Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

bubliii
3. říj 2013

Muzu se zeptat, jak to vase deti zvladaji/zvladali ve skolce? Dcera ted zacala chodit do normalni skolky a vcera si ucitelky stezovaly, ze se s ni nemuzou domluvit ani ony ani ostatni deti. Trochu se bojim, aby ji ze skolky nevyrazily, ja naopak vidim jaky za ten mesic dela pokroky skoro kazdy den od ni slysim nove slovo. Bojim se i toho, ze si s ni ostatni deti nebudou chtit hrat a bude vyloucena z kolektivu.

krystalka
3. říj 2013

@lenuskin - no, však já ten odklad taky jako nějakou ostudu vůbec neberu, dokonce jsem vlastně od začátku byla přesvědčená, že ten odklad určitě dáme, to jen poslední dobou o tom hodně přemýšlím, abych nepromeškala tu dobu, kdy by to pro něj bylo ideální...ale je fakt, že on zatím nějakou velkou touhu po učení nemá, když jsem mu říkala, že půjdeme brzy k zápisu a že pak bude taky chodit do školy, tak se jen zeptal "a proč?" 😉 ...a když jsem mu řekla, že se tam naučí číst, psát a počítat, tak mi řekl "aha, ale já umím počítat! Jedna, dvě, tši....." 😉 ....takže asi tak... A je fakt, že i když mi poslední dobou paní učitelky říkají, jak je hodně šikovný, tak prostě ta sociální stránka a ta sebejistota ještě moc dobrý nejsou, soustředění taky žádná sláva...tak nejspíš půjde až v těch 7 a půl letech....

sisstin
autor
3. říj 2013

@bubliii zvládal vždycky dobře, ale chodil až od skoro čtyř a do logopedický....letos už úplně super, a je tam od sedmi do čtyř 😉

krystalka
3. říj 2013

@bubliii - Jiřík to zvládal taky dobře, jen pár dní ze začátku měl problém se ráno ode mě odtrhnout, ale pak už byl v pohodě...během pár dní jsme zvládli i to odloučení a pak už nebyl problém...Ale chodí většinou domů po obědě, máme tu možnost ho vyzvedávat, takže mi přijde zbytečné ho tam nechávat, spí tam jen občas, když jsme nějak nestíhali, nebo když třeba měli dopoledne nějaký náročnější výlet nebo hipoterapii a chtěla jsem aby si odpočinul...protože on už dávno po obědě nespí, takže jen hodinu a půl poslouchá pohádky a odpočívá a pak si vlastně už jen hrají vevnitř nebo venku, než je přijdeme vyzvednout, takže už to pro něj žádný zvláštní přínos stejně nemá... Letos tedy bude pravidelně odpočívat jeden den v týdnu, kdy má od tří hodin sportovní kroužek, jinak ho taky vyzvedávám dřív, abych si ho trochu užila. Pracuju na dlouhý a krátký týden, takže ty dny, co jsem v práci, tak ho vidím vlastně jen tu hodinku ráno, než jdeme do školky a pak zase až druhý den, protože večer chodím kolem 21h a to on už dávno spí... Jo a chodit do školky začal v necelých 4,5, dřív by to nedal, tak nejdřív byl rok v miniškoličce a teď chodí do speciálky, je jich ve třídě letos 10, dvě paní učitelky a asistentka...problém s ním nikdy neměli, že by se třeba nedomluvili nebo tak...ani že by nespolupracovat apod....

bubliii
3. říj 2013

@sisstin dcera to taky zvlada dobre, myslim, ze se ji ve skolce i libi ale spis ucitelky a ostatni deti s ni maji problem.
Do logopedicke berou na doporuceni od dr? Ona ma 3 roky a na diagnozu teprve cekame, tak se treba logo skolku dostane pristi rok. To ze ma s mluvenim a celkove s komunikaci problem je videt uz dost dlouho ale do 3 let to nikdo nechtel resit ☹

bubliii
3. říj 2013

Asi nejhorsi je, ze ja se od ni vlastne nedozvim co ve skolce delali nebo jak se ji tam libilo, ona na otazky neodpovida nebo maximalne "ano" "ne". Ve specialni skolce to je mnohem lepsi, tady je 28 deti na 2 ucitelky a to se ty dve vicemene stridaji, jedna rano a druha odpoledne tak cast dne je tam jen jedna.

