Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kajiszek
8. lis 2013

@kajiszek Jinak Mikuláše loni celkem bral, že jako musel říct básničku a pak dostal sladkosti, čerta se bál... Ale Ježíšek je pro něj příliš abstraktní. Asi kdybychom tu měli Santa Clause, tak by to pro něj bylo uchopitelnější, protože toho zná z Mickey Mouse 😝 Ale Ježíšek tím, že vlastně není nikdy vidět, tak je to na něj asi moc... Loni začal vyloženě brečet, že přijde Ježíšek, protože si asi právě myslel, že to je něco podobnýho jako Mikuláš s čertama 😝 Takže jsme mu museli frt vysvětlovat, že tu nebude žádnej pán, že se nemusí bát, že prostě budou dárečky. No jsem letos zvědavá, ale prostě z něj nevydoluju, co by chtěl, jeho ani samotnýho nenapadne, že by něco chtěl, pro něj je prostě víc jít do Hafíkova, o tom mele celý dny, nebo si zahrát na tabletu 😀 Že by se jako těšil, že dostane nějaký hračky, to vůbec. Pro Nelinku mám jasno, že dostane ty magnetický rybičky s prutem, protože z toho je totálně odvařená a zkusím sehnat něco s motivem Příšerek s.r.o., protože ty miluje, případně Lociku z Na vlásku.

ottic
8. lis 2013

@sicinka Taky pořád doufám, že mi ho třeba letos vezmou do logo školky . Podle mě to ve školce tak dobře zvládá, protože on je rád mezi dětmi, je tam zábava, režim a ještě tam dobře vaří a moje děcka by snědly cokoliv 🙂. Je to malá školka a učitelky jsou fakt parádní, hodně se jim věnují. Vojta akorát odmítá tvořit, k tomu ho zatím moc nepřesvědčili, jen jednou mi přinesl počmáraného Ferdu mravence .-). A pak tam má sestru ve třídě, takže pokud je problém, tak ona pomůže. A taky mám pocit, že holky ho mají jak pannu na hraní, pomáhají mu atd.....dokonce mi včera uklízečka z mš říkala, že se sní vojta snaží komunikovat, oni jsou tam takova velka rodina 🙂. Dokonce tam měli i holčičku na vozíku, v běžné MŠ......byla jsem dost překvapená.
A co se týká Vánoc - tak Vojtovi to nevysvětlím ani náhorou..... mrzí mě to. ¨Mě by holky zajímalo, kdy vaše děti začly dělat věty ? Mně by stačila úplně jenoduchá věta že třeba něco není..... .-). Vojta zatím říká jen není, nejde mi to (fráze), pozdravení, mami, tati ....bombon a pak zná všechny mašinky a auta z Cars. 🙂 Že by se naučil něco více užitečného....zatím mi neřekli, jak silnou tu dysfázku má a já se bojím Baslíka zeptat ☹.

anetkaberuska
8. lis 2013

@kajiszek Magnetický rybičky jsou super, ty jsem milovala jako dítě a taky je koupím pod stromek - a Hafíkov je u nás taky oblíbenej 🙂

anetkaberuska
8. lis 2013

@ottic U nás začaly věty až nedávno, tedy věk 4 roky a cca 1 měsíc, zkrátka o 4. narozeninách přišel najednou skok a velký posun v řeči, který se postupně výrazně zlepšuje. Teď nás vidělo pár mých kamarádek, zvyklých, že Štefimu vůbec nerozuměly a byly v šoku, jak už mu je rozumět. Ale nesmí mít emoce a chtít toho říct moc, to se pak nemůže vymáčknout, musí být v klidu.

sicinka
8. lis 2013

@kajiszek bacha tak k nám jdou oba jelikož jsme mu říkali, že ježíšek tolik věcí neunese. Tak Dáda logicky usoudil, že ostatní dárky přinese Santa Claus. Jinak včera mě dostal úplně, protože jsem nějak vyhrožovala že ježíšek mu toho moc nepřinese, když se nechce oblíkat sám žádné lyže max. dudlíka pro miminka. A z něj vypadlo to nevadí, ježíšek stejně umřel oni ho ukžižovali. Tak jsem zmlkla chvíli se nadechovala a pak řekla protože je kouzelný a nosí dárky dál, nicméně mě pěkně zarazil. Oni s dědečkem pořád koukají na discovery a jiné vzdělávací pořady a tohle je výsledek (jelikož je nemocný a hlídá ho děda, to je pak chytrej jak rádio).

