Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
4. zář 2013

@cairka: Dakujem velmi pekne, ale bohuzial nikto v nasom okoli Bobath rehabilitaciu nevykonava ☹ Budem skusat dalej. Naozaj ich je malo 😒 Skoda, ze take velke krajske mesta ako Nitra, Trnava a nic.

krystalka
4. zář 2013

@hrusti - no, tak to se doma taky nenudíš 😉 , jinak dudlík už mu určitě vracet nebudu, jsem ráda, že se našla takováhle příležitost, i když to tedy nemusel být zrovna úraz...no ale aspoň něco dobrého to taky přineslo... Já jsem mu ho totiž moc nechtěla brát násilím, jako že mu ho už prostě nedám, to by byly zase šílené dohady, proč ho předtím mít mohl a teď už ne apod., argumenty typu, že je už velký, na něj nikdy neplatily, on mi klidně řekne, že chce být miminko 😀 ...a on prostě jak ke všemu potřebuje pádný důvod nebo argument, tak ten úraz prostě uznat musel 😉.
Jinak u nás školka letos zatím dobrý, ale jak byl doteď ranní ptáče, tak se mu přestalo chtít ráno vstávat a o půl sedmé ho vůbec nemůžu vzbudit...a příští týden budeme muset už vstávat v 6h, tenhle týden mám volno...Přitom večer už kolem půl osmé spí, asi zkusíme chodit večer dřív spát...Dneska se ráno vzbudil s tím, že nechce do školky, protože je ospinkanej...no před odchodem se probral, venku dobrý a když jsme v šatně zdravili děti, tak se tvářil jak kakabus, nikoho nezdravil a málem se mi rozbrečel na rameni...no a pak šel normálně do třídy a rovnou si šel stavět z Lega, ani mi sám neřekl ahoj, nedal pusu a z okna se už letos zatím taky nemává...no jo, no, holt už je zase o r ok starší a už to není moje malé batole 😉. Ale ve školce je v pohodě...takže to je spíš než si zase zvykne na ten režim, teď byl 2 měsíce doma..

sicinka
4. zář 2013

@hrusti u nás je ten negativismus šílenej já jen doufám že to přejde, že jak zase najede na režim tak se trochu srovná. Nic nechce nic nebude, dokonce už i dostal na zadek (a to jsem na něj do jeho tří nešáhla) a odpověděl mi že ho to stejně nebolí. Jako zatím platí citové vydírání tedy já si s takovým zlobivým klukem hrát nebudu, ale to nemůžu moc často a nechci to ani dělat. Tak se jen modlím včera až na to ráno byl docela v pohodě. Jinak tohle je fakt vzdor, jako dřív se prostě vztekal, házel sebou nevěděl co dělat, teď opravdu odporuje ve všem a kdykoliv může a je u toho docela klidnej až když se mu postavím tak začne klasické vztekání....

sicinka
4. zář 2013

No abych ho jen nehaněla, tak se ve školce skamarádil s tím chlapečkem co se vloni nemohli vystát a skončilo to pokousáním Dády. Takže včera mě na to upozornila učitelka že jsou teď velký kapové, pořád spolu a v autě mi říkal že teď už spolu kamarádí, že je na něj moc hodněj a že jsou dva nejsilnější kluci ve školce. Tak aspoň tohle už nemusím řešit....

hrusti
4. zář 2013

@sicinka No já se snažím děti taky neplácat, to už fakt musí být, že mu dám přes zadek. Jenže u nás je problém, že "vydíráním" a vyhrožováním s ním komunikuje manžel a přijde mi, že už kolikrát už na Honzíka neplatí ani to. Taky doufám, že až se zaběhne ve školce, tak se snad taky trošku srovná. Přeci jen ted byl skoro 2,5 měsíce bez školky a bez pořádného režimu.

sisstin
autor
4. zář 2013

Tak Tygr zatím školka dobrý,je víc v poho než vloni,spaní ho tam baví kupodivu:Djídlo dobrý,tak snad mu to vydrží. Mne Mates usnul v kočárku na procházce,tak teď spí a čekám,kdy se vzbudí,ať mužem obědvat.

