Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
1. lis 2013

@anetkaberuska Vůbec se nepranýřuj za to, že jste ze státu vydupali nějaký peníze. Kdyby právě nebyli ti dojiči sociálních dávek, který peníze prochlastaj a naházej do automatů, mohla bys mít jednou tolik a pořád je to málo.
Všechny víme, jakou má dnes hodnotu tisícovka. Ale je to úspěch, gratuluju.

giraafje
1. lis 2013

Ahoj holky, tady na téhle diskuzi jsem poprvé, tak vás všechny zdravím, hlavně Sisstin, tu obdivuju, jak už několik let neúnavně odpovídá a sděluje poznatky. Můj starší syn (za měsíc mu budou 3 roky) mě poslední dobou trochu zneklidňuje, jelikož:
- nás neoslovuje, řekne máma, táta, ale ne mami, tati a nevím, jak ho to naučit
- přijde mi, že celkem málo mluví - větu dá dohromady tříslovnou (např. máma krájí maso, máma vaří čaj, mimi papá jogurt), některá slova komolí, třeba jogurt je gogurt, ale delší ne. Básničky zatím vůbec, ani jednu. Barvy trénujem, ale taky nic.
- motoricky mi přijde úplně v poho, i co se týká chůze do schodů, jízda na odrážedle taky v poho
- jemná motorika nevím, na to jsem se nijak nezaměřovala zatím
- chodí teď do takové miniškolky 1x týdně, ale skoro vůbec se nezapojuje do aktivit jako výtvarka nebo tělocvik
- tak do těch 2,5 roku byl strašně živej, nevydržel minutu v klidu, pořád jenom lítal a lítal. Teď už je klidnější, i na pohádku kreslenou se vydrží koukat.
Tak teď tak nějak váhám, jestli to mám už nějak začít řešit nebo ještě počkat. Ty slova mu přibývají, některé říká pěkně, něco komolí (kašička je kajija, ...). Kolem toho 2,5 roku jsem to neřešila, prostě jsem si říkala, že to tak nějak přijde samo. Ono to teda asi možná pomalu i přichází, ale nejsem si jistá, jestli to není přece jenom moc pomalu. Máte s tím některá zkušenosti? Budu moc ráda za cokoliv.
K pediatričce jdeme až v druhé půlce ledna, zároveň s mladším. Tak nevím, jestli to do té doby vydržím.

sicinka
1. lis 2013

@giraafje ahoj a vítej, tak v první řadě je dobré zjistit nakolik ti rozumí, tedy vyzkoušet dvojsložkový příkaz vezmi boty, dej je tátovi atd. Poté vyzkoušet tzv. hlubší porozumění tedy zeptat se čím se lítá, čím se jezdí, čím se platí v obchodě, jaké zvířátko dává mléko atd...Pokud nemáš jistotu že daná slova umí říct použít obrázek s příslušnou odpovědí. Ve třech letech by měl asi dát i předložky (polož něco na, pod, vedle, mezi). Co se týká jemné motoriky tak stříhání nůžkami, vzít drobné luštěniny a dát do lahvičky s úzkým hrdlem, spojit a rozpojit dílky lega například. U kreslení nápodoba tahu, nakreslíš čáru on udělá podobnou, pak kolečko, případně kříž. Jinak komolení je asi normální i s ohledem na to že určitě ještě určitě neumí všechny hlásky, nezapojování v tomhle věku taky, barvy taky nutně nemusí umět (měl by jí umět zařadit dát korálek do misky stejné barvy, na dotaz by se měl být schopen ukázat která barva je červená, ale třeba můj syn tohle uměl až skoro ve 4 letech do té doby barvy nazýval sluníčková, jahůdková, atd). Pokud rozumí bez problémů a má pravděpodobně jen opožděný vývoj řeči, tak by ta řeč měla začít akcelerovat a vyšetření bych řešila až po třetím roce.

