Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l tam na VD obecně je asi nejhorší, že to mění negativně osobnost dítěte...děti jsou bud agresivní, nebo přehnaně úzkostné, mají malé nebo žádné sebevědomí, jsou sociálně vyloučené atd. Že budou umět R a Ř třeba až v deseti takovej problém není jako to, co ta VD zanechá na jejich dušičce 😖

ladida.l
20. zář 2013

@sisstin Popravdě, nemám o VD moc nastudováno, takže se možná začnu děsit až po tom, co něco načtu. Ale spadl ze mě obrovský balvan, že to vysoce pravděpodobně není autismus ani mentální retardace..
A v pondělí jdeme na ty uši do Pce.. Tak pak se zase pohneme z místa. Doktorka Junková mi i nabízela, že pokud bych měla o výsledcích z Pcí pochybnosti, že mi domluví vyšetření v Žitné a to dříve než za 4 měsíce, které mi v Žitné nabízeli po telefonu..

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l no ono si mimo diskuze nikde nic moc nenačteš 😉 😅 😅 😅 pojednává o tom Krejčířová, pak tuším Lechta v narušené komunikační schopnosti a Kutálková v "Budu dobře mluvit", ale nějaké cílené informace o terapiích atd. nikde moc nenajdeš, ty se předávaj jen ve skupinách na netu 😅

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l a Žitná super! 😀

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l tohle je taková obecná charakteristika: 😉

Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat. Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy). Postižena může být kterákoli složka verbálního aktu (senzorická, motorická, obě), na základě tohoto poškození se pak u dětí objevují charakteristické rysy této poruchy, zasahující v různé míře do všech složek jejich řečového projevu.

Senzorická - percepční - receptivní dysfázie: porucha vnímání, paměti a rozumění řeči ( znamená to, že dítě slyší, ale nedokáže zvuky diferencovat, takže zvuk nepřináší informaci) obtíže jsou zejména v dekódování řeči.

Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

Smíšená - nejčastěji se vyskytující porucha. všichni pacienti s „expresivní“ poruchou řeči mají totiž do určité míry rovněž obtíže s porozuměním mluvenému – přinejmenším na úrovni složitějších gramatických struktur – stejně jako všichni pacienti s „percepční“ poruchou zákonitě v jejím důsledku produkují obsahově inadekvátní sdělení, která mohou působit jako obtíže s "expresí".

Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

krystalka
20. zář 2013

@sisstin - ta Kutálková je fajn, taky to mám doma...ale zapomněla jsi na svůj blog, ten bych dala povinně přečíst každé mamince, jejíž dítě začíná mluvit 🙂

sisstin
autor
20. zář 2013

@krystalka no Kutálková je dobrá v knížce, ale co psaly holky, tak v reálu to dost pokulhává 😅 😅 😅 😅

ladida.l
20. zář 2013

@sisstin Moc děkuji, určitě sem budu chodit tahat z Vás rozumy, je super, že tomu jste ochotné věnovat čas a pomoct tím ostatním 🙂

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l jinak u nás ve stacíku v práci by mladýho vzali už od dvou let 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l jinak tě pak můžu směřovat k nám do Polabin do logopedický od příštího roku, ted odejde asi pět předškoláků, tak tam místo bude. Sem máte dojezd 18tkou až před školku 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l a zažádej si o příspěvek na péči 😉

krystalka
20. zář 2013

@sisstin - jo, jo, taky jsem to slyšela, ona je na Homolce, ne? Svého času jsem taky o ní uvažovala, protože bychom to taky měli blízko, ale pak jsem se právě někde dočetla, že o tom umí asi lépe psát, tak jsem ji ani nekontaktovala....jsem zvědavá, jak se nám teď osvědčí ta nová logopedka, vypadá to dost slibně a máme to ještě blíž 🙂

sisstin
autor
20. zář 2013

@krystalka jo, na Homolce, a prej je docela vostrá 😅 Tygr by ji asi nerozdejchal 😅

krystalka
20. zář 2013

@sisstin - jo, to máš pravdu, to jsem si vlastně taky tenkrát říkala, že asi fakt nic pro nás, to bylo ono, proč jsem ji hlavně zavrhla 😉

sisstin
autor
20. zář 2013

Uz davaj ty manzelky, dite ma jasnou VD, tak se tesim na moudra o zanedbani atd 😝

ladida.l
20. zář 2013

@sisstin děkuji za spoustu informací. A ty pracuješ kde? Snad nevadí, že se ptám, já nemám tuhle diskuzi bohužel tak načtenou. A myslíš, že by Tomáše vzali do pardubické školky? My máme totiž trvalý pobyt v Mikulovicích a ty už pod Pce nespadají..

