Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
6. lis 2013

@ottic - ahoj, tak my jsme z Prahy, takže ten stacionář neznám, ale z toho, co píšeš, tak bych tam dítě nedala ani náhodou, bála bych se, že jestli takhle mluvili před tebou, tak co jim tam říkají, když u toho rodiče nejsou? 😕 . Jinak my teď byli u psycholožky Junkové a jsem maximálně spokojená...je v Praze, ale asi bych k ní jela i kdybych nebyla z Prahy....

christianac
6. lis 2013

@krystalka děkuji, oni malou do normální školky asi nevezmou, tak jsem přemýšlelao nějaké, kde je asi míň dětí se stejným problémem a já bych tam mohla být s ní. Ona je na mě hodně fixovaná (podle psychiatričky - separační úzkost). O tom Sluníčku jsem už myslím četla, to je v Motole, že? My bydlíme na rozhraní Vinohrad a Vršovic, tak je Motol trošku dál, ale pokud nic jiného nenajdu, tak bych dojížděla i tam.

christianac
6. lis 2013

@ottic my chodíme taky k Junkové, spolu s Krejčířovou jsou to kapacity. Naše malá je jak tvůj Vojtíšek, taky nerozumí, ale ona ani nemluví. A taky se většinou vzteká, protože právě nerozumí a když to předvedla před naší logopedkou, tak mi doporučila, abych malé nechala napsat léky na uklidnění 😖 Přitom malá měla ještě období vzdoru, s psychiatrou jsme si klepaly na čelo - léky na zklidnění kvůli vzdoru. V životě bych malé žádnou chemii nedala.

krystalka
6. lis 2013

@christianac - ano, je to v Motole, my to máme celkem kousek, ale i tak jezdíme dvěma autobusy a vím, že tam některé děti jezdí dokonce až z Černého mostu, jedna holčička z Podolí...tak různě... Jiřík byl kolem těch 3 let taky na mě docela fixovaný, navíc neměl rád kolem sebe moc dětí, takže jsme začali v té miniškolce, tam si jednak zvyknul, že má ty děti blízko okolo sebe a zvyknul si s nimi nějak komunikovat a vycházet a i se trochu osamostatnil ode mne - adaptoval se tam úplně bez problémů, první dopoledne jsem tam byla s ním, ale seděla jsem v koutku a do programu jsem nezasahovala, jen jsem tam prostě byla, postupně jsem se přesouvala dál, pak jsem zkusila sedět za rohem....no a druhé dopoledne už tam vydržel sám, já doma jak na trní, kdy si pro něj budu muset doběhnout (měli jsme to 15 minut chůze) a on naopak v poledne skoro nechtěl domů 🙂. Jinak v tom Sluníčku je fajn, že tam ty děti většinou nejdřív chodí do SPC třeba k té logopedce a speciální pedagožce, my chodili cca jednou za 3 týdny a přitom vlastně poznává i to prostředí té školky, takže už to pak není cizí prostředí ani cizí lidi...

christianac
6. lis 2013

@krystalka děkuju za příspěvek, já si moc nedokážu představit, že by to šlo tak hladce, jako u vás. A Jiřík má taky i poruchu porozumění nebo má "jen" poruchu řeči?

krystalka
6. lis 2013

@christianac - porozumění má v pořádku, ale v těch 3,5 teprve pomalinku začínal spojovat dvě slova, takže se moc nedomluvil, i když on to hodně doháněl pantomimou 🙂 , ale byl hodně úzkostný, neměl rád cizí lidi, dětí se prakticky bál, na hřiště jsme chodili pokud možno, když tam vůbec žádné děti nebyly, jakmile se k němu nějaké rozběhlo a chtělo mu třeba něco dát, tak se panicky a s brekem dával na útěk....takže v normální školce by fakt nemohl existovat....takhle se za ten rok trochu otrkal a pak už v tom Sluníčku s dětmi problém neměl....ale je jich tam ve třídě jen 10-12, takže pořád je to menší kolektiv, mezi těmi téměř 30 dětmi si ho moc nedokážu představit ani teď, on nemá rád moc velký hluk a ruch, má trochu i poruchu soustředění...takže jakékoli rušné a hlučné prostředí je pro něj doteď psychicky velmi náročné....viděla jsem to i nedávno, když jsme se byli podívat ve škole, kam možná půjdeme na zápis...už asi po 15 minutách si stěžoval, že je tam hrozný hluk ☹ ...a bohužel dneska najít školu, kde by jich bylo ve třídě alespoň jen kolem 20, je téměř utopie, takže aspoň jsme našli školu, kde je jen první stupeň, takže jich tam není tolik, ale netuším, jestli nás vezmou, není to naše spádová škola, ta by pro nás prý moc vhodná zrovna nebyla 😒

