Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
10. zář 2013

@martas4 , tak to vyzerá normálne šikovný 😕 čo by som za to dala, keby bola taká šikovná 😅

rina76
10. zář 2013

Maminky, prosím, chtěla bych znát váš názor
Dnes jsem byla opět u dětské lékařky s tím, že se mi vývoj synka nezdá - dr. pouze řekla, že to je v pořádku, že teď nic řešit nebude a že se tím bude zabývat až na tříleté prohlídce 😒. A že JESTLI - tak to bude nejspíš LMD.
Vše začalo loni v srpnu po očkování - měl reakci, vysoké horečky, noční můry, přestal mluvit, vadilo mu jakékoliv oblečení, při oblékání se snažil vše ze sebe servat, křičel, kopal. Postupem času se toto omezilo pouze na nové věci, po několika měsících bylo oblékání bez problémů - vždy na něj musím hodně mluvit, na nových věcech ukazuju obrázky a pak se nechá v klidu obléct. Po čtyřech měsích začal opakovat slova a u toho zůstal dodnes beze změn. U lékařky jsem byla několikrát a vždy mi řekla, že to je jen takové období, které přejde, které s očko nemá nic společného.... Dodnes nepřešlo. Pokusila jsem se v bodech popsat jeho "chování" - dle dr. to nic není, ale její slova mě moc neuklidnila
Lukáš 2,5 roku
- nemluví, vyjimečně sám od sebe použije pá pá - jinak slova nepoužívá, v klidovém stavu (většinou v postýlce před spaním) dokáže opakovat slova - máma, táta, čičí, mňam, ham, hají, čaj, Míja (Míra-bratr), Pťa (Péťa-bratr) - pokud vyslovím jiné slovo mlčí.
- komunikuje “kňučením”, ukazovaním nebo různě zabarveným áááá
- je fascinovaný vodou
- otevírání / zavírání dveří (vydrží u toho dlouhé minuty)
- otevírání/zavírání víček od lahví
- cokoliv co se točí (nejraději roztáčí plechový hrnek na stole)
- běhání od jednoho křesla ke křeslu, popř. od zdi ke zdi (tam/zpět vydrží i 20min v kuse)
- když ho osloví cizí člověk, jakoby vytáhne hlavu a trhavými pohyby otáčí hlavu ze strany na stranu.
- když se stydí před členy rodiny zakrývá si oči
- při napomínání si zakrývá uši
- při radosti nebo když se mu něco líbí, zůstane křečovitě stát, prohnutý (vystrčené bříško), pusinka otevřená, kroutí ručičkama a celý se mírně třese, vsedě kroutí i nožkama (velmi časté)
- při prohlížení knížek on ukazuje - já odpovídám
- pokud se mu nevyhoví háže sebou o zem a křičí
- s námi (rodiči) oční kontakt “udržuje”, když se mu “něco” povede vždy se na nás podívá, co my na to
- odmítá nočník, oblečený se na něj posadí, ale jak ho svléknu křičí (odmítám ho nutit, takže stále jedeme na plenách)
Jinak mi přijde celkem bystrý, často mě i překvapuje, pozoruju že rozumí o čem se mluví, ví co se po něm chce.
Po dnešní návštěvě u dr. jsem zase "nahlodaná" šla jsem tam s přesvědčením, že teď už se tím zabývat bude (přeci jen uplynul rok) a pošle nás někam dál a zase nic....

lenuskin
10. zář 2013

@rina76 a zase to očkování, to je fakt záhada, napíšu ti něco zítra ,mě se po očkování taky něco přestalo líbit. teď už jdu do peřin, jsem KO.

martas4
10. zář 2013

@sisstin díky za odpovědi, akorát nechápu, proč mi to pí. učitelka povídala. Že by fakt tak málo v té školce komunikoval? Někdy je doma trochu neposlešný a skoro pořád odmlouvá. Nevím jak ve školce. Musím se zeptat té druhé učitelky. Snad to vidí jinak.

