Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lukyte
11. lis 2013

To že malý mluvil-máma, tata, papa, haloo, teta atd a pak přestal. Možna jsem to nazvala blbě...

lukyte
11. lis 2013
sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte jo takhle, no to je většinou znak autismu, že dítě přestává mluvit. Jinak auti diskuze je tu vedle 😉 tady jsou děti s vadou řeči nebo opožděným vývojem řeči. Nicméně jestli potřebuješ poradit s něčím, tak snad pomůžu, s autíkama pracuju 😉

lukyte
11. lis 2013

Už jsem zde psala. Celý den řvu jak malá jen co nám to dr. řekla. Řekla mi že to může být i po očkování. Chci se zeptat je možnost že se tyto děti nekdy srovnají se svými vrstevníky? V tuto chvili jsem dost na dne a vůbec nevím co bude. Pry pokud nam klinicky psycholog vyvratí atypický autismus tak budeme docházet na logo a budeme s malým pracovat. Když potvrdí autismus tak nevím vůbec co bude dál ☹
@sisstin

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte tak co se týče autismu, to se nesrovná nikdy do normy. Tam pak záleží, jak moc je ten autismus závažný - dělí se na různé funkčnosti. Mimo vysokofunkčního se k němu téměř vždy pojí i různý stupeň mentální retardace. Pokud se s dítětem začne pracovat brzy, tak samozřejmě to zlepšení bude o mnoho lepší, ideálně je začít do 3 let, pak už se ta šance na nějaké hodně výrazné zlepšení postupně zmenšuje.

Pokud by měl vývojovou dysfázii receptivní (předpokládám, že nerozumí řeči), tam bývá ta prognoza lepší, dle závažnosti opět, tam se to může srovnat i do úplné normy.

lukyte
11. lis 2013

Rozumí napr. tomuto: Maty zakloň hlavu-zakloní, Maty ruku-dá mi venku ruku, Maty pojd papat- jde si sednout ke stolu atd. ale malo kdy takže to spís vidím jako nahodu udělá nejaký povel Maty vem balon a dej ho babičce například. Venku když řeknu Maty kde je pipi ukáze mi na ptáčka, Maty kde je letadlo-kouká do nebe.Ovládá věci jako paci paci, jak se más-tak tak všelijak, varila mysicka atd. Abych ti pravdu řekla vůbec nevím na čem jsme. Byl pochválen za jemnou motoriku, skládal puzzle které prý mají problém poskládat nekterí 3leťáci.
@sisstin

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte a kolik mu je přesně roků a měsíců? 😕 Ona ta receptivní VD se v nižším věku může fakt jako autismus projevovat, je to hodně podobné a chce to fakt dobrýho diagnostika, co to umí odlišit 😉

lukyte
11. lis 2013

23.11. bude mít 2roky a 2měsíce....Jdeme tady v Brně k paní doktorce která je na toto prý jedna z nej v oboru jmenuje se Makovská-třeba ti to něco rekne. Ve vsem byl práve docela rychlý v 7m sedel, v 8m lezl, v 9m chodil kolem nabytku,vylezl a slezl si ze sedačky a ve 13m začal chodit. Do necelých 15m používal základní slůvka jak jsem psala výše. Je pravda, že oční kontakt s cizím člověkem je mensí nez u ostatních dětí ale kolikrát si zase například ode mě ten oč.kontakt vyžadá a to tím že příjde sedne si mi na klin a kouká mi do oci a usmíva se jak měsícek na hnojem 🙂 Rád se mazlí rozdáva pusinky a hladí mě třeba po tvári nebo po vlasech, takže jsem z toho taková cela zmatená.

lukyte
11. lis 2013

@sisstin vždycky tě zapomenu označit...

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte tak to je jako hodně malej, to má porozumění ještě v širší normě a nárok nemluvit taky. Jako divná je ta ztráta slov, to neznačí nic dobrýho většinou, ale mávat atypickým autismem v tomhle věku mi přijde dost divný. A to vám dal kdo? Pediatr? Jako Makovská je dobrá, ta by nějakej správnej názor mít měla 😉

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte jako syn byl v jeho věku totální mimoň a autista fakt jako není, to bych se přestala hroutit a počkala na tu Makovskou. Zřejmě jste narazili na nějakýho přehnaně aktivního a infomovanýho pediatra, kterej si to ale neumí dát do souvislostí a hlavně tolerovat věk 😉

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Opravdu myslíš že je v normě až na tu ztrátu slov??? To nám dala logopedka pí. Smisitelová. A právě na tu ztrátu slov mi řekla že to může vyvolat i očkovaní. Můžeš mi prosím přiblížit širší a nižší normu???

abbie
11. lis 2013

@lukyte keby si videla, co moj robil vo veku tvojho maleho, tak by si sa rychlo ukludnila :D

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte širší norma je opoždění o cca 6 měsíců, dvouleták by měl rozumět dvojsložkový pokyn typu "vem kostku a dej ji na stůl", takže pokud tvůj rozumí základní povelům jednosložkovým, tak by se furt do té širší normy měl vlézt. Co se týče řeči, tak průměrný dvouleták má 0-250slov, takže tam je ten rozptyl fakt obrovskej. Takže na to, aby bylo podezření na auti by musel mít opravdu hodně divností, a i tak, prostě nemluvící děti se divně většinou chovají 😉

lukyte
11. lis 2013

@sisstin
@abbie Holky, teď jste mě popravdě docela dostaly...

abbie
11. lis 2013

@lukyte boli to zmysluplne slova, oznacoval nieco cielene, alebo len proste prestal dzavotat?

