Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ottic
7. lis 2013

@sicinka myslím, že si mě nepleteš. Vojta má tři a půl roku v prosinci a řekla bych, že rozumí tak na 2 leté dítě. Věci doma typu přines papuče a co se hodně opakují, umí. Nicméně abstrakce nic - pokud se ho zeptáš, kde se čurá na záchodě, tak ti ukáže záchod. Pokud se ho zeptáš nad obrázkem - nic. Navíc pokud učitelka odchází ze šatny a řekne "něco", tak vojta podle mě pochopí, že když nepujde, zustane tam sam a radši jde. Podle mě výborně zvládá nonverbální komunikaci.
Já bych právě ráda Vojtu dala do logo školky - nicméně (nevím jak je to ve zbytku republiky) v Brně je logo školka a logo škola, dále logo třídy ve školkách po celém Brně. V těch mi řekli, že dysfázka je pro ně moc velká diagnoza, že mi ho nevezmou. Jedinou šanci (pokud nechci stacionář) je logo školka, tam mi ho dle diagnozy vezmou, ale je tam takový přetlak, že to sice letos zkusím, ale nedávám si šanci.
Navíc Vojta nechce pracovat, když vidí kartičky, tak je celej rudej .-). Ted chodíme k soukromému logopedovi kazdy tyden, Vojta je tam sam, neb když jsem tam s nim, tak nechce nic delat. Taktéž školka dostala grant na logo péči, od listopadu by tam měla být 2x týdně logopedka, ale nevím, zda Vojta bude ochotný s ní něco dělat. No je to těžké....A to mám doma starší holku, která uměla ve 2,9 roku R,Ř a mluví nejlépe z celé školky.¨
A po obědě ho brát nemůžu, neb musím chodit do práce a babičky máme v Čechách .-(. Ale Vojta po obědě ve školce spí, tak snad mu moc neubližuju ☹.

anetkaberuska
7. lis 2013

Maminky, vkládám fotku co mé dysfatické dítě dokáže vytvořit - na první fotce je výtvor věku 3,5 roku, kdy dítě už dokáže nakreslit téměř normální obrázek, u nás jen čmáranice. Ostatní fotky jsou foceny dnes (on sám včetně podpisu a kloubový autobus), tedy věk 4 roky a 2 měsíce. Velkou zásluhu má školka, jasně, hraje roli i vývoj mozku. Jsem přesvědčená, že kdyby se mi ho do školky tenkrát nepodařilo umístit, byl by o dost pozadu. Vůbec nelituji svého rozhodnutí, i když psycholožka nám napsala do papírů, že je ještě nevyzrálý a měl by zůstat doma se mnou (v těch 3,5 letech). A to nemluvím o řeči, kdy začínal ve školce s řečí na úrovni prvních slabik (mašinka - ma, jogurt - gugul, traktor - kakua) a nyní řeč téměř odpovídá věku (samozřejmě se špatnou výslovností a přehazováním některých slabik a horší srozumitelnost). Za mě jednoznačně umístit dítě do speciální školky.

krystalka
7. lis 2013

@anetkaberuska - hezký 🙂 , taky mám doma spoustu obrázků kloubových autobusů 😀 , vypadaly dost podobně, ale koukám, že Štefánek tam namaloval i ty vykrojení na kola, to Jiřík doteď namaluje dole rovnou čáru a pod ní různý počet kol, podle toho, jestli chce kreslit autobus, mašinku a nebo vagonek 😉 , ale kloub a okýnka tam má taky 🙂

anetkaberuska
7. lis 2013

@krystalka Kloub je to, co ho nejvíce fascinuje, myslím, že děti vykreslí právě to, co je nejvíce fascinuje 🙂

sicinka
7. lis 2013

@anetkaberuska krásně kreslí 🙂 David spontálně nenakreslí nic. Jinak ze školky má krásné obrázky, ale já myslím že jim tam radí. Ono třeba u nás bylo blbý že normální školku by nedal a na logo nemá vzhledem k diagnóze i věku nárok 🙂 Takže jsem nakonec byla ráda za soukromou, kde byli tolerantní než si to sedlo, letos už myslím funguje bez problémů.

