Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
29. zář 2013

@sisstin: Tak to teda drzim palce; ja by som to urcite nezvladla, hlavne tu hudobnu nauku. Ja som hlucha ako peň 🙂 Zato moj bratranec je clenom orchestra Slovenskeho narodneho divadla 🙂

lenuskin
30. zář 2013

@sisstin Jo, klavír, chodila jsem na něj 10 let a bylo to fajn. Škoda , škoda, že jsi daleko, dávala bych ti hodiny.
Děti jsou z toho nadšený, když zasednu a zpíváme. Myslím, že to pomáhá i Kubovi, jako kdyby ho to nějak nakopávalo, stává se z něj úplně normální kluk. Že by zabírala muzikoterapie? 😉
Pokud aspoň trochu intonuješ a máš rytmus, tak to dáš. Však nebudeš muset dosáhnout na level, abys dětem hrála Čajkovskýho nebo Bacha.

dezyre
30. zář 2013

Ahoj holky, pamatujete si mě tady ještě??? Jak se všechny máte? 😀 Bohužel nemám moc času, takže už dočítám jen zřídka. Chtěla jsem napsat, že Staník byl v pátek naposledy na psychologii. Jahnová už ho tam nechce 😀 Ne vážně, má jen děti do 3,5 let nebo co. Konečně nám dala požehnání k návštěvě logopeda, tak jsem Staníka objednala na Logo Brno. Jinak pokroky v řeči má, ale velice malé a hlavně výslovnost je mizerná. Porozumění má super, musím říct, že přes léto se hodně spravil. Je už s ním úpln jiná domluva. Ještě vypilovat tu řeč. Ještě teda čekáme na zprávu z psychologie. Jsem opravdu zvědavá co tam napíše, ale jelikož nám pořád říkala, jak má Staník bouřlivé období negativismu a že mu vrcholí puberta (to nám bylo řečeno v pátek), tak čekám, že ve zprávě bude napsané, že je prostě divoký, nevychovaný a opožděný. Ptala se nás ještě proč Staník nechodí do školky, samozřejmě jsme jí neřekli o Honzíkové nemoci, takže jsme jí řekli, že aby netahal domů bacily, tak si v duchu klepala na čelo a že prý má alespoň navštěvovat nějaké cvičení a kroužky pro děti, takže ho asi zapojím v rámci Logo Brno. Tam mají spousty programů.

krystalka
30. zář 2013

@dezyre - ahoj, to víš, že pamatujeme 🙂 . To je fajn, že jsou u vás pokroky...my začali na logopedii v SPC chodit taky ve 3,5 letech.... Jinak my se máme celkem fajn, Jiřík začal druhý rok ve speciální školce, je ve stejné třídě jako loni, moc se mu tam líbí, dneska zrovna jeli celá školka na exkurzi na letiště 🙂 ....letos kromě logopedky ve školce, budeme chodit ještě ke klinické logopedce, my už potřebujeme v podstatě "jen" dopilovat výslovnost, gramaticky už mluví skoro správně, sem tam ještě nějaká zvratná slovesa a zájmena, ale to teď poslední dobou hodně poskočilo...A ještě musíme vylepšit sluchové rozlišování, tam máme taky ještě trochu rezervy....No a jinak se chystáme v lednu na zápis do školy, takže vybíráme školy a budeme řešit, jestli dáme odklad, nebo ne....

hrusti
30. zář 2013

@dezyre ahoj, to je prima, ze Stanik dela pokroky. A co Honzicek?

hrusti
30. zář 2013

Jinak ahoj vsem, ja se take omlouvam, posledni dobou nejak nestiham. Honzik ve skolce uz vypada lip, vylozene se tam tesi, ale s ucitelkou stale nekomunikuje. Ale uz neni tak zarazeny. Vcera jsem se opet presvedcila, ze opadla jeho fobie z prolejzacek a vysky. Byli jsme v herne a radil tamjak cerna ruka 🙂

@krystalka my mame taky dost mezeru ve sluchovem rozlisovani. Zrovna ve ctvrtek mne na to upozornoval Baslik Dneska jsem koupila Simonovy listy c. 15, ktere jsou primo urcene na cviceni toho sluchoveho rozlisovani. Tak az na ne prijde rada, tak se na to vrhneme. Ted jsem nakoupila docela dost ruznych pracovnich sesitu, tak musime postupne. Jak chodi Honzik do te skolky, tak uz toho tolik nestihame. Pozitivni je, ze se vratil po delsi pauze ke Smartovkam, tak mu chci jeste nejakou koupit k vanocum. Jinak ted vzdor je u nas taky na dennim poradku. Obcas mi prijde, ze uz to fakt nezvladam, tak doufam, ze se to casem srovna a je to zase jennejake obdobi 😝

