerose , @abbie , ale ona ju chválila, to nebolo akože by mala niečo proti nej, ani to nebolo isto myslené doslovne 😉 skôr ako rada, že aj p. K. to spomínala 🙂

abbie
3. zář 2013

@cairka ma 2,5 a K. nie je rada, ze este mame cumlik, ale nikdy nam to nevycitala iba vysvetlila, aky dopad to ma z logo hladiska ... casto to len rodicia vnimaju uzkostlivo, dieta by si do tyzdna odvyklo, ale staci, ked reve pol dna a rodic to vrati spat

cairka
3. zář 2013

@abbie , tak odborník si nemôže dovoliť niečo vyčítať, alebo zakazovať/prikazovať, lebo by mu tam nabudúce nik neprišiel 😝 Ale tak potvrdili ste obe, že to nerada vidí, no 🙂

sisstin
autor
3. zář 2013

My tak nejak meli toto vse v poho, pres den ho nemel od roka, na noc do 2,9, jednou si ho ukous, tak proste nebyl a nejak to neresil a cus 😅

abbie
3. zář 2013

@cairka tak to sme potvrdili, ale nie je pravda, ze sa ani nebavi s niekym 😀

bluerose
3. zář 2013

@cairka tak u nas aj nerada vidi, ze sme este na nocniku 😀

margareta76
3. zář 2013

@cairka: Ako si prosim nasla bobath terapeutku? Ja uz niekolko dni brousujem po internete a stale nic ☹ Ja hladam niekoho v oblasti - Trnava, Hlohovec, Piestany, Nitra, Topolcany. Ak by ste niekto vedeli o bobath terapeutovi z tychto okresov dajte mi prosim vediet 😉 Dakujem 🙂

krystalka
3. zář 2013

@sisstin - já tady zrovna nedávno ten dudel řešila, docela mi to už vadilo, i když logopedka i zubařka o tom věděly a v podstatě nic nenamítaly, ale on byl na něm docela závislej a mm ho v tom ještě podporoval, i když jak jsem tu psala, tak ho celkem chápu, on díky těm zdravotním problémům bývá velmi unavený a tak byl večer rád, že Jiřík rychle usnul... No, ale vypadá to, že ten nedávný úraz nám od dudlíku pomohl - jak si rozrazil tu pusu, tak jsme mu ho kvůli těm zubům nedali, aby si s tím ještě víc nehnul a on kupodivu i v pohodě usnul a od té doby se po něm vlastně neptal...teď jen ještě čekám, až se mu ta pusa úplně zahojí, jestli ho nebude chtít zpátky, protože třeba teď ví, že nemůže jíst moc tvrdé věci, bonbóny apod., takže otázkou je, co bude říkat, až to bude mít v pohodě...ale zatím ho to ještě trochu bolí a třeba nemůže pít z normální pet lahve, má to tam ještě mezi těmi předními zuby a horním rtem dost citlivé. Ale hodlám vytrvat a i kdyby se náhodou po něm ještě sháněl, tak už ho nedostane, ale myslím, že už nebude 😉

krystalka
3. zář 2013

@sisstin - u nás je to s tím rozumováním stejné 🙂 ...a ty výrazy... minule chtěl zvednout, aby na něco dosáhl a já mu pak říkám, že ho pořád zvedat dokola nebudu, že už je moc těžký a on na to "ale jistěže budeš!"...nebo povídá - "když my půjdeme na tramvaj, tak tam budeme rychleji a TÍM PÁDEM stihneme ten další busík, že ano maminko?" 😀....téměř za každou jeho větou říká "že ano, maminko?"....jo a co mě už delší dobu dostává jsou ty jeho už předem naplánované naše odpovědi - on třeba řekne - "maminko, můžu to udělat takhle?" a hned vzápětí jakoby za mne odpoví "ty musíš - jasně že můžeš" 😀 ...a to slyším snad stokrát denně - je to normální? Prostě pomalu za každou otázkou nebo nějakou větou, hned následuje fráze "ty musíš... a v podstatě mi hned řekne odpověď , kterou chce ode mne slyšet... 😕 ...nebo jsme třeba šli ze školky a on si nahlas povzdychl a vzápětí povídá "ty musíš - proč vzdycháš?"...nějak nevím, co s tím, připadá mi to divné, někdy mi to už i leze na nervy, ale nějak nevím, jak na to mám reagovat....dělat jako že nic? Nebo mu nějak dát najevo, že se takhle nemluví? Fakt nevím....

krystalka
3. zář 2013

@hrusti - tak to "maminko, mně to nejde" na mne Jiřík zkouší občas ještě teď 😉 a jinak u nás poslední dobou - nechci to, nebudu, nepůjdu tam, neumím, jdi pryč, nechci tě vůbec vidět, nebudu se na tebe koukat.... 😀 ...ale když ho nechám a nereaguju, tak ho to většinou za chvilku přejde a v pohodě udělá, co je potřeba..ale prostě si k tomu nejdřív musí říct svoje 😀

cairka
4. zář 2013

@margareta76 , cez túto stránku http://www.bobath.sk/index.php?option=com_conte... , kontaktovala som ju mailom. Je ich žalostne málo, našťastie jedna je od nás z mesta. Tak kukni, či nájdeš niekoho u vás v okolí 🙂

hrusti
4. zář 2013

@sicinka Tak zkusit to můžeš. Tím nic nezkazíš. Honzík se hodně zajímal na jaře o hodiny. To uměl na hodinách, kdy je snídaně, svačině, oběd atd., že tatínek přijde z práce z 6 hod. večer. Tak třeba by mu to pomohlo, kdybys mu to takhle vysvětlila. Ted něco z toho zapomněl a ani ho to ted moc nezajímá, tak mi je to na jednu stranu líto, ale na druhou stranu se zase posunul v jiných věcech.
A školka u nás bude asi boj, i když jsem si myslela, že to bude v pohodě. Včera jsem ho byla omluvit ve školce, on šel se mnou, protože jsme šli rovnou k dr. a držel se mně za nohu, nechtěl ani jít dovnitř do třídy se kouknout na hračky, učitelku nepozdravil a celou dobu nechtěl nic říct. Přemohl se na konci, kdy učitelce aspon zamával 😅 😅 😅

@krystalka No u nás je poslední dobou takové negativní období. Nic nechce, neumí. Včera tady zase vyprávěl, že Kristýnka není jeho sestřička ani kamarádka. Manželovi dokonce tuhle řekl, at mu dá pokoj 😲
Do toho malá má období vzdoru a slyším samé ne ne neči neči. No je to u nás doma veselé 😀 😀 😀
No já osobně bych mu tedy dudlíka už nedávala. Kdyby se ptal, tak bych mu nějak zdůvodnila, že by ho po tom úrazu a dudlíku bolela pusinka. Takováhle šance na oddudlíkování se nebude opakovat 😉 🙂