sicinka
7. lis 2013

@ottic já taky pracuji nemyslela jsem to tak že mu ubližuješ spíše s tím že v normální školce to asi zvládne, což se popravdě docela divím ( když si představím vlastní dítě, které mělo porozumění jen opožděné a i tak bylo slušný mimoň), ale že přeci jen bude potřebovat nějakou speciální péči a tu prostě učitelka s 26 dětmi ve třídě nemá šanci poskytnout. Neměli by jste nárok aspoň na asistenta? Třeba se v dohledné době někde uvolní místo a budete mít štěstí i na učitelky to co jsi psala o tom stacíku mi přišlo dost drsné.

krystalka
7. lis 2013

@anetkaberuska - o kloubech bych mohla vyprávět 😉 , u nás doma se vyskytuje už celkem slušná sbírka kloubových autobusů v různém stádiu rozkladu, nejzdemolovanější je samozřejmě ten kloub, otevírací dveře kupodivu vždycky vydržely i přes ten obrovský nápor 😀

anetkaberuska
7. lis 2013

@krystalka Tak tomu se musím smát 😀 Já myslela, že mám doma jedinečného exota na kloubové autobusy 😉 Máme katalog SIKU a jednou za čas z něj něco objednáme, zásadně kloubové autobusy a tramvaje 🙂 A nedej bože, když se kloub málo hýbe, to je schopnej rozebrat šroubky, hlavně aby to POŘÁDNĚ zatáčelo 😀 Tak to by si kluci rozuměli!

krystalka
7. lis 2013

@anetkaberuska - my taky máme tu kloubovou tramvaj....jo a my ty autobusy máme i popsané čísly linek, které u nás jezdí, vepředu nápis kam to jede a dokonce na skle i to čtyřmístné registrační číslo, Jiřík už si podle toho čísla některé autobusy pamatuje, že to a to číslo má červené sedačky, jiné, že má zase u řidiče určitou samolepku na jiném místě, další, že má vzadu nad světlem samolepku soba a vždycky ráno vyhlíží, který to dneska pojede, jezdíme do školky dvěma autobusy s přestupem, takže si přijde na své 😀 . Teď nedávno jsem sem dávala odkaz na výstavu autobusů na výstavišti v Holešovicích - 16.11. - já jsem v práci, ale manžel s Jiříkem si to asi pořádně užijou!

anetkaberuska
7. lis 2013

@krystalka Koukám, že i s tím jídlem jste na tom dost podobně... 😉

lenuskin
7. lis 2013

@anetkaberuska No to je krásný, takhle nějak maluje můj téměř pětiletý syn a nemá žádnou dg.
To máš doma šikovnýho chlapa. 🙂

anetkaberuska
7. lis 2013

@krystalka Tak koukám, že máme asi totožné dítě. Štefi sleduje to samé, ale je mladší, tak to má napsané zatím jen v hlavě...Koukám, že s věkem to bude gradovat do detailu. Díky za tip na tu výstavu, to tam asi vyrazíme 🙂

cairka
7. lis 2013

@anetkaberuska , krásne obrázky 🙂 a meno napísané...ozaj šikovný 😵 A pozerám, aké krásne tvary kreslí, moja má všetko zaoblené do guľata... či chce nakresliť kruh, trojuholník, alebo štvorček, v konečnom dôsledku to vyzerá ako nepodarená guľa 😅 Ešte keď pri nej sedím a ukazujem tu urob čiaru, tu čiaru...ale keď kreslí sama , jedným ťahom...

krystalka
7. lis 2013

@anetkaberuska - jo, jo, pořád to graduje na vyšší stupně, jeho už to drží tak od 2,5 let, začalo to vlaky a pokračovalo to autobusy, tramvajemi, lanovkami, přívozy, názvy zastávek...teď, když nám něco ujede, tak mi sám i vymyslí náhradní trasu, kde máme přestoupit, vystoupit... 😀

anetkaberuska
7. lis 2013

@krystalka Tak ten je boží 🙂 My máme několik druhů kolejí, hromadu vlaků, vagonů apod. pokračujíc tím zbytkem co píšeš ty. Tak alespoň vím, jak to u nás bude vypadat za pár let 🙂

