Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
17. pro 2010

@andreabe
ahoj andrej, blahopřeju k úspěchům. Hlavně k tomu, že se Lukášek přestává stranit dětí. S tím momentálně problém nemáme, ale když nastoupil ve 3 letech do školky, děti ho vůbec nezajímaly (maximálně když mu někdo bral hračku, to s kontaktem problém neměl 😀 😀 😀). Teď se úplně v pohodě přidá k jakémukoliv dítěti - na hokeji třeba běhal s cca 6letou holčičkou a dělali blbosti. S tím fakt problém nemá.

A co se týče těch Lukáškových znalostí - fakt těžko říct, podle jakého klíče si ty naše děti vybírají oblast svého zájmu a to, co chtějí vědět. Alexek taky trpí jakousi "výběrovou spoluprací a zájmy".

Výběrová spolupráce momentálně vázne na tom, co máme pilovat nejvíc: procvičovat celé věty, nejlépe aby byly gramaticky co nejsprávnější. To mi prostě řekne, že to dělat nebude. Takže pořád jsme na tom, že izolované slova nebo jednoduché věty problém nejsou, ale jakmile má něco povyprávět, je to mazec - málo srozumitelné, valí tam ty slova, jak se mu chce, řeč je překotná. Slovní zásoba asi na úrovni 3-3,5 let a gramaticky mluví prostě jako Alexek, protože jsem ještě nikdy něco takového neslyšela 😀 😀 😀. A opět - témata jsou výběrová.

Pořád nezazpívá jednu ani kratičkou písničku - teď si oblíbil Kolíbala bába čerta, tak jednu sloku jakž takž. Jinak všechny pokusy o písničky skončí refrénem "hajdum, hajdum, tidlidum" z Pásli ovce Valaši. 😎 😎

Já když vidím v televize školkové mrňouse, jak se vyjadřují ke všemu možnému, tak si říkám, že tak na tom budeme snad někdy v 7 letech. Alexek by si myslel, že po něm chtějí nějakou kvantovou fyziku nebo co...

simalex
17. pro 2010

@jolinka
joli, tak to je Kati zlatá, šikovná a na té fotce kouzelná. 🙂 🙂 🙂

andreabe
17. pro 2010

@simalex simi, ahoj 😉 dakujem, ale nejake uzasne uspechy to zial este nie su, no ale ja sa tesim z kazdej malickosti😵
Aj ked ti pripada, ze Alexko tazkopadne rozprava a rozmysla, by som to brala vsetkymi 10mi 🙂 😵 teraz si totiz fakt neviem predstavit, ze by mi maly hovoril vo vetach,bol taky kontaktny 😵zaspieval pesnicku,aj ked len jednu slohu 😵
Ale sa utesujem tym, ze ma Lukasko len 3 roky, Alexko ma 4, do skoly staci, ked pojdu v 7mich rokoch a to je este kopec casu, aby sme zapracovali na zlepseni 😵

sisstin
autor
17. pro 2010

tak jsme koukali v leže na Tomáše a koukám, a Tygr spí 😝 to bude asi dlouuuuhej večer, naštěstí dneska s ním spí máma 😅 😅 😅

@jolinka Kati je fakt roztomilá a dělá úplně úúúúžasný pokroky 😵 😵 😵

simalex
17. pro 2010

@andreabe
andrej, Alexek už právě bude mít pět. Za 1,5 roku bychom měli jít k zápisu. To si nedokážu představit. Ale pal to čert. Za rok se budu divit, kam se třeba dostane.

simalex
17. pro 2010

Dnes jsem měli kontrolu na neurologii, trochu zbytečně (neurologický nález nemáme), ale chtěla to Alexkova doktorka. A v pondělí jdeme na psychologické vyšetření do SPC, v lednu pak kontrolní logopedii v SPC. Už mě to trochu začíná zmáhat. Je to trochu pořád dokola...
Tak se mějte a přeju vám krááááásnýýýý poslední předvánoční víkend.

sisstin
autor
17. pro 2010

@simalex Simi, vy tam furt chodíte? K neurologovi? My už jsme se na to vyprdli, nějak nebyl důvod...tak ted ale nevím, jestli by jste tam teda taky neměli chodit furt? 😕 Jenže to je úmorná cesta, hodinu a půl do Prahy a pak hlavně skoro hodinu po Praze a strašně se tam čeká....tak nějak nevím, když není důvod...taky právě žádný neuro nález nemá 😕

sisstin
autor
17. pro 2010

jo holky, mám nakopírované některé stránky z té Diagnostiky a z Grafomotoriky, tak kdyby někdo nechtěl kupovat knížky, tak můžu zaslat 😉 chci si koupit takový ty desky, do kterých se dávají průhledné folie a tam si to budu vkládat 😉