krystalka
3. říj 2013

@bubliii - tak Jiřík v těch 4,5 mi taky neříkal, co dělali, sem tam nějaké útržky, ze kterých jsem se toho moc nedozvěděla, ale naštěstí nebyl problém se zeptat paní učitelek, naštěstí jak je tam méně dětí, tak nebyl problém něco probrat, jinak nejdřív jsem se ho ptávala, jestli se měl dobře, tak to říkal většinou ano, pak už jsem se ptávala jen jak se měl, tak odpovídal, že "dobže" 🙂 , na otázku co měl k obědu mi celý loňský rok říkal "už nevim" - 10 minut po obědě 😉 , letos už si většinou vzpomene aspoň na něco... Jinak paní učitelky tam taky nejsou obě dvě pořád, ale jich je tam zapsaných ve třídě 10, takže v reálu to každý den je tak 8, většinou někdo chybí....

krystalka
3. říj 2013

@bubliii - jo a nejlepší to bylo ten rok předtím, v té miniškoličce, to Jiřík ještě skoro nemluvil, tam byla paní učitelka tak laskavá, že mi každý týden (chodil jednou týdně) posílala mailem co všechno s ním dělali a jak mu to šlo, dokonce se sama ptala, co nám doporučili třeba procvičovat na logopedii apod. 🙂. Chodil tam od 3,5 a bylo to fakt to nejlepší, co jsme pro něj tenkrát mohli udělat...

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin No a na internetu jsem si přečetla opak. 😖 Pak si vyber. Ale díky za zkušenost.

bubliii
3. říj 2013

Ja se ucitelek ptam co bylo, jinak bych nevedela nic. Treba vcera tam meli kouzelnika ale kdyz jsem se Viki ptala, co kouzelnik delal tak nic nerekla, ona jen otoci hlavu na druhou stranu, tim da najevo, ze se o tom nechce bavit.
Logopedka nam rikala, ze zatim nemame ve skolce zminovat, ze k ni chodi, nebo ze se to nejak resi, protoze vetsina ucitelek pak k diteti pristupuje jinak,dava hodne ulevy, snizi naroky a to byva casto na skodu.
U nas je i podezreji na pervazivni vyvojovou poruchu, takze nejde jen o nemluveni ale celkove chovani, pediatra rika, ze si mysli, ze tim, ze ma rada kolektiv to na cisty autismus nevypada, ale par znaku zas vykazuje, treba to ze se nekouka do oci ale jakoby skrz, pouziva moji ruku misto sve, podle logopedky zas nevyjadruje emoce v obliceji.
Zitra jdeme na neurologii, uz ted jsem z toho ve stresu, jak to bude probihat, ona nesnasi doktory, jak se k ni nejaky priblize tak rve. ☹

sisstin
autor
3. říj 2013

@bubliii u nas beroudo logo dle diagnozy, takze musis mit papr v ruce, aspon od logo nebo psycho atd. 😉

sisstin
autor
3. říj 2013

@bubliii neurologove davaj samy priserny diagnozy, takze to kdyztak poustej druhym uchem ven 😉

sisstin
autor
3. říj 2013

Kdo se k nam prida? 🙂

hrusti
3. říj 2013

@krystalka Můžu tě ujistit, že Honzík se chová u doktorů jako pako ☹ U Krejčířové toho při vyšetření moc nepředvedl, u Baslíka na prvních konzultacích taky byl zaražený a nechtěl mluvit. Ted už dobrý, prý se rozmluvil a celou hodinu prý brebentí 😀 Držím palce, at se Jiřík taky rozkouká a hezky spolupracuje 🙂

bosorka37
3. říj 2013

@sisstin Sisstin, ted jsem si vsimla, ze je v logu chybicky - Sdruzeni pomahajici "DETEM".... nevim, jestli to je jen zde nebo i nekde jinde.

sisstin
autor
3. říj 2013

@bosorka37 jo, tam ma byt pomahajici detem nebo poporujicideti, stahla jsem blbej obrazek 😉

bosorka37
3. říj 2013

dneska mam holky depku ja ☹ byla tu pred chvili pani z ranne pece a Ondra tu celou jeji navstevu prorval. Jak u vas probiha navsteva z rane pece? Me prijde, ze on s ni vubec nespolupracuje. Porad se jen plazi po me a nebo breci.... takze nam tu chudak pani vzdy jen necha hracky, ukaze mi, co muzu delat, ale s Ondrou v podstate vubec nijak pracovat nemuze.... ☹

krystalka
3. říj 2013

@hrusti - děkuju za povzbuzení 🙂 - hele a Honzík chodí k Baslíkovi sám? Protože já mám podezření, že on se takhle seká hlavně když jsem u toho já... U logopedky ve školce myslím spolupracuje v pohodě, alespoň mi nic neříkala, ale ona si pro něj chodí do třídy a někdy si bere třeba dvě děti najednou, nejsou možná potom v takovém stresu...ale tak jednou za 14 dní tam s ním chodím i já, abych věděla co a jak dělat....jinak když tam chodil v těch 3,5 letech, tak ze začátku jsem tam byla s ním a pak tam už chodil sám, ale teď jakmile někam přijdu s ním já, tak nechce jít dovnitř sám ani za nic...ráda bych teď u té druhé logopedky toho časem dosáhla, že budu čekat v čekárně, ale zatím to nehrozí....