sicinka
8. lis 2013

@ottic ovř se rozjíždí kolem 2,9 roku, dysfazii expresivní kolem těch 4 co se smíšené nevím čekala bych o něco později, ale zase to jednou přijde neboj 🙂

krystalka
8. lis 2013

@sisstin - Jiřík s těmi Vánocemi taky tak, až loni se začal trochu těšit a měl nějaká přání, letos už to řeší asi dva měsíce, co by mu mohl Ježíšek přinést...ale on se zase na ten Štědrý den těší, kdy už budou dárky a rozzářené oči u stromečku teda měl vždycky, protože my vždycky máme živý stromeček s klasickými svíčkami a prskavkami a ty on miluje, takže jsme klidně 10x zapalovali a sfoukávali svíčky, než se vůbec vrhnul na dárky a většinou to bylo tak, že rozbalil první, začal si s tím hrát a ty ostatní jsme mu museli připomenout...loni už koukal, co tam má ještě a pro změnu to vždycky rozbalil, odhodil stranou a bral další 😀. Tak jsem zvědavá letos...
A co se týká hraní, tak Jiřík si nejvíc staví vláčkodráhu, k tomu nějaké stavby ze dřevěné stavebnice a jezdí s autobusy, občas vytáhne to Lego, ale to mu většinou musím připomenout, jestli si třeba nechce něco postavit...a pak si taky docela často povídá s plyšákama, ukazuje jim tu dráhu a ty autobusy a tak....

krystalka
8. lis 2013

@kajiszek - tak my čerta a Mikuláše nevedeme, nechodí k nám, jen nechává za oknem balíček 🙂 , protože kdyby k nám přišli domů Čert s Mikulášem a ještě po něm chtěli básničku nebo tak něco, tak z toho Jiřík bude mít noční děsy ještě několik dní, na to ho moc dobře znám.... Ale Ježíška má rád, vždycky mi připomíná, že musíme nechat otevřené okno, aby mohl přiletět 🙂

krystalka
8. lis 2013

@kajiszek - já bych mu ten dort klidně nechala pod stromeček udělat, kdyby mu to udělalo takovou radost 🙂 , u nás nosí Ježíšek i sladkosti, Jiříkovi tedy moc ne, on jich má dost i během roku, ale jinak v rodině si dáváme různé dobrůtky, nebo třeba nějaké lepší čokoládky a tak 🙂

krystalka
8. lis 2013

@sicinka - tak u nás pořád jede ještě Lego Duplo, už jsem sondovala, jestli by nechtěl to klasické malé, ale nechce ani za nic, on z toho tedy staví hlavně mosty, tunely, garáže a domy a to by prý z těch malých kostiček trvalo dlouho a jdou prý špatně od sebe 😀 . Tak mu asi ještě nějaké kostky dokoupíme....i když on do toho Lega nikdy nebyl nějak hrrr, vlastně i to Duplo se ujalo trochu víc až letos.... On má nejradši takovou tu klasickou dřevěnou stavebnici - mosty, válečky, stříšky apod., z toho si staví kdeco, má toho obrovskou bednu a to je vyndané fakt často.... a jeden čas ho docela bavila Seva, ale na to už si teď taky ani nevzpomene, on na ty stavebnice moc není...

ottic
8. lis 2013

@sicinka To doufám, ale už teď je to tisíckrát lepší, než to bylo. Do dvou let mlčel a nevydal ani hlasu. Hruza. Ted sice furt hulaka, ale nejsou to ani slova. Ptala jsem se na logo a tam mlčeli, prý je to individuální.

ottic
8. lis 2013

@anetkaberuska Říkám si, jaká by to byla paráda, kdyby opravdu v těch 4 letech začal....u manžela v rodině měli všichni kluci OVŘ, i bratranci, začali mluvit až po 3 roce, ale u Vojty se to vyvinulo jinak. Navíc všichni (opět pouze kluci) koktali a manželův otec koktá doteď, takže tam jsou asi dispozice ke kde čemu.