kajiszek
10. zář 2013

@rina76 Ahoj, nech malýmu udělat pořádný psychologický vyšetření, dětský doktoři ví prd a nic neřeší 😉 Jinak já sama nevím, co k tomu říct, já pořád nemám jasno ani v jednom z mých dětí, ale můžu říst, že oba měli hodně různých divností a časem to prostě ustupuje... Naše malá byla totálně uzavřená do sebe, dělala pořád dokola různý činnosti (točila se na místě, rovnala věci do řady, vyndavala a znovu zandavala věci do šuplíku), nevyhledávala kontakt, spíš se ho stranila, žila si taky jakoby ve svým světě téměř do dvou let, než jsme to začali řešit, protože nám konečně došlo, že nám nerozumí. Ale ty píšeš, že rozumí, tak v tom případě nevím. U nás pomohlo jednoslovný komentování všeho a zjednodušení komunikace na minimum, používání gest, případně sem tam i obrázků... Na to se malá okamžitě chytla a jak začala rozumět, přestala se stranit a tím přestaly i její veškerý dřívější divnosti. Sice rozumí furt blbě, ale je to nebe a dudy, dokonce i ta slovní zásoba hodně poskočila, za půl roku prakticky z nuly na cca 200 slov. Zkoušela jsi malýmu dát test porozumění? Ukazuje na věci, co mu řekneš? Ono to porozumění je fakt dost zásadní, bez toho se dítě fakt může chovat jako mimoň a nemusí být nutně autista. My teda máme PAS vyloučenej, MR taky, ale u nás je otevřená otázka receptivní dysfázie... Většina doktorů se přikláněla k tomu, že to naše malá dožene, tak doufám, ale je tak rok pozadu cca v tý recepci i expresi.

krystalka
10. zář 2013

@hrusti - tak přesně tohle dělá Jiřík pořád a zdá se mi, že je to spíš čím dál horší...myslela jsem si, že ho to už přestane bavit, ale ne... 😒 , sotva vyjdeme ráno z branky, tak už startuje a jede, cestou ze školky to samé, už mi to fakt někdy leze na nervy, dělá to venku i doma...já mu třeba něco říkám a on na mě řve název zastávky a že teď nemůže, protože musí jet! 😒 Začínám nenávidět autobusy!😀 Zkoušela jsem na něj už i to, že fakt vypadá pro okolí divně a že to nikdo kromě něj kolem nás nedělá, ale to je mu samozřejmě fuk, no, co jsem taky čekala, že...jemu vždycky bylo naprosto jedno, co dělají ostatní, nikdy na něj nefungovalo takové to, že už je velký a šikovný kluk...on mi klidně řekne že není, že je malej 😉

rina76
10. zář 2013

@kajiszek děkuji za odpověď - poptám se na to psychologický vyšetření. Když koukáme do knížky, tak někdy ukazuje na obrázky který řeknu - třeba kde je kočka, pes - najde a ukáže (když se mu chce), když třeba vylije čaj a povím dones mi utěrku, tak ji donese, takže podle mýho věci poznává a rozumí. Nemyslím, že by byl vysloveně autista, podle toho co jsem procházela příznaky, tak nesplňuje ani těch šest bodů, pro doporučení na vyšetření. Zas na druhou stranu, ten vývoj taky "standartní" není. Nechci přehánět, jen bych zas naopak nechtěla něco zanedbat. Z postoje lékařky jsem vždy rozhozená.