hrusti
3. říj 2013

@krystalka Ze začátku jsem chodila s ním, ale měla jsem to složité s hlídáním, takže jsem se s B. domluvila, že tam Honzík bude chodit sám a já budu čekat venku s malou. Myslím, že i lépe spolupracuje, když tam nejsem. Tak 5-10 min. před koncem mě pak zavolá dovnitř a řekne mi zhruba, co dělali, co mu šlo a co mu naopak nešlo.

krystalka
3. říj 2013

@hrusti - no, já si právě taky myslím, že by spolupracoval líp, aspoň když byl menší, tak to tenkrát fungovalo, ale teď tam prostě beze mne jít nechce, on má bohužel takovou vlastnost, že pro všechno potřebuje opravdu pádný důvod, což kdybych musela hlídat sourozence, tak to by asi uznal, ale takhle prostě nepůjde....jedině mě napadá, že bych se vymluvila, že musím zatím něco zařídit, nebo že mu skočím koupit nějakou sváču...nebo tak něco 😉

sisstin
autor
3. říj 2013

Tak jedem z Prahy. Elkonina nám vůbec nedoporucila,že pro něj naprosto zbytečný,že sluchova percepce je super. Dala nám materiály na Maxika,rovnou dvě lekce a máme se ozvat,až to budem mít. Jinak z Tygra byla nadšená,že je strašně šikovnej,že takovýho dysfatika tam neměla ještě,že by ani neřekla,že ji má. Školu prý určitě normální a pro odklad taky nebyla.

sisstin
autor
3. říj 2013

jinak holky, mi tam zrovna volala pediatra, že v pondělí na očkování 🙄 mně je z toho mdlo. My jsme ho už měli odložený v těch pěti, tak jsem myslela, že to nějak zahraju do outu a moc to nevypadá, už přemýšlím, jak to vyřešit 😔

hest
3. říj 2013

@sisstin držím moc palce s očkováním a gratuluju, že jste dobře dopadli!

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin To je super, tak gratuluju. Velká smekačka před Tygrem.

sisstin
autor
3. říj 2013

@lenuskin tak jako zas Baslík to tak úžasně nevidí 😅 on šílí, že ještě nemá 100 % upevněný sykavky atd. 😅 má na něj mnohem větší nároky než maj na něj jiný lidi 😉

hrusti
3. říj 2013

@sisstin Super. Šárku chci taky zkusit, až se aklimatizujeme ve školce. Hlavně kvůli grafomotorice, jestli nám poradí.

Jinak dneska mi dal Baslík zprávu do školky. Nebudu to tady vypisovat, jen závěr: OVŘ u velmi citlivého milého 🙂 chlapce ve věku 4,5 roku / dif. vývojová dysfázie - s akcentací expresivní složky řeči. Sledujeme pečlivě receptivní složku řeci. Dysfonický mluvní projev. Dispozice k elektivnímu mutismu. Vázně grafomotorika. Pokynům globálně rozumí a plní je. Zlepšíme dechovou ekonomiku. Terapie zejména přes obsahovou stránku řeči.

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin Jéžiš sykavky, u nás ve školce mají špatný sykavky snad čtyři děti ( je jim okolo 5) a jsou bez dg. Hele ,vždyť je tak šikovnej, i sykavky se zlepší. Uf 😖

sisstin
autor
3. říj 2013

@lenuskin tak to jako nejsou jenom sykavky, nemá ani měkčení, L, R a Ř 😉 , zas jemu jako už bude 6 ted. On Baslík má docela nároky na ty děti, mně se to líbí, snaží se z nich vytáhnout maximum. Zas jako opravdu Tygr nemluví jako šestileté dítě, to bys ho musela slyšet, tu jeho výslovnost 😉

lenuskin
3. říj 2013

@sisstin Chápu , ale co dokázal za čtyři roky je super. Vždyt už je jen krůček od toho, aby to bylo OK , půjde do normál školy, to je prostě paráda. Moc vám to přeju a tak hrozně závidím, jak jste to zvládli.
Ještě to očkování. Nevím, z čeho máš konkrétně strach, ale co se týká takhle velkého dítěte, tak tam se homeopati a i ostatní osvícení doktoři shodují, že už je to bez rizika.

sisstin
autor
3. říj 2013

@lenuskin mám strach z další hliníkové nálože, že se zas ten vývoj zastaví nebo něco podobnýho...což měl po MMR 😉 na 9 měsíců se nenaučil prostě vůbec nic, jednu dobu i spadal do lehké psychomotorické retardace 😉