mvmk
7. lis 2013

@sicinka ahoj, ja vim ze uz jsi to tu asi nekdy psala, ale tvoje segra mela receptivni dysfazii? U moji vim, ze ma oslabenou recept. slozku, ale jde asi o to jak oslabenou ze?. Mala se vcera divala na nejaky pribeh k vanocum, a pac tam byly darecky, tak to jsou proste pro ni narozeniny 😝 Neexistuje proste zadna forma, jak ji to vysvetlit, ze to narozeniny nejsou 😝 furt si blaboce to svoje 😠 Ja mam nekdy opravdu pocit, ze ona hodne rozumi z naucenych situaci a frazi a doplni to ctenim tela 😝 A jeji zrakove rozlisovani je take hruza, ted uz asi tyden zkousi puzzle, a to sama od sebe 😉 , ale musim ji opravdu rikat treba koukni kus sukne nebo hlavy, upozornovat na to jak to natocit, protoze si to jinak nacpe kam se ji to hodi.
Poradte jak se mam zbavit toho pocitu, ze moje dcera je z nejake jine planety ☹

krystalka
7. lis 2013

@anetkaberuska - my máme doma ty dřevěné vláčky, sbírá to už od těch 2,5 let, kdy dostal první velkou sadu z Tesca a časem se nám toho tu nashromáždilo fakt mraky a pořád to přibývá...ale je fakt, že je to jedna z mála hraček, které jsou vytažené skoro každý den a pořád ho to baví, máme i spoustu doplňků - depo, myčku, nádraží, tunely, mosty, jeřáb, velké nádraží, které mu vyrobil manžel, i s nádražními hodinami a cedulí s nápisem Smíchovské nádraží 😀, taky vláček na dálkové ovládání od Maxima a další krabice lokomotiv a vagonků...no prostě blázni, no... a co myslíš, že si přeje letos od Ježíška? 😉

anetkaberuska
7. lis 2013

@krystalka Tak to mi dej tip, co pod stromek. Já uvažuji o té drahé sadě lega duplo train deluxe - nevím totiž zda rozšiřovat lego vláčky nebo dřevěné vláčky...taky máme obojího mraky.

krystalka
7. lis 2013

@mvmk - jak se zbavit pocitu, že je z jiné planety? No, možná se s tím prostě konečně smířit, že je jiná a nejspíš ještě nějaký čas bude, nesrovnávat jí s jinými dětmi, protože to není vůči ní fér, ale radovat se a vážit si každého, byť sebemenšího krůčku dopředu, přijmout jí prostě takovou, jaká je a neohlížet se na to, co si o ní myslí, nebo říkají ostatní lidé...víš, já si myslím, že děti dokážou vycítit, když jsou pro nás zklamáním a není jim z toho určitě ani trochu dobře, proto myslím, že nejdůležitější je, abys byla ty smířená s tím, jak to je...což ale samozřejmě neznamená, že bys měla rezignovat...naopak....ale prostě to přijmout, že to tak je a snažit se udělat maximum pro to, aby to bylo lepší...a nehroutit se, když to nejde tak rychle, nebo tak dobře, jak by sis zrovna představovala...ona je šikovná a dožene to, ale ty máš na ní prostě větší nároky, než je ona schopná teď zvládnout...dej jí čas a nestresuj se tím....