krystalka
30. zář 2013

@hrusti - díky za tip, na ty Šimonovy listy se kouknu, on třeba počet slabik ve slově určí dobře, ale první písmenko ve slově zatím pořád moc nedává, většinou to dobře určí u samohlásek, ale souhlásky skoro vůbec.... a z výslovnosti mu chybí ještě "ř", ale na to má prý asi do 6,5 let čas a pak ještě trochu doladit "s,c,z" a kupodivu i "v", ale to jen v některých slovech, on totiž pořád říká třeba "jenku", místo venku, "překjapení" apod., paradoxně "r" mu naskočilo samo od sebe už loni, "L" jsme se taky nemuseli učit 😉. Jinak Jiříka ty společenské hry teď už zase trochu pustily, ale hodně ho chytlo Lego - ale Duplo, to malé nechce, prý je moc malé a jde špatně od sebe (mají ho i ve školce), i ve školce si s tím Duplem hodně hraje...takže Ježíšek asi přinese ještě nějaké kostičky 🙂. A pak chce zase ještě další věci k dřevěným vláčkům...no a hlavně nesmí chybět knížky a bude u nás na Vánoce vyřešeno 🙂 .

sicinka
30. zář 2013

@dezyre já si tě taky a pomatuji jsem ráda, že píšeš jak se vede 🙂 u nás je aktuálně vzor zřejmě na vrcholu asi kdybych řekla, že maminka mu koupí čokoládu tak reakce by byla že on čokoládu nechce. Ale já tak nějak věřím že to přejde protože jestli ne tak bude mít asi jeden z nás problém a pořád doufám že tahám za delší konec. A co prcek jak se vede jemu?

sicinka
30. zář 2013

@hrusti a co už by jako měli umět mě nějak přijde že na tohle je čas, že rozlišit první poslední písmeno by měl umět až předškolák. Jinak z toho co píšete jsem pochopila že dítě v předškolním věku má umět abecedu, asi budeme muset trénovat no 🙂

krystalka
30. zář 2013

@sicinka - tak u nás se třeba Jiřík umí podepsat tiskacím, včetně háčků a čárek (tedy jen jméno, samozřejmě...) ale zájem o písmenka nechávám tak nějak na něm, zdaleka všechna ještě neumí....jinak to první písmeno ve slově s ním trénuje logopedka ve školce třeba tak, že mají obrázky slov, která začínají na stejné písmenko a třídí je podle toho na hromádky - takže "umyvadlo" patří na hromádku, kde je i "ucho", "auto" tam kde je "aktovka" apod., takže písmenka jako taková napsaná znát nemusí, dělá to podle sluchu...jinak poslední písmeno, to ještě asi nechápe vůbec....

dezyre
30. zář 2013

@krystalka to je super, hlavně, že se tam Jiříkovi líbí a spolupracuje.... Pokoky jsou super. Uvidíš s tou školou, já mám obavy, že u Staníka to asi bude vypadat časem na odklad, pokud se něco nestane, jakože by fakt všechno dohnal a zklidnil se.. 😅
@sicinka Staník teda vzdoruje brutálně a je to čímdál tím horší. A začal být i ukňučenej nebo agresivní když není po jeho. Buď kňučí, anebo začne křičet úplně hrubým hlasem, úplně zatne celý tělo, pokrčí nohy v kolenou, tělo nahne trochu dopředu, zatne pěsti a huláká si to svoje, jako fakt mazec.
Holky, no Honzík.. s Honzíkem je to dost špatné. Nevím, zda je to jen nějaký zase přechodný stav po očkování, ale během týdne se přestal hýbat úplně. Vůbec si nehraje pod hrazdičkou, jen kouká, semtam otočí hlavičkou. Přestal si i žvatlat, už se ani tolik nesměje, je takový nevrlejší. Prostě vše se ráz naráz během krátké doby hrozně zhoršilo. Tak nevím jestli je to nemocí, anebo očkováním. Ale jde to prostě dost z kopce.

krystalka
30. zář 2013

@dezyre - to mě moc mrzí, že se Honzík takhle zhoršil ☹ , co na to doktoři?