christianac
6. lis 2013

@krystalka ☹ hmm, tak vidím, že to budeme mít ještě hodně těžké. Člověk si říká, že je v Praze, že si vybere a ono tak růžové asi nebude 😒 Asi se zeptám hloupě, ale třeba nějaká logopedická škola by pro něj vhodná nebyla?

sisstin
autor
6. lis 2013

@christianac logopedická ZS se doporučuje už pro fakt těžké případy VD, taková VD co má Jiřík nebo Tygr, by měla patřit do běžné ZS 😉

sicinka
6. lis 2013

@christianac logo školek je po Praze víc, pro vás by byla dostupnější logo školka v záběhlicích nebo je don boco v Kobylisích (pořád lepší než motol 🙂 Problém asi bude že za a) logo školky jsou spíše zařízené na děti s poruchou řeči, ale pokud je i porucha porozumění tak už na to mají moc dětí ve třídě, nejsou na to zařízení. za b) většinou berou až tak 4.5 leté prostě tam kde je potřeba pilovat tu řeč a to pro vás bude pozdě. Asi by byl asi lepší nějaký stacionář - klidě by mohli umět pracovat s autisty, on se ten přístup moc neliší. Sice neporadím vím že @dadlenka někam docházeli, ale oni se tu už nevyskytují. Soukromá školka pokud nerozumí a nemluví by jí asi moc nepomohla, leda s osvícenýma učitelkama a asistentem. Aspoň v naší to mají přímo v podmínkách dítě rozumí česky a je to docela pochopitelné. Budu držet palce.

anetkaberuska
6. lis 2013

@christianac Ahojky, můj syn chodí do MŠ Horáčkova ( www.spsaklara.cz/ ), je to speciální školka pro děti s kombinovanými vadami, vadami řeči, autistické děti apod., školka má své SPC. Jsem tam velice spokojená, syn maximálně spokojený, udělal mi tam neuvěřitelný pokrok. Jsme z Vršovic a spojení máme dobré.

sisstin
autor
6. lis 2013

@anetkaberuska tam jedu na praxi 🙂

anetkaberuska
6. lis 2013

@sisstin Fakt? 🙂 To je náhoda. Jsou tam velice příjemné učitelky, zrovna dnes tam měli na návštěvě studenty z Francie. Bude se ti tam líbit 🙂 Pak si ráda přečtu tvůj názor, vidím to jen z pohledu rodiče.

christianac
6. lis 2013

@sisstin aha, to jsem nevěděla.

@sicinka děkuji za info. Já pořád nějak tápu a nevím, co pro ni udělat. U nás je fakt problém to porozumění. Příští měsíc mám seminář v Aple a pak k nám bude docházet někdo z jejich rané péče, tak bych moc chtěla aby se to už nějak pohnulo. Dnes mi psychitrička řekla, abych se porozhlídla po nějaké té školičce a ono to není tak lehké ☹

christianac
6. lis 2013

@anetkaberuska moc děkuji za odkaz, jdu to omrknout. A vy jste tam začali chodit v kolika letech?