ivular
4. zář 2013

Tygr je šikula - už ho vidím za rok s aktovkou na zádech 😉
Kolik jsi říkala, že je tomu Matesovi let? Já myslela, že na kočárek už je velký.
Jinak u nás je docela mizerné období ☹ Slovní zásoba sice narůstá ustáleným tempem (jedno až dvě nová slova týdně), ale kromě nočních děsů nastoupila i psychogenní zácpa 😝 Je to fakt očistec - Jeník stojí se zoufalým pláčem, zpocený, rudý jako rak a vší silou se snaží všechno zadržet 😔 Fakt utrpení pro všechny zúčastněné. Snažím se do něj dostávat projímavá jídla, aby neměl šanci to vůlí zadržovat a zároveň pochopil, že kakání nebolí, ale bojím se, abych dřív neskončila v blázinci 😝

sisstin
autor
4. zář 2013

@ivular 2,9 😉 on jako cilesmerne nechodi, s maminkou jakz takz, ale jako ve skolce vubec. Tam na kocaru jezdi i mnohem mnohem starsi 😉

sicinka
4. zář 2013

@ivular ha koukám že řešíš podobné problémy jako já před rokem a kus - Dáda se zácpy zbavoval přes půl roku, a už jsem myslela že mě to dovede do blázince. Doporučuji změkčovat nejen stravou ale i léky, u nás pak došlo k tomu rozšíření konečníku, kakal jednou za pět dní, občas došlo na samovolný unik no libůstka. Navíc mu to i dost ovlivňovalo náladu a schopnost koncentrace (ani se mu nedivím). Kdyby jsi chtěla nějaký podrobnější postup co dělat a jak tak kdyžtak do IP ať neplevelím diskuzi, hlavně to vyřešit než to přejde do fyzických problémů.

mvmk
4. zář 2013

@ivular to zadrzovani je taky u nas dost problem 😝 stale ma zacpu, protoze to opravdu vehementne drzi, ja to ted resim vylozene po zlem, posadim ji na nocnik a opravdu delam nazlobenou a dolu ji nepustim 😖 , ale stejne to klapne jen tak jednou z 3-4 dny 😠 A bez kocarku bych se ja, nikam nedostala 😅 ja nevim jak tvuj, ale moje je hrozne snadno unavitelna, ujde tak 300 m a uz chce nest. Takze ja porad jeste vozim 😒 Ale oni tak vsechny ty hypoton. jsou lehce unavitelne, alespon to tvrdi neuro.

sisstin
autor
4. zář 2013

@mvmk Mates je jak hypo, tak auti, takze tam nejaky chozeni moc nehrozi, nebo hrozi, kdyz je v klidu s rodinou a jeho trasama 🙂

sisstin
autor
4. zář 2013

Jinak Tygr se PLNE vozil do 2,7, pak z neho slezl, usel 6-12 km a uz do nej nikdy znova nevlez 😅

ivular
4. zář 2013

@sicinka @mvmk Holky to zadržování je fakt masakr. Navíc Jeník je tak svéhlavý, že se mu to docela daří 😝 Už jsem i jednou volala na pohotovost - byl po několika hodinách v takovém stavu, že jsem myslela, že zkolabuje 😔
Luci určitě napíšu IP.
Míšo ten kočárek - u nás jsou golfky taky pořád v zápřahu 😅 I když poslední dobou se snažím chodit s malým co nejvíc pěšky - i kvůli té zácpě. Ale Jeník je motoricky pozadu, tak jsem myslela, že v jeho věku se děti už moc nevozí 😉

sisstin
autor
4. zář 2013

@ivular tak ono vozeni neni vzdy jen kvuli tomu, ze dite neujde. Vetsina postizenych bez fyzickeho handicapu se vozi, pac bud na cilesmerny chozeni mentalne nemaj, nebo maj prave autismus 😉

sisstin
autor
4. zář 2013

Jinak u nas ve skolce jezdila obcas i ctyrleta holcicka. Kdyz byla unavena ze skolky, tak oni domu to nemeli uplne kousek, a nez aby to sli hodinu pomalu, tak ji proste maminka vezla. Mi prijde, ze tady v CR je kocarek pomalu uz ve 2,5 tabu, v cizine to nikdo neresi 😕

krystalka
4. zář 2013

@sisstin - to je fakt, já když si v centru Prahy všímám cizinců, tak spousta jich má docela velké děti v kočárku...i když já teda osobně jsem se ho moc ráda zbavila 😉 , přišla jsem si bez něj taková volnější, i když jsem ho třeba sem tam poponesla a vzhledem k tomu, že od narození hodně jezdíme MHD, tak bylo fajn, že jsem ho nemusela pořád někam zvedat apod. Ale my jsme zase ten druhej extrém - od 1.5 roku se mnou chodil pěšky, prostě ho nebavilo sedět 😀 , kočárek jsme brávali pak už jen když jsme jeli někam dál a potřebovali jsme se přesunout fakt rychle a nebo když jsem věděla, že mi po cestě usne...