krystalka
7. lis 2013

@anetkaberuska - tak my Lego vláčky nevedeme, mají je ve školce a já ani moc nechci, aby tady těch vlakových systémů měl víc, stačí ten jeden a ten rozšiřujeme...jinak Lego Duplo máme taky, ale hlavně kostičky a pár autíček, jo a autobus, samozřejmě 😉 .
No k těm Vánocům - Jiřík povídal, že nutně potřebuje ještě takové ty zelené osobní vagony, protože ty má jen 4 a on chce mít pořádně dlouhý vlak, pak chtěl ještě jednu dieslovou lokomotivu, několik výhybek a křížení tratí, které ještě nemá, pak tu přehazovací výhybku a taky prý ještě nemá ten zvedací most.... 😉 ..... jinak nevím, co všechno už máte doma, ale u Jiříka dlouhodobě nejvíc bodují ty cinkací a svítící závory a ten vlak na dálkové ovládání, ten je fakt boží, ty zvuky jsou dost realistické a každý kdo k nám přijde, tak je z toho vedle 😀 , nebo teď jsem viděla někde na netu trajekt od Bria, je i se zvukem a zvedacími nájezdy pro mašinky.... My letos budeme k Vánocům kupovat tu velkou žlutou bednu kostek z Dupla, pak něco k těm vláčkům a samozřejmě u nás nesmějí chybět knížky, ty má rád, chci mu nechat udělat knížku na jméno, kde bude vystupovat jako hlavní hrdina on a jeho kamarádka ze školky, budou tam přímo jejich jména...on teď v každé knížce, co čteme hledá, kde všude jsou "J", tak to by mu mohlo udělat radost 🙂, pak pro něj ještě máme jako každý rok kalendář s fotkami vlaků z Levných knih, no a to tak bude asi všechno, možná ještě nějakou společenskou hru, ale zatím jsem neobjevila tu pravou....

kajiszek
7. lis 2013

@mvmk Ad Vánoce... U nás stále nechápe Vánoce ani Vojtíšek ve 4,5 😖 Každý rok si říkám, že to bude lepší, ale bohužel. Nevím, jestli se vůbec někdy dočkám. Když se ho zeptám, co by chtěl od Ježíška, tak mi buď neodpoví nic, nebo řekne "dárek". A když se ho zeptám, jakej dárek by chtěl, tak řekne něco ve stylu jako "modrej" nebo "hezkej"atd... A když se mu to snažím vystvětlit, tak pak nakonec řekne, že chce dort 😀 Prostě u nás psaní Ježíškovi ani letos nehrozí a já už mám taktéž pocit, že mám dítě z jiný planety. Ale on už vypadá, že rozumí fakt všemu, ale nemá absolutně žádnou fantazii, ani v tý hře, ani v ničem no... On ani žádný hračky nechce, protože si s nima neumí hrát. On buď prostě plní nějaký úkoly nebo si hraje stylem, že něco někam hází, do něčeho mlátí, pouští míč ze schodů atd... Podle mě jeho hra a představivost je na úrovni tak dvouletýho dítěte 😝 O Nelince nemluvím, tý Vánoce nevysvětlím, ta holt bude mít překvápko, že bude nějakej stromek a dárky, ale nebude mít šajna proč 😀

mvmk
7. lis 2013

@mvmk
@kajiszek holky dik, ja jen mela dnes zas takovej propadak 🙄 , ona me vzdy dostane, kdyz vyvali tu jeji cinstinu. Te ona se odmita vzdat. Je to takovy zpusob klaboseni mezi nama holkama 😀 😀 Ale nekdy mi to hrozne vadi. Nebo kdyz neco chce tak rika muzu? Ale neni to prosba je to proste prikaz, pac kdyz ji nevyhovis, tak usedave place 😕 a opakuje to do zblbnuti. Ja to asi neumim tak dobre popsat co tim myslim.
Je to hodne o Tom porozumeni, ona sice uz asi hodne rozumi, ale ne na 100%, je to jako chyba v programu pak tvuj PC take uz nefunguje rychle a dela potize 😅

sisstin
autor
8. lis 2013

@kajiszek Kájo,Tygr ve věku Vojty Vánoce taky nijak extra neřešil,vloni to už bylo lepší a letos už o nich mluví a docela se i těší. Ale že by jako na Štědrý den umíral nedočkavosti,nebo pak měl u stromečku rozzareny oči,to jako moc neznám. Ale on prostě není typ,co by se nějak strašně radoval a dával to najevo,prostě řekne,že je rád,že se mu to třeba líbí a tím to asi hasne. Jinak představivost má taky blbou,teď už si trošku hraje,ale nejradši beztak dělá s dědou kraviny,nebo jde na nákup a vaří atd.