hrusti
1. lis 2013

@sicinka Ahoj, nevím, jestli tě to aspon trošku uklidní, ale ... syn má dysfázii a ve 3 letech stěží spojil 2 slova a to ještě takový prapodivným stylem, že to nebylo podmět a sloveso, ale spíš přídavné jméno a sloveso. Jak píše @sicinka, tak bych zkusila porozumění. Pokud by se ti něco nezdálo, můžeš zajít někam na konzultaci k logopedce se poradit. Mojí mladší dceři je 2 a 4 měsíce, také mluví v krátkých větách, ale hrozně patlá. V miniškolce se taky ne vždy zapojí. Někdy si prostě radši sedne vedle a něco si tam v klidu sama dělá. Ptala jsem se na tu řeč naší logopedky a ona mi říkala, že jí mám dát ještě čas do 3 let a pak by se mi na ní mrkla 😉

giraafje
1. lis 2013

Moc děkuji za tipy, jste zlaté! To porozumění určo přezkouším, kreslit jsme zatím taky moc nezkoušeli, resp. si jenom tak čmáral bez ničeho. Spojit a rozpojit dílky stavebnice umí, to je v poho. Jo, a taky chodí po špičkách, už docela dlouho, ne teda úplně pořád, ale často, to je prý znak autismu, jsem se dočetla. Z toho mám teda strach největší. Oční kontakt nevím, když na něho třeba venku zavolám Viktorku, tady jsem, tak se otočí na mě a přiběhne, to jo. Jinak to taky nedokážu tak posoudit.

lenuskin
1. lis 2013

@giraafje Můj téměř 5 ti letý syn chodí občas po špičkách dodnes, barvy mu v necelých 3 letech dělaly taky problém, hodně si je pletl, přesně jak říká sicinka, používal termín jako travička, jako sluníčko apod.

hrusti
1. lis 2013

@giraafje Syn měl taky některé autistické rysy a autista není. Dítě se musí zhodnotit komplexně,. Podle toho, co píšeš, mi tedy jako autista nepřipadá. Možná nějaká porucha pozornosti, ale to musí zhodnotit kvalitní psycholog 😉

christianac
1. lis 2013

@giraafje ahoj, naše malá taky chodí občas po špičkách a není autistka. Někde jsem četla, že tak chodí spousta dětí - prý si tím zpevňují nebo procvičují nártní svaly (nebo něco podobného, teď nevím).
Koukám, že jste z Prahy. Můžu ti doporučit psycholožku - Evu Junkovou, je na Praze 1 a je výborná. Umí diagnostikovat děti od dvou let. Taky k ní chodíme.

christianac
1. lis 2013

@lenuskin já si taky myslím, že to má malá z kombinace prevenaru a hexy 😖 Ona taky neměla nějaké zlé reakce, akorát byla výrazem mimo a přestala dělat věci - jako paci paci, jak jsem veliká atd. Ona dřív pár slov uměla. Teď nic.

giraafje
1. lis 2013

@hrusti: moc děkuji za názor, jsi zlatá.
@christianac: moc děkuji za tip na tu psycholožku. A potřebuješ k ní doporučení od praktické? A to Tvoje dcerka neřekne vůbec nic? Viktor byl do 18 měs. úplně ok, žádné odchylky, pak jsem to nějak přestala sledovat, když mu bylo 22 měs., tak se nám narodil druhý syn. Teď už mi ale tak trochu abnormální přijde, nemůžu si pomoct, pozoruju to tak od těch 26 měs, druhou dávku Priorixu dostal ve 23 měs, tak možná to začalo tehdy, to už si teda neuvědomuju.
@lenuskin: no, on neřekne ani to jako sluníčko nebo jako travička, on řekne akorát "barva" a když se zeptám, která, tak neví.

christianac
1. lis 2013

@giraafje doporučení ti napíše určitě pediatr. Neřekne vůbec nic, žvatlá, ale nic srozumitelného. Občas řekne mňam, když ji chutná a mamama, ale to si myslím, že nezná význam toho slova. Ona zatím žádnou diagnózu nemá, v papírech má nerovnoměrný psychomotorický vývoj v oblasti řeči i porozumění. A třeba, když se Vikiho zeptáš nebo mu řekneš - dones mi auto nebo boty, tak ti rozumí a donese ti to?

ladida.l
1. lis 2013

@lenuskin Nakonec jsme z toho tak hrozně nevyšli. Volala jsem v srpnu do Prahy, když jsem sháněla termín na BERU a všude měli volno prosinec - leden (Žitná, Motol), takže bychom se dřív z místa asi nepohnuli. Příští týden jdeme pro, že paní doktorka, u které jsem byli, výrazně zatlačila. Nejdřív nám dali únorový termín.

giraafje
1. lis 2013

@christianac: Tak teď jsem to zkoušela a jo, udělal skoro všechno (dal sirky do krabičky a krabičku do poličky), podal mi autíčko, které bylo pod židlí (řekla jsem to zelené a fakt ho podal, tak třeba už i ty barvy nějak začíná rozlišovat), podal mi plyšového tygra, i když až na podruhé, ale jo, chápal. Jo, a ještě Marečkovu čepičku, to podal hned.