mvmk
4. zář 2013

@ivular
@sisstin to je i duvod proc jsem porad vystrasena z toho autismu, pac co jsem tak nejak cetla tak vetsina zacinala na hypotonii a pak 🤐 . Jo a mas uplnou pravdu, ze v Cechach se dost vsechno resi, pleny, kocar. Tady prumerne 3 lete dite je plne plenkovane, a kocarem tu vozi deti jeste v 5 letech uplne normos 😝 Ja jsem ted me svagrove chtela dal letni pytel do kocarku, a ona ze uz ho mala nepotrebuje, ze ji do kocaru stejne uz nechce 😨 Ji byl 1 rok 🙄

mvmk
4. zář 2013

@krystalka JO a taky tady normalne potkavam 4 letaky s dudlikem, a nikdo se necervena ani to neresi 😀

krystalka
4. zář 2013

@mvmk - tak dudlíka jsme se zbavili až teď v 5,5 letech 😀 a to ještě jen díky té rozseknuté puse....jinak by ho nejspíš ještě měl...pravda, už ho měl jen na spaní, ale i tak je to u nás už poněkud nezvyklé 😉

sisstin
autor
4. zář 2013

@krystalka tak já jsem se ho taky ráda zbavila, ale prostě nevidim nic strašnýho na tom, když se tříletý, někdy i čtyřletý dítě, pokud je unavený nebo na velkou vzdálenost popoveze. No jinak, cílesměrnýho chození jsou schopný děti, když jsou mentálně +- 2roky, takže ty roční možná bez kočáru jsou, ale můžete s nima jít tak max. kolem baráku, nebo prostě když nepotřebujete být na určitém místě v určitou dobu. Jinak jako smolda, některý maminky si rády honěj triko, nebo vše pak zařizujou pomocí auta že 😅

katinam
4. zář 2013

@krystalka deti cudzincov v Prahe v kociku chapem, my aj teraz na vsetky vylety v zahranici berieme kocik, pripadne aj nosic. Je to vascinou na cely den, dieta by to same tolko neuslapalo a napr. v muzeu je lahsie kontrolovatelne, netreba sa bat, ze nieco bude chytat alebo tam bude behat. A na kociku sa odvezu aj vsetky veci, ktore so sebou treba tahat. Ale suhlasim, ze v zahranici sa deti normalne vozia aj do 5-6 rokov v kociku a tiez to neviem pochopit.

Inak skvela diskusia, uz vas citam vyse roka a vzdy sa tesim na nove prispevky, mam 3,5 rocneho 3-jazycneho syna asi s OVR a nasla som tu kopu dobrych rad a hlavne som sa ukludnila, ze nie sme sami.

cairka
4. zář 2013

Baby, a ja mám otázku na vás zas. Všimla som si už dávnejšie, okolie si to všíma v poslednej dobe tiež, že malá si pamätá slová v istých asociáciach. Dnes sme strávili skoro celý deň zo sestrou mojou a sme sa na to zamerali a naozaj sme ju opakovane "prichytili" pri tom, že slovo hneď spojila buď s iným slovom, kde si ho zapamätala, alebo udalosťou, kedy si ho zapamätala. pár príkladov:
1. Sestra išla na balkón zbierať prádlo, povedala, že ide "zbierať". Pýtam sa Dii, že čo ide J. zbierať? - odpoveď som predpokladala 😅 "Huby" (pretože sa naučila, že chodíme zbierať huby a už práve toto slovo som si niekoľkokrát všimla, že dáva do súvisu s hubami).
2. Išli sme von, v kočíku synovec - bábo a chcel kľúče a sestra mu povedala, že si nimi môže štrngať. Tu ma malá prekvapila, lebo som si myslela, že slovo ani nebude poznať a ten súvis, čo ona povedala mňa ani nenapadol 😅 , lebo sa jej pýtam, že čo to bude Oli s tými kľúčami robiť? A malá sa zamyslela, a že "hmmmm, podkovičky" (Keď som išiel od Zuzičky, štrngali mi podkovičky..."
3. ďalší typ reakcie je, že po počutí nejakého slova, začne rozprávať nejakú spomienku, ale úplne mimo kontext povedaného. Ale tiež je to vlastne o tom , že začuje slovo, ktoré má s tou spomienkou spojené , ale už vôbec nerozlišuje, či je v tom istom význame a či sa to dejovo hodí.