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Zítra budu volat té Makovské doufám že nas neobjedná až za měsíc či tak. Achjo je to hrozné taková bezmoc ☹ Jsi moc hodná že jsi mi na vse odpověděla. Jestli máš nějaké typy co s ním, jak mu pomoci atd budu neuveritelne ráda.
@abbie Pokud mas cas budu rada když mě zasvětís do Vašeho příbehu, samozrejme pokud chces 🙂

lukyte
11. lis 2013

@abbie Byli to cílené slova, tata odcházel řekla jsem Maty rekni papa o on zopakoval, volala jsem kámošce přes skypa-volám jen s ní a to uz stal a volala teta, vzal telefon a řekl halooo

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte no on má ještě něco jinýho kromě toho, že nemluví a asi mín rozumí? 😕

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte jako ta ztráta slov je docela závažná, ale tuším, že to můžou mít i děti s opožděným vývojem řeči. Tam je důležitý, zda jinak sdílí pozornost, užívá gesta a prostě komunikuje neverbálně. Zda třeba zvládne vložit základní tvary a tyhle věci.

lukyte
11. lis 2013

Nezapojuje se do kolektivu, když jsme mezi detima hraje si sam nebo je pozoruje-ale to by odpovídalo i povahou mého přítele, ale dokáze mě vzít za ruku donese lego a chce abych mu skládala, ten pohled do oči je určitě mensí nez u ostatních dětí, nezájem o knízky-myslím to tak že bych mu ukazovala atd. Jinak me nic jiného nenapada. A ještě co tak pamět ma výbornou kouká na pohádku a už třeba 5vterin před tím nez nastane scena že postak tuka na dveře tak malý uz tuka na stul atp.

lukyte
11. lis 2013
sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte no že se nezapojuje do kolektivu ve dvou letech je naprosto normální, nezájem o knížky u nemluvícího dítěte taky...rozhodně tam nevidim nic, co by spělo k tomu, aby někdo v jeho dvou letech řekl, že má atypický autismus. Od takový logopedky bych asi hodně rychle utíkala pryč 😉

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Jeho pozornost udrzet je téžké je porád všude...nase komunikace vypada asi takhle, chce curat otevre si dveře na wc nebo donese nočník, chce mlsku jde do spížky a otevre jí, chce do vany otevre koupelnu a chce abych sla s ním, chce něco podat kam nedosáhne vezme me za ruku a "nadhodí" mi jí jako by do výsky...když nechce jíst odvratí hlavu když nechce mlsku svojí ruckou mi zatlací do mé kterou mu nabízím

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Řekla práve že si sama není jista a je to u ní tak 50 na 50 a proto nás poslala k té Makovské tak snad budu od ní vedet víc...Jinak přítel začal mluvit ve 2letech a 14dnech...

sicinka
11. lis 2013

@lukyte hlavně se uklidni, ještě žádnou diagnózu nemáte a mít ani nemusíte. Jak s tebou tvůj malý komunikuje (vodí tě za ruku, ukazuje co chce atd). Co vás vedlo k cestě k logopedce - proč si se to rozhodla vůbec řešit? Je na chování syna něco tobě samotné divné, nebo tě na to upozornila až ta logo? Jinak neznám moc dvouleťáků kteří by požadovali kolektiv, to není nic zásadního.

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte no měl by ukazovat ve smyslu sdílení pozornosti, čili ukáže třeba na letadlo na nebi, podívá se na tebe, a čeká na odpověd "ano, to je letadlo". Tohle je ve vývoji dítěte naprosto zásadní, a pokud to dítě nedělá do 18m, tak je někde problém. Jako nemyslim si, že by tvůj byl třeba úplně v pohodě, ale ve dvou letech házet atypickým autismem mi prostě přijde blbý 😉

sisstin
autor
11. lis 2013

připomínám, že kdo chce jít na setkání, je nutný, aby se přihlásil na vyvojovadysfazie@centrum.cz

event na FB zde: https://www.facebook.com/events/218924994943912

abbie
11. lis 2013

@lukyte nas pribeh je dlhy ako cinsky mur :D ja som v tejto teme uz rok ... teraz pomenej, maly sa uz rozkecava pomaly, vie uz aj 5 slovnu vetu povedat, naskocili mu predlozky, spojky, zvratne zamena, spieva si, par riekaniek vie atd ... toto vsetko sa spustilo v 2,5 r. ... do 2r. jeho zivota mi nabehli sediny 😀 mal par zvlastnosti, kym neprozpraval, ale vzdy zdielal pozornost a ja som s nim od 15 mes. doma makala ... dzavotat zacal neskor, ako vrstovnici, ukazovanie doslo, ked mal skoro 12,5 mes. ... takze to ovr bolo od zaciatku jasne ... co nam ostalo je maly problem s pozornostou, niekedy je na tom lepsie, niekedy horsie ... chodime na logo 2x do mesiaca, ale iba z mojej iniciativy ... klinicky logopedicka nas uz vyradila a povedala, ze by nemusel chodit, ale neublizi mu to, tak je to na mne

sicinka
11. lis 2013

@sisstin hele a když ukazuje, ale nečeká na reakci druhé strany, tak se to nepočítá nebo jak to je? To dělal hodně dlouho David, že na danou věc ukázal, ale protože zajímala, naši rekci začal požadovat až skoro o rok později. To je jen hypotetická otázka, v dnešní době už je to stejně jedno mě to jen zajímá🙂