kajiszek
10. zář 2013

Jinak si vám musím vylít srdíčko po dnešním "fotbalu" 😀 Pršelo, tak se fotbal konal v tělocvičně. Nikdo nevěděl, kolik dětí vlastně přijde, během září je to takový oťukávací, někdo přijde jednou, někdo začne chodit pravidelně... Bohžel teda lilo a dětí do tělocvičny přišlo hodně... Rozdělili je to dvou skupinek - první děcka, co chodila už loni nebo i předloni, cca 5-7 let. Druhá skupinka nováčci, řekla bych tak 3,5-5 let (plus jeden tak necelej tříleťák bych řekla 😀 ). Vojtík samozřejmě šel do nováčků... Nejdřív si vzali míče a mohli si jen tak kopat, tak dobrý... Pak měli cvičit, to už horší, Vojtík u cvičení vypadal jako v nějakým záchvatu, fakt ta koordinace pohybů nic moc 😀 Pak přišla jakože překážková dráha... Kotrmelec dával Vojta bez problémů, skákání snožmo taky, slalom mezi kuželama taky, přešlapování nějakej kroužků moc ne... Pak si měli kopat ve dvojicích, to byla katastrofa největší. Balon chytal rukama a pak ho schválně kopal úplně do pr... a chechtal se tomu jako blázen. No a pak si měli zahrát fotbal, tak to brečel, že chce ten míč jenom pro sebe 😀 😀 😀 No ale to hlavní je jeho celkový chování... Ani jinejm malejm dětem to nešlo, o to vůbec nejde... Ale třeba se nějak snažili a docela i poslouchali... Vojta skupinový povely neposlouchal, úplně hluchej, musel mu to někdo říct vyloženě jemu samotnýmu, aby to zaregistroval... Třeba u něj chlap stál a říkal mu, co má dělat, tak to udělal, ale za pět vteřin už čuměl na druhou stranu s rukou v puse, případně ležel na zemi a šahal si na pindíka, případně najednou odběhnul na druhej konec tělicvičny, kde za hodně hlasitýho řevu vylítnukl na žebřiny, pak z nich seskočil a k tomu se hystericky zasmál na celou tělocvičnu, až zeléhaly uši... Prostě totální mimoň... Buď si cucal ruku, nebo obě ruce, nebo nohu, nebo tričko, případně si tričko svlíkal, nebo se držel na pindíka, nebo se hrabal v nose, nebo se válel po zemi, případně tu zem olizoval, nebo někde lítal, skákal a řval jako magor... Jako v tu chvíli bych ho zfleku nechala zavřít do Jedličkova ústavu 🙄 🙄 🙄 🙄 On se dokáže chovat fakt normálně, i ve školce prej relativně poslouchá, ale tohle byla prostě katastrofa... No toho občas byl ještě drzej, že tomu "trenérovi" říkal, že něco dělat nebude a když mu dal za trest skákat žabáky, tak se mu smál. Jako první problém teda vidím to, že jsem tam byla... Protože když tam nebudu, tak na něj trenér houkne a podle mě mu sklapne... Takhle tam byla v záloze maminka... Druhej problém je to množství dětí a ten šílenej mumraj... No určitě to chci ještě zkusit, ale fakt mě to zase nějak otrávilo... Podle mě nás to ADHD fakt nemine... A kdybych nevěděla, že je chytrej a co všechno už umí, tak vidět ho dneska poprvý, řekla bych si, že to je fakt nějakej MR... Počítám, že si to i většina lidí myslela 😝 Ale tak ten trenér mě i uklidňoval, že se to časem zlepší, až budou venku a bude míň dětí... No ve čtvrtek jdem zas, tak doufám, že budou na hřišti. Ale fakt jsme z toho dneska měla zase po náladě. A to fakt nepřeháním, tohle všechno uvedený dělal včetně toho lízání podlahy 😀 😀

krystalka
10. zář 2013

@cairka - taky bych ještě nechala zkontrolovat ten zrak, ale někde, kde se specializují na děti, je spousta testů, které se dají použít i u úplně nebo téměř nemluvících dětí, my když jsme tam byli, tak tam Jiřík skoro nepromluvil, ani nemusel...třeba měli listy, na kterých byly obrázky pokaždé na jiném místě - nahoře, dole, uprostřed, prostě tak, aby si to neodvodilo z toho minulého a ty obrysy se postupně zesvětlovaly až do téměř neviditelna, nebo mají přístroj, který měří i na dálku, máš dítě na klíně a kouká do nějakého bodu, takže to pro něj není nic zatěžujícího...myslím že se to jmenuje Plusoptix nebo tak nějak...

