Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
21. říj 2013

@sisstin - no, to je k vzteku 😖 , já už taky měla Jiříka doma od září podruhé s rýmou, nic jinýho mu nebylo, akorát nudle jak provazy, každých 5 minut smrkal, byla to taková ta hnusná žlutá rýma, poprvé jsme to chytli i my, teď už naštěstí ne, vždycky byl týden doma...ale naštěstí my se vždycky s babičkou a tatínkem nějak prostřídáme, takže nikdo doma zůstat nemusel... Myslela jsem si, že to letos bude s těma nemocema lepší, ale je to spíš naopak, loni vydržel celý září a říjen zdravý...no a dneska byly ve školce 3 děti... Jestli je to tím, jak se v září rychle ochladilo, ale říkají mi to okolo všichni, že ty nemoce řádí víc než loni....navíc už se tam zase objevily vši...loni to bylo až na jaře...Jiřík je naštěstí nikdy domů nepřinesl, tak doufám, že teď taky ne...

sisstin
autor
21. říj 2013

@krystalka u nás to bude podle mě stejný jak vloni, od od ledna (února) až do září je naprosto zdravej, a pak přijde ten říjen, listopad a prosinec....a to je věčný kolotoč kašlání, smrkání, teplot 😠 já právě hlídání žádný nemám, naši choděj do práce normoš na jednu směnu a MM tu není, navíc já vydělávám nejmín ze všech, takže jsem s nim doma furt já 😒

sisstin
autor
21. říj 2013

@krystalka jinak já z práce měla poblijona už dvakrát od prázdnin a vši tam máme taky 😝 rýmu mám už snad dva měsíce, to je peklo fakt 😅

krystalka
21. říj 2013

@sisstin - tak ty střevní a blicí virózy se nám zatím úspěšně vyhýbají, loni ke konci školního roku se tam objevily i neštovice a spála a naštěstí taky nic...ale rýmu má každou chvíli, blbý je, že po každý rýmě ještě hooodně dlouho huhňá, takže se pak blbě dělá i logo a všechno...nosní mandli má vyndanou, to teda loni už fakt musel, protože nemohl ani dýchat vůbec nosem, u jídla se dusil apod., ale na ty rýmy a huhňání to nepomohlo...naštěstí mu to nikdy nešlo na uši, jedinou větší nemoc jsme měli v červnu tu angínu a to jsme byli za exoty, že má v 5 letech poprvé antibiotika 😉

sisstin
autor
21. říj 2013

@krystalka Tygr je měl poprvý v 5,4...tak doufám, že se tomu letos vyhnem.... 😕

krystalka
21. říj 2013

@sisstin - on je měl vlastně v 5,3 🙂, jinak taky doufám, že se jim letos vyhneme, začala jsem mu teď dávat sirup Imunoglukan, tak uvidíme, jestli to bude znát...on třeba prakticky netrpí na kašle, když jednou za čas zakašle, tak je to vždycky tím, jak mu rýma teče do krku, ale takový ty hnusný průduškový kašle naštěstí vůbec nemívá...mi to tak připadá, že on si všechny ty bacily, co se kolem něj mihnou prodělá prostě jako rýmu, většinou bez kašle a bez horečky...

sisstin
autor
21. říj 2013

@krystalka Imuník dávam už rok a fakt myslim, že zabírá. Jinak on taky průdušky nemá, u něj je to jak píšeš to rýmou. Ale on bohužel nemá rýmu smrkací, ale tu, co prostě neleze ven a různě ti lítá v krku atd, a z toho pak kašle 😖

krystalka
21. říj 2013

@sisstin - tak to Jiřík mívá právě "smrkací" rýmu, ale přinutit ho pořádně smrkat, to je děs 😒

krystalka
21. říj 2013

@sisstin - vyrážím pro Jiříka do školky, zatím pa držte se 🙂

hrusti
21. říj 2013

@sisstin Já mám doma obě děti taky s kašlem. Zítra nás čeká kontrola u p. Volemanové, tak snad to zvládneme: Ale nejsem z toho nadšená, že není Honzík ve školce, protože jak nebude delší dobu ve školce, tak pak se bude zase rozkoukávat a nebude chtít mluvit :-/ A ještě se tam před týdnem osypaly 2 děti neštovicema, takže čekáme, jestli se taky osype.