anetkaberuska
6. lis 2013

@christianac Ve zkratce naše story: syn nastoupil loni v září do běžné MŠ (je srpen 2009), já věděla že to nemůžu fungovat, ale pediatrička říkala, zkusme tomu dát šanci. Po týdnu to bylo neúnosné peklo, učitelky a ředitelka proti nám dost zbrojili, ze školky jsem ho dobrovolně odhlásila. Nemluvil a byl dost živý, téměř nic nedokázal respektovat, tak nějak úroveň dvouletého dítěte. Začalo kolečko doktorů, netušila jsem, co je logopedická nebo speciální školka. Napsala jsem do tří těchto školek, ředitelkám email. Byl podzim, docházka všude plná a syn ještě dost malý (3 roky, 2 měsíce). V této Horáčkově nám ředitelka doporučila navštívit jejich SPC, že tam rozhodnou, zda-li má být zařazen do MŠ a pokud se uvolní místo, ozvou se. Za 14dní mi volali, že od února mají místo - nemohla jsem uvěřit, zvlášť po tom všem co jsem za poslední měsíce prožila. V únoru nastoupil, mají třídy nakombinované, autíky integrují mezi zdravé děti apod., byla tam i holčička s osobním asistentem. Nastoupil do třídy, kde polovina byli předškoláci - tedy tříletý mezi šestileté, já byla ráda, že je mezi mluvícíma, že se chytne. No byl to mazec, dal jim zabrat - nakonec diagnóza ADHD a expresivní vývojová dysfázie. Takže od února do června chodil na dopolka denně, zvládal to v pohodě, ze školky byl nadšený, udělal velký pokrok v řeči. Teď od září, půlka třídy je nových stejně starých dětí, takže konečně vrstevníci. On je zlobidlo pořád, takže ho tam dávám zase jen na dopolka (7.30h - 12.30h), jemu to bohatě stačí, neumím si představit, že by tam měl hodinu vydržet v postýlce po obědě, časem to ale zkusím. Tato školka respektuje jakoukoliv docházku, vše se odvíjí od diagnózy, jsou tam skutečně děti s různými vadami, se kterými jsem se ani nikdy nesetkala. Mám známou pracující ve speciální diagnostice a i tam mi řekla, že tato školka je vyhlášená s velice dobrými výsledky a za nás musím jednoznačně souhlasit - syn tam nechodí ještě ani rok (čistých 7 měsíců a nyní komunikuje, naučil se respektovat pravidla, kreslil jen kolečka a čáry, nyní nakreslí sám sebe, podepíše se, umí všechny barvy - o tom se nám loni v září mohlo jen vzdáleně zdát.)

krystalka
6. lis 2013

@christianac - no, jak píše Sisstin, tak logopedická určitě ne, Jiřík má tu dysfázii lehčí, takže rozhodně vybíráme normální základku, navíc ty logopedické školy máme stejně všechny přes celou Prahu a já s ním fakt nechci jezdit ráno hodinu v MHD a odpoledne zase hodinu zpátky, to by byl úplně vyřízenej a my taky.... Jen v rámci možností hledám školu, kde mají větší zkušenosti s dětmi s různými dys poruchami a kde bude trochu individuálnější přístup a celkově příjemná atmosféra ve škole, to je pro mě momentálně důležitější, než třeba jaké má škola výsledky v přijetí dětí na víceletá gymnázia apod., tak daleko zatím fakt nekoukám...

sicinka
7. lis 2013

@anetkaberuska tak to je frajer o podpisu se Dádovi ani nezdá 🙂 stejně jako o nakreslení sebe sama. Je super že takové školky jsou.