sisstin
autor
10. zář 2013

@rina76 no porozumeni ve 2,5 je trosku jinde nez ukaz, kde je pes a dones uterku 😉

kajiszek
10. zář 2013

Jinak zítra jedem se @sisstin do toho Hafíkova. Jsem to Vojtíkovi říkala, tak se těší, ale když jsem mu dodala, že nebude spinkat ve školce, tak skoro brečel a ptal se, proč tam nemůže spát 😀 😀 Jinak jak jsem kdysi lamentovala, jak je nespolečenskej mamánek a uťáplej trumpeta, kterej před lidma ani nepípne, tak teďka fakt nechápu no... Nestydí se vůbec, neopak dělá kašpara a s každým se dá do řeči a vlastně pořád jenom mluví a mluví... Kámošky druhej Vojta byl na tom ftobale dneska poprvý taky a ten teda celou hodinu a půl proseděl na klíně u tatínka... Náš byl totální suverén, byl drzej, ovšem navrch k tomu šílenej. Takže vlastně nevím, jestli jsme se nedostali tak trochu z bláta do louže 😝 😝 😀 😀

kajiszek
10. zář 2013

@rina76 Tak těmhle věcem moje malá rozumí taky... Ale třeba zkus říct něco jako "dojdi do pokojíčku, najdi medvídka (autíčko nebo prostě cokoliv...) a přines mi ho". Případně se zeptej z čeho se pije, co svítí v noci na obloze, čím jezdí tatínek do práce apod. Musíš samozřejmě před dítě položit odpovídající obrázky. Tohle třeba moje malá nedává ani omylem. My jsme s tím porozuměním na úrovni max 18ti měsíců a mluvením asi tak nějak stejně.

rina76
10. zář 2013

@kajiszek první variantu "dojdi do pokojíčku - dones to nebo to" je to v čem mě právě několikrát překvapil, obrázky jsem takhle nezkoušela - určitě to zítra zkusím. Třeba často mi utěrky z kuchyně odnáší a používá ke svým hrám (napodobuje mě jak utírám stůl apod.) když ji pak hledám - třeba až za půl hodiny a zeptám se ho kam ji odnesl a jestli mi ji přinese, tak odběhne a donese.

ivular
11. zář 2013

@cairka @mvmk @martas4
My s tím ukazováním máme taky velký problém. Jeník teda sám ukazuje už někdy od roku, ale aby chápal, že něco ukazuje někdo jiný, to jaksi nefungovalo minimálně do jeho dvou let a i dnes je to u vzdálenějších objektů problém. Někdy mám pocit, že snad opravdu špatně vidí, někdy zase spíš, že ještě pořád nepochopil ten princip - že se má podívat za rukou druhého 😝
Co se toho očního vyšetření týče, někde jsem četla, že pokud oční vady se cca do 3 let nekorigují (pokud nejsou závažné), jelikož v této době se zrak pořád ještě dynamicky vyvíjí. Když ale @sisstin píše, že princip toho ukazování chápou už kojenci, tak s ním snad fakt někam skočím 😕 Znáte prosím někdo dobrého dětského očaře v ČR?

cairka
11. zář 2013

@krystalka , no u nás bol problém pri tom očnom skôr so spoluprácou malej, ako zlého vybavenia ordinácie 😀 Ale urobíme druhý pokus, to fakt bolo už dávno a bola malá 🙂

hrusti
11. zář 2013

@martas4 S tou logo třídou tedy nevím. Pokud nemá těžkou vadu řeči, tak ti ho tam nevezmou. Syn má dysfázii a stejně mi ho tam nevzali. Na jaře jsem to tady řešila, protože do normální školky ho nechtěli, že máme jít do logo školky a podle logo školky na tom není tak špatně a navíc tam berou víceméně předškoláky, takže kam s ním??? Nakonec nás vzali do normální třídy, která spadá pod logo školku. Vlk se nažral a koza zůstala celá 😝