sisstin
autor
8. lis 2013

@ottic Tygr se spíše lehčí expresivni krátké agramaticke veticky ve 3,5

karolo
8. lis 2013

Ahojte holky. nechci se vám vtírat do siskuze, jen si jdu pro radu. Mám tříletého syna, který měl motorickou diskoordinaci, ta se později upravila, na Magnetické rezonanci nám našli okrsky nedokrvení mozku a co mě nejvíc trápí, tak nemluví. teda jen máma a táta a takovou svoji japonštinu, jinak vše ukazuje a vyjadřuje pohyby a mimikou obličeje. Čeká nás logopedie a psychiatrické vyšetření, jen se chci zeptat, neuroložka nám napsala Eye G sirup. Máte s ním některá zkušenosti?

ottic
8. lis 2013

@sisstin To je za měsíc, to asi Vojta nestihne. Sice mi jednou, když mu došel bonbon , sdělil " bonbon není " a otevřel pusu, ale už je to cca 2 týdny a od te doby nic.....A díky moc za kontakt na Baslíka, jsem s ním moc spokojená, je to první člověk, který to s Vojtou umí, Vojta spolupracuje a navíc mi neustále tvrdí, že je šikovný . Což mi ještě nikdy nikdo neřekl 🙂. Jen kdyby se neplatil....

lenuskin
8. lis 2013

@karolo Dávám ho synovi už 3/4 roku, je to vlastně rybí tuk. U nás se zázraky nedostavily. ☹

sisstin
autor
8. lis 2013

@ottic on Tygr je ukecanej odjakživa, on když jenom ukazoval, tak fakt ukazoval a dělal "eee" 30x do minuty, i když měl třeba 50slov jenom okolo těch 3,2roku, tak prostě furt je točil dokola, ve 3,5 už měl cca 250slov a začínal dělat ty krátký věty typu " Péta sundat boty, máma otevřít dveře" atd. Se slovní zásobou nikdy problém neměl, tu dohnal poměrně rychle, horší byla gramatika, tu dohnal v cca ve 4,5 (ne 100% samozřejmě), ted už mluví normoš, ale ta výslovnost...i když naše logo mi řekla, že má xy dětí, co vyslovují hůř jak on a VD nemaj, což mě docela potěšilo 😀

ottic
8. lis 2013

@sisstin To vojta nedělá, teda jen na věci, co ho zajímají, typu auta, vlaky.....to je fakt šikovnej, že to takto dohnal. Já už mám teď hrůzu ze školy.

sisstin
autor
8. lis 2013

@ottic no to je právě tím, že máte smíšenou, tam prostě to neporozumění dělá velkej bordel 😉

sisstin
autor
8. lis 2013

@ottic já to sem dávala nedávno 😉

https://www.youtube.com/watch?v=bye-HG1He-w

to je starý necelej měsíc 😉

zuzao
8. lis 2013

@sisstin
chcela som sa ťa už dlhšie spýtať ako súvisí hypotónia s rečou, jej nástupom, ťažkosťami atď....

colafit
8. lis 2013

@sisstin zdravím. Zase po delší době sháním informace. Kupili jsme dětem ipad a chtěla bych jim tam stáhnout nějaké výukové hry. Hodila bys mi odkaz, kde to stahuješ?Já jsem v tomto úplně marná. Děkuji.

sisstin
autor
8. lis 2013

@zuzao k hypotonii se často pojí OVR nebo i dysfázie, takže tam většinou ten vývoj řeči je zasažen, někdy i hodně závažně. Samo záleží, jak je těžká i ta samotná hypotonie, páč často bývá i ovlivněn intelekt při těžké formě (máme třeba takové dítě ve stacíku) 😉

@colafit no pokud máte Ipad, tak je tam přímo obchod appstore, jiné aplikace do něj nedostaneš. Musíš mít zřízený účet u toho appstoru a k tomu potřebuješ embosovanou platební kartou s povolenými platbami do zahraničí. 😉

colafit
8. lis 2013

@sisstin děkuji, jsi poklad🙂

heldou
8. lis 2013

Karolo:EyeQ jsme začali před měsícem a dost se zlepšila imunita,nějaké zázraky nepozoruju,ale je fakt,že přibilo jak slov tak jednodušších vět..imunitně to rozhodně neuškodí,jen to fakt leze do pěněz.:(

heldou
8. lis 2013

@colafit je tam spousta zkušebních verzí,což se super,protože aspoň zjistíte,co vás baví a dokoupit se dá pak..doporučuju hry typu My playhome,Sorting,Match it up,Sort it out atd..