ottic
7. lis 2013

ahoj, Vojta chodí do běžné MŠ - neb psycholožka řekla, že by tam měl jít. S logopedkou jsem to taktéž ještě uhádala. Vojta je v běžné MŠ totálně spokojenej ( má tam starší sestru ), ve třídě je jich hodně - 26 a on je tam totálně nejmladší a to 9m měsíců od ostatních. Vojta sem tam sem tam vzteká, že např. si bere auto ven, učitelka mu to zakáže, tak prý se tak vztekl, že si vlezl do skříňky, učitelka řekla, Vojto tak mi jdeme bez tebe, on vyleze a jde. Naštěstí jsou to ostřílené učitelky, Vojtu hned odhadli, že je vzteklý.... Za ty dva měsíce se tam naučil říkat - moje, čau, díky,a papuče a boty. Samozřejmě to poznám jen já, neb papuče jsou papy 🙂.... atd. Teď jsem změnila logopeda, a ten mi tvrdí, že do staciopnáře ne, že to pro něj není. Že potřebuje vzor a ve stacionáři ho nezíská. V Brně je logo stacionář, kde jsou děti jen s logo vadama a nejlehčí jsou těžké dysfázky + něco k tomu . Vojta se obvykle taky vzteká, že nerozumí/neumí říct a nebo , že něco chce. Naštěstí už si přestal vyvolávat zvracení (to dělal cca přes drok do 2,5 věku, to byl fatk děs) a vztek už trvá tak 2-3 minuty, takže z mého pohledu paráda.....

ottic
7. lis 2013

Zvláštní je, že učitelkám v Mš nepřijde, že nerozumí. Já ho pozorovala - on se dívá co dělají ostatní děti / starší sestra a podle toho pracuje. Zapojuje se do všeho kromě kreslení a pak si dost hraje sám, neb nemluví, takže děti si s ním moc nehrají, pokud nejde o tupé běhání a ježdění s auty.

sicinka
7. lis 2013

@ottic já osobně bych se ve velké školce trochu bála, aby ho v té školce nenechali jen tak se plácat (jako je hodnej hraje si sám, ale ono co z toho). Třeba David se do činností nezapojoval museli se učitelky hodně snažit, aby něco dělal - nicméně je to taky potřeba. Ono sice vzor je super na druhou stanu nějak nevěřím na to že dítě které nerozumí se to naučí samo nutností komunikací s ostatními. Osobně bych se ho snažila dostat minimálně do nějaké logo třídy až bude starší. Nebo ho tam nechat jen do oběda (ono skvělá učitelka je základ a je super že to s ním umí)) a pak s ním pracovat a obíhat nějaké terapie, přeci jen smíšená dysfázie už taková sranda není.

sicinka
7. lis 2013

Jinak jsem holky našla asi pro nás ideální školu, malá třída, čtou genericky, písmo mají to polotiskací, na výuku používají tablety, mají mnohem víc hodin tělocviku týdně, jsou kousek. Akorát je ta škola soukromá a já fakt nevím jestli chci dalších x let platit soukromou výuku. By mě zajímalo jestli to to dítě v dospělosti aspoň ocení, nebo by ho víc potěšil třeba byt. Docela se to ve mě pere, jelikož už mluví krásně, nicméně individuální přístup bude asi potřebovat až do dospělosti 🙂 @krystalka vy jste dostali poruchu pozornosti i když pokud ho činnost zaujme tak u ní vydrží je to tak?

giraafje
7. lis 2013

Tak jsem dnes volala dr. Junkové, jdeme tam 2. prosince, fakt úžasná už jenom po telefonu. Tak hlavně aby neonemocněl. @anetkaberuska: to je úplně jako bys popisovala toho našeho. On je teda od ledna přijatý do školky, takové menší, ale nevím nevím. I proto jsem ráda, že jdeme předtím k dr. Junkové. On s porozuměním problém nemá, rozumí všemu. Zatím jsem mu dávala jenom jednoduché úkoly, ale chci přejít k složitějším, abych tak nějak viděla. Ale mluvení hrůza, dá dohromady max. 3 slova, ale nikoho neoslovuje. Hyperaktivita šílená, on nevydrží ani u jídla, prostě u ničeho.