cairka
30. zář 2013

@dezyre , to mi je ľúto, hádam to zhoršenie bude len dočasné 😔 veľa síl

Baby, a kedy vaše deti pochopili, že keď má pred sebou obrázok, kde sú 2 rybky a má nájsť medzi troma inými obrázkami taký, kde je rovnaký počet, tak má hľadať podľa počtu a nie podľa obrázkov. Teda že ak tam je obrázok so 4 rybkami, tak to nie je to isté, ale 2 hrnčeky áno. Ak nie sú rovnaké obrázky, tak len tipuje. Ináč aj to počítanie obrázkov je veselé, lebo väčšinou ráta všetko dokopy, že ju musím stopnúť, aby rátala zas od jeden, keď sa zmenil obrázok 😅

krystalka
30. zář 2013

@cairka - no až v té době, kdy uměl dobře počítat aspoň do 5, už nevím přesně, ale před 4.rokem to myslím určitě nebylo...a bylo to hlavně o tom, že jsem u něj seděla a "teď spočítej jenom tady tu hromádku...kolik toho je? A teď jenom tu druhou, kolik toho je tady?" 😀 ....a ona to nechápe ani když jí na to upozorníš, že má porovnávat počet a ne obrázky? Protože já i teď, když Jiříkovi dám nějaký takovýhle úkol, tak mu to musím nejdřív vysvětlit, co se od něj čeká, jako že by sám od sebe přišel na to, co s tím má dělat, tak to většinou ne, to jen u nějakých hodně lehkých....pokud jsou to navíc černobílé obrázky, tak většinou myslí, že se to má hlavně vybarvit 😀

cairka
30. zář 2013

@krystalka , nie, ani keď ju upozorním. Ja jej už poviem, pozri, tu máš 2 poháre a tu 2 rybky, je to rovnako?...Nie, nerozumie čo po nej chcem. Ale zas urobila pokrok, to zas nie že nie, už vie doplniť druhú polku obrázku, tiene no...tak na 50% jednoduché vie, zložitejšie, podobné tam je to horšie, poznáva tvary, má problém s farbami, asi nás to očné naozaj neminie, lebo má problém rozoznať odtieň farby. Kým má len každú farbu inú, tak v pohode, ale už keď je viac odtieňov jednej farby, tak tam len tipuje. Musím ju objednať ku psychologičke, aby sme sa zas vedeli pohnúť, čo trénovať a čo ešte netreba.

krystalka
30. zář 2013

@cairka - tak to bude možná tím, že ještě nemá takovou tu představu co je méně a co více, málo/hodně apod...., tak možná procvičovat nejdřív tyhle pojmy - tady je málo, tady hodně, tady je toho míň, tady víc....protože bez toho vlastně ani nemůže chápat, co se po ní chce..., prostě asi při každé příležitosti vysvětlovat, co znamená míň a co víc, menší/větší a podobné porovnávání...

cairka
30. zář 2013

@krystalka , to je pravda, že ani toto nepoznáva. 😕 tak budeme čakať a ozaj ju objednám na pretestovanie.

dezyre
30. zář 2013

@krystalka @cairka U žádného doktora jsme zatím nebyli. Nikdo s ním nic nebude dělat, dokud nebude mít půl roku. Do nervosvalové poradny ho budu objednávat až zítra, no a objednají ho právě na toho půl roku, to bude mít za měsíc. Dnes jsme byli na rehabce, tak jsme se o tom bavili s rehabilitační, ale ta říkala, že takhle těžkýho pacienta ještě nikdy neměla, takže zkušenosti nemá. Že měla jen jednu holčičku s SMA, ale ta má asi II, nebo III. typ, takže chodit začala cca ve 14ti měsících nebo tak nějak. Jako těch dětí s touto nemocí je opravdu pár a u každého to probíhá jinak, bohužel.. U Honzíka to jde hodně rychle..

ivular
30. zář 2013

@dezyre Ahoj Leni, mrzí mě to Honzíkovo zhoršení ☹ Lékaři na té hexe trvali? Obsahuje totiž takovou dávku hliníku, se kterou má co dělat i zdravý nervový systém 😠 Pneumokoka určitě nedávejte - to je další hliníková nálož 😠
Pokud se malý míň usmívá a žvatlá, tak to vypadá, že mu "jen" není dobře, jelikož toto se asi dá zařadit do kognitivních funkcí, které nejsou postiženy. Tak snad se nepletu a za pár dní bude líp!!!

hrusti
30. zář 2013

@sicinka ja nevim co presne by meli deti ve 4 letech umet, ale kamaradka ma o fous starsiho chlapecka a logopedka jim rekla, ze uz maji zacit trenovat prvni pismenko.

lenuskin
30. zář 2013

@dezyre To je mi fakt líto, ale můj Kuba se po hexa taky zasekl a trvá to dodnes. Držím pěstičky tobě i Honzíkovi.