dckami
8. lis 2013

ahoj holčiny, pročítám si pár stánek této diskuze a ráda se přidám. Máme 3 letého kluka s problémem řeči. Do 3 let nemluvil skoro vůbec, pár slov typu - mama, táta, ham, tam, chci, tadýýy, zvířátka - jenom sdělil, jaký vydávají zvuk. Začala jsem s ním chodit na logopedii, kde jsem měli rozšiřovat slovní zásobu. Kluk je introvert, vůbec tam nespolupracoval, takže jsem si ho doma natáčela, abychom jí ukázaly, co vlastně umí říct. Do té dob neskloňoval. Následovala další vyšetření - dětská neurologie, foniatrie, psycholog. Vše v pořádku. Užívá Eye Q sirup od července. V srpnu se na dovolené projevilo veliké zlepšení slovní zásoby, začal sám tvořit krátké věty, tak jsem měli všichni velikou radost. Logopedka nám řekla, že máme přijít na kontrolu až ve 4 letech a doma rozvíjet slovní zásobu, když viděla, jak mluví.
V září nastoupil do školky, perfektní přístup učitelek, k ničemu ho nenutí. Problém je v tom, že doma s náma komunikuje, mluví, v cizím prostředí nemluví 😒 Odpovídá jim ano/ne, chci/nechci. Ale do školky se jinak těší.
V sobotu nastal zvrat - z ničeho nic začal koktat. Nejdříve to bylo: tátto, teď už mama-mí, aaauto, popomoc.... jsem z toho vyřízená. Když jsem volala logopedce, tak to prý souvisí s rychlým rozvojem slovní zásoby, mělo byl to přejít, mám tomu dát tak měsíc a kdyžtak se objednat. On tam sní ale stejně komunikovat nebude. Ale nevím, bojím se, aby se to nezhoršilo. Jak s toho zbavit? Jaké máte zkušenosti??? Já nikoho neznám, kdo měl podobný problém. ☹

hrusti
8. lis 2013

Holky, s tím Ježškem, tak minulý rok byl Honzík ještě mimo, nicméně chtěl pořád jeden dárek - auto od Smartu. Ale podle mě to pořádně nechápal, jen chtěl koupit tenhle dárek, takže když se ho někdo ptal, co chce za dárek, tak odpovděl, že autíčko. Tenhle rok už to fakt prožívá, to má zaškrtanou snad půlku katalogu z Bambule a Lega, co všechno chce a mění se to každý den 😀 Jinak u nás taky frčí autobusy, tramvaje, vláčky a všechno, co se týká dopravních prostředků. Když někam jedeme, tak hne doma po návratu pak jezdí s busem nebo vláčkem a hlásí zastávky, kde jsme byli. Dokonce už i začal kreslit silnice a různé tunely atd.Všechno tedy v jeho podání. Jsme asi podobní maniaci jako Jiřík od @krystalka. Letos k vánocům dostane Lego, podložku-silnici, knížky s otvíracími okénky, Stavitele od Smartu a asi ještě ten vlak na dálkové ovládání.

sisstin
autor
8. lis 2013

@dckami tak tohle nemluvení s cizíma je celkem typický pro velkej počet dětí, které mají s řečí nějaký závažnější problém. Oni moc dobře vědí, že blbě mluví, a stydí se za to. Syn vždycky spolupracoval všude, ale prostě nemluvil nebo mluvil minimálně, na logo byl vždycky schopný opakovat, ale jakmile měl říct nějakou svou myšlenku, nebo prostě mluvit sám od sebe - katastrofa 😉 Do školky ted chodí třetím rokem, první rok nemluvil vůbec tam (doma mlel furt), druhej rok mluvil jakž takž s učitelkama stylem, že odpověděl, když byl tázán, ale s dětma nemluvil vůbec. Ted celkem ve školce mluví (ale určitě ne tak, že by tam začal spontánně něco dlouhýho vyprávět), s dětma jako jakž takž, ale prostě se to nedá srovnat s tím, jak mele doma nebo v prostředí, kde si je jistej.

Odznívá to fakt pomalu, on čím víc ví, že mu lidi líp rozumí, tím je to lepší 😉

hrusti
8. lis 2013

@dckami Syn nastoupil v září od školky a trvalo dva měsíce než začal komunikovat s učitelkou. Do té doby jen gesta a ukazování. A to doma už normálně komunikuje ve větách. Nemůže to koktání být důsledkem stresu ze školky a cizího prostředí? Mně právě logoped říkal,at na syna ve školce netlačí kvůli tomu nemluvení, aby nezačal koktat.