krystalka
7. lis 2013

@sicinka - no, my máme ve zprávě, že poruchy pozornosti se jeví jako situační v souvislosti s potřebou dyadického kontaktu - prostě že u činností, které ho zrovna až tak nebaví, se nesoustředí a potřebuje, aby mu tu pozornost pořád k té práci někdo obracel, proto nám taky doporučovala uvažovat o tom asistentovi...jinak on se soustředí dobře, když třeba kouká na TV, to zase naopak na tom tak ulpí, že ani neslyší, když mu něco říkám....ale jakmile je to činnost, kterou po něm chce někdo jiný a sám si jí nevybral, tak u toho nevydrží a snaží se to udělat překotně rychle, aby od toho měl pokoj a je mu celkem jedno jestli to má dobře, nebo ne, takže když děláme grafo, tak fakt musím sedět vedle něj a pořád ho upozorňovat, aby se ještě jednou dobře podíval, co s tím má dělat, aby si to zkontroloval, jestli to má fakt dobře, jestli tam něco nechybí....když ho upozorním, že je tam něco špatně, tak si to najde a opraví, ale když ho nikdo nehlídá, tak je v tom spěchu schopný to tak zmastit, že si to v té škole, kde jich bude nejmíň 25, fakt neumím představit.... Jako ptala jsem se Junkové, jak dlouho by se mělo dítě, které půjde k zápisu umět soustředit na nějakou samostatnou práci a ona říkala, že asi tak 10 minut, což si jako fakt neumím představit, že mu dám nějaký pracovní list a na 10 minut půjdu pryč....to je utopie, to bych se vrátila a on by seděl na zemi u mašinek, případně by seděl a vybarvoval by v tom listu něco, co tam vůbec vybarveného být nemělo apod... Takže vyloženě natvrdo tam tu poruchu pozornosti nemáme, ale fakticky ta pozornost prostě není taková, jak by měla být, může to být i jen nevyzrálost, tak uvidíme za rok, no...
Jo a jinak Jiřík se taky umí podepsat tiskacím, včetně diakritiky JIŘÍK, ale píše ty písmena různě odspodu, odprostředka apod., každé jinak velké....

sicinka
7. lis 2013

@ottic ještě mě napadá když rozumí větě jdeme bez tebe a to ve chvíli kdy na učitelku asi ani přímo nevidí, tak by rozumět měl ne? já to vždy chápala že pokud dítě nerozumí tak se postupně učí defacto fráze a na ty reaguje, plus čte řeč těla tak. Nebo si tě s někým pletu a rozumí normálně, v poslední době je tu hodně nových maminek tak se předem omlouvám.

krystalka
7. lis 2013

@giraafje - Jiřík ve 3 letech ještě nespojil ani dvě slova, to pomalinku začal až ve 3,5 a že by někoho oslovoval, o tom nemohla být ani řeč... A jídlo? To je děs ještě dneska v 5,5 - on je schopný jíst jedno jídlo bez polívky i přes hodinu, odbíhá od toho, hraje si se vším, co má kolem stolu po ruce, když tam nic nemá, tak si vystačí i s příborem a prostíráním, kouká zamyšleně do prázdna s prázdnou lžící nebo vidličkou v puse...ve školce je to trochu lepší, tam celkem sedí a jí, ale hrozně pomalu, takže to nestihne všechno sníst, i když na něj čekají, jedna paní učitelka vždycky jde s těmi najedenými do třídy a druhá tam hlídá ty pomalejší...ale pro Jiříka vždycky to jídlo bylo něco, co ho zdržuje od jiných důležitějších věcí, z něj fakt nikdy žádný labužník ani jedlík nebude....

sicinka
7. lis 2013

@krystalka já nás musím taky objednat - ale asi spíš zkusím toho Bastlíka, holky si ho dost chálí a nemusím mít doporučení. S tou pozorností on tohle samo dělá taky, ale třeba ten list udělá úplně sám (pokud ho to baví tak klido i víc než 10 minut) podruhé prostě neudělá nic ani když u něj sedím připravená chválit a nic. S tím psaním on umí zopakovat tahy písmen, takže on by se asi podle vzoru podepsal. Problém je v tom že zatím o to nestojí nemá zájem to tam dávat svoje jméno a já to nějak brala jako zbytečný. Strašně dlouho ho nezajímala čísla a teď počítá do deseti slušně chápe i základy sčítání a odčítání. Tak to nehrotím až ho začnou ty písmenka zajímat tak se je začne učit. Já jen doufám že to jednou bude -já v jeho věku plynule četla no nic....