sicinka
8. lis 2013

@mvmk ségra měla "asi" expresivní nicméně ve třech letech téměř nemluvila, měla dle nějaké zprávy co jsem získala 12 hlásek z abecedy (většinu samohlásky) nespojovala slova. A bylo navíc opravdu hyperaktivní se vším co si pod tím umíš představit. Nicméně jak jsem psala do školy většinu dohnalo něco ji samo zůstalo, ale každý jsme jiný a nevidím v tom problém 🙂

sicinka
8. lis 2013

U nás vánoce začaly už vloni najednou se bál čerta na Mikuláše, ve školce to hodně řešili, a popravdě o ježíškovi mluví celý zbytek roku zanechalo to v něm hodně silný dojem (a to ani nedostal moc dárků) předchozí roku mu to bylo fuk, tak tam měl dost oblečení nebo výukovek. Takže letos už od srpna prohlašuje že chce od ježíška lyže a posupně se snaží rozšiřovat seznam o něco co vidí u dědy v televizi. Jinak já měla pocit s tím čertem nebo s tím že nefnuká kvůli každé bolístce, že je to mojí výchovou, poté co začal pořádně rozumět tak samozřejmě tohle všechno dělá a dokonce mi přijde že víc než ostatní 🙂

sicinka
8. lis 2013

@mvmk mě pořád přijde že zapomínáš že je dvojjazyčná a každé dítě nefunguje tak že plynule přepíná mezi 2 jazyky jen tak jednoduše, prostě na to má vzhledem k tom dle mého nárok a je docela dost šikovná. Já mám dvojazyčných dětí docela dost v rodině a nikdo před 4 rokem nemluvil nějak dokonale, míchal dva jazyky, občas hledali správná slova s eeee. Já bych řekla že problém je že syn byl fakt šikovný malá holt řečově talentovaná není a ono to má dopad do soustu dalších složek a pak z toho vyšiluješ zbytečně. Vidělo ji už tolik odborníků, že pokud by s ní bylo něco závažného tak na to dávno přišli a ona samozřejmě nějaký problém mít může, ale vzhledem k výše uvedenému nebude nějak extra závažný a do života omezující tak co víc si přát. Jen když se zamyslíš nad tím o kolik se zlepšila za dobu co chodíš tady na diskuzi tak ten progres je obrovský.

lenuskin
8. lis 2013

@mvmk Tak aby si se zbavila pocitu, že je tvoje dcera z jiné planety, stačí přijet k nám, chvíli pokoukat na našeho Kubu a zjistíš, že máš doma naprosto normální dítě.

sicinka
8. lis 2013

@anetkaberuska já koupila napodobeninu lega toho vlaku na MMB, mělo to úspěch první týden pak to tu leží, akorát ta napodobenina stála šest stovek a né dva tisíce - pokud chceš můžu ti najít odkaz. U nás třeba Dáda z lega staví a už i úžasné kosmické lode, hraje příběhy s panáčky, staví i podle vzoru takže jsme přesedlali na malé lego a budeme asi taky dokupovat, jelikož klasické kostky u nás neleží ty se využívají pořád....

cairka
8. lis 2013

A moja chce od Ježiška Kindervajce, lentilky a oriešky 😀 Ona vôbec neberie, že je aj Mikuláš, podľa nej je len jeden. A keď ju opravím, že Ježiško nenosí sladkosti, ale darčeky, tak sa rozžiari, že "Budem mať narodeniny!" 😀 @mvmk 😉 ale teda staršia doniesla zo školy katalóg Alltoys, tak si tam popoznačovala skoro všetko, ale zmysel nechápe 😝

kajiszek
8. lis 2013

@cairka Jo Vojtík to má taky nějak podobně, prostě dárky = narozeniny = dort 😀 😀 😀 On stejně prostě nejvíc miluje ty marcipánový dorty, takže za ně vždycky dáme majlant. Posledně jsem mu nechávala dělat dort se šmoulama za 1300 korun 😅 😅 😅 Ale on je fakt maximálně spokojenej a vždycky úplně září štěstím, i když má ségra taky marcipánovej dort, tak je mu to jedno, že není jeho, sápe se po něm a je z něj úplně hotovej 😀 Takže kdybych mu na Vánoce nechala udělat dort, bylo by mu úplně jedno, že nedostal žádnej dárek 😝 😝