Došli sme so sestrou k tomu, že to asi nebude úplne typické 😅 robia to aj vaše deti? Pod pojmom povie spomienku nemyslím 5 minútový príbeh 😅 aby to niekoho nemiatlo 😝 Aj sestra vlastne zhodnotila, že jej rozumiem viacmenej len ja, pretože ja viem, čomu sa tie spomienky viažu 😝

krystalka
4. zář 2013

@sisstin - ale já to vůbec nemyslela tak, že bych na tom viděla něco špatného 🙂 ...jen jsem psala, že já osobně jsem se ho ráda zbavila, ale nevzala jsem mu ten kočárek násilím 😉 . On se mnou v tom roce a půl fakt chodil za ruku na nákup cca necelý kilometr tam a totéž zpět, někdy jsme se zpátky svezli autobusem, ale většinou chtěl jít...jako jasně, že když jsem chtěla někde být přesně, tak jsem ten kočár vzala, ale většinu pochůzek, co jsme potřebovali vyřídit jsme podnikali bez něj...a nevím, jestli to s tím autem bylo myšlené na mě - ale já neřídím a denně jsme různě jezdili a jezdíme po celé Praze hromadnou dopravou 😉 - jinak teda my vlastně musíme tím autobusem jezdit všude - v podstatě kromě jednoho menšího obchodu jinak nemáme nic v dosahu pěšky - ani poštu, ani školku, školu...všechno máme minimálně několik stanic autobusem, většinou ještě s přestupem třeba na metro....všude okolo jsou tu jen rodinné domky, nic jiného, ani trafika... Tak proto jsem právě byla ráda, že Jiřík rád chodil pěšky a taky doteď moc rád jezdí MHD 🙂 , prostě mi přišlo jednodušší jezdit jen s dítětem 🙂

sisstin
autor
4. zář 2013

@krystalka ja jsem reagovala na @mvmk a jeji kamaradku, co v roce nepotrebovala kocar 😅

krystalka
4. zář 2013

@katinam - jo, tak s těmi cizinci to byl asi špatný příklad, to je fakt, ale některé ty děti mi připadají stejně už fakt velké...my tedy v zahraničí s malým ještě nebyli a i tady po Čechách všechny výlety a dovolené přizpůsobujeme spíš jemu...já jsem takový typ, že na určitá místa s ním prostě nechodím, když vím, že by se tam nudil nebo by mohl obtěžovat ostatní, takže když už třeba do muzea, tak tam musí být něco co ho zajímá, jinak tam jdu radši sama a nebo počkám, až na to bude mít věk...ale chápu, že to tak nemají všichnia chápu i to, že pak ten kočárek vezmou i pro větší děti 🙂

krystalka
4. zář 2013

@sisstin - v pohodě 😅 , já jen že to bylo napsané na mě...

sisstin
autor
4. zář 2013

By Tygr asi cumel, kdybych vytahla kocar 😅

sicinka
4. zář 2013

Já to řešení kdy má a nemá kočárek, plíny, dudlík nějak nechápu to je asi nějaká speciální soutěž do které jsem se díky pracovnímu procesu nezapojila. Dáda "chodí" od 9 měsíců, v roce a půl uběhl přes kilometr (ale jako když chtěl on na povel ne) to nic nemění na tom že měl kočárek do tří, protože odpoledne spal a byl s dědečkem či někým kdo ho hlídal venku a nosit ho dvě hodiny fakt nechtěli. Teď když jde po o a dědovi usne tak ho položí někde na lavičku a to vypadá teprve divně, ale ve čtyřech má smůlu kočárek jsem mu zrušila ¨🙂

sicinka
4. zář 2013

@cairka tohle přímo Dáda nedělal, ale měl určitá slovní spojen, která používal sice s významem správně, ale přesně tak jak je slyšel. Takové to ti říkám, rád bych, musím ti říct atd. To co popisuješ jsou podle mě echoalie aspoň já je takhle chápul. Předpokládám že tak nemluví pořád že je to spíše vyjmeečné pak by to nemělo nic znamenat...

sicinka
4. zář 2013

@sisstin aby tě nepřekvapil 🙂