sisstin
autor
30. zář 2013

@dezyre vam doktori dite s takovym postizenim naockovali?????? 🤐

lenuskin
30. zář 2013

@lenuskin Jinak se taky divím, že ho oočkovali. 😒

sicinka
30. zář 2013

@dezyre mrzí mě že se Honzík zhoršil s tou rehabilitací napadá mě oslovit rodiče dětí kteří tímhle prošli, četla jsem web holčičky které prorokovali rok - na SMA I ji přišli už po narození a teďˇje jí myslím šest nebo sedm, pokud chceš zkusím ti ho najít. Třeba by poradili co u nich fungovalo, co bylo zbytečné, sice to je asi u každého trochu jiné, ale třeba by to pomohlo. Jinak si myslím, že očkovali protože u SMA je velké riziko zhoršení i po běžné infekci, ono zase nemůžete být pořád doma, Stáník časem půjde do kolektivu, ono to asi není jednoduché rozhodnutí a v hexe jsou nevymřelé nemoci. Určitě by se dalo oslovit očkovací centrum v Motole, pospat jim co se stalo a asi poradí s tím co dál předpokládám, že doporučí rozložení vakcíny a očkovat jen to nejnutnější nebo nic, ale jsou to odborníci a mají zkušenosti se různými diagnózami.

sicinka
30. zář 2013

@cairka tak to asi Dáda neumí lépe řečeno umí říct kde je mín, kde víc ale to nepočítá nějak to tak dá pohledem ale pokud bych se zeptala najdi stejné tak asi pokud by to byl stejný tvar tak by to dal u jiného si vůbec nejsem jistá. Mě zase děsí ty písmena oni ho teď teprve začínají trošku zajímat, ale jako nemám pocit že by někdy v dohledné době poznal jaké písmenko je první a poslední. Jako všichni předškoláci musí umět jrát slovní fotbal, mě to přijde dost těžké.

cairka
30. zář 2013

@sicinka , tak písmenka sú u nás zatiaľ absolútne nemožné 😝 Ešte že je jesenná a pôjde do školy až neskôr...po odklade bude mať takmer 8 rokov, tak dúfam, že do tej doby to podobieha všetko 😒

sisstin
autor
30. zář 2013

@sicinka tak Tygr prvni pismeno pozna od ctyr, posledni o trosku dyl. Ale vymyslet slovo, ktery na to pismeno konci nebo zacina uz mu jde podstatne hur 😝

sisstin
autor
30. zář 2013

Jinak pismena umel Tygr komplet v 2,5 s plinou na zadku 😅

calabasa
30. zář 2013

Ahoj holky, ráda bych se představila a rovnou poděkovala za tuhle diskuzi a sisstin za osvětu- mám dceru Johanku, je jí 2 a 1/4, má aktivní slovní zásobu asi 30 slov (včetně citoslovců apod.). Jinak je veselá, komunikativní, pozornost sdílí, ukazuje (a tázavě říká: Jo? a čeká, až jí řeknu to slovo), ale nic nezopakuje a skoro nepřidává nová slova...tatínek je nediagnostikovaný dys-
přečetla jsem asi 350 stránek Vaši diskuze, snad ještě dočtu 🙂
rozhodla jsem se situaci řešit - napsala Dr. Krejčířové, ale ona má stop stav - doporučuje: Mgr. Marcela Křížová nebo PhDr. Tereza Soukupová, Ph.D. případně PhDr. Eva Junková, která má ambulanci v Praze 1 (Psychoterapeutické středisko Břehová ul.) - Křížovou myslím sisstin nedoporučuje - tak na koho bych se měla obrátit? znáte někoho z nich? díky

krystalka
30. zář 2013

@sisstin - Tygr je šikula, ve 2,5 Jiřík ještě ani netušil, že nějaká písmena existují 😉

sicinka
30. zář 2013

@sisstin když jeho začínají zajímat teprve ted, začína se ptát co je tam napsaný a tak. Přitom zase mluví fakt dobře v principu mu chybí pár hlásek, má problém že se zadrhává když mluví rychle musí zastavit rozmyslet se a pak říct. U hodně složitých věcí. Asi z něj holt velký myslitel nebude. Ale dneska mě potěšil jelikož cvičil přes hodinu v tělocvičně a dokonce i se mnou, když jsem trénovala jiné děti (což je u nej nevýdaný uspěch). Taky vyšplhal tyč za 16 s, sice bych radši ty písmenka, ale nedá se nic dělat.

sicinka
30. zář 2013

@krystalka těší mě že v tom nejsem jediná, občas si pročtu nějaké diskuze a mám pocit že všechny děti dnes ve třech čtou, píšou a počítají. Mě přišlo nelogický ho učit písmena když jsou mu ukradený, a když vezmu po jaké době pochopil počítání do deseti, tak už budeme muset začít aby to do té školy dal 🙂 Jinak snad budu mít ve školce dvakrát tydně logopedii, tak mi třeba vyřidí co máme trénovat 🙂