sisstin
autor
17. pro 2010

no ted mi jedna dobrá duše poradila, že se to dá oscanovat a poslat 😅 😅 takže oscanuju a pošlu na maila těm, kdo budou chtít... 😉

jinak jsem dneska objednala Logico, téma Na statku..ono to tak stejně skončí, že to zas koupim 😝 😅 😅 😅 celý 😅

lenka.pce
17. pro 2010

Ahoj holky, nejspíš to vypadá, že patříme k vám :( Starší syn málo mluví, cca 70 slov, i když v posledních 14 dnech přidává tak jedno dvě slova denně, ale bohužel zkomolená. Místo sníh níž, místo brýle bjábjá a tak podobně. V pondělí máme první schůzku s pracovnicí z Rané péče, tak jsem strašně napnutá, co mi řekne, abych byla upřímná mám strach... Mluví v jednoduchých větách, např. Mimi hají. Mami,pojd. Míša hají.Není auto. Skloňuje mami, tati, babi, dědo, teto( ale abych byla upřímná nevím jestli rozumí systému sklonování, nebo jestli to má naposlouchané). Jinak na nočník začal chodit před měsícem ze dne na den(nečůrá ani v noci), a přijde mi že ve stejný čas se začal lepšit i v mluvení. zdá se mi, že rozumí téměř všemu. V kolektivu problém nemáme, jednou týdně chodí na dopoledne do MC, kde je beze mě.
Moc ráda vás čtu, vždy se dozvím něco nového a zajímavého 🙂

sisstin
autor
17. pro 2010

@lenka.pce Lenčo, ahoj 😉 přijede k vám pardubická RP 😉 nebude to náhodou pí. Šándorová? My k ní chodíme 😉 ona bývala vedoucí střediska, ted už tam pracuje jenom na poloviční úvazek 😉 ne moc dobré zkušenosti mám s logopedkou Kubecovou 😉 teda nijak nesnižuju její kvality( je to učitelka naší stávající logopedky, se kterou jsem moc a moc spokojená), jen prostě ten její přístup mi totálně neseděl 😉

jinak k tomu systému skloňování 😉 u rodnýho jazyku je to právě naposlouchané, tak to má být 😉 naopak děti s dysfázií se to musí učit gramaticky - jako cizí jazyk 😉

lenka.pce
18. pro 2010

Ahoj Sisstin, můj nick klame 🙂 v Pcích už skoro rok nebydlíme, odstěhovali jsme se do Čáslavi, takže k nám dorazí paní z kutnohorské RP z pobočky v Čáslavi.
Díky s tím skloňováním, takže oni si ještě to skloňování neuvědomují? Jenom to prostě opakuje jak slyší, to jsem netušila.
Holky, které máte dvě děti, jak to děláte, když potřebujete s jedním pracovat? Co děláte s druhým dítětem? Jindříšek je ve věku, kdy spí tak jednou dvakrát denně, bud v kočárku nebo přes poledne s Míšou. Tak právě nemůžeme s Míšou pořádně pracovat přes den, protože v postýlce dlouho nevydrží, a když ho vyndám, tak nám začne všechno bořit, Míšovi všechno bere z ruky a tak podobně. Vydrží jen v jídelní židličce, ale tam ho nemůžu nechat celý den...
Ještě bych se chtěla zeptat, kolik času s dětmi strávíte "prací" ? U nás to je několik dvacetiminutovek, déle mi nevydrží se na cokoliv soustředit. Naštěstí na pohádky vydrží koukat, takže si i trochu odpočinu.

sisstin
autor
18. pro 2010

@lenka.pce no u přirozenýho vývoje řeči se jakoby neučí nic, prostě to mají odposlouchané a automaticky skloňují, časují a další věci 😉 právě děti s dysfázií ten cit pro rodný jazyk nemají, a vyloženě se rodný jazyk biflují jako cizí 😉 proto třeba dysfatické děti, které mluví anglicky to mají trošku jednodušší, než třeba české děti...a zas třeba u japonských dětí to musí bejt peklo 😕 páč tam to stojí vyloženě na výslovnosti, krátkých a dlouhých samohláskách..což dítě se špatnou fonematickou pamětí a sluchovou percepcí nemůže zvládat 😔

to tady popisovala Simča, že Alexek se naučil slovo "spím" a logicky pro něj byl infinitv "spít" a ne spát...čeština je zrádnej jazyk právě v tom sklonování, časování..má spoustu výjimek atd. 😒

jinak několik 20minutovek denně mi přijde skvělý 😉 to jste moc šikovný...ono s dvěma dětma a kor, pokud je to druhý mladší, to musí být hrozně náročný 😉