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l vzali, u Tygra mame taky deti, ktery nejsou z Pce 😉

ladida.l
20. zář 2013

@sisstin jo a před pár týdny jak jsem tady s Vámi začala Tomáška řešit, jsi mi říkala, ať zkusím kontaktovat ranou péči, tak jsem tam psala, pak s nimi mluvila po telefonu a říkali mi, že mají naplněnou kapacitu a že mi mohou nabídnout jen jednorázovou konzultaci, říkala jsem jim, že se ozvu po těchto vyšetřeních a budu mít jasněji... Co myslíš, mám je ještě kvůli té jednorázové konzultaci kontaktovat?

sisstin
autor
20. zář 2013

@ladida.l tak jednorazova je asi o nicem, to ti tady poradime taky 😉

marrka
21. zář 2013

Ahoj dlouho jsem tady nebyla ale ted už tu budu zase často nebot potřebuji informace o autismu a ADHD to nám přibylo v psychologické zprávě takže k epilepsii máme ještě tohle tak to asi moc lehké nebude.Sice se nám zlepšila řeč což jsem za to ráda ale zase přibylo něco jiného a možná závažnějšího ež byla ta řeč takže pokud má někdo nějaké zkušenosti tak se prosím podělte nebot o tom skoro nic nevím díky moc a všem pěkný den 🙂

sisstin
autor
21. zář 2013

@marrka no ja s auti detma delam, co bys chtela vedet? Jinak vedle je primo auti diskuze 😉

marrka
21. zář 2013

V psychologické zprávě máme psáno rysy auti a vím to asi týden takže mě zajímá cokoliv hlavně když se malej rozčílí tak ho někdy nejde ani utišit sice je to málo kdy ale dělá mi to starosti díky

bosorka37
21. zář 2013

@sukubka Sukubko, ano, objednáš se u ní, ona si s tebou popovídá a pak Vám naordinuje tu detoxikaci či Vám nabídne ještě navíc, co by mohlo pomoct. Můj synek by pak po detoxikaci měl dostat ještě nějaké konstituční homeopatikum, jestli ho to nějak víc nenakopne. Jinak toto je jediná konzultace, kdy k ní osobně musíš, pak již vše konzultujete po telefonu a ona kuličky posílá poštou, když je třeba přidat.

sisstin
autor
21. zář 2013

@marrka no jestli ma naruseny porozumeni reci, tak ty deti maji auti rysy, aniz by byli autisty. Takze tam je ted dukezita diferencialni diagnostika, ktera odlisi receptivni dysfazii od PAS. Oficialne diagnoza "rysy PAS" neexistuje, bud to autismus je nebo neni, ovsem hodne diagnostiku to rado pouziva, kdyz proste diagnozu nevi 😝

sisstin
autor
21. zář 2013

@marrka predpokladam, ze vam to nediagnostikovali v Aple ani u nekoho osvedcenyho, ale nkde v mistnim SPC nebo u mistniho psychologa.

zuzao
21. zář 2013

@sisstin
asi to tu už niekde bolo spomenuté, v rámci BA je kto naj odborník pokiaľ ide o diagnostiku VD? viem, že je to bieda, ale kto je ten jednooký medzi slepými? díky

sisstin
autor
21. zář 2013

@zuzao zeptej se @abbie 😉

zuzao
21. zář 2013

o.k., čiže @abbie?

marrka
21. zář 2013

@sisstin tak zatím to máme jen z psychologického vyšetření kdy malého vyděla poprvé ted se tam budeme objednávat podruhé ale já sama při jeho chování pozoruji něco co není běžné vždycky musí zavírat otvírat dveře když se rozlobí umí i plácnout když je nazlobený je hlučný ted zrovna mě nenapadá úplně všechno.Někdy je to pro mě dost těžké mám dceru která je ted v pubertálním věku dost ho odstrkuje tak on se pak hodně vzteká nebot jí má hodně rád

sicinka
22. zář 2013

Ahojky, hlásím se po návratu z Francie dokonce jsem vás tak nějak nahrubo dočetla 🙂 Dáda se u moře trochu zklidnil, ale popravdě řečeno ideální to není, on teď prostě vědomě vzdoruje a pokud si něco nevymyslí, neodvodí sám atd, tak je permanentně v opozici. Tak se modlím že se to ve školce ještě srovná, protože je fakt na zabití....