lenuskin
22. říj 2013

Ahoj holky, po delší době se ozývám a nemám dobré zprávy. Včera jsme se vrátili od Junkové. Ve dveřích vyloučila autismus, po další chvíli i VD a nejpravděpodobnější se jí zdá , že se jedná o mentální retardaci ☹ . Čeká nás komplet neurologické vyšetření a metabolický screening. Nejspíš, je s námi hotová, protože další schůzku navrhla za půl roku a to jen jestli budeme chtít. Jinak je moc fajn , všem jí doporučuju.
Ještě , že jsem se tak vnitřně připravila, že něco bude, ale tohle jsem fakt nečekala, ikdyž mě to taky napadlo, ale hned jsem tu myšlenku poslala pryč.

lukyte
22. říj 2013

Ahoj maminky 🙂
jedna maminka mi řekla o tomto tématu zde na mk, tak se k Vám přidávám.
Náš problém je ŘEČ! Syn má zítra 25měsíců a nemluví, kromě neurčitého bababa, mama, gggg. Ze všech stran jen slyším, nechej ho on se rozmluví pak budeš chtít aby chvíli mlčel. Ale tyto věty mě moc nepomáhají. Takže jsem začala jednat a vyžádala jsem si od dr. žádanku na foniatrii a logopedii. Foniatrie nás čeká 11.11.2013 jdeme v Brně na Obilný trh. Mám z toho hrůzu ☹ Malému čtu-o to nejeví zájem vůbec, zpívám- ikdyž bídně 😀 popisuji, napodobuji zvířátka a on nic. Tak jsem moc zvědavá čím to je a co bude dál.

lenuskin
22. říj 2013

@lukyte Vítej!!! A jak je to s porozuměním ?

lukyte
22. říj 2013

@lenuskin Děkuji 🙂 No rozumí jak čemu př. Maty letadlo-kouká do nebe, Maty pojd papat jde ke stolu, Maty zubýýý vytasí zubáky na čištění, Maty ruku podá ruku. Ale třeba v pokojíčku roztahané hračky a chci určitou hracku třeba auto tak mi to nepodá. Ve vaně řeknu Matyášku zakloň krásně zakloní hlavičku na spláchnutí. Takže takové nijaké 😒

lenuskin
22. říj 2013

Takže jen jednoduché pokyny. Nenech se ovlivnit řečmi, že je malý, že je to kluk a ti jsou líní apod. Je dobře , že řešíš. Najdi ještě dobrého psychologa. Obrň se trpělivostí a pracuj s prckem, jako doposud. Chápu, že je to těžké, ale nic jiného ti nezbývá.

sisstin
autor
22. říj 2013

@lenuskin a to jde o toho nejstaršího? 😕

@lukyte no v jeho věku by měl zvládnout lehčí dvojsložkový pokyn, čili "vem kostku a dej ji na stůl, vem knížku a dej ji mamince" apod. 😉

lukyte
22. říj 2013

@lenuskin Děkuji je to na budku ale nic jiného nenadělám...uvidíme co na té foniatrii pak logopedie 😒
@sisstin Děkuji, vím...neříkám že občas to neudělá ale ne pokaždé 😒

sisstin
autor
22. říj 2013

@lukyte no hele, mně to tak tragický nepřijde, jednak může být opožděný třeba o pár měsíců (do šesti měsíců) je to širší norma, a pak to porozumění je prostě úplně jinde než u vrstevníků, a přitom i tak může být dítě furt zdravé. Ukazuje prstem a sdílí pozornost?