christianac
1. lis 2013

@giraafje tak vidíš, to je šikula. Hlavně, že ti rozumí 😉

christianac
1. lis 2013

@ladida.l nás čeká taky BERU v Žitné. A vy máte podezření, že malý špatně slyší?

giraafje
1. lis 2013

@christianac: díky moc za podporu. No, ono jak se mu chce. Někdy udělá hned a někdy si třeba nezvedne bundu ze země ani za zlaté prase. Ale i učitelky ve školičce říkaly, že s porozuměním asi problém nemá, že je vidět, že rozumí, ale ta komunikace je prostě horší a že se moc nezapojuje. Tak moc nevím, co si z toho mám vyvodit. Je prostě takovej individualista nebo je to už nějaká porucha?

ladida.l
1. lis 2013

@christianac Ano, BERA to potvrdila, že ztrátu sluchu má. Jen teď co s tím ...

christianac
1. lis 2013

@giraafje třeba se ještě rozmluví, děti mají právo nemluvit do třech let, tak se to třeba zlomí po tom třetím roce. U vás je super, že ti rozumí 😉 Poraď se s vašim pediatrem třeba ti doporučí i logopeda.

christianac
1. lis 2013

@ladida.l a můžu se tě zeptat? Jak to zjistili? Malý se nechal vyšetřit? My tam právě byli o prázdninách a malá se vyšetřit nenechala, ale nám přijde, že slyší dobře i na jméno hned reaguje.

sisstin
autor
1. lis 2013

@ladida.l no Praisler je foniatr pro naše zařízení.... 😉 víc to nekomentuju, ted nejde o zařízení jako takové, ale já bych prostě v Pcích nešla co se týče neuro, foniatrie a hlavně psycho vůbec nikam, ale to je na rodičích, většina jde prostě sem a spokojí se s tím, co jim dají a neřeší dál....bohužel 😒

ladida.l
1. lis 2013

BERA se používá u nespolupracujících pacientů a malých dětí. Řekne celkem jasně jak na tom sluch je. Tomáš má hranici slyšitelnosti na jedno ucho 40 dB a 80 dB na druhé. Na druhou stranu je to ztráta, která by ho neměla omezit v rozvoji řeči. Takže se pátrá dál. Teď jsem absolvovali vyšetření na ambulanci foniatrického oddělení v Motole. Tomáš docela spolupracoval. Doktorka měla několik zdrojů zvuku a sledovala jak reaguje.
A příští týden nás čeká další vyšetření a analgosedaci, tentokrát SSEP, to se od BERA liší tím, že používá zdroje zvuku na různých frekvencích.
Tomáš se na jméno neotočí (pokud nezařveme nebo nemluvíme před ním a nekouká na nás).

ladida.l
1. lis 2013

@christianac předchozí příspěvek je pro tebe

ladida.l
1. lis 2013

@sisstin On nás do těch Pardubic objednal obvodní ORL, u kterého jsme byli poprvé na vyšetření. A člověk ze začátku nějak neví, že může i odmítnout. No nic, zkušenost pro příště.

sisstin
autor
1. lis 2013

@ladida.l mý jiný klientce nepoznal skrytej rozštěp patra 😝 jinak já pokud můžu, tak hledám odborníky, co jedou na svoje vlastní triko, čili si je hradíš, ale ta péče, co poskytujou, se od péče na pojištovnu fakt extrémně liší 😉

christianac
1. lis 2013

@ladida.l děkuju za příspěvek a držím palce.

ladida.l
1. lis 2013

@sisstin No mi jsme byli u doktorky Junkové a teď u doktorky Aksenonové, obě na pojišťovnu a připadalo mi, že se nám věnují skvěle. Ale je fakt, že jsme ještě nikoho placeného nezkoušeli.

sisstin
autor
1. lis 2013

@ladida.l jo, ta Junková je super 😉 spíš co se týče té logo péče a terapií 😉

ladida.l
1. lis 2013

@sisstin tak daleko pořád ještě nejsme. 😅
Ale až konečně dořešíme diagnostiku, musíme začít. Zatím máme jen tu ranou péči

sisstin
autor
1. lis 2013

@giraafje mně to přijde spíš jako OVR, počkala bych tak do cca 3,5, a pak bych kdyžtak začla řešit logo atd. 😉

lenuskin
1. lis 2013

@giraafje No super a pak , že nerostou. Je to šikula-