giraafje
7. lis 2013

@krystalka: No tak s tím jídlem je to přesné: má tisíc jiných věcí. No, aspoň už teda chápe, že se s jídlem neběhá, tak ho teda nechá stát na stole. A on chodí do normální školky nebo do nějaké speciální? Jsem se dívala na tu Horáčkovu, jak psala @anetkaberuska, ta vypadá fakt dobře, ani bych to neměla daleko, ale otázka je, jestli by měli místo.

krystalka
7. lis 2013

@giraafje - Jiřík chodí do speciální školky Sluníčko v Motole. Kousek výš jsem tam někomu dávala i odkaz, jsme tam moc spokojení a funguje to tam prakticky stejně, jako psala anetkaberuska o té Horáčkové, my jsme ze Stodůlek, takže ten Motol máme taky kousek. Jiříkovi se tam moc líbí, je jich ve třídě jen 10, dvě paní učitelky a asistentka, jednou týdně má individuální logopedii s logopedkou z jejich SPC, bere si děti rovnou ze třídy, každý den mají logopedické chvilky skupinově celá třída, jednou za 3 týdny jezdí na hipoterapii, chodí k nim canisterapeut s pejsky, každé dítě má individuální vzdělávací plán a v Jiříkově třídě mají i fantastické paní učitelky, teď už je má druhým rokem a je tam spokojený a to, jak s nimi pracují, je fakt vidět, neskutečně tam rozkvetl. My jsme tam nejdřív chodili do SPC na logopedii, vlastně celý školní rok, pak někdy v dubnu tam začal chodit na adaptaci do třídy a od září s ním už naplno počítali ve třídě 🙂

krystalka
7. lis 2013

@sicinka - tak Jiřík má tu logopedii individuálně každý týden ve školce, plus ještě chodíme tak jednou za 3 týdny ke klinické logopedce, takže já toho Baslíka zatím neplánuju, Jiřík se zatím docela dost zlepšuje, tak jedině ten příští rok, než půjde do školy, kdyby se nám pořád něco nedařilo, ale zatím to nechám tak...A s tou pozorností, já si myslím, že mu to ještě dozraje, ale u něj to není jen u těch pracovních listů apod., ale on třeba i v tom kolektivu neumí tu pozornost nasměrovat tam, kde je potřeba, paní učitelka jim třeba ve třídě něco hromadně vysvětluje, dává pokyn apod. a on stojí, kouká na druhý konec třídy a vůbec neví, co mu kdo říká, prostě se zaměří na něco, co ho tam zrovna zaujalo, nějaké jiné dítě, nebo cokoli jiného a přestává vnímat okolí, takže ze začátku učitelky řešily právě jestli dobře slyší a rozumí...protože on potom samozřejmě vůbec netuší, co má dělat, je z toho pak zmatený a ve všem poslední, protože pořád kouká, kde co lítá.... Fakt nevím, jestli tam ta porucha pozornosti opravdu není, ale zase na něj sedí spousta znaků jak ADHD, tak i ADD...on je tak napůl, jestli je to vůbec možné - na jednu stranu občas prostě vypíná, nevnímá, je zpomalený....na druhou stranu u ničeho déle neposedí, i když u něčeho sedí, tak musí minimálně pořád slézat a vylézat na židli, kopat nohou do židle, brát do ruky všechno, co vidí kolem, mezi lidmi co zná, je extra hlučný, chvíli se nezastaví, on většinou ani nechodí, ale běhá....tak nevím, možná, že fakt potřebuje jen dozrát, on se v hodně věcech chová jako o něco mladší dítě, hrozně snadno ho něco rozhodí a pak se chová jako batole, je úzkostnější, má problém na něco počkat, chce všechno hned....prostě do školy ještě fakt neee 😉

margareta76
7. lis 2013

@sicinka: Prosim ta o ake citanie ide? ..." čtou genericky" Nikdy som to nepocula 😉