lenuskin
22. říj 2013

@sisstin Ne, o Kubu, je mu 29 měsíců. ☹

sisstin
autor
22. říj 2013

@lenuskin a řekla vám, o jak těžkou MR se dle ní jedná? Páč např. LMR se dřív jak před nástupem do školy nedává, to dítě může udělat obrovský skok, mi přijde dost divný dát MR dítěti mladší tří let? Nemluvila spíš o psychomotorické retardaci než o mentální? 😕

sisstin
autor
22. říj 2013

@lenuskin páč jako lehkou PMR měl Tygr ve 27měsících taky a ve 3 letech už byl v normě, psychomotorická retardace je jen takové pro nás hnusně znějící slovo pro prosté opoždění vývoje a nikde není psáno, že to tak už bude na furt 😉

lukyte
22. říj 2013

No myslím to tak že vidím kolem nas všechny děti mluvící tak spíš z tohoto pohledu je to na prd 😒
Jinak venku vidí ptáčka a ukaze na nej ale nerekne pipipi nebo pták nebo vidí šalinu tak na ní též ukaze a já říkám Ano Maty to je šalinka, to je ptáček, stromeček atd. Ale třeba když vezmu knízku a reknu kde je pes tak neukáze nebo jen náhodně. Venku na písku si hraje sám...nesedí s dětma nebo tak. Musím taky podotknout že venku lítá jak čert. Nevím zda toto muze být povahou ale přítel byl a je dodnes takový samotář co se nerad seznamuje atd.

sisstin
autor
22. říj 2013

@lukyte jako těžko říct, ale v tomhle věku, pokud fakt není nějakej mega mimon, to normální být může. Určitě jako rozumí, třeba ne úplně k věku, ale rozumí, ukazuje... napodobuje třeba nějaký činnosti? 😕

lukyte
22. říj 2013

@sisstin Když mu dám např. hrnec vařečku tak míchá, míchá kávu, utírá se na wc když čurá-podle maminky 😀 paci paci, tak tak všelijak, jak je veliky, ted se naučil skákat po dvou nožkách, snazí se střídat nohy po schodech-ale bydlíme v přízemí takže je to přílezitosně, má pamatováka třeba v pohádce si pamatuje kdo zamavá či udělá tyty tak uz to dělá nez je to ve scene v pohádce...Omlouvám se jsem z toho trochu mimo...

sisstin
autor
22. říj 2013

@lukyte no hele, to zatím vypadá jako na OVR 😉

lukyte
22. říj 2013

@sisstin Tak ted se omlouvám za svoji neznalost 😖 a to OVR je prosím co přesně?

sisstin
autor
22. říj 2013

holky, další setkání rodičů s VD, tentokrát i přednáška logopedky, přihlášky do 15.11. na vyvojovadysfazie@centrum.cz 😉

https://www.facebook.com/events/218924994943912

sisstin
autor
22. říj 2013

@lukyte opožděný vývoj řeči, to má spousta dětí, tam jde o to, že se pak rozmluví celkem rychle, pokud jde o těžší OVR, tak děti začínaj mluvit okolo cca 2,9roku, tam je to pak samozřejmě na další logopedickou péči, ale v žádným případě to není tak závažná vada řeči jako je dysfázie a ani ve škole se k tomu automaticky nepojí dys poruchy 😉

lukyte
22. říj 2013

@sisstin Jsem blbá co 😀 dnes jsem mimoň. Opozdeny vyvoj reci ze?? 🙂 A máš nějáké "fígle" jak s tím pracovat? nebo do kdy se většinou tyto děti srovnají se svými vrstevníky?? Budu rada za kazdou radu 🙂 Moc díky

sisstin
autor
22. říj 2013

@lukyte tak tam záleží, jak moc je ten vývoj "opožděný" 😅 😅 😅 pokud je ten těžší, tak jako se to rovná třeba až do předškolního věku a hranice mezi těžším OVR a hraniční dysfázií je už hodně tenká 😉 jsou děti, co pak do tří let už jsou řečově v normě nebo v širší normě, ale taky děti, co ještě v 5 bojují. To ti jako dopředu nikdo neřekne, každopádně prognoza je příznivá 😉 tam chce chodit na logopedii, a doma pracovat na rozvoji všech složek, je to v podstatě stejné jako u té VD, akorát tam ty složky nebudou nijak extra narušené a vývojem a vhodnou terapií je dítě do budoucna úplně v pořádku 😉