já mám jenom jeho, takže my na to máme víc času a hlavně Tygr se neumí ani na vteřinu zabavit sám, takže mu musím celý den neustále dělat zábavu 😝 takže se fakt těším, až začne chodit do školky a taky zjistí, že ne všechno se točí pouze okolo něho a že si taky bude muset vystačit holt sám 😉

daska58
18. pro 2010

@dalea zaujal ma tvoj príspevok. aj ja mám skúsenosť s besiedkou, moj starší syn- celkom bežné velmi šikovné dieťa- na prvej besiedke prereval, až kym sme ho nezobrali k sebe.potom 3!!! roky na karnevale odmietal medzi deti. už bol prezlečný, všetky deti nastúpené a my sme čakali kým si to rozmysli. dokonca dobil nás všetkých , aj učky, prehováranie nas nič--- tak sme odišli domou!!! nikdy nechcel vystupovať!!! boli sme neskutočne znechutení. tento rok kráááásne recitoval a hral, bol hviezda medzi detmi- rozosmial všetkých, mna rozplakal,konečne som sa dočkala. viem, že to nie je pre teba upokojenie, ale mne sa ta vaša individualita páči-- a myslím, že učky si s tým majú poradiť, naše sú bezkonkurenčné
@kacici odhliadnuc od diagnózy je to pekný obrázok, moj starší štandardný syn kreslí poriadne potvory, viem že súčasťou diagnostiky je detská kresba, ale nerobím si z toho nič.nie všetky deti vedia kresliť. dnes sledujú skor telku , my sme mali iné záujmy. ale držím palce
ten mladší je dyskodieťay- tak ho volám ja, xi . myslím si podla vaších príspevkov, že má tiež dysfáziu, ale nikto mi to nechce potvrdiť.jednoducho ani my s ním nemožeme absolvovať velké akcie, lebo to neznáša, robí scény a každý si o nom myslí že má 1,5 roka. aj mna to neskutočne bolí, ale musím sa s tým zmieriťa je to pokrok, ked si to priznám, že mám také dieťatko. sú aj horšie diagnózy a teším sa, že sa dá niečo na tomto zmeniť.pa 🙂

sisstin
autor
18. pro 2010

@daska58 ona úroveň kresby nevypovídá celkem o ničem 😉 i děti s mentální retardací nádherně kreslí, a třeba hodně inteligentní děti hrozně čmáraj 😉 tam jde spíš o to, že třeba dysfatici mají (někteří) tu kresbu neproporciální, auto je 1cm vysoké a 30 cm široké, postavičky mají místo očí velká prázdná kola...

ale přímo jako o "krásu" kresby nejde, tam jde spíš o to, aby uměli napodobit tah, a jiné věci....já jsem třeba od malička šílenej mazal...výtvarka byla moje smrt....a měla jsem jedničku jenom proto, že jsem jinak měla dobré známky a učitelka mi nechtěla zkazit vysvědčení 😝 😅 😅 😅

proto taky máme šílený rezervy s Tygrem v tom "tvořeníčku", já když si čtu na jiných blozích, co všechno maminky s dětma vyrábí, malují...tak jenom zírám. Já jsem na tohle jednak levá jako šavle, a jednak mě to strááááášně nebaví...takže doufám, že tohle s ním právě budou dělat ve školce..já na tohle prostě nemám 😔

jolinka
18. pro 2010

kacici

to pridanie sa k detom , zospolocenstenie u Terezky sa vekom moze u nej fakt zmenit. Tieto deti dozrievaju neskor. Kati na 3 roky volali Dodatkove cislo 😖 fakt bola mimo. jedina hra do ktorej sa pridala bola jacat a bezat do kruhu... i to v podstate nechapala voco kraci. A ze by v 3 rokoch zvladla pobyt v skolke to ani mysliet. Stacilo aby ucitelka zmenila trasu prechadzky a uz by mala na krku vrestiaceho dablika. to by tak bolo zo vsetkym obliekanie jedenie... nastastie som si mohla dovolit nechat ju do 4 rokov doma a dufat ze o rok to bude lepsie {co aj bolo, dokonca nad moje ocakavanie]

simalex

Chcem sa spytat ako je Alexko na tom s podmienovacimi vetami. Kati ich pouziva celkom casto ale vacsinou nespravne. Neviem ci si myli pricinu s nasledokom alebo ci len nechape ktora cast vety ma byt prva a ktora druha.

Hovori... Johanka rozbila v skolke tanier, lebo plakala. Som unavena, lebo idem spinkat. Sliepocka nema kuriatka, lebo place... vacsinou to prehadzuje.