A s tou péčí taky nevím, asi záleží na konkrétní školce. Já si tedy nedělám iluze, že by se jim tam nějak extra víc věnovali než v normální školce. Pozitivní je, že je tam mín dětí než v normoš školce a víc personálu a mívají nějaký logo kroužek nebo logo hodiny, ale fakt si nemyslím, že by tam měli nějakou hodně extra péči 😉

@kajiszek No to mi něco připomíná. My když jdeme někam poprvé, nebo třeba k doktorce na nějaké důležité vyšetření, tak se tam Honzík taky jako totální mimoň 😅 😅 😅

Jinak v pátek konečně Honzík nastupuje do školky. Jsem na to zvědavá. Doma pořád povídá, že do školky nejde, že bude doma s maminkou, tak to bude asi boj 😝

krystalka
11. zář 2013

@cairka - tak to jo, my jsme tam byli myslím někdy kolem 3 let a celkem to bylo v pohodě, oni tam mají i speciální pedagogy, takže to s ním docela uměli - a to většinou v té době taky moc nespolupracoval, třeba vyšetření sluchu se nám taky povedlo až na potřetí - tedy se vším všudy, předtím jen aspoň nějaké orientační 😉

lenuskin
11. zář 2013

@rina76 píšeš, že se ti po očkování přestalo líbit jeho chování a zaznamenala jsi i ztrátu určitých dovedností. Mě se to stalo taky, ale mnohem dřív. Hned po prvním očkování hexou se z Kuby stalo úplně jiné dítě. Do té doby to bylo fajn
mimino, které se přetáčelo na bříško a zpět, reagoval na můj hlas, sledoval předměty. Potom se z něj stal plačtivý uzlíček, každý nestandartní zvuk ho rozhodil, přestal v noci a přes den spát a jeho psychomotorika byla v háji.
Musela jsem s ním začít cvičit vojtovku, to trochu pomohlo, ale to zpoždění bylo vidět víc a víc. Chodit začal až v 17 měsících a dodnes je ta chůze nejistá, Co se týká psychiky, tak to je úplně v háji.
Nechci hledat viníka, ale tohle byla zvláštní souhra náhod. Jinak všechna očkování snášel dobře, reakce vlastně žádné nebyly.

krystalka
11. zář 2013

@ivular - my chodíme na oční sem http://www.zobanova.medikus.cz/ a jsme moc spokojení, nechodíme přímo k MUDr. Zobanové, protože ta má vždycky šílený nával, několikahodinové čekání i s miminkem je celkem běžné, ona se specializuje na nedonošené děti, takže k ní jezdí i zdaleka. My chodíme k MUDr. Brychcínové, je moc příjemná, umí to s dětmi a je hodně pečlivá...chodím k ní i já a ona byla první, kdo konečně přišel na příčinu mých dlouholetých problémů s očima, byla jsem s tím po všech možných doktorech a teprve ona to rozlouskla 🙂 . U ní je to čekání jak kdy, většinou jsme měli štěstí, ale tak dneska se čeká skoro všude...je to na Barrandově, hned u zastávky tramvaje Poliklinika Barrandov - je to v budově té polikliniky.

krystalka
11. zář 2013

@lenuskin - nám se zase shoduje první Priorix s dobou, kdy se u něj nadlouho prakticky zastavil vývoj řeči...a podobnou zkušenost mají spousty dalších maminek, takže náhoda to tak úplně nebude 😒 . Jinak Jiřík všechna očkování taky snášel bez reakcí, jistili jsme to tedy homeopatiky, až teď v 5 letech měl dva dny zvýšenou teplotu a byl trochu nevrlý...dávali jsme jen hexu a ten priorix, jinak nemá vůbec nic z toho nepovinného, on už dokonce nemá ani TBC, v porodnici jsme ho nenechali očkovat, měl fakt hodně silnou žloutenku, takže jsme to odložili a mezitím to očkování přestalo být povinné 😉

ivular
11. zář 2013

@krystalka Moc děkuji! Zeptám se možná ještě pediatričky, co si o tom myslí, ale jestli bude souhlasit, půjdu tam 😉

lenuskin
11. zář 2013

@krystalkatak trochu jsem nahlédla do knížky Johna Virapena "Nežádoucí účinek : Smrt" kde pojednává o
farmaceutickém průmyslu a jeho byznysu s očkováním a farmaky jako takovými. Radši nečíst, běhá mráz po zádech.
To nicméně nevyřeší problém se synem, s kterým je už teď moc práce a to ještě nevím, co mě čeká.