Inak s tym vypravanim niecoho. Kratke vety OK, ale ak mi chce nieco porozpravat, co bolo v skolke, co jej mam kupit, co by chcela robit alebo mat... pletie piate cez deviate i take veci co by ako samostatne vety povedala dobre, dokopy melie. ani sa to neda zreprodukovat. opakuje niekolko krat zaciatok vety, nato povie nieco uplne ine, nezainteresovany nema sancu pochopit co chce povedat.

Ja som asi, asi, ja som asi , ja som bola ja , bola v skolke bola ucieteuka bola. ja som povedala uciteuke kvetinka, uciteuka urobila, Katika robila kvetinku, ja som ja, robila ja kvetinku...

jolinka
18. pro 2010

kacici

trochu stracam prehlad o detoch co tu su, ma Terezka aj nejake auti rysy?

jolinka
18. pro 2010

sisstin

ale nemas celkom pravdu v tom , ze uroven kresby nevypoveda vcelku o nicom. Samozrejme su deti u ktorych kreslenie nie je ich parketa, su trebars zrele inteligentne ale neradi kreslia, je to len cmaranica, alebo primitivna kresba hlboko pod ich mentalnu uroven.
Ale ak uz dieta kreslit a robi to celkom rado, tak na vyvoji jeho kresby je krasne vidiet aj jeho celkovy mentalny vyvoj, to ako postupne doplna detaily, vidno tam i jeho zaujmy, vztah ku clenom rodiny atd. Mentalne retardovane deti kreslia trebars umelecky krasne, kreativne, nadherne farby ale to vacsinou az vo vyssom veku. Myslim ze na dietati s MR sa hlavne v mladsom veku ta retardacia prejavi aj v plochosti a neuplnosti tej kresby.

sisstin
autor
18. pro 2010

@jolinka Joli, jestli tě to víc zajímá, tak doporučuju tu knížku Vývoj grafomotoriky 😉 můžu ti jí i poslat, mě nějak nenadchla zrovna...tam právě mluví o tom, co píšeš ty... 🙂 😉 já myslela, že to bude něco jako to Mezi námi pastelkami 😉

romana
18. pro 2010

@sisstin siss, to je to čáry máry?

jolinka
18. pro 2010

dnes tu mam asi hlavne slovo len ja 😎

chcem este dodat ze mozno aj tym ako pribuda tych autistickych a inych nestandartnych deti , dochadza k tomu ze odbornici zacinaju pojem Inteligencia, brat v sirsich dimenziach, nie je to len o schopnosti prijmat a vyuzivat poznatky, ale je aj pohybova, hudobna, obrazova, emocna inteligencia atd.

sisstin
autor
18. pro 2010

@romana Romčo, jaký čáry máry? 😅 😅 😅 To se jmenuje Vývoj grafomotoriky 😉 Čáry máry neznám 😕

sisstin
autor
18. pro 2010

@jolinka no to máš určitě pravdu, páč např. u autíků, kteří třeba už ve 3 letech čtou, počítají atd. stejně může jít o mentální retardaci, protože jsou třeba natolik úzkostní, že jim to hrozně omezuje život a funkčně jsou právě v pásmu středně těžké MR.

Takže se fakt bere v potaz úplně všechno, i ty emoce a další věci 😕

romana
18. pro 2010

@sisstin to je divný, to nemáme ve fondu 😉 a kdo to napsal, prosím Tě?
čáry máry je taky pracovní sešit na podobným principu jako pastelky, akorát ty úlohy jsou tam pro nás moc těžký, je to hlavně obtahování různých klikatic nebo hledání cest v bludišti a na to ondra teda ještě nemá.

sisstin
autor
18. pro 2010

@romana Romčo, tak omyl..je to Rozvoj grafomotoriky, autor Jiřina Bednářová, Vlasta Šmardová 😉

jolinka
18. pro 2010

siss,

diki to by ma asi zaujimalo, len sa obavam, ci postovne by nebolo vacsie ako hodnota knihy, ale inak rada zaplatim ak si das namahu a posles

romana
18. pro 2010

@sisstin jo, tak už to mám objednané a zkouknu to, díky 😀

sisstin
autor
18. pro 2010

@jolinka dej mi adresu do Ip, je tady zrovna ex..tak on ti to pošle ze Slovenska 😉

romana
18. pro 2010

@sisstin a jak to jde? tygr nějak reaguje?

sisstin
autor
18. pro 2010

@romana no tak co vo to, Tygr by docela i reagoval..ale on absolutně neví, sedí na gauči a kecá s tátou...a tím to asi hasne 😝 ted asi hodinu a půl smrděl v Kaufu, a za hodinu jede domů 😝 😝 😝