krystalka
11. zář 2013

@ivular - my k téhle oční přišli tak, že nejdřív jsem tam chodila já a pak měl jednou Jiřík nějaký zánět v oku, tak jsem ho logicky vzala tam a oni mu rovnou pak udělali kontrolu zraku a všechno 🙂, tak jsem ráda, protože když jsem tam šla třeba já sama se sebou, tak jsem ho brala s sebou, takže to prostředí už trochu znal, mají tam pěknou čekárnu s dřevěným hradem se skluzavkou, takže na tu se vždycky těšil 😉

krystalka
11. zář 2013

@lenuskin - jo, je to děs, těch negativních účinků je určitě víc, než těch pozitivních ☹ , já jsem zatím doteď šla tou cestou, že dáváme jen ta fakt povinná očkování a navíc fakt nic - nedali jsme ani pneumokoky ani rotaviry apod., teď máme další očkování naštěstí až někdy v 11 letech, možná časem zvážím klíšťovou encefalitidu, jelikož máme zahradu a klíšťat je tu dost, na mne ani na Jiříka zatím naštěstí moc nejdou, já v životě klíště neměla a Jiříkovi jsme našli jedno, naštěstí ještě nepřisáté...ale třeba babička má každou chvíli nějaké 😒

lenuskin
11. zář 2013

@krystalka Jsem na tom podobně, nic navíc. Staršího syna jsem nechala očkovat na žloutenku a to mě tak nějak přesvědčila pediatrička a teď toho lituju, zbytečná zátěž a myslím, že nulový efekt ochrany. Nicméně to Milda přežil, tak je to OK.

lenuskin
11. zář 2013

Holky, nemáte zkušenost s tím, jak probíhá vyšetření na foniatrii, když dítě vlastně nespolupracuje?

ladida.l
11. zář 2013

@lenuskin Já jsem byla na foniatrii s Tomášem, doktor ho nejdříve otoskopicky vyšetřil a díval se mu do krku, a potom ho nechal hrát si a snažil se ho zaujmout různými zvuky. Vzhledem tomu, že Tomáš na nic nereagoval, poslal nás na vyšetření v analgosedaci.

cairka
11. zář 2013

Tak, keďže prázdniny oficiálne skončily, neoficiálne sme si ešte minimálne na rok s malou urobili 😝 tak som sa nechala inšpirovať @sisstin a inými maminkami a vrátili sme sa k domácemu učeniu. Takto to u nás vyzeralo dnes na prvej hodine. 😀 Moc sa mi ju nepodarilo rozkecať, musím zajtra vymyslieť niečo, kde bude nútená sa viac zapájať, takže to video myslím znie celkom dobre 🙂 Agramatizmy tam tuším ani nie sú , ale je to tým, že používala len jednoduché vety, občas vidno, že hľadá slovíčko, ktoré má použiť.
Jo, a tá hra má asi 8 skupín kartičiek s rovnakou postupnosťou (špinavé, umyť, utrieť, čisté), toto boli posledné 2 skupinky, pri tých prvých nebol čas filmovať, lebo tam bolo treba dosť asistovať a vysvetľovať, o čo ide. (hru síce pozná, ale zo mesiac ju určite nemala vytiahnutú) Najlepší je začiatok, tam sa zamotala aj maminka 😀

https://www.youtube.com/watch?v=0H5ixKXRqXc
hrusti
11. zář 2013

@lenuskin Nam bylo recenno, ze pokud nebude maly spolupracovat, ze u budou muset provest vysetreni v narkoze, ale nastesti to zvladl. Takze bohuzel neporadim.

lenuskin
11. zář 2013

@ladida.l To je hospitalizace v nemocnici? Nejspíš jo a jak dlouho.